«Եղնիկների» Նովիկ. «Չեմ էլ սպասում ինչ-որ գնահատականի»
Նայում եմ փայտյա խարխուլ տնակի պատուհանի մոտ նստած նախկին հրամանատար Նովիկ Գյուլումյանին: Նա այն մարդկանցից է, որոնց համար պատերազմի մասին խոսելը դժվար է: Մեր զրույցի սկզբում դադարները նմանվում էին մեծ տարածությունների՝ ամայի, փոշոտ, սառը: Նովիկը հարցին կարճ է պատասխանում, ես լռում եմ: Նա չի շարունակում խոսքը, իսկ ես փորձում եմ հարց չտալ: Հրադադարից 22 տարի անց նա, թերևս, առաջին անգամ է խոսում իր անցած ճանապարհի մասին:
Երբ պատերազմն անխուսափելի էր
Նովիկ (անձնագրով՝ Արմո) Գյուլումյանը ծնվել է Շահումյանի Վերինշեն գյուղում: Այդտեղ էլ ամուսնացել է: 4 երեխա ունի: Գյուղն այն ժամանակ ուներ 5.500 բնակիչ, իսկ ամբողջ Շահումյանի շրջանում բնակչությունը մոտ 16.000 էր:
1989 թ. նախապատերազմական շրջան էր: Ասում է՝ հասկացել էին, որ պատերազմն անխուսափելի էր: Ադրբեջանցի ՕՄՕՆ-ականները ռուսների հետ գալիս էին գյուղի բարձունքին կանգնում, բարձրախոսներով հայտարարություններ անում, թե անձնագրային ստուգում է, պետք է մտնեն գյուղ: «Առիթ էին փնտրում գյուղ մտնելու, իսկ եթե մտնեին, կզինաթափեին մեզ և կտարհանեին գյուղը: Այսինքն՝ գյուղն ավելի շուտ կհայաթափվեր»,- նշում է զրուցակիցս:
Նույն թվականին Վերինշենի ներքևի թաղամասի տղերքով ձևավորվում է գյուղի առաջին ջոկատը, այնուհետ վերին թաղամասում՝ երկրորդը: Հետո երկու ջոկատները միավորվում են, հրամանատար են ընտրում Սամսոն Մարիանյանին: Վերջինս, զրուցակցիս խոսքով, առողջական խնդիրներ ուներ: Մանաշիդում վիրավորված երկու հոգու հետ նա գնում է բուժվելու: Հրամանատար է դառնում Նովիկ Գյուլումյանը:
Ջոկատի կամավորների թիվն աընդհատ մեծանում էր՝ անցնելով 70-ից: Տղաների պաշտպանության տակ էին նաև Բուզլուխն ու Էրքեջը: Կապը հարևան Գետաշեն, Մարտունաշեն գյուղերի հետ էր: Ռադիոկապն արդյունավետ չէր, ձիով էին գնում-գալիս: Այդ ժամանակ Գետաշենում Թաթուլ Կրպեյանի ջոկատն էր: Վերինշենցիները զենք-զինամթերք էին տանում նրանց համար, իսկ Մարտունաշենում «Արաբո» ջոկատն էր:
Նահանջ Շահումյանից
Շահումյանի գրավումը կազմակերպված հարձակում էր Կիրովաբադում տեղակայված ռուսական (նախկին խորհրդային) 23-րդ դիվիզիայի կողմից: 1992-ի հունիսի 13-ն էր: Այդ ժամանակ արդեն Բուզլուխն ու Մանաշիդն ընկել էին, և նույն ճակատագիրը սպասվում էր Վերինշենին: Դրան նախորդող օրը Նովիկը կազմակերպում է վերինշենցիների տարհանումը: Դրա համար պաշտպանություն էր անհրաժեշտ: «Մի 20 տղա եմ ուղարկում, որ կազմակերպեն բնակիչների տարհանումը: Ասացի՝ մեքենաների մեջ իրեր չդնեն, բնակիչներին տեղավորեն, հանեն գյուղից: Տղերքը գնում են, կազմակերպում են էդ ամեն ինչը, բայց մենակ մի հոգի է հետ գալիս, էն էլ անհայտ կորում է: Չգիտեմ էլ՝ ինչու հետ չեկան, երևի գնացին ընտանիքների հետ»,- ասում է նա:
Շահումյանի գրավման առավոտյան 3 ավտոմեքենաներով գյուղ է գնում: Շրջում են գյուղի փողոցներով, տներով, վերցնում են մնացած մարդկանց: «Ահագին մարդ ենք հանել: Ծեր ամուսիններ կային, էդպես էլ դուրս չեկան գյուղից, մնացին: Ավտոն կանգնեցրինք, բայց չուզեցին գան»,- նկատում է նա: Թաղերում պտտվելիս ադրբեջանցիներն արդեն գյուղ էին մտել: «Ես տեսել եմ, թե տանկերը ոնց են մտել գյուղ»,- սա ասելուն պես լռում է: Իրենց հաջողվել է գյուղից դուրս գալ:
Նովիկն ասում է՝ Հայաստանից Վազգեն Սարգսյանն ասել էր՝ դիմացեք, տանկեր եմ ուղարկելու: «Բայց էդպիսի բան չեղավ, սուտ էր: Այս մասին կա Շահենի գրքում»,- նկատում է նա:
«Օգնության մասին ես խոսում, մինչդեռ... Երևում է, որ դա կազմակերպված բան է եղել, չգիտեմ՝ ում հետ: Շահենն է գրել այդ մասին, ասել է՝ դա Հայաստանի ռազմաքաղաքական պարտությունն էր»,- շարունակում է զրուցակիցս:
Վերինշենից տարհանված բանկիչները, ըստ նրա, շատ տանջալից ճանապարհ անցան: Մեքենան որտեղ հնարավոր էր, տարել էր, հետո մի մասը Երիցմանկուք-Ջրաբերդ ճանապարհով էին գնացել, մի փոքր մասը՝ Թալիշի ճանապարհով:
«Ես Թալիշով եմ իջել, Հակոբ Կամարի գյուղ կա՝ նախկին Լյուլասազ, եկա էդտեղ, «Տիգրան Մեծ» ջոկատի տղերքն էին մի քանի հոգի, մեկ էլ Հատուկ գնդի Վոլոդյա Կարապետյանը՝ մի «Ֆագոտ» դրած, արդեն ռուսի տանկը Մատաղիսում էր: Ուզում էինք խփել: Մի օր առաջ որ ռուսները պիտի մտնեին Կարաչինար, Վոլոդյան էստեղից հրաման է ստանում, որ Հատուկ գունդը պիտի դուրս գա: Դա կազմակերպված էր վերևից: Անձամբ Լևոնն (նկատի ունի ՀՀ նախագահ Լ. Տեր-Պետրոսյանին- հեղ.) էր հրաման տվել, որ գունդը դուրս գա: Վոլոդոյան չի համաձայնել, իսկ վերևից նորից հրաման եկավ, որ ինքն արդեն հրամանատար չէ, ուրիշին էին նշանակել»,- վերհիշում է նա: Հետո ձեռքով կոշտ տրորում է ճակատը: Երբ Հատուկ գունդը դուրս եկավ, Վոլոդյա Կարապետյանը եկավ Շահեն Մեղրյանի մոտ, ասաց, որ չի կարող հետ գնալ:
Հունիսի 13-ին երեկոյան Նովիկն իր ջոկատով Գյուլիստանում էր՝ Շահեն Մեղրյանի մոտ: 3 օր անց Շահենի հետ հանդիպել են Մատաղիսում: Այդ ժամանակ արդեն Թալիշն ընկել էր: Այնուհետ Հաթերքում մնացին մի քանի օր. բնակիչների տարհանումն էին կազմակերպում: Հաթերքում էլ Մեղրյանն ասել էր պարտիզանական ջոկատ ձևավորելու մասին: «Ասացի՝ իմ ջոկատի տղերքին հավաքեմ, դուք էլ ձեր տղերքին հավաքեք, ինչքան կարաք: Ինձ ասացին՝ գնացեք, տեղը գիտեք, բազայի համար տեղ արեք: Գնացինք, բազայի տեղն արեցինք: Էդտեղ շատ էի եղել, մեր որսատեղն էր, տարածքն ընտրեցինք, բարձրացանք Քաչալ սար, ասացի՝ ամեն ինչ արված ա: 7 հոգով էինք»,- ասում է Նովիկը:
Դիվերսիաների մասին
1992-ի հունիսի 21-ին ձևավորվել է «Եղնիկներ» պարտիզանական ջոկատը: Առաջին մեկ շաբաթը նախնական հետախուզություն էին անում, որից գետո սկսել էին դիվերսիոն գործողությունները: Շահեն Մեղրյանը ջոկատի հրամանատարն էր, Նովիկ Գյուլումյանը՝ տեղակալը:
