Յոթ ապագա զինվոր, յոթն էլ՝ նույն տնից
Բակում չորացող լվացքի առատությունից պարզ է դառնում՝ այստեղ ապրում է բազմազավակ ընտանիք: Արմավիրի մարզի Լուկաշին գյուղում մեկ ընտանիքում մեծանում է յոթ ապագա զինվոր՝ Բորիսը, Վյաչեսլավը, Ալեքսանդրը, Իսահակը, Արամը, Արսենը, Արթուրը, որը լույս աշխարհ է եկել 1 ամիս առաջ:
Ամուսնուն՝ Բորիս Նազարյանին, յոթ արու զավակ պարգևած երիտասարդ՝ 32-ամյա կինը՝ Լուսինե Մկրտչյանը, ժպիտը երեսին դիմավորում է անծանոթ հյուրին, հրավիրում ներս: Մտնում ենք խոհանոց, գազօջախի վրա մեծ կաթսան է: 7 երեխա մայրը ճաշն արդեն պատրաստել է, երեք մեծ հացերը թխել ու երեխաներին է սպասում. «Հիմա իրար հետևից կգան դպրոցից»:
Լուկաշինը 9 անդամ ունեցող Նազարյանների երրորդ բնակատեղին է Հայաստանում: Նազարյանների 4 զավակները ծնվել են Ռուսաստանում, որտեղ և աշխատել է 3-րդ կարգի հաշմանդանություն ունեցող ընտանիքի հայրը՝ Բորիսը (հիմա նա տարբեր աշխատանքներ է անում գյուղում): Սակայն հետո ամուսինները որոշել են տեղափոխվել Հայաստան. «Միշտ մտածել ենք, որ հայը պիտի իր հողում ապրի, տուն սարքի, էրեխեք մեծացնի, բազմանա, մի բուռ ենք դարձել»:
Նազարյանները վարձով ապրել են Սևանում, Արթիկում, Լուկաշինում, երեք տղաները երրորդ դպրոցն են փոխել: «Էլ չէինք կարողանում վարձ տալ: Այս տանը ուղղակի ժամանակավոր ապրում ենք, վարձ չեն վերցնում, բայց մերը չի, ուրիշի տուն է: Բայց գոնե մի օր արթնանանք ու իմանանք, որ մեր անկյունն ունենք,- ասում է Լուսինեն՝ պատմելով, որ ցանկացել է նույնիսկ հանրապետության նախագահին նամակ գրել տան խնդրի մասին:
Պետությունը 7 երեխաներին միասին տալիս է 69.500 դրամ նպաստ, գումարած նրանց հոր հաշմանդամության թոշակը՝ 16.000 դրամ: «Ստացվում է՝ ամեն երեխայի համար ամսական պիտի ծախսենք 7.500 դրամ»,- ասում է Լուսինեն:
Անցյալ տարի փորձել են տունը գազով ջեռուցել, բայց երեխաների նպաստի չափ գազի գումար են վճարել: Ու այս տարի հրաժարվել են տունը գազով ջեռուցելու մտքից: Պարտք են վերցրել ու փայտ գնել:
Մեր զրույցի վերջում Լուսինեն պատմեց, որ իր հայրական տան միակ աղջիկն է եղել ու միշտ երազել ապրել մեծ ընտանիքում: «Անկախ ամեն դժվարությունից էրեխեքի մեջ հանգստություն ու ուրախություն եմ գտնում»:

Семь будущих солдат из одной семьи
Обилие сушившегося во дворе белья свидетельствовало о том, что здесь живет многодетная семья. В селе Лукашино Армавирской области в одной семье растут семь будущих солдат: Борис, Вячеслав, Александр, Исаак, Арам, Арсен и Артур, который родился месяц назад.
32-летняя Лусине Мкртчян, подарвшая мужу Борису Назаряну семь мальчишек, с улыбкой встречает гостя, приглашает в дом. Мы заходим на кухню. На плите стоит огромная кастрюля. У матери семерых детей и обед уже готов, и три большие буханки хлеба испечены, и сейчас Лусине ждет прихода детей: “Скоро друг за другом придут из школы”.
Для многодетной семьи Назарянов Лукашино – третий населенный пункт в Армении. Четверо детей в этой семье родились в России, где работал имеющий 3-ю группу инвалидности отец семейства Борис (в настоящее время он берется в селе за любую работу). Но вскоре супруги решили переехать в Армению. “Мы всегда считали, что армяне должны жить на своей земле, строить здесь дом, растить детей…”- говорят Назаряны.
Они снимали жилье в Севане, Артике, Лукашино. Трое мальчиков сменили три школы. “Мы уже не могли платить за аренду. В этом доме живем временно, арендную плату с нас не берут. Но это чужой дом, не наш. Вот бы проснуться как-нибудь и узнать, что у нас есть свой угол”,- говорит Лусине, которая хотела даже написать письмо президенту страны. …”- говорят Назаряны.
Семерым детям государство выплачивает пособие в размере 69.500 драмов. Еще 16.000 драмов в качестве пособия по инвалидности получает их отец. “Получается, что на каждого ребенка мы должны тратить в месяц 7.500 драмов”,- подсчитала Лусине.
В прошлом году Назаряны решили обогреть дом газом, но за использованное голубое топливо пришлось заплатить всю сумму детских пособий. В этом году супруги отказались от этой мысли. Они взяли в долг и купили дров.
Под конец нашей беседы Лусине рассказала, что в родительском доме была единственной дочкой и всегда хотела иметь большую семью. “Несмотря на все трудности, в своих детях я нахожу спокойствие и радость”,- сказала Лусине.