Սիլիկոնային հովտից՝ Արագյուղ. Հայաստանում կարտադրվի բնական կոսմետիկա
Կոտայքի մարզի Արագյուղ տանող ճանապարհին մասնագիտությամբ ռադիոֆիզիկ տաքսու վարորդը մատնացույց է անում դաշտերը: Ասում է՝ պատերազմի տարիներին այդ դաշտերը ցորենի հիմնական մատակարարներից էին: Իսկ հիմա դրանք լքված են: Գյուղի ավազոտ ճանապարհով հասնում ենք երկաթյա դարպասների մոտ: Մեզ դիմավորում է մաթեմատիկոս, ծրագրավորող Արա Մարկոսյանը, ապա ուղեկցում դեպի կարի նախկին արտադրամասի բակ: Այդ շենքը 1930-ականներին դպրոց է եղել: Շենքի ներսում և դրսում եռուզեռ է, շինարարարական աշխատանքները պետք է հասցնեն ավարտին: Օգոստոսին Մարկոսյան ամուսիններն այդտեղ բնական կոսմետիկայի արտադրություն են սկսելու:
Ամուսինները՝ Սիլիկոնային հովտից
Բակի բացօթյա տաղավարում մեզ միանում է Արա Մարկոսյանի կինը՝ Անահիտը: Նրանք Երևանից են: Արան ավարտել է ԵՊՀ-ի կիրառական մաթեմատիկայի ֆակուլտետը: Ասպիրանտուրայում սովորելու նպատակով մեկնել է Մոսկվա, ապա վերադարձել է Հայաստան՝ ԽՍՀՄ Գիտությունների ակադեմիայում պաշտպանելով թեկնածուականը: Մինչ 1992-ը դասավանդել է ԵՊՀ-ի կիրառական մաթեմատիկայի ֆակուլտետում: Այնուհետ մեկնել է ԱՄՆ: Այնտեղ աշխատել է Սիլիկոնային հովտում որպես ծրագրավորող: Հայաստանում հիմնել է տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտի մի քանի ընկերություններ: Նա ԱՄՆ-ի «Մենթոր Գրաֆիկս» ընկերության հայաստանյան մասնաճյուղի տեխնիկական տնօրենն է, «Վիասֆեր Տեխնոպարկի» տնօրենների խորհրդի անդամ: Իսկ կինը՝ Անահիտը, մասնագիտությամբ ռադիոֆիզիկ է (ԵՊՀ-ի ռադիոֆիզիկայի ֆակուլտետն է ավարտել), մի քանի տարի զբաղվել է լազերային ֆիզիկայով, այնուհետ մեկնել են ԱՄՆ: Նա ևս աշխատել է Սիլիկոնային հովտում, թեև, ասում է, ծրագրավորողի մասնագիտությունը հարազատ չէր իրեն:
«Ամուսնուս հետ միասին աշխատում էինք Սիլիկոնյան հովտում որպես ծրագրավորողներ: Այնտեղ կորպորատիվ աշխարհի օրենքներից ձանձրացել էի, ծրագրավորումը հիմա երիտասարդների ոլորտ է: Զգացի, որ ժամանակն է մեկ այլ գործով զբաղվելու»,- ասում է Ա. Մարկոսյանը: Նա նշում է, որ ամուսնու հետ հաճախ էին գալիս Հայաստան գործնական նպատակներով: Եվ երբ զբոսնում էին բնության մեջ, սկսում էին համեմատել Կալիֆոռնիայի կամ Շվեյցարիայի Ալպերի հետ: Նրանց կարծիքով՝ Հայաստանի բնությունն ավելի բազմազան ու հարուստ է, որի պոտենցիալը դեռևս չի գնահատվում: «Մարդիկ, կարծես, ապրում են հարստության վրա, բայց չգիտեն, ինչպես օգտագործել այն»,- նկատում է Անահիտը:
Բնական կոսմետիկայի հայկական բրենդը
Բնական կոսմետիկա արտադրելու մտահղացումը, ինչպես նաև ընկերության անվանումը պատկանում է Արային: Անվանումը՝ «Նաիրիան», սիմետրիկ պոլինդրոմ է (այն թե՛ աջից, թե՛ ձախից նույն բառն է): 2012-ին Երևանի «Ռոսիա» («Այրարատ») կինոթատրոնի հարևանությամբ նրանք հիմնել են լաբորատորիա: Գիտական խումբ է ձևավորվել, որտեղ աշխատում է նաև գիտնական Սամվել Ավոյանը: «Հայկական առաջին բնական կոսմետիկայի բարձրորակ բրենդի վերաճեց միտքը: Թեև այն փոքր նշաձող է միջազգային կոսմետիկայի շուկայում, բայցև շատ արագ աճող»,- նշում է Արան:
Հոտն ազդում է մարդու հոգեկան և ֆիզիկական վիճակի վրա
Անահիտն ասում է, որ դեռևս երիտասարդ ժամանակից իր մոտ խնդիր է առաջացել սինթետիկ նյութերի հոտերի հանդեպ: Սկսել է օգտագործել բնական եթերային յուղերից պատրաստված կոսմետիկա: Ասում է՝ որոշ գիտելիքներ էր ձեռքբերել եթերային յուղերի, բնական կոսմետիկայի մասին, իսկ վերջին 3 տարիներին ԱՄՆ-ում անցել է արմոթերապիայի (թերապիա եթերային յուղերով) դասընթացներ:
Ըստ Անահիտի՝ աշխարհում կոսմետիկական ընկերությունների մեծ մասը արհեստական հոտեր են դնում ապրանքատեսակների մեջ: Եվ այդ հոտերից շատերն իրենց ազդեցությունն են ունենում մարդու և՛ հոգեկան աշխարհի, և՛ էնդոկրին համակարգի վրա: Հոտը զգալուց մարդու օրգանիզմում որոշակի քիմիական ռեակցիաներ են տեղի ունենում: Որոշ հոտեր, օրինակ, կարող են առաջացնել վախի զգացում կամ կորտիզոլ (հորմոն, որն առանցքային դեր ունի սթրեսի նկատմամբ պաշտպանողական ֆունկցիաներում) լցնել արյան մեջ: Միաժամանակ կան նուրբ ազդեցություններ, որոնք երկարատև ժամանակ են պահանջում: Որոշ հոտեր գլխացավ կարող են առաջացնել, ինչի պատճառ կարող է լինել, ասենք, գործընկերոջ օծանելիքի բույրը:
Վնասակար ազդեցություն կարող է ունենալ ոչ միայն հոտը, այլև կոնսերվանտը: Անահիտի խոսքով՝ վերջերս կոսմետիկայի մեջ շատ են օգտագործում պարաբեններ: Դրանք առկա են քսուքների, շամպունների մեջ, որոնք մաշկի միջոցով անցնում են արյան մեջ: ԱՄՆ-ում, օրինակ, կրծքի քաղցկեղի կառուցվածքն ուսումնասիրելիս պարզել են, որ այնտեղ մեծ քանակությամբ պարաբեններ են կուտակված: Զրուցակիցս շեշտում է, որ չնայած դրան, դեռևս գիտական հետազոտություններ չկան, որոնք ապացուցում են, որ պարաբենները կարող են առաջացնել քաղցկեղ կամ նպաստել դրա աճին:
Աշխարհում կոսմետիկա արտադրող 10-20 ընկերություն կա, որոնք աշխատում են առանց արհեստական նյութեր ավելացնելու: Քանի որ բնական հումքով, եթերային յուղերով պատրաստվող կոսմետիկան թանկ հաճույք է, ընկերություններից շատերն ավելացնում են արհեստական հոտեր, եթե նույնիսկ կոսմետիկան պատրաստում են բնական հումքով: Պատճառն այն է, որ եթերային յուղով պատրաստվող կոսմետիկայի գինը բարձր է: Իսկ որոշ ընկերություններ եթերային յուղի փոխարեն արհեստական հոտ են ավելացնում՝ էժան վաճառելու նպատակով:
Ի՞նչ է տալու «Նաիրիանը» կանանց
Մարկոսյան ամուսիններն ասում են, որ «Նաիրիանն» առաջին բնական կոսմետիկա արտադրող ընկերությունն է դառնալու Հայաստանում: Իրենք աշխատում են 100 տոկոս բնական հումքով, առանց արհեստական հոտեր հավելելու: Օգտագործում են բույսերից ստացած եթերային յուղեր: Յուղեր կան, որոնք բույսը ճզմելուց դուրս են գալիս, ինչպես օրինակ ձիթապտղի կամ արևածաղկի յուղը, իսկ յուղեր կան, որոնք պետք է ստանան թորման միջոցով: Օրինակ, այդ եղանակով են ստանում ուրցի կամ դաղձի յուղերը: Դրանք տարատեսակ միկրոբներից, սնկերից պաշտպանվելու միջոցներ են:
«Մեր եթերային յուղերը երկու նպատակ ունեն, բացի նրանից, որ հաճելի հոտ են հաղորդում, նաև բուժիչ ազդեցությունն ունեն մաշկի և մազերի համար: Օրինակ, նարնջի հոտն առույգ, ուրախ տրամադրություն է ստեղծում, դրա համար առավոտյան շամպուների մեջ նարնջի հոտ ենք դնում»,- նշում է Անահիտը: Օգտագործելու են ուտելիքի համար նախատեսված փափուկ կոնսերվանտներ, որոնք ունեն «ECOCERT» ստանդարտի թույլտվություն: Արան լրացնում է կնոջ խոսքն, ասում է, որ կոսմետիկան պահպանվելու է հատուկ տարաներում, որպեսզի օդի հետ շփում չունենա, երկար դիմանա առանց քիմիայի:
«Նաիրիանն» արտադրելու է 50 անուն ապրանքատեսակ (հակակնճիռային, խոնավեցնող, ձեռքերի, ոտքերի ճաքերը վերացնող, թարմացնող քսուքներ, բալզամներ, օճառներ, գունավոր բալզամ-շրթներկ և այլն): Յուրաքանչյուր բաղադրատոմս մշակվել է գիտական խմբի կողմից: Ամուսիններն ասում են՝ ապրանքատեսակներն անցել են փորձարկման փուլը: «Փորձարկում ենք, որպեսզի կայուն, մանրէասպան լինեն: Համագործակցում ենք ԵՊՀ-ի միկրոբիոլոգիայի ամբիոնի հետ: Իրենք փորձեր են անում մեզ համար, որպեսզի տեսնեն, թե մեր այդ փափուկ կոնսերվատները ոնց են դիմանում: Մի երկու տարի է՝ մարդկանց նմուշներ եմ բաժանում, իրենք ինձ ասում են՝ օգնե՞ց, թե՞ ոչ, լա՞վ է, թե՞ ոչ: Այդ ինֆորմացիան հավաքելով՝ անընդհատ փոփոխություններ էի անում, և վերջապես կանգնեցինք մի ցանկի վրա, որոնք էլ կարտադրենք»,- ասում է Անահիտ Մարկոսյանը:
«Նաիրիանի» 50 ապրանքատեսակներն էլ մրցունակ են լինելու կոսմետիկայի միջազգային շուկայում: Սրանում ամուսինները վստահ են: Օգոստոսին սկսվելու է «Նաիրիան» բնական կոսմետիկայի արտադրությունը, իսկ սեպտեմբերի այն կհայտնվի վաճառքում:
Բարձրորակ արտադրանքի համար կարևոր է նաև տեղանքը: Արա Մարկոսյանին հարցնում եմ, թե գյուղի անվանումը դեր խաղաց արդյոք ընտրության համար: Ժպտում է՝ կատակելով, թե այո, ապա քիչ անց պատմում է, թե ինչու ընտրեցին հենց Արագյուղը: Ինչպես գինեգործության մեջ, այնպես էլ բնական կոսմետիկայի պարագայում կարևոր է տեղանքի բարձրությունը: Լավ գինի ստանալու համար խաղողը պետք է աճի բարձր տեղում: Այդպիսին են նաև բույսերը:
Արագյուղը գտնվում է ծովի մակերևույթից 1560 մ բարձրության վրա: Այն, ինչպես նշում է Անահիտը, իդեալական բարձրություն է եթերային լավորակ յուղեր ստանալու համար: Ընկերությունն Արագյուղում 1,5 հա հող ունի, որտեղ աճեցնում է բույսեր՝ եթերային յուղեր ստանալու համար: Մարկոսյաններն ասում են, որ բույսեր են գնելու ոչ միայն արագյուղացիներից, այլև մյուս գյուղերից: Այս ոլորտի դժվարություններից մեկն այն է, որ 1 տոննա խոտաբույսից 1 լիտր յուղ է ստացվում: Այժմ ընկերությունում աշխատում է 30 հոգի: Արտադրությունն սկսելուց հետո այդ թիվը կմեծանա: Լաբորատորիայում և արտադրամասում աշխատանքի կընդունեն արագյուղացի կանանց և աղջիկներին:
Կոսմետիկան՝ գիտությունը զարգացնելու միջոց
Կոսմետիկայի արտադրության նախագծի մի մասը գիտության զարգացումն է: Անահիտը նշում է, որ հայկական բույսերի մասին հոդվածները շատ քիչ են: Երբ բուսաբանության ինստիտուտում փորձում էր գտնել հոդվածներ եթերային յուղերի մասին, վերջինը 1943 թ.-ին էր լույս տեսել: Այն ուրցի մասին էր: Ամուսինն ասում է, որ իրենց նախագիծը գիտական նոր ուղղություն է զարգացնելու Հայաստանում՝ եթերային յուղերի, ինչպես ինքն է բնորոշում՝ բնական քիմիայի: Արայի խոսքով՝ եթե աշխարհում Հայաստանը հայտնի է ծիրանով և կոնյակով, ապա շուտով հայտնի կդառնա բնական կոսմետիկայով: Մարկոսյաններն ասում են, որ իրենց արտադրանքը կլինի կոսմետիկայի միջազգային գներին համապատասխան՝ 7.000-30.000 դրամ:
Զրույցից հետո շրջում ենք արտադրամասով, հողամասով: Ամուսինները երբեմն պոկում են այս կամ այն բույսի տերևները և խնդրում հոտ քաշել: Անահիտն ասում է՝ այստեղ յուրաքանչյուր բույս իր արտակարգ ազդեցությունն ունի կոսմետիկ միջոցներում, հետո կրկնում է՝ ուղղակի մենք՝ հայերս, չգիտենք, թե ինչ հարստության վրա ենք նստել:

Из Силиконовой долины в Арагюх: в Армении будет производиться натуральная косметика
По дороге в село Арагюх в Котайкской области водитель такси, оказавшийся по специальности радиофизиком, показывает рукой в сторону полей. Во время войны эти поля были основными поставщиками зерна. Сейчас они заброшены. Нас встречает математик, программист Ара Маркосян и сразу провожает во двор бывшего швейного цеха. В 1930-х годах в этом здании располагалась школа. Во дворе и внутри здания царит оживление – строительные работы должны быть завершены как можно скорее. В августе супруги Маркосяны собираются начать здесь производство натуральной косметики.