«Մեղրյանի ծրագիրն էսպիսին էր՝ դիվերսիան անում էինք տարբեր ուղղություններով, կարճ ժամանակում պիտի լինեինք ամեն գյուղում: Ասենք, մի օր եղել ենք Վերինշենում, մի բան ենք արել, մյուս օրը հասել ենք Թալիշ, երրորդ օրը՝ Սարսանգ: Թուրքերի մեջ էնպիսի կարծիք կար, որ մենք շատ ենք: Դա հսկայական տարածք էր: Մի օրում անցնում էինք 40 կմ, մեր բեռն էլ թեթև չէր, նաղդ իմ բեռը մի 30 կիլո էր»,- նշում է զրուցակիցս: Մինչ 1993-ի ապրիլ ջոկատը գործել է ամբողջությամբ շրջափակման մեջ: Այդ ժամանակահատվածում մի շարք դիվերսիաներ են իրականացրել: Բազմիցս մտել են Վերինշեն, որն արդեն թալանված, քանդված էր: Իր տունն է գտել:
93-ի հունվարին 5 օրով Երևան էր եկել՝ ընտանիքին գտնելու համար: Մոտ 8 ամիս լուր չուներ ընտանիքի մասին: Շահումյանցիներին բերել էին Երևանի ավտոկայանի մոտ գտնվող գիշերօթիկ դպրոց: Այդտեղից էլ մի մասին տարել էին Երրորդ գյուղ, մի մասին էլ՝ Արարատի մարզի Կիրովի սովխոզի դպրոցին կից շենքը: «Ժողովրդին տեղավորելուց հետո Շահենը կանչեց մեզ: Տղերքին հավաքեցի, գնացի: Պլանն էսպիսին էր, խոսքը Շահումյանը վերցնելու մասին էր: Ասում էր՝ ես պիտի գնամ Երևան, շատ զենք, մարդ բերեմ, դուք պլանավորված հետախուզություն պիտի անենք: Ինքը հետ եկավ, որ պիտի իր հետևից զենք, մարդ ուղարկեին»,- նշում է նա:
Արտատափը, որ պետք է ծածուկ մնար
Մեղրյանի հրամանն է եղել, որ Արտատափում տեղակայված բազայի մասին չիմանային՝ բացի ջոկատի տղերքից: Նույնիսկ շփոթեցնում էին ուղղաթիռների օդաչուներին: Ուղղաթիռն իջնում էր Քաչալ սարի վրա, որտեղից ոտքով մոտ 10-12 կմ՝ դեպի Արտատափ: Այդտեղից էլ գնում էին Եղակեր: Այստեղ հիմնավորեցին երկրորդ բազան: Ուղղաթիռներն իջնում էին Եղակերի վրա արդեն այն ժամանակ, երբ Վազգեն Մանուկյանն ասել էր, որ գործողություներ են սկսելու այդտեղ:
Արտաքին աշխարհի հետ կապը միայն ուղղաթիռներով էր. դրանք բերում էին սնունդ, անհրաժեշտ իրեր: «Էդ ուղղաթիռների օդաչուները հերոս էին: Նրանք գիտեին, որ վտանգը կա, իրենց կարային խփեին, բայց մեկ է՝ թռնում էին»,- նշում է նա: Երբեմն անբարենպաստ եղանակի պատճառով ուղղաթիռները չէին գալիս: «Այդ ժամանակ ի՞նչ էիք անում, որտեղի՞ց էիք գտնում սնունդը»,- հարցնում եմ նրան:
Մեղմ ժպտում է: Ասում է՝ որս էին անում կամ դիվերսիա էին անում Շահումյանի գյուղերում. իրենց կարտոֆիլը, որ չէին հասցրել հավաքել, քանդում էին, բերում, մի անգամ նույնիսկ ճանապարհին մի «բիտոն» պանիր էին գտել:
Տոնաշենի մարտը
