Ցմահ բանտարկյալները ժամանակավորապես դադարեցրել են հացադուլը
«Նուբարաշեն» ՔԿՀ-ի ավելի քան 50 ցմահ դատապարտյալներ, այսօր առավոտյան` հացադուլի 5-րդ օրը, որոշել են ժամանակավորապես դադարեցնել հոկտեմբերի 12-ից հայտարարած հացադուլը: Պատճառը նախագահի նստավայր մուտք արված դիմումների պատասխաններին սպասելն է:
Այս մասին «Հետքին» տեղեկացրեցին դատապարտյալների հարազատները` նշելով, որ ինչպես և երեկ կառավարության շենքի ու նախագահի նստավայրի մոտ պայմանավորել են, ակցիայի մասնակիցները կրկին հանդիպելու են հաջորդ հինգշաբթի` հոկտեմբերի 22-ի առավոտյան` նույն տեղում` կառավարության շենքի մոտ: Ապա շարժվելու են Բաղրամյան 26, որտեղից էլ ակնկալում են բարձրացված 10 կետերի պատասխանը ստանալ: Պատասխան չստանալու դեպքում, ինչպես նշեցին, դատապարտյալների հարազատները, պայքարը կշարունակեն: «Մենք այստեղ կշարունակենք պայքարել մինչև, որ կոնկրետ փոփոխություններ լինեն, իսկ մեր հարազատները` ներսում»,- ասացին մեզ զանգահարած քաղաքացիները:
Հիշեցնենք, որ դեռևս 2009 թ.-ին մոտ 13.000 ստորագրություններով նամակ ցմահ դատապարտյալների հարազատները գրեթե նույնաբովանդակ նամակ են հանձնել Բաղրամյան 26 նույն խնդիրների հետ կապված, սակայն անցել է 6 տարի, ու որևէ պատասխան չեն ստացել:

Пожизненно осужденные временно прекратили голодовку
Сегодня утром свыше 50 пожизненно осужденных, отбывающих наказание в уголовно-исполнительном учреждении “Нубарашен”, прекратили голодовку, объявленную 12 октября. Голодовка прекращена в ожидании ответа на заявления, переданные в администрацию президента РА.
Об этом Hetq.am сообщили родственники осужденных, которые отметили, что утром 22 октября они вновь соберутся на акцию перед зданием правительства, откуда направятся к администрации президента на Баграмяна, 26, где будут ждать ответа на заявление. В случае отсутствия ответа родственники пожизненно осужденных продолжат борьбу. “Мы будем продолжать бороться до тех пор, пока не увидим конкретных изменений”,- отметили позвонившие нам граждане.
Напомним, что письмо аналогичного содержания с 13.000 подписей родственники пожизненно осужденных передали в администрацию президента еще в 2009 г. Прошло 6 лет, однако никакого ответа они не получили.