Супруги из Силиконовой долины
В установленной во дворе беседке к нам присоединяется жена Ара Маркосяна Анаит. Супруги из Еревана. Ара окончил факультет прикладной математики Ереванского государственного университета. Потом уехал в Москву учиться в аспирантуре. Защитив в Академии наук СССР кандидатскую диссертацию, он вернулся в Ереван. До 1992 года преподавал на факультете прикладной математики ЕГУ, затем уехал в США. Там работал программистом в Силиконовой долине. В Армении основал несколько компаний в сфере информационных технологий. Ара Маркосян является техническим директором армянского филиала американской компании “Ментор Графикс”, членом совета директоров компании “Виасфер Технопарк”. Его жена Анаит по специальности радиофизик. Окончила радиофизический факультет ЕГУ, несколько лет занималась лазерной физикой. Потом супруги уехали в США. Анаит тоже работала в Силиконовой долине, но. специальность программиста оказалась ей не близка.
“Вместе с мужем мы работали программистами в Силиконовой долине. Там я устала от законов корпоративного мира. Сегодня программирование – удел молдых. Я почувствовала, что нам пора заняться другим делом”,- рассказывает моя собеседница. Вместе с мужем она часто приезжала по работе в Армению. Бывая в живописных местах, супруги начинали сравнивать природу нашей страны с природой Калифорнии или швейцарских Альп и пришли к выводу, что в Армении природа богаче и разнообразнее, однако ее потенциал пока не оценен по достоинству. “Люди живут на богатстве, но не знают, как его использовать”,- отмечает Анаит.
Армянский бренд натуральной косметики
Идея производства натуральной косметики принадлежит Ара, он же придумал название компании. “Наириан” – симметричный палиндром (то есть слово читается одинаково как слева направо, так и наоборот). В 2012 г. супруги основали рядом с кинотеатром “Россия” (“Айрарат”) лабораторию. Сформировалась научная группа, в которой работает также ученый Самвел Авоян. “Идея переросла в первый армянский бренд высококачественной натуральной косметики. И хотя его планка на мировом косметическом рынке пока невысока, однако он быстро прогрессирует”,- говорит Ара.
Запах оказывает воздействие на душевное и физическое состояние человека
Еще в молодости у Анаит возникли проблемы с синтетическими ароматами. Она начала использовать косметику, основанную на натуральных эфирных маслах. Приобрела определенные знания об эфирных маслах, натуральной косметике, а за последние три года прошла в США курсы аромотерапии.
По словам Анаит, во всем мире большинство косметологических компаний использует в своей продукции искусственные ароматы, многие из которых оказывают воздействие как на душевный мир, так и на эндокринную систему человека. При ощущении запаха в организме человека происходят химические реакции. Некоторые запахи могут вызвать, например, чувство страха или способствовать выработке в крови кортизола (гормон, играющий ключевую роль в защитных реакциях организма на стресс). Вместе с тем есть тонкие воздействия, требующие длительного времени. Некоторые ароматы могут вызвать головную боль, причиной которой может стать запах парфюма партнера.
