Սամվել Կարապետյանն օֆշորային ընկերություններով մտնում է Հայաստան
Սեպտեմբերի 17-ին կառավարությունը որոշում է ընդունել «Հայաստանի էլեկտրական ցանցեր» ՓԲԸ-ի 100 տոկոս բաժնետոմսերի օտարման վերաբերյալ «Ինտեր ՌԱՕ Հոլդինգ Բի.Վի.» ընկերության հայտի մասին»:
«Ինտեր ՌԱՕ Հոլդինգ Բի.Վի.» ընկերությունը դիմել է ՀՀ կառավարությանը՝ սեփականության իրավունքով իրեն պատկանող «Հայաստանի էլեկտրական ցանցեր» ՓԲԸ 100 տոկոս բաժնետոմսերը «Լիորմանդ Հոլդինգզ Լիմիթեդ» ընկերությանն օտարելու մտադրության մասին: Գործադիրի այս որոշմամբ հանձնարարվել է Էներգետիկայի և բնական պաշարների, Արդարադատության, Ֆինանսների և Էկոնոմիկայի նախարարներին «ուսումնասիրել «Ինտեր ՌԱՕ Հոլդինգ Բի.Վի. » ընկերության եւ «Լիորմանդ հոլդինգզ լիմիթեդ» ընկերության միջեւ կնքվող «Հայաստանի էլեկտրական ցանցեր» փակ բաժնետիրական ընկերության 100 տոկոս բաժնետոմսերի օտարման պայմանագիրը եւ տալ եզրակացություն»:
Դեռեւս այս տարվա գարնանը «Տաշիր գրուպ»-ի մոսկովյան մի խումբ ֆինանսիստներ, որոնց թվում էին «Տաշիր գրուպ»-ի փոխնախագահ եւ ընկերության ֆինանսական մասի ղեկավար Վարուժան Արթենյանը եւ «Տաշիր գրուպ»-ի մյուս փոխնախագահ, АКБ "ФОРА-БАНК"-ի տնօրենների խորհրդի նախագահ Հայկ Իգնատյանը (Սամվել Կարապետյանի քրոջ ամուսինն է) այցելել են Հայաստան եւ ուսումնասիրել ՀԷՑ-ի ֆինանսական վիճակը: Նրանց զարմացրել է ձեռնարկության ֆինանսական բարդ կացությունը, հսկայական պարտքերը, մասնավորապես՝ ներգրավված մի քանի հարյուր միլիոն դոլարի վարկային միջոցների մարման դժվարությունները եւ, իհարկե, փնթի մենեջմենտը: Այս ամենն իմանալուց հետո Սամվել Կարապետյանը, կարծես թե, հակված չէր իր վրա վերցնելու ՀԷՑ-ի այսչափ մեծ բեռը: Բայց նա, ինչպես պարզվեց, այլընտրանք չուներ: Ըստ երևույթին՝ ռուսական կողմն նաեւ ուզում էր, որ Սամվել Կարապետյանը ձեռք բերի ՀԷՑ-ը: Թե կուլիսային ինչ պայմանավորվածություններ են եղել, առայժմ հայտնի չէ: Սամվել Կարապետյանի շրջապատից ինչ-որ բաներ մեզ հաջողվել է պարզել. այն, որ Ս. Կարապետյանը որոշել է իր վրա վերցնել պարտքերի միայն մի մասը: Խոսքը 30 միլիոն դոլարի մասին է, ինչպես նաեւ սոցիալապես անապահով խավի սուբսիդավորումը: Թե ինչ ճակատագիր է ունենալու հիմնական պարտքը, դժվար է ասել։
Այս տարվա գարնանը բրիտանական խորհդրատվական մի ընկերություն եվրոպական բանկերից մեկի պատվերով ուսումնասիրում էր Սամվել Կարապետյանի հայաստանյան բիզնես գործունեությունը:
Ընկերության ներկայացուցիչը, ով նաեւ հանդիպել է մեզ հետ հունիսի սկզբին, հետաքրքրված էր «Տաշիր գրուպի» հայաստանյան գործունեությամբ: Այդ հետաքրքրությունը, ինչպես պարզվեց, կապված էր «Տաշիր գրուպի» կողմից այդ բանկի հետ վարկավորման ծրագրի շուրջ սկսած բանակցություններին: Այսինքն՝ ՀԷՑ-ը գնելու բանակցություններին զուգահեռ Սամվել Կարապետյանը վարկավորման աղբյուրներ էր փնտրում ՀԷՑ-ում ներդրումներ կատարելու համար:
