Հունգարացի լրագրողը հարվածում է ոստիկաններից փախչող փախստականներին
Համացանցում բողոքի մեծ ալիք է բարձրացրել մի տեսանյութ, որը պատկերում է, թե ինչպես է հունգարացի օպերատորը հարվածում երկու փախստական երեխաների և ոտքի շարժումով գետնին գցում մեկ այլ փախստականի:
Հունգարական N1TV հեռուստաընկերության օպերատոր Պետրա Լասլոն երկրի Ռոսկե քաղաքում տեսանկարահանում է ոստիկաններից փախչող փախստականներին: Երբ իր երեխային գրկած մի տղամարդ ազատվում է ոստիկանից ու փախչում, Լասլոն մեկնում է ոտքը, որից հետո հայրն ընկնում է տղայի վրա: Փախստականը վրդովվում է այս արարքից, մինչդեռ օպերատորը շարունակում է նկարահանել:
Lage in #Roeszke #Hungary weiter schlimm - Polizei überfordert - Flüchtlinge durchbrechen Polizeikette - Verletzte! pic.twitter.com/GlMGqGwABb
— Stephan Richter (@RichterSteph) September 8, 2015
20 վրկ տևողությամբ տեսանյութում երևում է, որ Լասլոն նաև հարվածներ է հասցնում երկու պատանի փախստականների: Տեսանյութը Թվիթերում հրապարակել է գերմանական RTL հեուստաընկերության թղթակից Շտեֆան Ռիխտերը: Այն մեծ տարածում է գտել համացանցում` առաջ բերելով ֆեյսբուքյան The Petra László Wall of Shame խմբի ստեղծմանը (մինչ այժմ` 10,000-ից ավելի հավանում): Ավելի ուշ հեռուստաընկերության կայքում հայտնվեց տեղեկություն, ըստ որի` Պետրա Լասլոն հեռացվել է աշխատանքից` «անընդունելի վարքի» պատճառով:
The Guardian-ը գրում է, որ N1TV-ը հունգարական ազգայնական հեռուստաընկերություն է, որը սերտորեն կապված է ծայրահեղ աջական Յոբբիկ կուսակցությանը, որը մեծությամբ երրորդն է երկրում: Ինչպես հավելում է Дождь հեռուստաընկերությունը, Մերձավոր Արևելքից փախստականների հոսքի արդյունքում երկրում ստեղծված իրավիճակի մասին գրելիս լրատվամիջոցը գործածում է այնպիսի վերնագրեր, ինչպիսին է` «Փախստականները լցվել են մեր խանութները»:
Հեռուստաընկերությունը իր աշխատակցին հեռացնելու հայտարարությամբ հայտնել է նաև, որ այսպիսով հարցը համարում է փակված: Մինչդեռ ընդդիմադիր Együtt-PM և Դեմոկրատական կոալիցիա կուսակցությունները հայտնել են, որ լրագրողի դեմ հանդես կգան բռնություն գործադրելու մեղադրանքով, ինչը ենթադրում է մինչև հինգ տարվա ազատազրկում:
Հունգարիան համարվում է քաղաքացիական պատերազմի հետևանքով Սիրիան լքող մարդկանց համար Եվրոպական միություն հասնելու հիմնական ուղիներից մեկը: Որոշ հաշվարկներով` օրական 2,000-3,000 փախստական է մտնում երկիր, որոնց մի մասի նպատակը Գերմանիա տեղափոխվելն է: ՄԱԿ-ի փախստականների գործակալության տվյալներով` առաջիկա օրերին սպասվում է մոտ 42,000 ապաստան հայցող մարդկանց մեկ այլ հոսք:
Սերբիայի հետ սահմանի մոտ, որտեղ տեղի է ունեցել դեպքը, տեղակայված է ճամբար: Մոտ հազար ներգաղթյալներ, ովքեր այստեղ են հասել սեպտեմբերի 8-ին, չեն ցանկացել մնալ ճամբարում` պատճառաբանելով, որ այնտեղից իրենց դուրս չեն թողնի: Նրանք անցել են ոստիկանական պատն ու շարժվել դեպի մայրաքաղաք Բուդապեշտ` Գերմանիա մեկնելու ակնկալիքով:

Венгерская журналистка подставляла подножки сирийским беженцам
Видеоматериал о том, как венгерская журналистка пинает двух беженцев-подростков и подставляет подножку другому беженцу вызвал в сети большую волну протеста.
Оператор венгерской телекомпании N1TV Петра Ласло снимала в городе Роске убегавших от полицейских беженцев. Когда мужчина с ребенком на руках пытался скрыться от преследований полицейских, Ласло подставила ему подножку, после чего отец упал на мальчика. Мигранта этот поступок возмутил, однако оператор продолжала снимать происходившее.
Lage in #Roeszke #Hungary weiter schlimm - Polizei überfordert - Flüchtlinge durchbrechen Polizeikette - Verletzte! pic.twitter.com/GlMGqGwABb
— Stephan Richter (@RichterSteph) September 8, 2015
В 20-секундном видеоролике видно, как Ласло пинает двух юных беженцев. Видео выложил на своей странице в социальной сети Twitter журналист немецкой телекомпании RTL Стефан Рихтер (Stephan Richter). Запись разошлась по социальным сетям и привела к созданию в Фейсбуке группы The Petra László Wall of Shame. Позже на сайте телекомпании появилась информация о том, что Петра Ласло уволена за “неприемлемое поведение”.
The Guardian пишет, что венгерская националистическая телекомпания N1TV известна своими тесными связями с праворадикальной партией “Йоббик”. Как отмечает телекомпания “Дождь”, ситуацию с притоком беженцев с Ближнего Востока канал освещает подчеркнуто тенденциозно с заголовками вроде “Мигранты заполонили наши магазины”.
Фото Марко Дюрика (Рейтер)
Наряду с сообщением об увольнении своего сотрудника телекомпания заявила, что считает инцидент исчерпанным. Между тем оппозиционные партии Együtt-PM и “Демократическая коалиция” заявили, что выступят против журналистки с обвинениями в применении насилия, что предполагает лишение свободы сроком до пяти лет.
Фото Дарко Вожиновича / AP
Для людей, покидающих Сирию вследствие гражданской войны, Венгрия является одним из основных путей переправки в Евросоюз. По некоторым данным, в эту страну ежедневно прибывают 2,000-3,000 беженцев, часть которых стремится уехать в Германию. Как сообщает Агентство по вопросам беженцев ООН, в ближайшие дни ожидается новый поток из 42,000 человек, которые будут просить убежища.
На границе с Сербией, где произошел этот инцидент, разбит лагерь. Около тысячи мигрантов, добравшихся сюда 8 сентября, не захотели там остаться, мотивировав это тем, что их оттуда не выпустят. Они обошли полицейский кордон и направились в столицу страны Будапешт в надежде переправиться оттуда в Германию.