Մարտի 27-ին՝ Տոնաշենի կռվի ժամանակ, Նովիկը ոտքից վիրավորվել է: Այդ օրը մերոնք 3 զոհ, 5 վիրավոր տվեցին: Կռիվը բաց դաշտում էր: Ծանր լինելը պայմանավորված էր մի քանի խմբերի կողմից անսպասելի հարձակումներով: Նովիկն ասում է՝ իրենք հիմնվել էին Ղարաբաղի հետախուզության տվյալների վրա, ըստ որոնց, Տոնաշենում միայն մի խումբ կար: Մինչդեռ հետո պարզվեց, որ մի քանի տների մեջ մի քանի խմբեր կան: «Մենք եկանք առաջին տան վրա, պարզվեց կողքերի տներում էլ խմբեր կան: Մեր մեջքից ոնց որ խփեին մեզ: Հետո ղարաբաղցիները չէին պատկերացնում, որ «Եղնիկները» կարող էին գործողություն անել: Հետո վիրավորվեցինք»,- ասում է նա:
Վիրավորներին տեղափոխել էին Ստեփանակերտի հոսպիտալ, թեև ուղղաթիռը դիերով պիտի գնար Երևան: Երրորդ օրը մահացավ կոկորդից վիրավորված 22-ամյա Հայկը: Նովիկի ձայնը խզվում է: Ասում է՝ տղան նոր էր ամուսնացել:
Հոսպիտալում Նովիկին տեսության էր գնացել գեներալ Գուրգեն Դալիբալթայանը, իսկ երկրորդ օրը՝ այն ժամանակ ԼՂՀ ինքնապաշտպանության կոմիտեի նախագահ Սերժ Սարգսյանը: Վերջինս իր հետ քարտեզ էր տարել ու դիմել Նովիկին, որ «Եղնիկների» բազայի տեղը նշի: Նովիկն էլ պատասխանել էր, թե «անգրագետ մարդ է, քարտեզներից գաղափար չունի»: Դա, իհարկե, այդպես չէր:
Դիվերսիաներից տպավորիչը
Քարվաճառի ազատագրումից առաջ ջոկատի տղաները դիվերսիա էին արել Սարսանգի ջրամբարի մոտ: Փակել էին Սարսանգից Հաթերքով դեպի Քարվաճառ տանող ճանապարհը, որպեսզի հակառակորդը զինամթերք չկարողանա տանել հարկ եղած դեպքում:
«3 սուտկա անընդհատ կռիվ ենք տվել, պահել ենք, որ էդտեղով ոչ մի զինամթերք չանցնի դեպի Քելբաջար: Ուրիշ է, երբ կարճ մտնում ես, դիվերսիան անում, դուրս գալիս, այլ բան է, որ մի տեղում մի քանի օր ես մնում: Այդպես քո տեղը իմանում են: Թաքնվելու տեղ էլ չկա, ճանապարհ էր, դրանից վերև էինք կանգնում: Մեզ սկսել էին խփել, բայց կանգնեցինք, խփեցինք»,- ասում է զրուցակիցս:
Ապրիլի 2-ին Քարվաճառն ազատագրվեց:
Մեղրյանի չիրագործված երազանքը
Նովիկը հիշում է, որ Մեղրյանին վերջին անգամ հանդիպել է Հայկի հուղարկավորության ժամանակ, որից հետո գնացել է Նորքի հիվանդանոց: Այդտեղ էլ 93-ի ապրիլի 17-ին իմացել է հրամանատարի զոհվելու մասին: Այդ մասին չի ուզում խոսել: Շահենի զոհվելու պատճառները մինչ օրս անհայտ են Նովիկի համար:
«Շահենի զոհվելուց հետո հետո շատ բան կոտրվեց: Տղերքը հուսով էին, որ Շահումյանը 100 տոկոսով վերցնելու էին՝ 93-94-ին: Վստահ եմ, որովհետև ամեն ինչ դրան են տանում, նախապատրաստություններն արվել էին: Ինքը որ եկավ Երևան, հետ եկավ, տեսա, որ նաստրաենին էն չէր, բայց չէր կոտրվում, ասում էր՝ ասում էինք, որ վերցնելու ենք, վերցնելու ենք: Երկրորդ հարցն ա՝ կկարողանայի՞ն պահել, թե ոչ»,- նշում է ազատամարտիկը: Շահենի հուղարկավորության օրը, շարունակում է խոսքը, տղերքը դուրս են եկել Գյուլիստանից: Թվով քիչ են եղել, բայց հարձակման վտանգ չի եղել: Եթե նրանք մնային, հետագայում մարդիկ կմիանային:
«Էդպես էլ չկարողացա պարզել՝ ո՞վ է հրաման տվել, որ իրենք դուրս գան, զարմանալի էր, ոնց որ ուղղաթիռի հարցը: Էն սահմանը, որ Ղարաբաղի ու Շահումյանի միջև գծած էր (նկատի ունի նախկին ԼՂԻՄ-ի ու Ադրբեջանական ՍՍՀ-ի Շահումյանի շրջանի սահմանը- հեղ.), տղերքն անցած են եղել, հրաման են տվել, բերել կանգնեցրել էնտեղ, ոնց որ Սովետի ժամանակ էր: Այսինքն՝ թե՛ Ղարաբաղից, թե՛ Հայաստանից չեն ուզել գնալ»,- ասում է նա:
Վերքերը դեռ չլավացած՝ Նովիկը վերադարձել էր «Եղնիկներ»: «Տղերքը սպասում էին, Չալյանն (Սերգեյ Չալյանը ջոկատի շտաբի պետն էր- հեղ.) արդեն ոտքը անդամահատել էր, ասացի՝ եկեք ընտրենք Սերգեյին, զբաղվի էդ գործով, չէին ուզում, բայց համոզեցի: Հրամանով հրամանատար չէին նշանակել մինչև 95 թ.: Շահենից հետո հրամանատար չունեինք, դա մեր մեջ էինք ընտրել»,- ասում է նա:
Շահումյանը մնաց
Ասում է՝ այն քչերից էր, որ հրադադարի լուրը վատ ընդունեց: Այդ ժամանակ հասկացան, որ Շահումյանն ազատագրելու գործը մնաց: «Հույս ունեինք, որ կվերցնեինք այն»,- նշում է նա, դարձյալ լռում: Ձեռքը նորից կոշտ քսում է ճակատին, հետո հայացքը հառում գետնին:
Մինչ 2006 թ. ծառայել է զինվորական համակարգում: 2003-06 թթ. Հաթերքում իր իսկ կազմավորած պայմանագրային գումարտակի հրամանատարն էր: 2006-ից թոշակի է անցել:
22 տարվա հեռավորությունը
Առաջին աստիճանի «Մարտական խաչ», «Արիության» և գերատեսչական տարբեր մեդալներ ունի, դրանց տեղն, ասում է՝ ազնվությամբ չգիտի. կնոջից, երեխաներից հարցնենք, կասեն: «Կյանքում մեդալ չեմ կպցնի»,-նշում է Նովիկը:
Թեև բնակվում է Երևանում, բայց մտքերով թափառում է Շահումյանում: Ժամանակի ընթացքում ծննդավայրի կարոտը խտանում է ու հանգիստ չի տալիս: Չի համակերպվում Երևանին, իսկ երեխաները հարմարվել են: «Չիմացանք՝ ժամանակը ոնց թռավ, ոնց մեծացանք»,- ասում է նա: Պատերազմի հավանակություն, ըստ Նովիկի, միշտ էլ կա, և եթե լինի, ասում է, իր ուժերի ներածին չափով կրկին կգործի:
Մենք հրաժեշտ ենք տալիս Նովիկին: Նայում է դեպի սպիտակ շունը, որ նստել է տան մոտ: Նախկին հրամանատարն ընտանիքի հետ բնակվում է 1992-ին փախստականներին հատկացված փայտաշեն տնակում: Նովիկի ընկերներից մեկն ասում է՝ նրա աչքի առաջ ամեն ինչ թալանել, տարել են, ինքը կյանքում մի բան չէր վերցնի, ոչ մի բանից չի օգտվել, դրա համար էլ «էս օրին է հասել»: Երևանի քաղաքապետարանն արդեն մի քանի տարի է՝ որոշում է կայացրել Ն. Գյուլումյանին բնականարան հատկացնելու մասին, բայց, ինչպես ինքն է ասում, հերթը երևի չի հասել: «Դե ինձ նմանները երևի շատ են, դրա համար»,- տան բակում ասում է Նովիկը: «Ձեզ նմանները հաստատ շատ չեն լինի»,- հակադարձում եմ նրան: «Ես չեմ արել, որ ինչ-որ մեկը գնահատի, հիշի: Արել եմ իմ խղճի, իմ էրեխեքի համար: Չեմ էլ սպասում ինչ-որ գնահատականի»,- պատասխանում է նա:

Новик Гюлумян из отряда «Ехникнер»: «Я не жду чьих-либо оценок...»