Այժմ ներկայացնենք օֆշորային ընկերություններին, որոնց հետեւում կանգնած է ռուսաստանցի գործարար Սամվել Կարապետյանը:
1. «Լիորմանդ հոլդինգզ լիմիթեդ» (Liormand Holdings Limited)
«Լիորմանդ Հոլդինգզ Լիմիթեդ» ընկերությцւնը հիմնադրվել է 2010թ․ նոյեմբերի 30-ին: Ընկերությունը գրանցված է Կիպրոսում: Ընկերությունն ունի 1000 բաժնետոմս, մեկ բաժնետոմսի արժեքը մեկ եվրո է: Ընկերության բաժնետոմսերի 100 %-ը 2014 թ. դեկտեմբերի 1-ից պատկանում է «Տուրվա մենեջմենտ լիմիթեդ» ընկերությանը: Մինչեւ 2014 թ.-ը ընկերության բաժնետոմսերի 50 %-ը պատկանում էր բրիտանական Վիրջինյան կղզիներում գրանցված «Գիորգիո ԼԹԴ»-ին (Giorgio LTD), մյուս 50 %-ը՝ «Տուրվա Մենեջմենտ Լիմիթեդ» -ինն էր:
2. «Տուրվա Մենեջմենտ Լիմիթեդ» (Turva Managment Limited)
«Տուրվա Մենեջմենտ Լիմիթեդը» ստեղծվել է 2010 թ․ սեպտեմբերի 30-ին: Գրանցված է Կիպրոսում: 07/07/2015-ին ընկերության տնօրեն է դարձել Անաստասիոս Նիչոլասը (Anastasios Nicholas)։
«Տուրվա Մենեջմենտ Լիմիթեդի» -ի 100 % բաժնետերն է «Մարքուարդ թրաստ (Կիպրոս) լիմիթեդ» ընկերությունը:
3. «Մարքուարդ թրաստ (Կիպրոս) լիմիթեդ» (Marcuard Trust (Cyprus) Limited)
Ընկերությունը հիմնադրվել է 2010 թ ապրիլի 22-ին: Գրանցված է Կիպրոսում: Տնօրենն է Մեծ Բրիտանիայի քաղաքացի Ալեքսիս Քսենոֆոնտոսը (Alexis Xenofontos): Բաժնետոմսերը կազմում են 1100 հատ:
«Մարքուարդ թրաստ (Կիպրոս) լիմիթեդի» 1000 բաժնետոմսը պատկանում է «Մարքուարդ (Կիպրոս) լիմիթեդ» ընկերությանը:
100 բաժնետոմսը պատկանում է Կիպրոսի քաղաքացի Անդրեաս Չաթզիմիչայլին (Andreas Chatzimichail):
4. «Մարքուարդ Կիպրոս Լիմիթեդ» (Marcuard Cyprus Limited)
Հիմնադրվել է 2010թ․ հուլիսի 8-ին, գրանցված է Կիպրոսում: Տնօրենը`Կիպրոսի քաղաքացի Գաբրիել Պիտերն է (Gabriel Peter)։ Դրանից առաջ եղել է Սինան Ռոբերտ Բոդմերը (Sinan Robert Bodmer):
Ընկերությունն ունի 611,111 բաժնետոմս (մեկ բաժնետոմսը մեկ եվրո է):
«Մարքուարդ Կիպրոս Լիմիթեդ»-ի բաժնետերերն են.
Հիմնադրման ժամանակ ընկերության միակ բաժնետերը եղել է Marcuard Heritage Participations LTD-ին, որը գրանված էր Վիրջինյան կղզիներում:
Այնուհետեւ խոշոր բաժնետերերից մեկը դարձել Սինան Ռոբերտ Բոդմերը, նա ունեցել է 154,000 բաժնետոմս:
5. «Մարքուարդ Հերիթաջ Հոլդինգ ԼԹԴ» (Marcuard Heritage Holdinge LTD)
Ընկերությունը հիմնադրվել է 2011թ. դեկտեմբերի 30-ին-ին: Գրանցված է Կիպրոսում: 11/09/2013-ից ընկերության տնօրեններն են շվեյցարիայի քաղաքացիներ Կայ Փիթեր Հոֆմանը (Kay Peter Hofmann) եւ Հանս-Ջորջ Թիլլ Ռուդլոֆը (Hans-Georg Till L Rudloff): Իսկ մինչ այդ եղել է Սինան Ռոբերտ Բոդմերը (Sinan Robert Bodmer): Սինան Ռոբերտ Բոդմերը շվեյցարացի է, Ռուսաստանի Դաշնության քաղաքացի։
Ընկերության բաժնետոմսերի թիվը 27 հազար է (մեկ բաժնետոմսը մեկ եվրո):
«Մարքուարդ Հերիթաջ Հոլդինգ ԼԹԴ»-ի բաժնետերերն են.
