Ուշադրություն, սափրագլուխներ են
Այսուհետև հայոց աշխարհում շրջում են սափրագլուխներ: Երևանցի, շիրակցի ու լոռեցի ճաղատ տղաներն ու աղջիկները փնտրում են իրենց բնության դեմ ոճիր գործողներին ու պատժում: Զգուշացե'ք, օրենքից դուրս գտնվողնե'ր. նրանք անողոք են ու հետևողական: Հորդորվում է հայ սափրագլուխներին չնույնացնել այլազգի ահաբեկիչների կամ բուդդիստների հետ: Նրանց առաքելությունը բոլորովին այլ է` պայքարել բնությանը սպառնացող երևույթների դեմ:
Իսկ եթե ավելի լուրջ, երեկ Թռչկան ջրվեժի հաղթանակն էր տոնվում Շիրակամուտում: Երևանից, Գյումրիից, Վանաձորից այստեղ էին եկել հարյուրից ավելի համակիրներ` նշելու «Պահպանենք Թռչկանի ջրվեժը» քաղաքացիական նախաձեռնության հաղթանակն ու Թռչկան ջրվեժի փրկությունը:
Տոնախմբությունը բաղկացած էր մի քանի արարողակարգերից: Նախ` այցելուները շտապեցին վրանային ճամբար` շնորհավորելու արդեն 12 օր ու գիշեր ջրվեժի տարածքը հսկող էկոսահմանապահներին: Այդ պահին «Ռոբշին» ընկերության աշխատակիցները վերականգնում էին գետի նախկին հունը, որից հետո ապամոնտաժվեցին ՀԷԿ-ի համար նախատեսված խողովակները:
Հյուրերը շամպայնով օծեցին ածիլված գլուխներով ճամբարականներին ու վերականգնված տարածքը, ապա իջան ջրվեժ, որտեղ աղբահավաքություն կազմակերպեցին, լուսանկարվեցին, թեթև նախաճաշեցին: Մի քանի խիզախներ ցողվեցին Թռչկանի ջրով, ապա ամբողջ խումբը շարժվեց դեպի Շիրակամուտ: Պատվիրակության բեռնատարներին ուղեկցում էին ձիավորները:
Շիրակամուտցիները հյուրերին դիմավորեցին գյուղապետարանի բակում: Հենց այստեղ էլ «Պարենք հայերեն» նախաձեռնության անդամները ներկաներին սովորեցրին մի քանի ազգագրական պարեր, յարխուշտայի շարժումները, ապա բոլորը միասին շուրջպար բռնեցին:
Այնուհետև հավաքվածներն անցան գյուղապետարանի դահլիճ: Սրահը ծափերով բեմ կանչեց ճամբարական-ակտիվիստներին, ովքեր երգեցին Թռչկանի հիմնը: Ապա ելույթ ունեցան «Բամբիռ», «Որդան կարմիր» «Լուսնելիուս», «SCREAM», «YAN», «DREAMERS» ռոք-խմբերը: Միջոցառումն իր ներկայությամբ պատվել էր Հայաստանում Գերմանիայի Դաշնային Հանրապետության դեսպան Հանս-Յոխեն Շմիդտը, ով նախկինում ևս այցելել էր ակտիվիստների ճամբար:
Միջոցառման գլխավոր ծեսը հրապարակավ սափրումն էր. ովքեր ժամանակ առ ժամանակ հերթապահել էին Թռչկանի ճամբարում, ցանկություն հայտնեցին միանալ իրենց ընկերներին: Ով` Չիչխան գետում, ով` գյուղապետարանի բակում, ով` համերգի ժամանակ, բեմահարթակին. ածիլեցին գլուխները` հանուն ընդհանուր գործի ու գաղափարի:
Այլևս վտանգ չի սպառնում ջրվեժին. հատուկ պահպանվող տարածքի ռեժիմում Թռչկանը կծառայի միմիայն որպես ժամանցի գոտի:
Սա աննահանջ պայքարի առաջին հաղթանակն է: Այսուհետև մարդիկ գիտեն, որ արդարությունը կարող է հաղթել, միայն թե պետք է հավատալ ու չընկրկել խոչնդոտների առաջ:

Внимание: бритоголовые
Отныне в Армении можно встретить бритоголовых. Ереванские, ширакские, лорийские ребята и девушки с обритыми головами находят и наказывают тех, кто совершает преступление против природы. Опасайтесь, нарушители закона, они беспощадны и последовательны. Просим, однако, не отождествлять армянских бритоголовых с иностранными террористами или буддистами. У армянских парней с обритыми головами совсем другая миссия – бороться с угрожающими природе явлениями.
А если говорить более серьезно, то вчера в Ширакамуте праздновали победу – спасение Трчканского водопада. Из Еревана, Гюмри и Ванадзора сюда съехались более сотни единомышленников, чтобы отметить победу гражданской инициативы “Сохраним Трчканский водопад” и спасение этого чуда природы.
Праздник состоял из нескольких ритуалов. Прибывшие сперва поспешили в палаточный лагерь, чтобы поздравить экопограничников, которые 12 дней и ночей дежурили на территории водопада. А в это время работники компании “Робшин” восстанавливали русло реки и демонтировал проложенные для ГЭС трубы.
Гости “освятили” шампанским бритые головы активистов-экологов и спасенную территорию, после чего спустились к водопаду, где очистили местность от мусора, сфотографировались и позавтракали. Несколько смельчаков отважились “окропить” себя водой Трчкана, после чего вся группа направилась в Ширакамут.
Ширакамутцы встретили гостей во дворе сельской администрации. Здесь члены инициативы “Давайте танцевать по-армянски” показали участникам празднества несколько этнографических танцев, после чего все собравшиеся вместе станцевали круговой танец.
Праздник продолжился в зале сельской администрации. Активистов-экологов встретили аплодисментами, а они спели гимн Трчкана. Затем выступили рок-группы “Бамбир”, “Вордан кармир”, “Луснелиус”, “SCREAM”, “YAN”, “DREAMERS”. Мероприятие почтил своим присутствием посол Германии в Армении Ганс-Йохен Шмидт, кто и раньше посещал палаточный лагерь активистов движения.
Главным ритуалом мероприятия стало обривание голов. Те, кто дежурил в Трчканском лагере, выразили желание присоединиться к своим товарищам и отказаться от волос ради общего дела и общей идеи.
Это первая победа в упорной борьбе. Теперь люди будут знать, что справедливость может торжествовать, надо только верить и не отступать перед трудностями.