Смотрю на сидящего у окна в полуразвалившемся деревянном домике бывшего командира Новика Гюлумяна. Он из тех, кому трудно говорить о войне. На вопросы отвечает коротко. Я молчу. Он тоже замолкает, а я стараюсь не задавать вопросов. Впервые через 22 года после установления перемирия Новик Гюлумян решился рассказать о боевом пути, который он прошел во время Арцахской войны.
Когда война незбежна
Новик (по паспорту Армо) Гюлумян родился в селе Вериншен Шаумянского района. Здесь он женился, здесь родились четверо его детей. Тогда село имело 5.500 жителей, а население всего Шаумянского района составляло около 16.000 человек.
Шел 1989 год, и было понятно, что война неизбежна и вот-вот начнется. Азербайджанские ОМОНовцы вместе с русскими поднимались на самую высокую точку села и в громкоговоритель сообщали, что в селе должны быть произведены паспортные проверки. «Они искали повод, чтобы зайти в село. Если б зашли, то обезоружили и выгнали нас из села»,- говорит мой собеседник.
В том же году в нижней части Вериншена сформировался первый в селе отряд, потом уже в верхней части образовался второй отряд. Вскоре оба отряда объединились и выбрали своим командиром Самсона Марианяна. Но у него оказались проблемы со здоровьем, и Марианян вместе с двумя раненными в Манашиде ополченцами уехал лечиться. После этого командиром стал Новик Гюлумян.
Число добровольцев в отряде постоянно росло и вскоре перевалило за 70. Ребята взяли под защиту также села Бузлух и Эркедж. Поддерживали связь с соседними селами Геташен и Мартунашен. Радиосвязь была неэффективной, поэтому часто приходилось ездить на лошадях. Тогда в Геташене действовал отряд Татула Крпеяна, для которого вериншенцы доставляли оружие и боеприпасы. В Мартунашене находился отряд «Арабо».
Шаумян: отступление
Захват Шаумяна был организован дислоцированной в Кировабаде 23-ей российской (бывшей советской) дивизией. К 13 июня 1992 г. Бузлух и Манашид уже пали. Та же участь ожидала Вериншен. Накануне Новик организовал эвакуацию вериншенцев. Для этого требовалась оборона. «Я отправил туда человек 20, чтобы они организовали эвакуацию. Предупредил их, чтобы жителей сажали в машину без вещей и сразу же выехали из села. Ребята поехали, все организовали, но вернулся только один, да и тот пропал без вести. Не знаю, почему они не вернулись. Наверное, ушли с семьями»,- сказал мой собеседник.
В день захвата Шаумяна члены отряда Новика на трех автомобилях отправились утром в село. Они обошли все дома, забрали тех, кто еще оставался. «Мы забрали довольно много людей. Там были пожилые супруги, которые не захотели уезжать из села и остались там»,- рассказал Новик. К тому времени азербайджанцы уже въезжали в Вериншен. «Я видел , как в селе появились танки»,- сказал Новик и замолчал. Отряду удалось выбраться из села.
Новик вспоминает, что Вазген Саркисян передал им из Армении: держитесь, посылаю танки. «Однако ничего этого не было. В книге Шагена об этом говорится»,- отметил он.
«По всей видимости, это было организовано, но не знаю кем. Шаген написал об этом, отметив, что это было военно-политическое поражение Армении...»- продолжил мой собеседник.
Эвакуированным жителям Вериншена пришлось пройти мучительный путь. Машина смогла проехать лишь часть пути. После этого основная часть людей пошла по дороге Ерицманкук-Джраберд, остальные направились в Талыш.
