Քաղաքապետարանը «զոհում» է բյուջեն, վերելակները` մարդկանց
Քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանը վերջերս հաճախ է խորհրդակցություններ հրավիրում` վերելակների նկատմամբ վերահսկողությունը ուժեղացնելու նպատակով: Դրանք հաճախանում են, երբ որևէ վերելակի անսարքության մասին հայտնի է դառնում, երբեմն` զոհի կամ վիրավորի գնով:
Խորհրդակցությունների «շարժիչ ուժն» այն է, որ քաղաքապետն ամենից լավ է տեղյակ, թե ինչպես են ծախսվում վերելակների վերանորոգման համար ամեն տարի բյուջեից տրամադրվող գումարները:
Երևանի բնակելի շենքերի վերելակների հիմնանորոգման համար քաղաքապետարանի բյուջեից ամեն տարի հատկացումներ են կատարվում: Վերջին հանդիպումների մեկի ժամանակ հանձնարարվեց ստուգել «ծախսված միջոցների վերաբերյալ հաշվետվությունների արժանահավատությունը, անցկացնել դրանց որակի համապատասխանության միջոցառումներ»:
Վերելակների հիմնանորոգման համար քաղաքապետարանի բյուջեից տրամադրվող ամենամյա հատկացումներին և ծախսերին կանդրադառնանաք` ըստ վարչական շրջանների:
Մալաթիա-Սեբաստիա. մրցույթը հաղթում է քաղաքապետարանի ՓԲԸ-ն և հոգում նաև իր պահպանման ծախսերը
Մալաթիա-Սեբաստիա վարչական շրջանի վերելակների հիմնանորոգման համար քաղաքապետարանը 2014թ. հատկացրել է մոտ 15 միլիոն դրամ: Նույնքան գումար տրամադրվել է նաև այս տարի:
Նշված գումարով սարքավորումների ձեռք բերման և տեղադրման համար քաղաքապետարանը հայտարարել է բաց ընթացակարգով մրցույթ: Սա նշանակում է, որ կարող էր մասնակցել համապատասխան ցանկացած ընկերություն, և պետք է հաղթեր գնային ամենացածր առաջարկ ներկայացնողը:
Վարչական շրջանի ղեկավար Արտակ Ալեքսանյանի` «Հետքին» տրամադրած տեղեկատվության համաձայն` 2014թ. մրցույթը շահել է «Անխափան վերելակ» փակ բաժնետիրական ընկերությունը: Նույն ընկերությունը մրցույթը շահել է նաև այս տարի: Ընկերությունը տրամադրված 15 միլիոն դրամով 2014թ. վերանորոգել է 98 վերելակ:
Գրավոր հարցմամբ թաղապետարանից խնդրեցինք տրամադրել ՓԲԸ-ի և քաղաքապետարանի միջև կնքված պայմանագրի պատճենը:
Պայամանգրի հավելվածում ներկայացված էին ձեռքբերված ապրանքների միավոր շատ բարձր արժեքներ: Մինչև պայմանագիրը ստանալը, ծանոթացել էինք «Անխափան վերելակ» ՓԲԸ-ի` ֆինանսների նախարարություն ներկայացրած գնումների պլանին, որում վերելակների միավոր արժեքների գները մի քանի անգամ ցածր էին, քան գրված էր պայմանագրի հավելվածում:
Որպես օրինակ` հակակշռի զսպանակը ֆիննախի ցուցակում գրված է 5400 դրամ, իսկ պայմանագրում` 51,600:
Երկու փաստաթղթերի` ֆիննախի գնումների պլանի և քաղաքապետարան-ՓԲԸ պայմանագրի համեմատությունից ստացվում է, որ ընկերությունը տարեկան 15 միլիոն դրամի պայմանգիր է կնքում 4 միլիոն դրամը չգերազանցող վերելակային սարքավորումներ (նյութածախս) ձեռք բերելու և տեղադրելու համար:
Ընկերությունների գրանցման պետական ռեգիստրի տվյալների համաձայն` «Անխափան վերելակ» ՓԲԸ-ի հիմնադիրը Երևան համայնքն է: Քաղաքապետարանի մրցույթը իրականում շահել է հենց նրա հիմնադրած ընկերությունը:
ՓԲԸ-ն, ինչպես պարզվեց տնօրենին հետ զրույցում, ֆինանսավորման այլ միջոցներ չունի, քան վերելակների համար տրամադրվող գումարն է: Նրա խոսքով` միավոր արժեքների գները բարձրացրել են բոլոր հարկերը, տեղադրման աշխատանքները, բայց որ ամենաուշագրավն է` ՓԲԸ-ի պահպանման ծախսերը:
«Դա առանձին կազմակերպություն է, որը տասնհինգ միլիոնով պետք է նաև աշխատի, տա աշխատավարձ, հեռախոս, դեպոզիտարիատ, վարձեր, հարկեր, հոսանք, և այլն: Էդ բոլոր ծախսերը մտած են այդ տասնհինգ միլիոն դրամի մեջ»,- մարամասնում է տնօրենը:
Նշենք, որ մրցույթներին` մասնավոր ընկերությունների մասնակցության դեպքում, քաղաքապետարանի պարտավորությունը չէ հոգալ դրանց պահպանման ծախսերը, ավելին` դա դուրս է գնման առարկայի շրջանակից: ՓԲԸ-ի պահպանման ծախսեր, պարզվում է,15 միլիոն դրամի մասն է կազմում:
Դիտարկմանը, որ քաղաքապետարանին պատկանող ընկերություններն են հիմնականում շահում մրցույթը, Մ.Մալխասյանը պատասխանեց. «Քաղաքապետարանին պատկանող… ասեմ ձեզ, ընդամենը մեկ-երկու ընկերություն է, որ դիմացել է, մնացել է»: Ի՞նչ առումով է դիմացել, տնօրենը նշում է. «Որովհետև մենք ասենք ֆոնդային գումար ունենք, որ աչքի լույսի նման պահում ենք, չենք ծախսում, պրեմիաներ չենք ստանում, մենք էդ գումարները պահում ենք: Այսինքն` մեր հիմնարկը նորմալ վիճակում է, նորմալ գործունեությունը տանում է, լրացուցիչ ամեն մի կոպեկի համար էլ մենք դողում ենք, որ մեր հիմնարկը պահպանվի»: Որտեղից է կուտակվել ֆոնդային բյուջեն, Մ.Մալխասյանը պատասխանեց. «Տեսեք էդ տասնհինգ միլիոնից մենք քաղաքապետարանին ենք շահութաբաժին… Մենք շահույթ ունենք, չէ՞: Էդ շահույթը մենք չենք կարող տնօրինել, օգտագործել, մենք էդ շահույթը ֆոնդային բյուջեով պահում ենք, հենց էդ տասնհինգ միլիոնից մոտ 1,2 միլիոնը ֆոնդային է գնում: ֆոնդային մնում է, օրինակ` մի անգամ հրդեհ էր եղել մի վերելակում, մենք էդ մեր միջոցներով, մեր ֆոնդերի միջոցով էդ վերելակը վերանորոգեցինք»:
Բյուջեն մսխվում է գրեթե կրկնակի
Պարզելու համար` որքան կխնայվեր տրամադրված գումարից, եթե մրցույթը հաղթեր մասնավոր ընկերություն, ՓԲԸ-ի հետ կնքած պայմանագիրը համեմատության մեջ դրեցինք մեկ այլ պայմանգրի հետ, որը ձեռք ենք բերել վարչական մեկ այլ շրջանից: Այն կնքված է քաղաքապետարանի և մասնավոր ընկերության միջև` մեկ այլ վարչական շրջանի վերելակների սարքավորումների մատակարարման և սպասարկման համար:
Պայմանագրի հավելվածում գրված են այս ընկերության գնային առաջարկները: Նշված հակակշռի զսպանակը, օրինակ, ինչպես պարզվում է այս երկրորդ պայմանագրից, գնվել և տեղադրվել է 29,510 դրամով:
Չենք պնդում, որ մասնավոր ընկերության առաջարկած գնային առաջարկը նվազագույնն է, սակայն փաստ է, որ քաղաքապետարանի ՓԲԸ-ն Մալաթիա-Սեբաստիայում կարողացել է նույն ապրանքի համար հաղթել գրեթե կրկնակի բարձր գնային առաջարկով, հիշեցնենք` 51,600 դրամով: Միայն այս մասով` վերելակների վրա կատարված աշխատանքները կարող էին կրկնապատկել, եթե մրցույթը չհաղթեր քաղաքապետարանի ՓԲԸ-ն: Միավոր արժեքի գինը բարձրացրել են ՓԲԸ-ի պահպանման ծախսերը:
Եթե քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանը իսկապես մտահոգված է վերելակների անվտանգությամբ, կարող է ապագա խորհրդակցությանը բացատրել, թե ինչու է ընկերությանը պահել վերելակները նորոգելու միջոցների հաշվին:

Мэрия приносит в “жертву” бюджет, а жертвами лифтов становятся люди
В последнее время мэр Еревана Тарон Маркарян часто созывает совещания по вопросу усиления контроля за лифтами в жилых зданиях. Совещания чаще всего проводятся после того, как становится известно о неисправности очередного лифта, а иногда и о гибели людей или получении ими травм.
