«ՀՀ կառավարությանը տրամադրվող արտահանման վարկից կօգտագործվի՞ էլեկտրաէներգիայի գների փոխհատուցման համար». Լևոն Զուրաբյանի հարցը՝ ՊՆ փոխնախարարին
Այսօր` ԱԺ արտահերթ նիստում, ԱԺ ՀԱԿ խմբակցության ղեկավար Լևոն Զուրաբյանը հիմնական զեկուցող ՀՀ պաշտպանության փոխնախարար Արա Նազարյանին հարց տալու ժամանակ ասաց, որ համաձայն մամուլի հրապարակումների` ՌԴ կառավարությունից ստանալիք վարկի միջոցներից մի մասը կօգտագործվի էլեկտրաէներգիայի գների փոխհատուցման համար:
Հիշեցնենք, որ այսօր ԱԺ-ում քննարկվում էր ՀՀ կառավարության և ՌԴ կառավարության միջև 2015 թվականի հունիսի 26-ին Երևանում ստորագրված ՀՀ-ի կառավարությանը պետական արտահանման վարկ տրամադրելու մասին համաձայնագիրը վավերացնելու մասին հարցը:
Զուրաբյանի խոսքով՝ վարկային միջոցներով էլեկտրաէներգիայի գների հնարավոր փոխհատուցումն ավելի հավաստի է դառնում, եթե համադրեն որոշ փաստեր, օրինակի համար այն, որ էլեկտարէներգիայի գների բարձրացման դեմ բողոքների վերաբերյալ Սերժ Սարգսյանը մի հայտարարություն է արել, ըստ որի` մեր կառավարությունն իր վրա կվերցնի սակագնի բաձրացման ամբողջ բեռը:
«Ու նաև ասել է, ցիտում եմ, գումարներ կգտնենք անվտանգության հետագա ամրապնդման համար նախատեսվող միջոցներից: Եվս մեկ հանգամանք, որը կարծես հավաստի է դարձնում այս տեղեկությունը՝ այն, որ այս փաստաթութղը ստորագրվել է հունիս 26-ին, այսինքն՝ հենց այն պահին, երբ որ բողոքի ցույցերը գագաթնակետին էին հասել: Հիմա, մենք իսկապես ցանկանում ենք իմանալ՝ արդյոք այս պայմանագրի պայմանները հնարավորություն տալի՞ս են Հայաստանի կառավարությանը օգտագործել այս վարկից որևէ միջոց այդ ծրագիրն իրականացնելու համար: Նկատի ունեմ՝ մինչև Սերժ Սարգսյանի կողմից հայտարարված աուդիտի իրականացումը էլեկտրաէներգիայի գների փոխհատուցման ծախսը վերցնել կառավարության վրա»,- ասաց Լևոն Զուրաբյանը:
Պատասխանելով Լևոն Զուրաբյանի հարցին՝ ՀՀ պաշտպանության փոխնախարար Արա Նազարյանն ասաց, որ որևիցե ցենտ կամ որևիցե լումա չի կարող ուղղվել այն նպատակի համար, որը պատգամավորը նշեց:
«Ես հատուկ ելույթի մեջ էլ նշեցի, որ համաձայնագրի առաջին հոդվածով սահմանված է, որ նշված 200 միլիոն ԱՄՆ դոլարի գումարի չափով պետական արտահանման վարկը ռուսական արտադրության ռազմական նշանակության արտադրանքի մատակարարումների ֆինանսավորման համար է` համաձայն սույն համաձայնագրի համար մեկ հավելվածում նշված ցանկի: Այսինքն՝ միմիայն այստեղ կարող է ձեռք բերվել ռազմական նշանակության արտադրանք, որը սահմանված է նշված ցանկում և ես նշեցի, որ հավելվածները հանդիսանում են նշված համաձայնագրի անբաժանելի մաս: Ասեմ ավելին՝ ոչ միայն նշված համաձայնագրով տրվող վարկի, այլև պաշտպանության նախարարության բյուջեով նախատեսված որևիցե լումա չի կարող գնալ այն նպատակի համար, որը դուք նշեցիք: Եղեք համոզված, որ դա լինելու է այդպես և իրավական դաշտը և նաև ընդհանուր մրտահրավերները մեզ նման հնարավորություն չեն կարող ընձեռնել»,- ասաց Արա Նազարյանը:
Արձագանքելով՝ Լևոն Զուրաբյանն ասաց. «Կներեք համոզված չենք կարող լինել, որովհետև մենք չենք վստահում այս իշխանությանը և ազնիվ այս իշխանության ազնից խոսքին, դրա համար ես առաջարկում եմ ուղղակի ներկայացնել պայմանագրային այն դրույթները, որոնք ստեղծում են մեխանիզմներ, որը թույլ կտա հանրային վերահսկողություն ունենալ և համոզված լինել, որ ոչ մի լումա, ինչպես դուք պնդեցիք, այլ նպատակներով չի գնալու: Կարո՞ղ եք ցույց տալ՝ պայմանագրային ո՞ր հոդվածներն են թույլ տալու մեզ վերահսկել իրավիճակը և հասկանալ, որ իսկապես այդպես է»:
Արձագանքելով՝ Արա Նազարյանն ասաց, որ ինքը քիչ առաջ ցիտեց առաջին հոդվածը, և եթե պատգամավորի մոտ կա պայմանագրի օրինակը, այդտեղ արդեն իր ասածը հիմնավորում էր:
«Եկեք այսպես պայմանավորվենք՝ դուք հարց տվեցիք, ես պատասխանեցի անկեղծ, հիմա դուք չեք հավատում,դա ձեր գործն է, ի՞նչ ասեմ»,- եզրափակեց փոխնախարարը:

“Будет ли часть экспортного кредита, предоставляемого правительству РА, использована для компенсации стоимости электроэнергии?”: вопрос Левона Зурабяну замминистру обороны РА
На сегодняшнем внеочередном заседании Национального Собрания РА руководитель парламентской фракции Армянского национального конгресса Левон Зурабян, обращаясь к основному докладчику, заместителю министра обороны РА Ара Назаряну, отметил, что, согласно публикациям в прессе, часть предоставляемых правительством России кредитных средств будет направлена на компенсацию стоимости электроэнергии.
Напомним, что сегодня в НС обсуждается вопрос о ратификации соглашения о предоставлении правительству РА правительством Российской Федерации государственного экспортного кредита, которое было подписано 26 июня 2015 г. в Ереване.
По словам Зурабяна, в пользу возможной компенсации стоимости электроэнергии за счетсредств российского кредита свидетельствует ряд фактов, в частности заявление Сержа Саргсяна о том, что правительство возьмет на себя бремя повышения тарифа на электроэнергию.
Депутат также привел слова С.Саргсяна о том, что деньги будут изысканы из средств, предусмотренных для дальнейшего укрепления безопасности. “Сейчас мы действительно хотим знать, дают ли условия этого договора возможность правительству Армении использовать часть кредита на осуществление указанной программы? То есть, чтобы до проведения аудита, о котором заявил Серж Саргсян, правительство взяло на себя компенсацию стоимости электроэнергии”,- сказал Левон Зурабян.
Отвечая на этот вопрос, заместитель министра обороны РА Ара Назарян заверил, что ни один цент, ни одна лума не могут быть направлены на осуществление той цели, о которой сказал депутат.
По словам Назаряна, согласно условиям соглашения, на предоставленные средства может быть приобретена только продукция военного назначения.
В ответ Левон Зурабян сказал: “Мы не можем быть в этом уверены, так как не доверяем этой власти и ее честному слову. Поэтому я предлагаю представить те положения соглашения, которые создают механизмы, позволяющие осуществлять общественный контроль, чтобы мы были уверены в том, что ни одна лума, как вы утверждаете, не пойдет на другие цели”.
Замминистра пояснил, что он уже процитировал первую статью соглашения, и если у депутата есть текст документа, то он может найти в нем подтверждение сказанному.