«Я спустился через Талыш. Там есть село Акоп Камари, бывшее Люлясаз. Пришел туда, а там несколько ребят из отряда «Тигран Великий». Был также Володя Карапетян из спецполка с «Фаготом». Танки русских уже были в Матахисе. Мы хотели сбить их. За день до этого, когда русские должны были войти в Карачинар, Володя получил приказ о том, что спецполк должен покинуть село. Это решение было принято в верхах. Левон (президент РА Левон Тер-Петросян. – Авт.) лично отдал приказ об уходе полка. Володя не согласился, а сверху поступил приказ о том, что он уже не командир, что назначен другой»,- рассказал Новик. Когда спецполк ушел, Володя Карапетян отправился к Шагену  Мегряну и сказал ему, что не может вернуться назад.
Вечером 13 июня Новик со своим отрядом находился у Мегряна в Гюлистане. Спустя три дня они  встретились с Шагеном в Матагисе. Талыш к тому времени уже пал. Они несколько дней остались в Атерке, где организовали эвакуацию жителей. Именно в Атерке Новик рассказал Мегряну о своем намерении создать партизанский отряд.
Диверсии
21 июня 1992 г. был сформирован партизанский отряд «Ехникнер». В течение первой недели проводилась предварительная разведка, потом начались диверсионные действия. Шаген Мегрян был командиром отряда, Новик Гюлумян – его заместителем.
«У Мегряна был следующий план: осуществляем диверсии в разных направлениях, при этом за короткий срок бываем во всех селах. У азеров сложилось впечатление, что нас очень много. Территория была огромная. За день мы проходили 40 километров, причем с грузом. Мой груз, например, весил килограммов 30»,- сказал мой собеседник. До апреля 1993 г. отряд действовал в условиях полного окружения. В тот период был осуществлен ряд диверсий. Члены отряда не раз бывали в Вериншене, который к тому времени был разграблен и разрушен.
В январе 93-го Новик приехал на пять дней в Ереван, чтобы найти семью. Вестей от родных он не получал уже 8 месяцев. В Ереване шаумянцев сперва привезли в школу-интернат рядом с автостанцией, откуда часть людей увезли в Третье село, а часть разместили в здании рядом со школой в совхозе Киров в Араратской области. «Разместив людей, Шаген вызвал нас. Я собрал ребят и отправился к нему. План был такой: речь шла о взятии Шаумяна. Он говорил, что должен поехать в Ереван, доставить много оружия, людей, а нам  нужно будет провести разведку. Шаген вернулся, а вслед за ним должны были прислать оружие и людей»,- вспоминает Новик.
Тайна Артатапа
Мегрян приказал, чтобы о размещенной в Артатапе базе никто не знал, за исключением членов отряда. Приходилось вводить в заблуждение даже летчиков вертолетов. Вертолет садился на горе Качал, откуда до Артатапа приходилось идти пешком 10-12 км. Затем добирались до Ехакера, где была создана вторая база. Вертолеты начали садиться в Ехакере после того, как Вазген Манукян сказал, что там должны начаться действия.
Связь с внешним миром поддерживалась с помощью вертолетов, которые доставляли еду и необходимые вещи. «Летчики вертолетов были героями. Они знали, что их могут сбить, но все равно летали»,- сказал Новик. Иногда из-за неблагоприятной погоды полеты не выполнялись. На мой вопрос, что делали в таких случаях, Новик сказал: охотились или организовывали деверсии в шаумянских селах, где выкапывали свой картофель, который не успели собрать. А однажды даже нашли на дороге целый бидон с сыром.
Бой в Тонашене
27 марта, во время боев в Тонашене, Новика ранили в ногу. В тот день с нашей стороны погибли три человека, пятеро получили ранения. Бой шел в открытом поле. Трудность состояла в том, что неожиданно напали сразу несколько групп. По словам Новика, они основывались на данных карабахской разведки, согласно которым в Тонашене была только одна группа. Между тем выяснилось, что в домах находилось несколько групп.
Раненных в этом бою доставили в степанакертский госпиталь, хотя вертолет с телами погибших должен был лететь в Ереван. На третий день скончался 22-летний Айк, получивший ранение в горло. От волнения голос Новика стал срываться. Парень, добавил он, только женился.
В госпиталь к  Новику пришел генерал Гурген Далибалтаян, а на второй день – занимавший тогда должность председателя Комитета самообороны НКР Серж Саргсян. Последний принес с собой карту и попросил Новика указать место, где находилась база «Ехникнер». Новик сказал, что он человек неграмотный и в картах не разбирается. Разумеется, это было не так.
