Դանակի ու ձեռքերի բազմաթիվ հարվածներ, փոխարենը` ոչ մի վնասվածք
Շենգավիթի 24-ամյա բնակիչ Վազգեն Կարապետյանը 8 ամիս գտնվում է կալանավայրում` նույն թաղամասի բնակիչ Իգոր Կովալյովի հաղորդման հիման վրա: «Հետքն» անդրադարձել է այս պատմությանը ու շարունակում է հետևել արդեն դատական զարգացումներին:
Վազգեն Կարապետյանը չի ընդունում մեղադրանքը, այլ պնդում է, որ իրեն ցանկացել են մեկուսացնել, քանի որ ակտիվ խոչընդոտել է մարմնավաճառների ու նրանց հովանավորող անձանց աշխատանքը իրենց շենքի դիմաց, որտեղ գտնվում է «Մայամի» հյուրանոցային համալիրը:
Հիշեցնենք, որ տուժող ճանաչված Իգոր Կովալյովն այս տարվա փետրվարի 7-ի լույս 8-ի առավոտյան զանգահարել է ոստիկանություն ու հայտնել, որ մեկն իրենից զենքի սպառնալիքով 10.000 դոլար գումար է պահանջել: Ահա այս հայտարարության հիման վրա էլ Վազգեն Կարապետյանը փետրվարի 15-ից գտնվում է անազատության մեջ: Նրան մեղադրանք է առաջադրվել քրեական օրենսգրքի բավականին ծանր հոդվածներով` ավազակային հարձակում և շորթում, այլ դրվագներով նաև` ծեծ ու գույքի վնասում:
Փաստաբան Ստեփան Ոսկանյան
Նախաքննական մարմինը գործը ավարտել է, ու այն մտել է դատարան, սակայն, ըստ պաշտպանական կողմի, այն կատարվել է թերի, ոչ լրիվ ու ոչ օբյեկտիվ:
Ականատես երկու վկաները չեն դատակոչվել, նրանցից մեկը նույնիսկ չի հարցաքննվել
Վազգեն Կարապետյանի փաստաբան Ստեփան Ոսկանյանը նշում է, որ թեպետ Իգոր Կովալյովն իր ցուցմունքներում նշել է, որ դեպքի օրը իրենց հետ եղել է ևս երկու անձ` տաքսիստ Արթուր Դավթյանն ու Վազգենի բարեկամ Հարություն Գևորգյանը, այնուամենայնիվ երկուսի անուններն էլ դատակոչի վկաների ցուցակում ու մեղադրական եզրակացությունում չկան. Նրանց դատարան հրավիրելու համար միջնորդություն է ներկայացրել պաշտպանը. «Այն մարդիկ են, ովքեր կարող են լույս սփռել այս գործում: Սակայն Հարությունն առհասարակ չի հարցաքննվել քննիչի կողմից, նշված է, որ նրան չեն հայտնաբերել, իսկ Արթուր Դավթյանի հետ անգամ առերեսում է եղել, որտեղ նա իմ պաշտպանյալին ուղղված մեղադրանքները հերքել է: Սակայն նախաքննական մարմինը ներկայացրել է միայն Վազգենին մեղադրող ապացույցներ: Մինչդեռ նախաքննական մարմինը պետք է կատարի օբյեկտիվ քննություն»,- մեզ հետ զրույցում ասաց փաստաբանը:
Նրա միջնորդությունները քննիչը հիմանկանում մերժել է: Ոչ մի քայլ չի ձեռնարկվել, որ առգրավվեն ու զննվեն այն փողոցների տեսախցիկները, որտեղով, ըստ տուժողի ցուցմունքի, նրանք անցել են 2 մեքենաներով: Տարօրինակ է նաև այն, որ Կովալյովը ցուցմունք է տվել, որ իրեն Վազգենը քաշքշել է, հարվածել դանակով ու ձեռքերով, սակայն դեպքի հաջորդ օրը փորձաքետը զննել է նրան ու ոչ մի վնասվածք չի հայտնաբերել, անգամ կապտուկ, քերծվածք:
Տուժողի ներկայացուցիչը տեղից հուշում էր պատասխանները
Երեկ Շենգավիթ վարչական շրջանի ընդհանուր իրավասության դատարանում` դատավոր Ալեքսանդր Ազարյանի նախագահությամբ, տեղի ունեցավ դատական նիստ, որտեղ ցուցմունք տվեց տուժող Իգոր Կովալյովը: Նրա հարցաքննությունն անցավ բավականին լարված մթնոլորտում, քանի որ տուժողի ներկայացուցիչ, փաստաբան Հայրապետյանն անընդհատ միջամտում էր ու փորձում օգնել, հուշել իր վստահորդին պատասխանները, ինչին ի պատասխան դատավոր Ազարյանն ասում էր. «Առավելագույնը կարող եք առարկել հարցերի դեմ, ինչ անեմ հիմա` դատավարության դասեր կազմակերպեմ»:
Տուժող Կովալյովը ցուցմունքը սկսեց անգիր սերտած դասի պես. «Սույն թվականի փետրվարի 7-ին ես զանգահարեցի Արթուրին, որը քշում է տաքսի մեքենա…»:
Այնուհետև պատմեց, որ գիշերվա 3-ին մոտ իջել է «Մայամի» համալիրի մոտ տեսնելու Քրիստինա Գալոյան անունով մի աղջկա, ում հետ եղել է գործնական կապի մեջ, ոսկե շղթա է վաճառել նրան: Սակայն դատավորի ու կողմերի հարցերին պատասխանելով` Կովալյովն այդպես էլ չկողմնորոշվեց` Քրիստինային տեսնելու էր գնացել պարզապես, թե նրանից ոսկե շղթայի գումարի որոշ մասը վերցնելու: Չէր հիշում նաև, թե ինչ հեռախոս է եղել իր մոտ այդ օրը:
Տուժողը գիշերը 3-ի մոտ գնացել էր մի աղջկա տեսնելու, բայց այցի նպատակը չէր հիշում
Նա պատմեց, որ Քրիստինա Գալոյանին «Մայամի» համալիրի մոտ տեսնելուց հետո նույն տաքսիով` Արթուրի հետ տուն գնալուց է եղել, երբ Երևան սիթի խանութի խաչմերուկում իրենց է հավասարվել սպիտակ «Նիվա» մակնիշի մեքենա, վարորդի կողքին նստած է եղել Վազգեն Կարապետյանը, ասել է, որ աջ քաշի-կանգնի: Խոսակցությունը գնացել է Քրիստինայի մասին: Մեքենաներով առաջացել են բաղնիքի մոտ, հետո գնացել «Սբ. Աստվածամայր» հիվանդանոցի հետևի մասի ավտոտնակների մոտ: Տաքսիստ Արթուրն ու Վազգեն Կարապետյանի բարեկամ Հարությունը Իգոր Կովալյովի հորդորով իջել են մեքենայից, սակայն նույն Կովալյովը չէր հիշում, թե ինչքան հեռավորության վրա էին իրենցից գտնվում Արթուրն ու Հարությունը:
Դանակի ու ձեռքի հարվածներից հետո տուժողը որևէ վնասվածք չէր ստացել
Տուժողի ցուցմունքի համաձայն, Վազգեն Կարապետյանը դանակը փոխանցման տուփի մոտից վերցրել ու պահել է կոկորդին: Իսկ երկրորդ անգամ դանակով ու ձեռքերով է խփել, ինքն էլ պաշտպանվել է, սակայն որևէ վնասվածք չի ստացել, միայն բաճկոնի ձախ թևն է պատռվել: Նախ 10.000 դոլար գումար է ուզել, ապա, չգիտես ինչու, բավարարվել 150 հազար դրամով, ասելով, որ ևս 150.000 դրամ ամսվա վերջին պիտի տա իրեն: Նախաքննական ցուցմունքում նա հստակ նկարագրել էր դանակի կոթի նախշերն ու գույները, իսկ դատարանում ասաց, որ դանակը Վազգենիձեռքին էր ու կոթը չի տեսել: Ըստ նրա ցուցմունքի, հետո Վազգենը դանակը դրել է ու հանել է զենք, ատրճանակ: Բայց դատախազի Կ.Ադամյանի հարցին պատասխանելով` ասաց, որ միգուցե զենքի նման մի բան էր: Դատախազի հարցին պատասխանելով` տուժողն ասաց, որ Վազգենին ճանաչել է դեպքից 5-6 ամիս առաջ, երբ Վազգենն իրեն մոտեցել է նույն Քրիստինայիհարցով ուասել, որ նրան չմոտենա: Մինչ այդ ճանաչել է դեմքով:
Փաստաբան Ոսկանյանը նշում է, որ սկզբում Վազգեն Կարապետյանին մեղադրել են նաև ապօրինի զենքի հոդվածով, սակայն հետագայում, որևէ զենք չգտնելով, հանել են այդ հոդվածը: Ցուցմունքի մեջ Կովալյովն ասաց, որ մեքենաներով աջ են թեքվել Երևան սիթի խանութի խաչմերուկից, ինչը արգելված է: «Վստահաբար ասում եմ ու միջնորդություն պիտի ներկայացնեմ, որ ստուգվի այս փաստը, քանի որ նման խախտման համար ՃԵԿ-ից պիտի տուգանք ներկայացվեր»:
Իգոր Կովալյովի բջջային հեռախոսից միայն ելքային ու մուտքային հեռախոզազանգերն են հանվել, մատնահետքաբանական փորձաքննություն չի արվել: Հաջորդ օրը հայտնաբերված դանակի վրա պիտանի հետքեր չեն հայտնաբերվել:
Բացի այդ, փաստաբանը շեշտեց, որ «Նիվայից» մեկ ծխուկ է հայտնաբերվել: Իսկ փաստաբանի հարցին պատասխանելով, Կովալյովը նշեց, որ 2-3 անգամ ծխել է մեքենայում 1 ժամվա ընթացքում: «Էլի հակասություններ կան: Օրինակ` նախաքննական սկզբնական փուլում տուժողը պնդում էր, որ դանակն էլ, ատրճանակն էլ, իբրև, թե պատուհանից է նետել Վազգենը`տեսնելով մոտեցող ոստիկանական մեքենան: Իսկ հետո երբ զենք չհայտնաբերվեց, փոխեց ցուցմունքը` ասելով, թե պարզապես ինչ-որ շպրտվող առարկայի ձայն է լսել ուղղակի»,- ընդգծեց Ստեփան Ոսկանյանը:
Որն է Վազգեն Կարապետյանին մեկուսացնելու իրական պատճառն, ըստ հարազատների
«Մայամի» հյուրանոցային համալիրը գտնվում է Արտաշիսյան 44 հասցեում, իսկ Վազգեն Կարապետյանը ծնողների ու քրոջ հետ ապրում է Արտաշիսյան 46 հասցեում, այսինքն՝ հյուրանոցի հարևանությամբ:
Վազգեն Կարապետյանի մայրը մեզ փոխանցեց, որ ապրում են առաջին հարկում ու մշտապես ականատես են լինում, թե ինչպես են «Մայամիի» մոտ կանգնող կանայք վիճում իրար հետ. «Կանայք, նրանց հետևից եկող տղամարդիկ իրար ծեծում են հաճախ, լսվում են հայհոյանքներ, աղմուկ-աղաղակ: Վազգենն էլ տղամարդկային արժանապատվություն ունի. քույրը, մայրը նստած՝ մեկ էլ հայհոյանքներ են լսվում: Վազգենը ակտիվ պայքարում էր, որ մեր հանգիստը պահպանվի»,-ասաց տիկին Հայկուշը:

Многочисленные удары ножом и руками, но при этом никаких повреждений
24-летний житель ереванского округа Шенгавит Вазген Карапетян уже 8 месяцев находится в тюрьме на основании сообщения жителя того же округа Игоря Ковалева. Hetq.am рассказывал об этом уголовном деле, а сейчас продолжает следить за судебным процессом.