Мэрия лучше всех знает, как используются средства, выделяемые из ее бюджета на ремонт лифтов в жилых домах. Во время одного из совещаний было поручено проверить достоверность отчетов об использовании сумм.
Ниже мы расскажем о том, как тратятся средства, выделяемые ежегодно из бюджета мэрии на ремонт лифтов в каждом из административных округов столицы.
Малатия-Себастия
В 2014 г. мэрия выделила на ремонт лифтов в административном округе Малатия-Себастияоколо 15 млн драмов. Такая же сумма была выделена и в этом году.
Городские власти объявили открытый тендер на приобретение и установку оборудования за счет указанной суммы. Это значит, что в тендере могла участвовать любая компания, выдвинувшая наиболее низкие по цене предложения.
Согласно справке, предоставленной Hetq.am руководителем административного округа Малатия-Себастия Артаком Алексаняном, в 2014 г. тендер выиграло ЗАО “Бесперебойный лифт”. Эта же компания выиграла тендер и в этом году. На выделенные 15 млн драмов компания в 2014 г. отремонтировала 98 лифтов.
Мы обратились в администрацию округа с письменной просьбой предоставить копии договора, заключенного между ЗАО и мэрией.
В приложении к договору были указаны очень высокие цены на приобретенные товары. До получения договора мы ознакомились с планом закупок, представленных ЗАО “Бесперебойный лифт” в Министерство финансов. Приведенные в этом документе стоимости единицы каждого товара были в несколько раз меньше указанных в приложении к договору.
Так, в списке Минфина напротив пружины противовеса было записано 5400 драмов, а в договоре - 51,600 драмов.
Сравнение двух документов – плана закупок Минфина и договора, заключенного между мэрией и ЗАО – показывает, что компания каждый год заключала договоры на 15 млн драмов с целью приобретения и установки лифтового оборудования, стоимость которого не превышала 4 млн драмов.
Согласно данным госреестра компаний, учредителем ЗАО “Бесперебойный лифт” является община Ереван. Получается, что объявленный мэрией тендер выиграла основанная ею же компания.
Единственным источником финансирования ЗАО, как выяснилось из разговора с его директором, является сумма,выделяемая для лифтов. По словам директора М.Малхасяна, цены на единицы товаров повысились за счет налогов, работ по установке оборудования и, что самое примечательное, расходов на содержание ЗАО.
Отметим, что в случае участия в тендерах частных компаний мэрия не обязана оплачивать расходы на их содержание, более того, это выходит за рамки предмета закупок. Как оказалось, расходы на содержание ЗАО составляют часть выделенной ему суммы – 15 млн драмов.
В ответ на замечание о том, что тендеры выигрывают в основном компании, принадлежащие мэрии, Малхасян сказал: “Продержалисьлишь одна-две из принадлежащих мэрии компаний…” На вопрос: в каком смысле продержались? – директор ответил: “У нас есть фондовая сумма, которую мы храним как зеницу ока, не тратим ее. То есть наше учреждение находится в нормальном состоянии, осуществляет нормальную деятельность. Мы дрожим над каждой дополнительной копейкой, чтобы содержать наше учреждение”. Говоря о том, как образовался фондовый бюджет, М.Малхасян сказал: “Мы ведь получаем прибыль, которой мы не можем распоряжаться, не можем ее тратить. Около 1,2 млн из 15 млн драмов перечисляются в фондовый бюджет. Например, когда в одном из лифтов произошел пожар, мы отремонтировали его за счет фондовых средств”.
Бюджетных средств расходуется почти в два раза больше
Чтобы выяснить, сколько бюджетных средств можно было бы сэкономить, если б тендер выиграла частная компания, мы решили сравнить заключенный с ЗАО договор с аналогичным документом, который нам предоставили в другом административном округе. Этот договор был заключен между мэрией и частной компанией и предусматривал поставку и установку оборудования для лифтов.
В приложении к договору были указаны ценовые предложениячастной компании. Оказалось, что пружина противовеса, например, была куплена и установлена за 29,510 драмов.
Мы не утверждаем, что ценовое предложение частной компании является минимальным, однако факт, что в округе Малатия-Себастия ЗАО столичной мэрии сумело выиграть тендер, предложив за тот же товар почти в два раза больше – 51.600 драмов. Если бы тендер выиграло не ЗАО мэрии, то объем работ на лифтах мог быть в два раза больше. Стоимость единицы товара повысилась за счет расходов на содержание ЗАО.
Если мэр Еревана Тарон Маркарян действительно озабочен безопасностью лифтов, он на будущих совещаниях может объяснить, почему мэрия содержала компанию за счет средств, выделяемых на ремонт лифтов.