Самая впечатляющая диверсия
Перед освобождением Карвачара ребята из отряда организовали диверсию недалеко от Сарсангского водохранилища. Они перекрыли дорогу, ведущую от Сарсанга к Карвачару, чтобы противник не мог доставлять туда боеприпасы.
«Трое суток мы непрерывно вели бой, чтобы не допустить доставку оружия в Кельбаджар. Но одно дело кратковременная диверсия и совсем другое бой в течение нескольких дней, когда твое местонахождение уже известно. Мы расположились в верхней части дороги. В нас уже начали строелять, но мы выстояли»,- сказал Новик.
2 апреля Карвачар был освобожден.
Неосуществленная мечта Мегряна
С Шагеном Мегряном Новик встретился во время похорон Айка. После этого он оказался в больнице в Норке, где 17 апреля 1993 г. узнал о гибели командира. Новик не захотел говорить об этом. Он до сих пор не знает причину гибели Шагена.
«После того, как Шаген погиб, в нас что-то сломалось. Ребята надеялись, что в 93-94 гг. освободят весь Шаумян. Я был в этом уверен, так как все шло к этому, была проведена подготовка. Когда Шаген вернулся из  Еревана, я почувствовал, что настроение у него другое. Но он держался, говорил: раз сказали, что возьмем, значит обязательно возьмем. Другой вопрос, сумеем ли удержать»,- отметил бывший ополченец. В день похорон Шагена ребята покинули Гюлистан. Их было мало, но опасности нападения не было. Если б они остались, то в дальнейшем к ним бы примкнули другие.
«Я так и не смог выяснить, кто отдал приказ о том, чтобы они ушли из Гюлистана. Это было странно, как и вопрос вертолета. Ребята перешли границу, проведенную между Карабахом и Шаумяном (имеется в виду граница между бывшим НКАО и Шаумянским районом Азербайджанской ССР. – Авт.). Отдали приказ, доставили их туда, поставили, как в советское время...»- сказал мой собеседник.
Не долечившись до конца, Новик вернулся в «Ехникнер». «Ребята ждали. Чаляну (Сергей Чалян, начальник штаба отряда. – Авт.)  ампутировали ногу. Я предложил выбрать Сергея, чтобы он занялся этим делом. Не хотели, но я их убедил. Командира не назначали до 95-го года. После Шагена командара у нас не было. Мы сами так решили»,- сказал Новик.
Шаумян остался неосвобожденным
Новик был одним из немногих, кто неодобрительно воспринял новость о перемирии. Тогда они поняли, что дело освобождения Шаумяна останется невыполненным. «Мы надеялись, что возьмем Шаумян...»,- сказал мой собеседник и замолчал.
До 2006 г. он служил в военной системе. В 2003-2006 гг. был командиром основанного им же в Атерке контрактного батальона. В 2006 г. вышел на пенсию.
Спустя 22 года
Новик Гюлумян награжден орденом «Боевой крест», медалью «За отвагу», многочисленными другими  медалями. Он признается, что не знает, где хранятся его награды. Это знают жена и дети.
И хотя Новик живет в Ереване, мысленно он часто уносится в Шаумян. Со временем тоска по родному краю усиливается и не дает покоя. Новик так и не смог привыкнуть к жизни в Ереване. Но дети привыкли. «Я и ее заметил, как время пролетело, как они выросли»,- говорит мой собеседник. И добавляет: вероятность войны есть всегда, и если война начнется, то он, если силы позволят, опять встанет в строй.
Мы прощаемся. Новик смотрит на собаку, сидящую возле дома. Бьвший командир вместе с семьей живет в деревянном домике, который в 1992 г. был выделен беженцам. Один из его друзей отметил, что у Новика на глазах все разграбили и унесли, но он ни разу в жизни ничего не взял, потому и находится сейчас в таком состоянии. Несколько лет назад мэрия Еревана приняла решение выделить Новику Гюлумяну квартиру, но, как он сам говорит, очередь до него, видимо, не дошла, «таких, как я, наверное, много». «Таких, как вы, немного»,- возразила я своему собеседнику. «Я это сделал не для того, чтобы кто-то оценил или помнил. Я это сделал по совести, ради своих детей. И я не жду чьих-либо оценок...» - сказал на прощание Новик Гюлумян.