6. . «Հայնեսվորթ հոլդինգս լիմիթեդ» (Haynesworth Holding Limited)
Հիմնադրվել է` 14/09/2010-ին: Գրանցված է Կիպրոսում:
Տնօրենը Կիպրոսի քաղքացի Անդրեաս Չատցիմիչալն է (Andreas Chatzimichail)։ Ընկերությունը ունի 2 000 բաժնետոմս: Միակ բաժնետերը Կայ Փիթեր Հոֆմանն է (Kay Peter Hofmann):
Այս օֆշորային ընկերությունների գրեթե բոլորի հետ առնչություն է ունեցել Սինան Ռոբերտ Բոդմերը։ Նա կամ հիմնադրել է, կամ եղել տնօրեն, կամ` բաժնետեր։ Հենց Սինան Ռոբերտ Բոդմերն է Սամվել Կարապետյանին հետ առնչվող անձը։ Նա աշխատում է Սամվել Կարապետյանին պատկանող բանկում՝ АКБ "ФОРА-БАНК"-ի տնօրենների խորհրդի անդամ է։ Եւ հաստատապես կարելի է ասել, որ Սինան Ռոբերտ Բոդմերն է հանդես գալիս Սամվել Կարապետյանի անունից։
Գործադիրի՝ նախարարներին առաջարկած ուսումնասիրության համար հիմք է ընդունվելու ՀՀ կառավարության 2001թ. հուլիսի 20-ի` «ՀՀ էներգահամակարգի էլեկտրաէներգիա բաշխող ընկերությունների մասնավորեցման մրցույթի նախնական որակավորման և մրցույթին մասնակցելու սկզբունքները հաստատելու մասին» թիվ 668 որոշմամբ հաստատված` Հայաստանի էներգահամակարգի էլեկտրաէներգիա բաշխող ընկերությունների մասնավորեցման մրցույթի նախնական որակավորման և մրցույթին մասնակցելու սկզբունքները:
Թե ի՞նչ են պարզելու վերոհիշյալ նախարարները՝ պարզ չէ, որովհետեւ օտարելու մասին որոշումը սկբունքորեն արդեն կայացվել է: Եվ ՀԷՑ-ի օտարելու մասին որոշումը նրանց ուսումնասիրություններից ամենեւին կախված չէ: Վստահ ենք նաեւ, որ նրանք որեւէ ուսումնասիորություն չեն կատարելու եւ հասարակությանն էլ չեն ներկայացնելու որեւէ բան։

Самвел Карапетян приходит в Армению с оффшорными компаниями
17 сентября правительство РА приняло решение “О заявке компании “Интер РАО Холдинг Би.Ви” относительно отчуждения 100% акций ЗАО “Электросети Армении”. Компания “Интер РАО Холдинг Би.Ви” сообщило правительству о своем намерении отчуждить 100% акций ЗАО “Электросети Армении”, принадлежащего ей на правах собственности, компании “Лиорманд Холдингз Лимитед”. Решением исполнительного органа министрам энергетики и природных ресурсов, юстиции, финансов и экономики поручено “изучить договор об отчуждении ЗАО “Электросети Армении”, который должны заключить “Интер РАО Холдинг Би.Ви” и компания “Лиорманд Холдингз Лимитед”, и представить заключение”.
Еще весной этого года московские финансисты Группы компаний “Ташир”, в том числе вице-президент и руководитель финансовой части Варужан Артенян, а также второй вице-президент ГК "Ташир", председатель совета директоров АКБ "ФОРА-БАНК" Айк Игнатян (муж сестры Самвела Карапетяна) прибыли в Армению для изучения финансового состояния “ЭСА”. Их удивило сложное финансовое положение предприятия, огромные долги, трудности, связанные с погашением кредитных средств в размере нескольких сотен миллионов долларов, и, разумеется, неряшливый менеджмент. Выяснив все это, Самвел Карапетян, казалось, не был настроен взять на себя огромное бремя “ЭСА”. Но, как выяснилось, альтернативы у него не было. Российская сторона, по всей видимости, тоже хотела, чтобы “ЭСА” приобрел Карапетян. Пока неизвестно, какие закулисные договоренности были достигнуты, однако от лиц из окружения Самвела Карапетяна нам стало известно, что он решил взять на себя лишь часть долгов. Речь идет о 30 миллионах долларах и субсидировании социально необеспеченного слоя. Что будет с остальной частью долга, сказать трудно.
Весной этого года некая британская консалтинговая компания по заказу одного из европейских банков изучила бизнес-деятельность Самвела Карапетяна в Армении.
Представитель компании, который встретился с нами в начале июня, интересовался деятельностью ГК “Ташир” в Армении. Как выяснилось, этот интерес был вызван начавшимися переговорами вокруг программы кредитования, которая осуществлялась ГК “Ташир” вместе с указанным банком. То есть параллельно приобретению “ЭСА” Самвел Краапетян искал источники кредитования для осуществления вложений в это предприятие.
