Սիլիկոնային հովտից՝ Արագյուղ. Հայաստանում կարտադրվի բնական կոսմետիկա
Կոտայքի մարզի Արագյուղ տանող ճանապարհին մասնագիտությամբ ռադիոֆիզիկ տաքսու վարորդը մատնացույց է անում դաշտերը: Ասում է՝ պատերազմի տարիներին այդ դաշտերը ցորենի հիմնական մատակարարներից էին: Իսկ հիմա դրանք լքված են: Գյուղի ավազոտ ճանապարհով հասնում ենք երկաթյա դարպասների մոտ: Մեզ դիմավորում է մաթեմատիկոս, ծրագրավորող Արա Մարկոսյանը, ապա ուղեկցում դեպի կարի նախկին արտադրամասի բակ: Այդ շենքը 1930-ականներին դպրոց է եղել: Շենքի ներսում և դրսում եռուզեռ է, շինարարարական աշխատանքները պետք է հասցնեն ավարտին: Օգոստոսին Մարկոսյան ամուսիններն այդտեղ բնական կոսմետիկայի արտադրություն են սկսելու:
Ամուսինները՝ Սիլիկոնային հովտից
Բակի բացօթյա տաղավարում մեզ միանում է Արա Մարկոսյանի կինը՝ Անահիտը: Նրանք Երևանից են: Արան ավարտել է ԵՊՀ-ի կիրառական մաթեմատիկայի ֆակուլտետը: Ասպիրանտուրայում սովորելու նպատակով մեկնել է Մոսկվա, ապա վերադարձել է Հայաստան՝ ԽՍՀՄ Գիտությունների ակադեմիայում պաշտպանելով թեկնածուականը: Մինչ 1992-ը դասավանդել է ԵՊՀ-ի կիրառական մաթեմատիկայի ֆակուլտետում: Այնուհետ մեկնել է ԱՄՆ: Այնտեղ աշխատել է Սիլիկոնային հովտում որպես ծրագրավորող: Հայաստանում հիմնել է տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտի մի քանի ընկերություններ: Նա ԱՄՆ-ի «Մենթոր Գրաֆիկս» ընկերության հայաստանյան մասնաճյուղի տեխնիկական տնօրենն է, «Վիասֆեր Տեխնոպարկի» տնօրենների խորհրդի անդամ: Իսկ կինը՝ Անահիտը, մասնագիտությամբ ռադիոֆիզիկ է (ԵՊՀ-ի ռադիոֆիզիկայի ֆակուլտետն է ավարտել), մի քանի տարի զբաղվել է լազերային ֆիզիկայով, այնուհետ մեկնել են ԱՄՆ: Նա ևս աշխատել է Սիլիկոնային հովտում, թեև, ասում է, ծրագրավորողի մասնագիտությունը հարազատ չէր իրեն:
«Ամուսնուս հետ միասին աշխատում էինք Սիլիկոնյան հովտում որպես ծրագրավորողներ: Այնտեղ կորպորատիվ աշխարհի օրենքներից ձանձրացել էի, ծրագրավորումը հիմա երիտասարդների ոլորտ է: Զգացի, որ ժամանակն է մեկ այլ գործով զբաղվելու»,- ասում է Ա. Մարկոսյանը: Նա նշում է, որ ամուսնու հետ հաճախ էին գալիս Հայաստան գործնական նպատակներով: Եվ երբ զբոսնում էին բնության մեջ, սկսում էին համեմատել Կալիֆոռնիայի կամ Շվեյցարիայի Ալպերի հետ: Նրանց կարծիքով՝ Հայաստանի բնությունն ավելի բազմազան ու հարուստ է, որի պոտենցիալը դեռևս չի գնահատվում: «Մարդիկ, կարծես, ապրում են հարստության վրա, բայց չգիտեն, ինչպես օգտագործել այն»,- նկատում է Անահիտը:
Բնական կոսմետիկայի հայկական բրենդը
Բնական կոսմետիկա արտադրելու մտահղացումը, ինչպես նաև ընկերության անվանումը պատկանում է Արային: Անվանումը՝ «Նաիրիան», սիմետրիկ պոլինդրոմ է (այն թե՛ աջից, թե՛ ձախից նույն բառն է): 2012-ին Երևանի «Ռոսիա» («Այրարատ») կինոթատրոնի հարևանությամբ նրանք հիմնել են լաբորատորիա: Գիտական խումբ է ձևավորվել, որտեղ աշխատում է նաև գիտնական Սամվել Ավոյանը: «Հայկական առաջին բնական կոսմետիկայի բարձրորակ բրենդի վերաճեց միտքը: Թեև այն փոքր նշաձող է միջազգային կոսմետիկայի շուկայում, բայցև շատ արագ աճող»,- նշում է Արան:
Հոտն ազդում է մարդու հոգեկան և ֆիզիկական վիճակի վրա
Անահիտն ասում է, որ դեռևս երիտասարդ ժամանակից իր մոտ խնդիր է առաջացել սինթետիկ նյութերի հոտերի հանդեպ: Սկսել է օգտագործել բնական եթերային յուղերից պատրաստված կոսմետիկա: Ասում է՝ որոշ գիտելիքներ էր ձեռքբերել եթերային յուղերի, բնական կոսմետիկայի մասին, իսկ վերջին 3 տարիներին ԱՄՆ-ում անցել է արմոթերապիայի (թերապիա եթերային յուղերով) դասընթացներ:
Ըստ Անահիտի՝ աշխարհում կոսմետիկական ընկերությունների մեծ մասը արհեստական հոտեր են դնում ապրանքատեսակների մեջ: Եվ այդ հոտերից շատերն իրենց ազդեցությունն են ունենում մարդու և՛ հոգեկան աշխարհի, և՛ էնդոկրին համակարգի վրա: Հոտը զգալուց մարդու օրգանիզմում որոշակի քիմիական ռեակցիաներ են տեղի ունենում: Որոշ հոտեր, օրինակ, կարող են առաջացնել վախի զգացում կամ կորտիզոլ (հորմոն, որն առանցքային դեր ունի սթրեսի նկատմամբ պաշտպանողական ֆունկցիաներում) լցնել արյան մեջ: Միաժամանակ կան նուրբ ազդեցություններ, որոնք երկարատև ժամանակ են պահանջում: Որոշ հոտեր գլխացավ կարող են առաջացնել, ինչի պատճառ կարող է լինել, ասենք, գործընկերոջ օծանելիքի բույրը:
Վնասակար ազդեցություն կարող է ունենալ ոչ միայն հոտը, այլև կոնսերվանտը: Անահիտի խոսքով՝ վերջերս կոսմետիկայի մեջ շատ են օգտագործում պարաբեններ: Դրանք առկա են քսուքների, շամպունների մեջ, որոնք մաշկի միջոցով անցնում են արյան մեջ: ԱՄՆ-ում, օրինակ, կրծքի քաղցկեղի կառուցվածքն ուսումնասիրելիս պարզել են, որ այնտեղ մեծ քանակությամբ պարաբեններ են կուտակված: Զրուցակիցս շեշտում է, որ չնայած դրան, դեռևս գիտական հետազոտություններ չկան, որոնք ապացուցում են, որ պարաբենները կարող են առաջացնել քաղցկեղ կամ նպաստել դրա աճին:
Աշխարհում կոսմետիկա արտադրող 10-20 ընկերություն կա, որոնք աշխատում են առանց արհեստական նյութեր ավելացնելու: Քանի որ բնական հումքով, եթերային յուղերով պատրաստվող կոսմետիկան թանկ հաճույք է, ընկերություններից շատերն ավելացնում են արհեստական հոտեր, եթե նույնիսկ կոսմետիկան պատրաստում են բնական հումքով: Պատճառն այն է, որ եթերային յուղով պատրաստվող կոսմետիկայի գինը բարձր է: Իսկ որոշ ընկերություններ եթերային յուղի փոխարեն արհեստական հոտ են ավելացնում՝ էժան վաճառելու նպատակով:
Ի՞նչ է տալու «Նաիրիանը» կանանց
Մարկոսյան ամուսիններն ասում են, որ «Նաիրիանն» առաջին բնական կոսմետիկա արտադրող ընկերությունն է դառնալու Հայաստանում: Իրենք աշխատում են 100 տոկոս բնական հումքով, առանց արհեստական հոտեր հավելելու: Օգտագործում են բույսերից ստացած եթերային յուղեր: Յուղեր կան, որոնք բույսը ճզմելուց դուրս են գալիս, ինչպես օրինակ ձիթապտղի կամ արևածաղկի յուղը, իսկ յուղեր կան, որոնք պետք է ստանան թորման միջոցով: Օրինակ, այդ եղանակով են ստանում ուրցի կամ դաղձի յուղերը: Դրանք տարատեսակ միկրոբներից, սնկերից պաշտպանվելու միջոցներ են:
