1 տոննա թմրանյութի գործով մի շարք պետությունների հասցեագրվել են իրավական օգնության միջնորդություններ
Իրանից Հայաստան շուրջ 1 տոննա թմրանյութերի տեղափոխման գործով մի շարք պետություններին հասցեագրվել են իրավական օգնություն ցույց տալու վերաբերյալ միջնորդություններ: Այս մասին «Հետքին» հայտնել է ՀՀ արդարադատության նախարարի տեղակալ Վիգեն Քոչարյանը:
Հիշեցնենք, որ շուրջ 1 տոննա թմրանյութերի գործով դատապարտված վրացի Աֆթանդիլ Մարտիաշվիլուն մերժել են արտահանձնել Վրաստան:
ՀՀ արդարադատության նախարարի տեղակալ Վիգեն Քոչարյանը, պատասխանելով Աֆթանդիլ Մարտիաշվիլու արտահանձման խնդրանքին, հայտնել է, որ վարորդի դիմումն ուսումնասիրվել է, սակայն արտահանձնումը նպատակահարմար չեն գտել, քանի որ քննվում է նոր քրեական գործ: Թե ինչ նոր քրեական գործի մասին է խոսքը, փոխնախարարը չի մանրամասնել:
Վիգեն Քոչարյանից փորձեցինք պարզաբանումներ ստանալ, թե ինչ նոր քրեական գործի մասին է խոսքը: «Ավթանդիլ Սիկոյի Մարտիաշվիլիի վերաբերյալ քրեական գործից հանցագործության կազմակերպիչների մասով անջատվել է նոր քրեական գործ, որը գտնվում է նախաքննության փուլում: Քրեական գործի նախաքննության ընթացքում կատարվել են մի շարք քննչական գործողություններ, մի շարք պետություններին հասցեագրվել են իրավական օգնություն ցույց տալու վերաբերյալ միջնորդություններ, սակայն նախաքննությունը դեռևս չի ավարտվել»,- հայտնել է Արդարադատության նախարարի տեղակալը:
Ելնելով վերոգրյալից՝ Աֆթանդիլ Մարտիաշվիլու պատժի մնացած մասը կրելու նպատակով Հայաստանի Հանրապետությունից Վրաստան փոխանցումը ներկայիս դրությամբ համարվել է ոչ նպատակահարմար:
Վարորդ Մարտիաշվիլու հարազատները «Հետքին» հայտնեցին, որ Աֆթանդիլը պատրաստվում է դիմել Եվրադատարան: Այս պահին փաստաբանները զբաղված են նրա հայցի և փաստաթղթերի պատրաստմամբ:
Այս գործով թմրանյութ տեղափոխելու համար Թուրքիայի քաղաքացի Օսման Ուղուրլուն դատապարտվեց 19, Վրաստանի քաղաքացի Ավթանդիլ Մարտիաշվիլին՝ 17 տարի ազատարզրկման: Սակայն վարորդ Մարտիաշվիլին երկու ատյաններում էլ պնդում էր, որ տեղյակ չի եղել թմրանյութի առկայությունից, որոնք հատուկ ներկառուցված թաքստոցում են եղել, և այս պատմության մեջ հայտնվել է միայն այն պատճառով, որ վարել է մեքենան: Վերաքննիչը ամբաստանյալների բողոքները քննելով' դատավճիռը թողել է անփոփոխ:
Վարորդ Մարտիաշվիլին դիմել էր նաև Վճռաբեկ դատարան: Վճռաբեկը, դատավոր Դավիթ Ավետիսյանի նախագահությամբ, որոշել է չքննել վարորդ Մարտիաշվիլու բողոքը:

В рамках дела о контрабанде 1 тонны наркотиков ряду государств адресованы ходатайства об оказании правовой помощи
В рамках дела о перевозке контрабандным путем из Ирана в Армению 1 тонны наркотиков ряду государств адресованы ходатайства об оказании правовой помощи. Об этом Hetq.am сообщил заместитель министра юстиции РА Виген Кочарян.
Напомни м, что осужденному по этому делу грузинскому водителю Автандилу Мартиашвили было отказано в экстрадиции в Грузию.
Заместитель министра юстиции РА Виген Кочарян в ответ на просьбу Мартиашвили об экстрадиции сообщил, что заявление грузинского водителя изучено, однако экстрадиция признана нецелесообразной, поскольку расследуется новое уголовное дело. О каком новом угловном деле идет речь, замминистра не пояснил.
Мы попытались получить у Вигена Кочаряна объяснения по этому вопросу, и вот что он сказал: “От уголовного дела Автандила Мартиашили отделено новое уголовное дело по части организаторов преступления, которое находится на стадии предварительного следствия. На данном этапе были проведены следственные действия, ряду государств адресованы ходатайства об оказании правовой помощи. Однако предварительное следствие пока не заввершено”.
Исходя из этого, экстрадиция Автандила Мартиашвили из Армении в Грузию с целью несения там оставшейся части срока наказания была признана нецелесообразной.
Родственники Мартиашвили сообщили Hetq.am, что он намерен обратиться в Европейский суд. В настоящее время адвокаты занимаются подготовкой его иска и документов.
Напомним, что по делу о перевозке 1 тонны наркотиков гражданин Турции Осман Угурлу был приговорен к 19 годам, а гражданин Грузии Автандил Мартиашвили – к 17 годам лишения свободы. Однако водитель утверждает, что не знал о наличии в грузовике наркотика, который был спрятан в специально оборудованной тайнике, и что оказался замешан в эту историю только потому, что вел машину. Апелляционный суд, рассмотрев жалобы осужденных, оставил приговор без изменений.
Автандил Мартиашвили обратился также в Кассационный суд. Однако судья Давид Аветисян принял решение не рассматривать жалобу Мартиашвили.