Հացադուլավոր դատապարտյալները ցանկանում են հանդիպել լրագրողներին
Կառավարության շենքի մոտ այսօր բողոքի ակցիա էին կազմակերպել հոկտեմբերի 12-ից հացադուլի մեջ գտնվող, «Նուբարաշեն» ՔԿՀ-ում պատիժը կրող ցմահ դատապարտյալների հարազատները: Պահանջը դարձյալ նույնն է՝ քրեական գործերի վերանայում: Նրանք նշում էին, որ հացադուլավորների թիվը ավելացել է՝ մոտենալով 6 տասնյակի:
Հիշեցնենք, որ ցմահ դատապարտյալները դիմումներ էին պատրաստել ուղղված ՀՀ նախագահին, ՀՀ արդարադատության նախարարին, ՀՀ գլխավոր դատախազին, ՄԻ պաշտպանին ու ԱԺ պետաիրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահին: Դիմումում դատապարտյալները ոչ միայն մատնանշել են տարիներով կուտակված խնդիրները՝ ձևակերպելով դրանք 10 կետով, այլև տվել են դրանք լուծելու իրավական, օրենսդրական ճանապարհները:
«Ցանկության դեպքում հնարավոր է իրավական ճանապարհով լուծել նրանց բարձրացրած խնդիրները՝ վիճարկելով Ռոբերտ Քոչարյանի 2003 թ.-ի հրամանագիրը, որով մահապատիժը փոխարինվեց ցմահ ազատազրկման, ընդունելով, որ 2011 թ.-ի մայիսի 23-ի փոփոխությունը Քրեական օրենսգրքում մեղմացում էր ցմահ ազատազրկման տեսանկյունից, նաև անհատապես գործերի վերաբացմամբ, երբ կան նոր երևան եկած հանգամանքներ: Կարող են նաև տարբերակված մոտեցում ցուցաբերել»,- նշեց Հայաստանի Հելսինկյան կոմիտեի նախագահ Ավետիք Իշխանյանը:
«Մահապատիժը գործում է», «Մեր բանտերում կան անմեղ մարդիկ», «Պահանջում ենք գործերի վերանայում» պաստառներով քաղաքացիներն այդպես էլ չկարողացան հանդիպել կառավարության նիստին մասնակցող արդարադատության նորանշանակ նախարար Արփինե Հովհաննիսյանին: Փոխարենը երկու օր առաջ արդարադատության փոխնախարարն է այցելել հացադուլի մեջ գտնվող ցմահ դատապարտյալներին: Նա հորդորել է դադարեցնել հացադուլը՝ նշելով, որ նոր օրինագիծ է մշակվել ցմահների խնդիրներին վերաբերող:
Սակայն հարկ է նշել, որ 4 տարի, դեռևս 2011 թ.-ից ԱԺ նիստերի օրակարգում է Դավիթ Հարությունյանի հեղինակած մի օրինագիծ, որն այդպես էլ մինչ օրս օրենքի ուժ չի ստացել: Այն նախատեսում էր 15 տարի պատիժը կրելուց հետո փակ ռեժիմից անցում կիսափակ ռեժիմի, իսկ 18 տարի անց՝ անցում կիսաբաց ռեժիմի: Արդյունքում՝ այսօր արդեն մոտ 50 ցմահ դատապարտյալ կլիներ կիսափակ ու կիսաբաց ռեժիմային գոտում: Հիմա ի՞նչ երաշխիք, որ ԱՆ-ի կողմից նոր մշակվող օրինագիծը ևս 4 տարի չի մնալու Ազգային ժողովի դարակներում:
Ըստ իրավապաշտպան Ավետիք Իշխանյանի, այս ամենը խոսում է կամքի բացակայության մասին. «Պարզապես նախագահականից համապատասխան որոշում չկա անդրադառնալ այս գործերին»:
«Եթե ԱԺ-ն համարի, որ 2011-ի մայիսի 25-ի փոփոխությունը բարելավում է ցմահների վիճակը, ապա գործերը կմտնեն դատարաններ, ու թող դատարանը որոշի: Հնարավոր է՝ հիմա գտնեն, որ 18, 19, 20 տարվա պիտի դատապարտեն: Սա լուծում է»,- ասում է ցմահ դատապարտյալի ծնողներից մեկը:
Նրանք բարձրացնում էին նաև դատական հնարավոր սխալների հարցը, պատմում, թե ինչպես են կայացվել դատավճիռներն, օրինակ, 15-20 տարի առաջ:
«Տղայիցս հետաքրքրվել էին՝ փող ունե՞ք, թե՞ չէ: Դե, մենք փող չունենք: Վկայից դարձրեցին մեղադրյալ: Իրենց ձեռքն է ամեն ինչ»,- ասաց նախկին զինվոր Արթուր Քոչարյանի մայրը:
«Ծեծելով-ջարդելով խոստովանական ցուցմունք են կորզել»,- ասում էր նախկին զինվոր Էմիլ Չիվթչյանի մայրը, ով ընդամենը 3 ամսվա զինծառայող է եղել:
21 տարեկանում ցմահ դատապարտված Արեն Չատինյանի մայրը նշում էր, որ իր տղայի գործը վարող քննիչը մեկ տարի անց դատապարտվել է ապացույցների կեղծման մեղադրանքով, սակայն դա նոր երևան եկած հանգամանք չի դիտարկվել:
Հացադուլավորների հարազատները շարժվեցին դեպի ՀՀ նախագահի նստավայր՝ հանձնելու նրանց դիմումը: 4-հոգանոց խումբը նամակների բաժին փոխանցեց դիմումը, սակայն հարազատներին պատասխանել էին, որ «Նուբարաշեն» ՔԿՀ-ից ստացվել են հացադուլ անողների կողմից գրված դիմումները:
«20 տարի է՝ դա ենք լսում՝ նամակը կքննարկենք, կհայտնենք»,- ասացին ծնողները:
Ակցիայի մասնակիցները հիշեցին, որ դեռևս 2009 թ.-ին մոտ 13.000 ստորագրություններով նամակ են հանձնել Բաղրամյան 26 նույն խնդիրների հետ կապված, սակայն անցել է 6 տարի, ու իրենք որևէ պատասխան չեն ստացել: Դատապարտյալների հարազատները պայմանավորվեցին հանդիպել հաջորդ հինգշաբթի՝ ժամը 11-ին դարձյալ կառավարության շենքի մոտ:
Մինչ 4-հոգանոց խումբը նախագահականում էր, ծնողներին մոտեցան ՄԻ պաշտպանի գրասենյակի ներկայացուցիչները, ովքեր 2 օր շարունակ այցելել էին «Նուբարաշեն» ՔԿՀ ու զրուցել բոլոր հացադուլավորների հետ: Նրանք լսեցին դատապարտյալների հարազատներին ու փոխանցեցին նաև հացադուլավորների խնդրանքը՝ հանդիպել լրագրողների հետ:

Проводящие голодовку пожизненно осужденные требуют встречи с журналистами
Родственники отбывающих наказание в тюрьме “Нубарашен” “пожизненно осужденных, которые с 12 октября проводят голодовку, организовали акцию протеста перед зданием правительства. Они вновь требовали пересмта уголовных дел. Родственники сообщили, что число проводящих голодовку увеличилось до 60 человек.