Вазген Карапетян не признает себя виновным. Он утверждает, что его хотят изолировать, так как он активно препятствовал работе проституток и их покровителей перед гостиничным комплексом “Майами”, который находится напротив его дома.
Напомним, что признанный потерпевшим Игорь Ковалев в ночь на 8 февраля с.г. позвонил в полицию и сообщил, что некто под угрозой применения пистолета требовал у него 10.000 долларов. И на основании этого заявления Вазген Карапетян с 15 февраля находится под стражей. Ему выдвинуто обвинение по довольно тяжким статьям УК РА: разбойное нападение, вымогательство, а также драка и нанесение ущерба имуществу.
Предварительное следствие завершено, материалы дела уже переданы в суд. Однако, как утверждает защита, следствие было проведено неполно и необъективно.
Двое свидетелей не были вызваны в суд, а один из них даже не был допрошен
По словам адвоката Вазгена Карапетяна Степана Восканяна, хотя Игорь Ковалев в своих показаниях сказал, что в день происшествия с ними были еще двое – таксист Артур Давтян и родственник Вазгена Арутюн Геворкян, однако в списке вызванных в суд свидетелей и в обвинительном заключении эти имена отсутствуют. Защитник представил ходатайство о вызове в суд этих лиц: “Это те люди, которые могут пролить свет на данное дело. Однако Арутюн вообще не был допрошен следователем. Написано, что его не нашли. А с Артуром Давтяном была проведена очная ставка, в ходе которой он отрицал обвинения, выдвинутые моему подзащитному. Однако орган предварительного следствия представил лишь доказательства вины Вазгена. Между тем следственный орган должен был провести объективное расследование”, - отметил в беседе с нами адвокат.
Ходатайства защитника В.Карапетяна следователь в основном отклонял. Ничего не было предпринято и в направлении изъятия и изучения видеокамер с тех улиц, по которым, согласно показаниям потерпевшего, они проезжали на двух машинах. Странно и то, что по показаниям Ковалева Вазген наносил ему удары ножом и руками, однако на следующий день после произошедшего эксперт, осмотрев потерпевшего, не нашел никаких повреждений, даже синяков и царапин.
Представитель потерпевшего с места подсказывал ему ответы
Вчера в суде общей юрисдикции Шенгавитского административного округа состоялось судебное заседание под председательством судьи Александра Азаряна. Показания давал потерпевший Игорь Ковалев. Его допрос проходил в довольно напряженной атмосфере, поскольку представитель потерпевшего адвокат Айрапетян постоянно вмешивался, пытаясь подсказать ответы своему доверителю. В связи с этим судья заявил: “Вы можете только возражать против вопросов. Что мне теперь делать, организовать курсы судопроизводства?”
Ковалев начал заученно рассказывать: “7 февраля сего года я позвонил Артуру, который работал таксистом…”
Затем он сказал, что около 3 часов ночи подошел к гостинице “Майами”, чтобы встретиться с некоей Кристиной Галоян, которой продал золотую цепочку. Однако в процессе ответов на вопросы судьи и сторон Ковалев не смог сориентироваться и сказать, с какой целю он отправился к гостинице – встретиться с Кристиной или получить от нее часть денег за золотую цепочку. Он также не помнил, какой телефон был у него в тот день.
