Երեւանում բացվել է մեծ մարդասեր Ֆրիտյոֆ Նանսենի արձանը
Նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր մասնակցել է մայրաքաղաքի կենտրոնում Ֆրիտյոֆ Նանսենի հուշարձանի բացման արարողությանը: Նորվեգացի նշանավոր բևեռախույզ, մեծ մարդասեր, Խաղաղության Նոբելյան մրցանակի դափնեկիր, հայ ժողովրդի բարեկամ Ֆրիտյոֆ Նանսենի հուշարձանի բացումն իրականացվում է նրա 150-ամյակի նվիրված հոբելյանական միջոցառումների շրջանակում:
Բացման արարողությանը մասնակցել են նաև Նորվեգիայի Թագավորության արտաքին գործերի նախարար Յոնաս Գահր Շտյորեն և Նանսենի թոռնուհի Մարիտ Գրևը:
Հուշարձանի բացումից հետո նախագահ Սերժ Սարգսյանը տիկին Մարիտ Գրևին է հանձնել Հայաստանի Հանրապետությունում հատուկ կացության կարգավիճակը հավաստող անձնագիր և իր ու ամբողջ հայ ժողովրդի անունից շնորհակալություն հայտնել, որ Ֆրիտյոֆ Նանսենը հազարավոր հայերի այսպիսի անձնագրով աշխարհում իրենց տեղը գտնելու հնարավորություն է տվել:

В Ереване открыт памятник великому гуманисту Фритьфоу Нансену
Президент Армении Серж Саргсян сегодня присутствовал на открытии памятника Фритьофу Нансену в центре Еревана. Памятник видному норвежскому полярному исследователю, великому гуманисту, лауреату Нобелевской премии, другу армянского народа Фритьофу Нансену открылся в рамках юбилейных мероприятий, посвященных 150-летию со дня его рождения.
На церемонии открытия памятника присутствовали министр иностранных дел Норвегии Йонас Гахр Шторе и внучка Нансена Марит Грев.
По завершении церемонии президент Серж Саргсян вручил госпоже Марит Грев паспорт, подтверждающий особый вид на жительство в Республике Армения, и от имени всего армянского народа выразил благодарность за то, что благодаря таким паспортам Фритьоф Нансен дал возможность тысячам армян найти свое место в мире.