«Մեր եթերային յուղերը երկու նպատակ ունեն, բացի նրանից, որ հաճելի հոտ են հաղորդում, նաև բուժիչ ազդեցությունն ունեն մաշկի և մազերի համար: Օրինակ, նարնջի հոտն առույգ, ուրախ տրամադրություն է ստեղծում, դրա համար առավոտյան շամպուների մեջ նարնջի հոտ ենք դնում»,- նշում է Անահիտը: Օգտագործելու են ուտելիքի համար նախատեսված փափուկ կոնսերվանտներ, որոնք ունեն «ECOCERT» ստանդարտի թույլտվություն: Արան լրացնում է կնոջ խոսքն, ասում է, որ կոսմետիկան պահպանվելու է հատուկ տարաներում, որպեսզի օդի հետ շփում չունենա, երկար դիմանա առանց քիմիայի:
«Նաիրիանն» արտադրելու է 50 անուն ապրանքատեսակ (հակակնճիռային, խոնավեցնող, ձեռքերի, ոտքերի ճաքերը վերացնող, թարմացնող քսուքներ, բալզամներ, օճառներ, գունավոր բալզամ-շրթներկ և այլն): Յուրաքանչյուր բաղադրատոմս մշակվել է գիտական խմբի կողմից: Ամուսիններն ասում են՝ ապրանքատեսակներն անցել են փորձարկման փուլը: «Փորձարկում ենք, որպեսզի կայուն, մանրէասպան լինեն: Համագործակցում ենք ԵՊՀ-ի միկրոբիոլոգիայի ամբիոնի հետ: Իրենք փորձեր են անում մեզ համար, որպեսզի տեսնեն, թե մեր այդ փափուկ կոնսերվատները ոնց են դիմանում: Մի երկու տարի է՝ մարդկանց նմուշներ եմ բաժանում, իրենք ինձ ասում են՝ օգնե՞ց, թե՞ ոչ, լա՞վ է, թե՞ ոչ: Այդ ինֆորմացիան հավաքելով՝ անընդհատ փոփոխություններ էի անում, և վերջապես կանգնեցինք մի ցանկի վրա, որոնք էլ կարտադրենք»,- ասում է Անահիտ Մարկոսյանը:
«Նաիրիանի» 50 ապրանքատեսակներն էլ մրցունակ են լինելու կոսմետիկայի միջազգային շուկայում: Սրանում ամուսինները վստահ են: Օգոստոսին սկսվելու է «Նաիրիան» բնական կոսմետիկայի արտադրությունը, իսկ սեպտեմբերի այն կհայտնվի վաճառքում:
Բարձրորակ արտադրանքի համար կարևոր է նաև տեղանքը: Արա Մարկոսյանին հարցնում եմ, թե գյուղի անվանումը դեր խաղաց արդյոք ընտրության համար: Ժպտում է՝ կատակելով, թե այո, ապա քիչ անց պատմում է, թե ինչու ընտրեցին հենց Արագյուղը: Ինչպես գինեգործության մեջ, այնպես էլ բնական կոսմետիկայի պարագայում կարևոր է տեղանքի բարձրությունը: Լավ գինի ստանալու համար խաղողը պետք է աճի բարձր տեղում: Այդպիսին են նաև բույսերը:
Արագյուղը գտնվում է ծովի մակերևույթից 1560 մ բարձրության վրա: Այն, ինչպես նշում է Անահիտը, իդեալական բարձրություն է եթերային լավորակ յուղեր ստանալու համար: Ընկերությունն Արագյուղում 1,5 հա հող ունի, որտեղ աճեցնում է բույսեր՝ եթերային յուղեր ստանալու համար: Մարկոսյաններն ասում են, որ բույսեր են գնելու ոչ միայն արագյուղացիներից, այլև մյուս գյուղերից: Այս ոլորտի դժվարություններից մեկն այն է, որ 1 տոննա խոտաբույսից 1 լիտր յուղ է ստացվում: Այժմ ընկերությունում աշխատում է 30 հոգի: Արտադրությունն սկսելուց հետո այդ թիվը կմեծանա: Լաբորատորիայում և արտադրամասում աշխատանքի կընդունեն արագյուղացի կանանց և աղջիկներին:
Կոսմետիկան՝ գիտությունը զարգացնելու միջոց
Կոսմետիկայի արտադրության նախագծի մի մասը գիտության զարգացումն է: Անահիտը նշում է, որ հայկական բույսերի մասին հոդվածները շատ քիչ են: Երբ բուսաբանության ինստիտուտում փորձում էր գտնել հոդվածներ եթերային յուղերի մասին, վերջինը 1943 թ.-ին էր լույս տեսել: Այն ուրցի մասին էր: Ամուսինն ասում է, որ իրենց նախագիծը գիտական նոր ուղղություն է զարգացնելու Հայաստանում՝ եթերային յուղերի, ինչպես ինքն է բնորոշում՝ բնական քիմիայի: Արայի խոսքով՝ եթե աշխարհում Հայաստանը հայտնի է ծիրանով և կոնյակով, ապա շուտով հայտնի կդառնա բնական կոսմետիկայով: Մարկոսյաններն ասում են, որ իրենց արտադրանքը կլինի կոսմետիկայի միջազգային գներին համապատասխան՝ 7.000-30.000 դրամ:
Զրույցից հետո շրջում ենք արտադրամասով, հողամասով: Ամուսինները երբեմն պոկում են այս կամ այն բույսի տերևները և խնդրում հոտ քաշել: Անահիտն ասում է՝ այստեղ յուրաքանչյուր բույս իր արտակարգ ազդեցությունն ունի կոսմետիկ միջոցներում, հետո կրկնում է՝ ուղղակի մենք՝ հայերս, չգիտենք, թե ինչ հարստության վրա ենք նստել:

From Silicon Valley to Aragyugh: Markosians to Produce Natural Line of Cosmetics Using Botanicals of Armenia
The taxi driver points to the fields around us as we make our way to Aragyugh, a village in Armenia’s Kotayk Marz. The cabbie says that during the Artsakh War years the fields were the main supplier of wheat for the area. Now, they are barren.
Silicon Valley programmers as entrepreneurs
Arriving at the iron gates outside a building that used to be a school in the 1930s, we are met by mathematician and computer programmer Ara Markosian. Inside and out, there’s a flurry of activity. The Margosians, husband and wife, plan to produce a line of natural cosmetics and the production unit must be ready by August.
Ara Markosian's wife Anahit comes out to greet us. The couple is from Yerevan. Ara graduated from the applied mathematics faculty at Yerevan State University. He left for Moscow to pursue post-graduate studies and then returned to Armenia where he defended his dissertation at the National Academy of Sciences. He then taught applied mathematics at Yerevan State University until 1992 and then left for the United States. He wound up working as a programmer at Silicon Valley.
Ara has founded a number of IT companies in Armenia and is employed as the technical director of the U.S. Mentor Graphics company in Armenia.
Anahit graduated from the radio-physics faculty at Yerevan State University. She spent several years working in the field of laser physics and then left for the States. She too worked in Silicon Valley
“I was working in Silicon Valley as a programmer along with my husband. I got bored with the dictates of the corporate world. Programming is a field for young people today. I felt that I needed to get involved in something else,” says Anahit Markosian.
She says that during their frequent visits to Armenia, they started to compare the countryside with that of California and Switzerland. They believe that Armenia’s environment is rich and diverse, and that its potential hasn’t been properly evaluated. “It’s as if people live on this richness but don’t know how to utilize it,” says Anahit.