Потерпевший около 3 часов ночи отправился на встречу с девушкой, однако цель встречи не помнил
Ковалев рассказал, что после встречи с Кристиной Галоян у гостиницы “Майами” он на такси Артура поехал домой. Однако на перекрестке супермаркета “Ереван Сити” с ними сравнялся автомобиль “Нива”, в котором рядом с водителем сидел Вазген Карапетян. Последний потребовал, чтобы они остановили машину. Разговор зашел о Кристине. Затем они на машинах поехали к бане, потом к гаражам за зданием больницы “Сурб Аствацамайр”. Игорь Ковалев потребовал, чтобы таксист Артур и родственник Вазгена Карапетяна Арутюн вышли из машины, но при этом он помнил, на каком расстоянии от них находились Артур и Арутюн.
От ударов ножом и руками потерпевший никаких повреждений не получил
Согласно показаниям потерпевшего, Вазген Карапетян, выйдя из машины, захватил с собой нож, который приставил к его горлу. Второй раз он начал наносить удары ножом и руками. Ковалев защищался, однако никаких повреждений не получил. У него лишь порвался левый рукав пиджака. Карапетян сперва потребовал 10 тысяч долларов, но потом почему-то довольствовался 150 тысячами драмов, заявив, что еще столько же Ковалев должен отдать ему в конце месяца. В своих предварительных показаниях потерпевший четко описал рукоятку ножа, а в суде заявил, что нож находился в руках Вазгена и он не видел рукоятку. По показаниям Ковалева, после этого Вазген отложил нож и взял пистолет. Однако, отвечая на вопрос прокурора К.Адамяна, потерпевший сказал, что, возможно, это был некий предмет, напоминавший оружие. Ковалев также отметил, что познакомился с Вазгеном 5-6 месяцев назад, когда Вазген подошел к нему по вопросу той же Кристины и потребовал не приближаться к ней.
Адвокат Восканян отметил, что Вазгена Карапетяна вначале обвиняли и по статье о незаконном оружии, однако в дальнейшем, не найдя оружия, статью сняли. В суде Ковалев сказал, что от перекрестка, где находится магазин “Ереван Сити”, они свернули на машинах вправо, что, однако запрещено. “Я должен представить ходатайство о проверке этого факта, поскольку за такое нарушение правил дорожного движения предусмотрен штраф”,- заметил адвокат.
В случае с Игорем Ковалевым были расшифрованы лишь входящие и исходящие звонки его мобильного телефона. Дактилоскопическая экспертиза не была проведена. На обнаруженном на следующий день ноже пригодных для идентификации отпечатков не оказалось.
Адвокат подчеркнул, что в салоне “Нивы” был найден один окурок. А Ковалев, отвечая на вопрос адвоката, сказал, что в течение часа курил в машине 2-3 раза. “Опять имеют место противоречия. Например, на начальном этапе предварительного следствия потерпевший утверждал, что и нож, и пистолет Вазген выбросил из окна автомобиля, когда увидел приближавшуюся полицейскую машину. Когда же оружие не было обнаружено, Ковалев изменил свои показания, заявив, что просто слышал звук выброшенного предмета”,- подчеркнул Степан Восканян.
Настоящая причина изоляции Вазгена Карапетяна в изложении родных
Гостиничный комплекс “Майами” находится по адресу Арташисян, 44. Вазген Карапетян вместе с родителями и сестрой живет по адресу Арташисян, 46, то есть рядом с гостиницей.
Мать Вазгена сказала нам, что они живут на первом этаже и постоянно становятся свидетелями споров между стоящими перед “Майами” женщинами. “Эти женщины и приезжающие за ними мужчины часто дерутся. Бывают слышны ругательства, шум, крики. Вазген как мужчина, не мог допустить, чтобы в присутствии матери и сестры звучал мат. Он активно боролся за сохранение нашего спокойствия”,- сказала мать Вазгена Карапетяна Айкуш.