Напомни м, что пожизненно осужденные подготовили заявления на имя президента РА, министра юстиции, генпрокурора, Защитника прав человека и председателя постоянной комиссии по государственно-правовым вопросам Национального Собрания. В завлении не только выдвинуты накопившиеся на протяжении многих лет проблемы, которые сформулированы в 10-ти пунктах, но и предложены правовые и законодательные пути их решения.
“При желании поднятые ими проблемы можно решить правовым путем, оспорив указ Роберта Кочаряна от 2003 г., которым смертная казнь была заменена на пожизненное лишение свободы, признав, что изменение, внесенное в Уголовный кодекс 23 мая 2011 г., означало смягчение пожизненного наказания, а также пересмотр персональных дел, когда появляются вновь открывшиеся обстоятельства. Может быть также проявлен дифференцированный подход”,- отметил председатель Хельсинкского комитета Армении Аветик Ишханян.
Граждане, держащие в руках плакаты с надписями “Смертная казнь действует”, “В наших тюрьмах есть невиновные люди”, “Требуем пересмотреть дела” так и не смогли встретиться с участвующим в заседании правительства новоназначенным министром юстиции Арпине Ованнисян. Вместо этого два дня назад объявивших голодовку пожизненно заключенных посетил замминистра юстиции. Он призвал осужденных прекратить голодовку, отметив, что разработан новый законопроект, касающийся проблем пожизненно осужденных.
Отметим, однако, что 4 года назад, еще в 2011 г., в повестку заседаний НС был включен разработанный Давидом Арутюняном законопроект, который до сих пор не получил силу закона. Проект предусматривал переход от закрытого к полузакрытому режиму после 15 лет несения наказания, а после 18 лет – переход к полуоткрытому режиму. В результате сегодня уже 50 пожизненно осужденных могли бы содержаться в полузакрытой и полуоткрытой режимных зонах. А какая гарантия, что разрабатываемый Министерством юстиции новый законопроект не останется лежать на полке в парламенте еще 4 года?
По словам правозащитника Аветика Ишханяна, все это говорит об отсутствии воли. “Просто из президентской администрации нет соответствующего решения о пересмотре этих дел”,- добавил Ишханян.
“Если Национальное Собрание решит, что изменение в УК от 25 мая 2011 г. улучшит положение пожизненно осужденных, то эти дела будут переданы в суд, и пусть суд примет решение. Сейчас, возможно, могут придти к выводу, что должны были осудить к 18, 19, 20 годам лишения свободы. Это тоже решение”,- сказал один из родителей пожизненно осужденных.
Участники акции поднимали также вопрос возможной судебной ошибки, рассказывали, как 15-20 лет назад выносились судебные приговоры.
“У моего сына поинтересовались, есть у нас деньги или нет. У нас денег не было. И его из свидетеля сделали обвиняемого. Все в их руках”,- сказала мать бывшего солдата Артура Кочаряна.
“Избиениями выбили из него признательные показания”,- сообщила мать другого бывшего солдата Эмиля Чивтчяна, которая прослужил в армии всего 3 месяца.
Мать Арена Чатиняна, приговоренного к пожизненному заключению в 21 год, отметила, что следователь, который вел дело ее сына, через год сам был осужден по обвинению в фальсификации доказательств, однако это не было посчитано вновь открывшимся обстоятельством.
Родственники проводящих голодовку пожизненно осужденных направились к резиденции президента РА, чтобы вручить заявление. Группа из четырех человек передала заявление в отдел приема писем, однако родственникам сказали, что получили из УИУ “Нубарашен” заявления осужденных.
“20 лет слышим одно и то же: обсудим письмо, сообщим”,- сказали родственники.
Участники акции вспомнили, что еще в 2009 г. передали в администрацию президента письмо с 13.000 подписей, в котором были подняты те же проблемы, однако никакого ответа не получили. Родные осужденных договорились встретиться в следующий четверг в 11 часов опять-таки перед зданием правительства.
Пока четверо участников акции находилась в администрации президента, к родственникам подошли представители офиса Защитника прав человека, которые в течение двух дней встречались в УИУ “Нубарашен” с проводящими голодовку осужденными. Последние просили передать своим родным, чтобы они встретились с журналистами.