Launching an Armenian line of natural cosmetics
Ara came up with the idea of producing a line of natural cosmetics and also came up with the brand name of Nairian. (The name is a palindrome - a word, phrase, number, or other sequence of characters which reads the same backward or forward). In 2012, the couple opened a laboratory near the Rosia (Ayrarat) cinema in Yerevan. They put together a team of scientists including Samvel Avoyan. “Coming up with the first high quality line of Armenian natural cosmetics was our goal. It’s a small step in terms of the international cosmetics market, but it’s a fast grower,” notes Ara.
Anahit says that when she was younger she always had problems regarding the smell of synthetic materials and started to use cosmetics produced from natural oils. She started to learn about aromatic oils and during the past three years she took courses in aromatherapy in the States.
The drawbacks of synthetic ingredients in cosmetics
According to Anahit, most of the cosmetic companies internationally add artificial scents to their products. Many of them impact humans – on the spiritual world and the endocrine system. When breathed in, such scents set off chemical reactions in the human body. Some scents can set off the emotion of fear or increase the amounts of cortisol in blood. Cortisol is a steroid hormone that can weaken the activity of the immune system. Some scents, like those found in the perfume worn by a work colleague, can create headaches.
Preservatives, like the widely used parabens, can also be dangerous. They are present in shampoos and creams and enter the bloodstream via the skin. Studies on breast cancer in the U.S. have revealed high concentrations of parabens in patients. However, a causal relationship between the use of parabens and cancer has not been established.
Anahit says there are 10-20 cosmetic companies I the world that do not add synthetic ingredients to their products. Because producing cosmetics from purely natural ingredients and aromatic oils is a costly process, even many companies that use natural raw materials add synthetic scents. Some companies use synthetic scents instead of aromatic oils to keep the cost of their product down.
The benefits of going all natural
The Markosians say that their Nairian company will be the first to produce natural cosmetics in Armenia. They use only natural ingredients and do not add synthetic scents. The aromatic oils they use are derived from plants.
“Our aromatic oils serve two purposes. Not only do they smell great but they have therapeutic qualities for the skin and hair. For example, the orange smell imparts vigor and a positive attitude. That’s why we include it in our line of morning shampoos,” Anahit notes. They will be using mild preservatives designed for food that are certified by Ecocert (The group bills itself as the very first certification body to develop standards for "natural and organic cosmetics").
Nairian plans to produce a line of 50 products – wrinkle creams, moisturizers, creams to treat cracked hands and feet, soaps, etc. The couple says the products are in the testing phase to ensure they are anti-bacterial and are collaborating with the microbiology department at Yerevan State University. “I’ve been handing out samples to people for the past two years. I want their feedback. Has the product helped? Is it good or bad? Getting the results, I fine tuned the products and have now arrived at a list ready for production,” says Anahit.
The Markosians believe their product line will be competitive in the international cosmetics market. Production begins in August and the finished product will go on sale in September.
Aragyugh, at a location of 1,560 meters above sea level, is an ideal gathering place for plants to produce aromatic oils, says Anahit. The company owns a 1.5 hectare plot in the village where they have planted varies species to make their oils. They will also purchase various plants from locals and from residents of neighboring villages.
The company now employs 30 people. Producing aromatic oils is a labor intensive operation. It takes one ton of plants to produce one liter of oil.
A commercial venture that will spur scientific research in Armenia
The couple, via their commercial operation, also wants to raise the level of science regarding botanicals in Armenia.
Anahit notes that there is a dearth of published material regarding aromatic oils in Armenia. The most recent article she found in the Institute of Botany was dated 1943. It was about thyme.
Ara adds that if, up till now, Armenia has been known for its apricots and brandy, it will soon be famous for its natural cosmetics.
With our talk completed, we walk through the field in Aragyugh. The Markosians here and there bend down to pick the leaves of a certain plant. They want me to sample its fragrance.
Anahit says that each plant imparts something unique when it comes to cosmetics. She then repeats her earlier observation – We Armenians have no clue as to the treasures surrounding us.