Արցախում բացվեց «Թումո» կենտրոն
Ստեփանակերտում այսօր բացվեց «Թումո» ստեղծարար տեխնոլոգիաների կենտրոնը, որտեղ ուսում կստանան 12-18 տարեկան 500-1000 արցախցի երեխաներ։
Թումոյի հաղորդակցման բաժնի ղեկավար Զառա Բուդաղյանի խոսքով՝ ուսանողների ընդունելությունը կսկսեն սեպտեմբերի 14-ից, իսկ պարապմունքները՝ հոկտեմբերից։
«Ստեփանակերտի կենտրոնում կդասավանդեն նույն մասնագետները, ինչ-որ մնացած մեր 3 կենտրոններում։ Այս կերպ մենք փորձում ենք մշակել այնպիսի ճկուն համակարգ, որպեսզի կրթական ծրագիրը նույնը լինի բոլոր կենտրոններում»,-ասաց Զ. Բուդաղյանը։
Ինչ վերաբերում է Արցախի շրջաններից երեխաների ընդգրկմանը, ապա Զ. Բուդաղյանն ասաց, որ եթե գտնվեն այնպիսի կազմակերպություններ, ովքեր պատրաստակամություն կհայտնեն աջակցել տրանսպորտի հարցում, իրենք մեծ սիրով կընդունեն ուսանողներ նաև շրջաններից։
Ուսուցումը Թումոյում անվճար է, միայն պայմանագիրը կնքելուց առաջ գանձվում է դեպոզիտային սիմվոլիկ գումար, որ Արցախում հավանաբար կլինի մոտ 3000 դրամ։ Այս գումարը ուսուցման ավարտից հետո վերադարձվում է։
«Թումո» ստեղծարար տեխնոլոգիաների կենտրոնի գործադիր տնօրեն Մարի Լու Փափազյանը, կարևորելով Ստեփանակերտի կենտրոնի բացումը, ասաց. «Թումոյի Ստեփանակերտի կենտրոնը մի ինքնուրույն մասնիկ է իր յուրօրինակ հատկանիշներով։ Շինարարությունից սկսած մինչև բացումն ամեն ինչ այնքան սահուն անցավ և այնքան լավ մեզ դիմավորեցին, որ ես հաստատ գիտեմ, որ դժվարություններ չենք ունենա»։
Կազմակերպիչների ակնկալիքը մեկն է՝ հասնել լավ արդյունքի ավելի կարճ ժամանակահատվածում, քան այն ստացան Երևանում։
«Վստահ եմ, որ կստացվի։ Երիտասարդների հետ աշխատելը ամենահաճելի բանն է, մանավանդ, երբ իրենց սիրածն ես մատուցում»,-եզրափակեց Մարի Լու Փափազյանը։
Ստեփանակերտի «Թումո» կենտրոնը բացվել է ԼՂՀ կառավարության, «Հայ բարեգործական ընդհանուր միության» և «Ղարաբաղ Տելեկոմ» ընկերության աջակցությամբ։

В Арцахе открылся центр “Тумо”
В Степанакерте сегодня состоялось открытие Центра креативных технологий “Тумо”, в котором смогут обучаться от 500 до 1000 арцахских детей в возрасте 12-18 лет.
По словам руководителя информационного отдела “Тумо” Зары Будагян, прием студентов начнется 14 сентября, занятия – с октября.
“В степанакентском центре будут преподавать те же специалисты, что и в трех наших других центрах. Тем самым мы стремимся создать гибкую систему, которая позволит осуществлять во всех филиалах одну и ту же образовательную программу”,- отметила З.Будагян.
Что касается обучения детей из районов Арцаха, то, по словам нашей собеседницы, если найдутся организации, которые возьмут на себя решение транспортной проблемы, то они с большой радостью примут этих ребят .
Обучение в “Тумо” бесплатное. Лишь перед заключением договора взимается символическая депозитная сумма, которая в Арцахе составит, по всей видимости, около 3000 драмов. По завершении обучения эта сумма возвращается.
Исполнительный директор Центра креативных технологий “Тумо” Мари-Лу Папазян, подчеркнув важность открытия филиала в Степанакерте, сказала: “Степанакертский центр “Тумо” – это самостятельная единица со своими особенностями. Все, начиная со строительства и кончая открытием, прошло настолько гладко и нас здесь приняли настолько хорошо, что я уверена, трудностей у нас не будет”.
Организаторы надеются добиться хороших результатов в более короткие сроки, чем это было сделано в Ереване.
Центр “Тумо” открылся в Степанакерте при содействии правительства НКР, Всеобщего Армянского Благотворительного Союза и компании “Карабах-Телеком”.