Թբիլիսիի սուրբ Նորաշենը ջրի մեջ է. ի՞նչ է դառնալու եկեղեցին ամրացումից հետո
Թբիլիսիի սուրբ Նորաշեն եկեղեցում կեսօրին շինարարական եռուզեռ է: Մեգրել բանվորները եկեղեցու մուտքի մոտ փողոցի քարե սալիկներն են փոխում: Ասում են՝ անձրևների ժամանակ ջրափոսեր են լինում փողոցի այդ մասում, նորոգում են, որ այլևս ջուր չկանգնի:
Հարցնում եմ՝ գիտեն, թե ինչ եկեղեցիներ են իրար կողք: Նրանցից մեկն ասում է. «Ներքևինը վրացական է, վերևինը՝ չգիտեմ, երևի հայկական»:
Նորաշեն եկեղեցին, հիշեցնենք, Վրաստանում վիճելի համարվող եկեղեցիներից մեկն է, որը տարիներ շարունակ փակ էր:
Եկեղեցու բոլոր կողմերից հիմքերը բացված են: Հիմքերը, սակայն, ջրի մեջ են:
Ամրացման աշխատանքներում ներգրավված բանվորն ասում է, որ գրունտային ջրերը լցվել են, եկեղեցու հիմքը թուլացրել, եկեղեցու պատերը դրա հետևանքով ճաքեր են տվել:
Այժմ իրենք ամրացման աշխատանքներ են իրականացնում: 4,5 մետրանոց բետոնապատ հորատանց են անցկացրել, որպեսզի ջրերն առանձնացնեն, երբ խողովակներն անցկացնեն, այդ ջրերը կմիացնեն քաղաքի ընդհանուր խողովակին:
[gallery id=512]
Նույն բանվորին հարցնում եմ՝ ամրացումից հետո ինչ է լինելու եկեղեցին, պատասխանում է, նախկինում հայկական եկեղեցի է եղել, վերանորոգելուց հետո թանգարան է լինելու:
Աշղեկ Թամազ Աբուլաձեն ասում է, որ եկեղեցու կոնստրուկցիոն ամրացում է իրականացվում: «Ես շինարարն եմ, չգիտեմ ինչ է լինելու վերջում, ես նախագիծ ունեմ և ամրացում եմ իրականացնում»,-ավելացնում է նա:
Ավարտելու են վեց ամիս հետո: Ըստ աշխղեկի՝ ամրացումներ իրականացնելու են նաև ներսից: Սակայն ներսում վերանորոգման աշխատանքներ իրականացնելու դեռևս նախագիծ չեն տվել իրենց:
Թամազ Աբուլաձեի խոսքով, 504 հազար լարի է տրամադրվել ամրացման աշխատանքների համար:
Եկեղեցու վրա փակցված է քաղաքապետարանի պաստառը: Ամրացման աշխատանքները, համաձայն ցուցանակի, մեկնարկել են անցյալ տարվա սեպտեմբերին: Ավարտվելու է հաջորդ տարի:
Արձանագրված է նաև, որ Վրաստանի մշակույթի ու հուշարձանների պաշտպանության նախարարություն է պատվիրատուն: Վրաստանի պատմական հուշարձանների պաշտպանության և պահպանության հիմնադրամի ֆինանսական միջոցներով էլ իրականացվում է ամրացումը: Ամրացման աշխատանքներն իրականացնում է «Աբա խումբ» ՍՊԸ –ն:
Շինաշխատանքները շրջապատող պարսպին վրացերենով ձեռագիր այլ ցուցանակ է ամրացված՝ «Եթե ցանկանում ես խաղաղություն» գրությամբ: Բանվորները չգիտեն, թե ով է վիճելի համարվող եկեղեցու մոտ այդ խորհրդանշական գրությունն արել: Ցուցանակին իրենց հետքը թողել են Ջելան, Ջիշկարան և Ափոն:
Հ.Գ. Եկեղեցու և Վրաստանի հայ համայնքի մասին փորձեցինք զրուցել Վրաստանում ՀՀ արտակարգ և լիազոր դեսպան Յուրի Վարդանյանի հետ: Վերջինիս օգնականը սկզբում ասաց, որ դեսպանի գրաֆիկը ծանրաբեռնված է և նա հազիվ թե կարողանա մեզ հարցազրույց տալ: Դեսպանի հետ ճշտելուց հետո օգնականը զանգահարեց և ասաց, որ պրն Վարդանյանը մեկնում է Երևան և չի կարող մեզ հանդիպել:

Water Eroding Foundations of St. Norashen Church in Tbilisi: What Will Be Its Fate After Repairs?
The 15th century church is one of the several churches in Georgia whose property rights are contested by the Armenian and Georgian communities.
Mingrelian workers were busy replacing the paving stones at the entrance of the church to prevent water from collecting every time it rains.
I asked the workers if they knew what churches stood side by side at the site. One answered, “The lower one is Georgian and the upper church probably Armenian.”
The Norashen Sourb Astvatzatzin Church (Holy Mother of God) is located in a central and ancient neighborhood of Tbilisi, next to Meydan Square, in Leselidze Street, in the vicinity of Saint Sion, the Georgian Primate’s Residence and the Greek Jvaris Mama Church. The name Norashen is of Armenian extraction and means ‘newly constructed’.
Historical Overview of the Norashen Sourb Astvatzatzin Church
Armenians of Tiflis Can’t Even Light Candles in the Armenian Church
The foundations of the church were visible and submerged in water.
One of the workers argues that it was ground water that had weakened the foundations, causing cracks in the church walls.
The workers are installing large pipes to catch the rainwater and divert it from the church into the public sewage system.
[gallery id=512]
When I asked the worker what would happen to the church after the repairs are complete he said it would be turned into a museum.
Construction crew leader Tamaz Aboulatze confessed that he was merely directing the reinforcing work on the church and had no clue as to its fate.
Aboulatze said the project will be completed in six months.
Georgia’s Foundation for the Preservation of Historical Monuments has allocated 504,000 Lari (US$ 210,000) for the project.
P.S. We attempted to speak with Armenia’s Ambassador to Georgia Yuri Vardanyan about the church and the Armenian community. His assistant first responded that the ambassador was quite busy and couldn’t talk. The assistant called me later to say that the ambassador would be leaving for Yerevan and couldn’t meet with me.