Вредное воздействие может оказать не только запах, но и консервант. По словам Анаит, в последнее время в косметологии часто используют парабены. Они содержатся в кремах и шампунях и через кожу могут поступать в кровь. В США при изучении структуры рака молочной железы выяснили, что в ней накоплено большое количество парабенов. Моя собеседница подчеркивает, что, несмотря на это, научных исследований, доказывающих, что парабены могут вызвать рак или способствовать росту опухоли, пока нет.
Во всем мире существуют 10-20 косметологических фирм, которые не добавляют в свою продукцию искусственные вещества. Поскольку косметика, изготавливаемая на натуральной основе, с использованием эфирных масел, удовольствие дорогое, то многие компании даже в натуральную косметику добавляют искусственные ароматы. Причина в том, что стоимость косметики, изготавленной с использованием эфирных масел, очень высока.
Что даст “Наириан” женщинам?
“Наириан” станет первой в Армении компанией по производству натуральной косметики, уверяют супруги Маркосяны. Они работают на 100-процентном натуральном сырье, без добавления искусственных ароматов, используя полученные из растений эфирные масла. “Наши масла приносят двойную пользу. Помимо приятного запаха они оказывают лечебное воздействие на кожу и волосы. Например, запах апельсина создает радостное энергичное настроение, поэтому в утренних шампунях мы используем апельсиновый аромат”,- отмечает Анаит. Компания будет использовать предусмотренные для продуктов питания мягкие консерванты, имеющие разрешение на стандарт “ECOCERT”. Дополняя жену, Ара поясняет, что косметическая продукция будет храниться в специальных тарах, что исключит контакт с воздухом и обеспечит ее длительную сохранность без химии.
“Наириан” будет выпускать 50 наименований косметической продукции (кремы против морщин, увлажняющие, для рук, устраняющие трещины на пятках, освежающие, бальзамы, мыла, бальзамы для губ и т.д.). Каждый рецепт разработан научной группой. По словам супругов, все продукты прошли апробацию. “Мы сотрудничаем с кафедрой микробиологии ЕГУ. Они ставят для нас опыты, чтобы понять, как выдерживают наши мягкие консерванты. Уже два года мы раздаем людям пробники, а они сообщают, помогла им наша продукция или нет, хорошая она или не очень. Благодаря собранной информации мы постоянно вносили изменения и, наконец, остановились на перечне продукции, которую и собираемся выпускать”,- рассказывает Анаит Маркосян.
Все 50 наименований продуктов компании “Наириан” конкурентоспособны на международном рынке, супруги в этом уверены. В августе начнется производство натуральной косметики “Наириан”, а в сентябре она уже появится в продаже.
Для получения высококачественной продукции важное значение имеет место, где растет сырье. Я спрашиваю Ара Маркосяна: сыграло ли роль в вопросе выбора места название села – Арагюх? Конечно, с улыбкой отвечает он, а потом начинает рассказывает, почему они выбрали именно Арагюх. Как для виноделия, так и для натуральной косметики важное значение имеет высота местности. Для получения хорошего вина виноград должен расти на возвышенности. То же самое касается растений, говорит Ара.
Арагюх расположен на высоте 1560 м над уровнем моря. Это идеальная высота для получения эфирных масел хорошего качества, отмечает Анаит. В Арагюхе компания имеет 1,5 га земли, где растут растения, из которых получают эфирные масла. Из 1 тонны растений получается всего 1 литр масла. Сейчас в компании работают 30 человек. С началом производства эта цифра увеличится. Для работы в лаборатории и производственном цехе возьмут местных женщин и девушек.
Косметика как средство развития науки
Частью проекта производства косметической продукции является развитие науки. По словам Анаит, статей об армянских растениях очень мало. Когда в Институте ботаники она решила найти соответствующие публикации, оказалось, что последняя была напечатана в 1943 г. и посвящена чабрецу. Ара уверяет, что их проект будет способствовать развитию в Армении нового научного направления – эфирных масел, или, по его определению, натуральной химии. Во всем мире Армения известна своими абрикосами и коньяком, но вскоре нашу страну узнают и по натуральной косметике, говорит Ара Маркосян. Супруги отмечают, что стоимость их продукции будет соответствовать международным ценам на натуральную косметику – 7.000-30.000 драмов.
После беседы мы прогулялись по производственному цеху и земельному участку. Время от времени супруги срывали листья того или иного растения и давали нам понюхать. По словам Анаит, здесь каждое растение оказывает свое уникальное воздействие на косметологические средства, просто мы, армяне, не знаем, на каком богатстве сидим.