Оффшорные компании, имеющие отношение к Самвелу Карапетяну
А теперь представим те оффшорные компании, за которыми стоит российский предприниматель Самвел Карапетян.
1. “Лиорманд Холдингз Лимитед” (Liormand Holdings Limited)
Компания “Лиорманд Холдингз Лимитед” была основана 30 ноября 2010 г. Компания зарегистрирована на Кипре. Имеет 1000 акционеров. Стоимость одной акции – 1 евро. С 1 декабря 2014 г. 100% акций компании принадлежат компании “Турва Менджмент Лимитед” (Turva Managment Limited). До 2014 г. 50% акций принадлежали зарегистрированной на Виргинских островах компании “Гиоргио ЛТД” (Giorgio LTD), остальные 50% - “Турва Менджмент Лимитед”.
2. “Турва Менджмент Лимитед” (Turva Managment Limited)
Компания “Турва Менджмент Лимитед” была создана 30 сентября 2010 г. Зарегистрирована на Кипре. 07.07.2015 г. директором компании стал Анастасиос Ничолас (Anastasios Nicholas).
100-процентным акционером “Турва Менеджмент Лимитед” является “Маркуард Траст (Кипр) Лимитед” (Marcuard Trust (Cyprus) Limited).
3. “Маркуард Траст (Кипр) Лимитед” (Marcuard Trust (Cyprus) Limited)
Компания была основана 22 апреля 2010 г. Директором является гражданин Великобритании Алексис Ксенофонтос (Alexis Xenofontos). Число акций 1100.
1000 акций “Маркуард Траст (Кипр) Лимитед” принадлежат компании “Маркуард Кипрос Лимитед” (Marcuard Cyprus Limited), а 100 акций – гражданину Кипра Андреасу Чатзимичайлу (Andreas Chatzimichail).
4. “Маркуард Кипрос Лимитед” (Marcuard Cyprus Limited)
Компания была основана 8 июля 2010 г. Зарегистрирована на Кипре. Директором является гражданин Кипра Габриэль Питер (Gabriel Peter). До него этот пост занимал Синан Роберт Бодмер (Sinan Robert Bodmer).
Компания имеет 611,111 акций (стоимость 1 акции – 1 евро).
Акционеры “Маркуард Кипрос Лимитед”:
При основании компании единственным акционером была компания MARCUARD HERITAGE PARTICIPATIONS LTD, зарегистрированная на Виргинских островах.
Затем одним из крупных акционеров стал Синан Роберт Бодмер, который имел 154000 акций.
5. “Маркуард Эритадж Холдинг ЛТД” (Marcuard Heritage Holdinge LTD)
Компания была основана 30 декабря 2011 г. Зарегистрирована на Кипре. С 11. 09.2013 г. директорами являются граждане Швейцарии Кай Питер Хофман (Kay Peter Hofmann) и Ганс-Джордж Тиль Л Рудольф (Hans-Georg Till L Rudloff). До этого директором был Синан Роберт Бодмер (Sinan Robert Bodmer). Он швейцарец, гражданин Российской Федерации.
Число акций компании – 27 тысяч (стоимость одной акции – 1 евро) .
Акционеры “Маркуард Эритадж Холдинг ЛТД”:
Основана 14.09.2010 г. Зарегистрирована на Кипре.
Директор – гражданин Кипра Андреас Чатцимичайл (Andreas Chatzimichail). Компания имеет 2000 акций. Единственным акционером является Кай Питер Хофман (Kay Peter Hofmann).
Ко всем этим компаниям причастен Синан Роберт Бодмер. Он либо их основатель, либо директор, либо акционер. Именно Бодмер имеет отношение к Самвелу Карапетяну. Он работает в принадлежащем Карапетяну банке АКБ "ФОРА-БАНК", где является членом совета директоров. Можно с уверенностью сказать, что Синан Роберт Бодмер выступает от имени Самвела Карапетяна.
Основанием для изучения, которое правительство предложило провести министрам, должны стать принципы предварительной классифицикации тендера на приватизацию распределяющих электроэнергию компаний энергосистемы РА, а также участия в тендере, утвержденные решением исполнительного органа N668 от 20 июля 2001 г. “Об утверждении принципов предварительной классифицикации тендера на приватизацию распределяющих электроэнергию компаний энергосистемы РА и участия в тендере”. Что выяснят вышеупомянутые министры, неясно, поскольку принципиальное решение об отчуждении “ЭСА” уже принято. И это решение абсолютно не зависит от результатов их изучения. Мы также уверены, что никакого изучения министры не проведут и ничего общественности не представят.