Հանրային գնումների համակարգի օրենսդրական և իրավակիրարկման ոլորտներում բացակայում է էական առաջընթացը
Հոկտեմբերի 20-ին Թրանսփարենսի ինթերնեշնլ հակակոռոպցիոն կենտրոնի (ԹԻՀԿ) կազմակերպած փակ քննարկման ընթացքում ներկայացվեցին Հայաստանի պետական գնումների համակարգի 2014-2015թթ. մոնիտորինգի արդյունքները:
Ինչպես տեղեկացնում է ՏԻՀԿ-ը, Բաց հասարակություն հիմնադրամներ – Հայաստանի գործադիր տնօրեն Լարիսա Մինասյանի և ԹԻՀԿ գործադիր տնօրեն Վարուժան Հոկտանյանի բացման խոսքերից հետո զեկույցի հեղինակ' գնումների քաղաքականության գծով ԹԻՀԿ փորձագետ Արտակ Մանուկյանը, քննարկմանը հրավիրված պետական շահագրգիռ հաստատությունների, հասարակական կազմակերպությունների, օտարերկրյա դեսպանությունների և միջազգային կազմակերպությունների ներկայացուցիչներին տրամադրեց հետազոտության ամփոփ արդյունքները և արված հիմնական հետևությունները:
ԹԻՀԿ զեկույցը, հանդիսանալով 2011-2013թթ. ՀՀ պետական գնումների համակարգի մոնիտորինգի տրամաբանական շարունակությունը, արձանագրում է, որ չնայած 2014-2015թթ. տեղի են ունեցել մի շարք դրական, փոփոխություններ, հիմնականում ոլորտը կարգավորող ենթաօրենսդրական որոշ իրավական ակտերի բարելավման տեսքով (որոնցում մասամբ արտացոլված են նաև ԹԻՀԿ-ի կողմից նախկինում արված առաջարկությունները), սակայն էական համակարգային բարելավումներ չեն նկատվել, իսկ մի շարք առանցքային առաջարկներ մնացել են անարձագանք:
Մոնիտորինգի արդյունքներից երևում է, որ փաստացի չեն գործում «Գնումների մասին օրենքի» (ԳՄՕ) մի շարք դրույթներ և պահանջներ, մասնավորապես,
- Չի վերահսկվում միևնույն անձի կամ ավելի քան 50% միևնույն անձին պատկանող կազմակերպությունների' գնման միևնույն գործընթացին, միաժամանակյա մասնակցության արգելքը:
- Պատշաճորեն չի իրականացվում օրենքով սահմանված կարգով հաշվետվությունների հրապարակումը:
- Չեն վերահսկվում օրենքով սահմանված պահանջները շահերի բախման և դրանց հայտարարագրման մասին:
- Օրենսդրական պահանջների ձևակերպումների' բազմիցս հանդիպող երկիմաստությունը հնարավորություն է տալիս խուսափել դրանք կատարելուց և այլն:
Զեկույցն առանձնահատուկ ուշադրություն է դարձնում պետական գնումների ոլորտում բողոքարկման համակարգի գործունեությանը: Նշելով հանդերձ, որ ԹԻՀԿ առաջարկությունների արդյունքում այս ուղղությամբ նկատվում են որոշ բարելավումներ (բողոքների քննության նիստերի առցանց հեռարձակում, որն իր նախադեպը չունի աշխարհում, թեժ գծի առկայություն և այլն)' զեկույցը մատնացույց է անում գոյություն ունեցող մի շարք էական բացթողումներ: Մասնավորապես, բողոքների քննության վերաբերյալ Բողոքարկման խորհրդի (ԲԽ) բոլոր որոշումներն ամբողջությամբ կրկնում են Գնումների աջակցման կենտրոնի դիրքորոշումը: ԲԽ ցանկում ընդգրկված 72 անդամներից 31-ը երբևէ չի ընդգրկվել բողոքների քննության գործընթացներում, այն դեպքում, երբ բողոքը քննող հանձնաժողովի կազմում ընդգրկվում են ԲԽ ցուցակում չներառված մասնակիցներ:
Մոնիտորինգի մյուս կարևոր ուղղությունը մեկ անձից կատարվող գնման գործընթացներն էին: Անդրադառնալով մեկ անձից կատարվող գնումներին' ԹԻՀԿ-ը բացահայտել է մի շարք կոռուպցիոն ռիսկեր' կապված, օրինակ, «Միկշին» և «Միկմետալ» ընկերությունների հետ: Կան բազմաթիվ փաստեր, որ մեկ անձից կատարվող գնումները շատ հաճախ շուկայական գներից բարձր են: Նկատելի է որոշ պատվիրատուների կողմից որոշ մասնակիցներին (ընկերություններին) նախապատվություն տալը և նրանց հետ պարբերաբար մեկ անձի հիմքով գնումների
Մոնիտորինգի երրորդ ուղղությունը հանդիսանում էր շրջանակային համաձայնագրերի (ՇՀ) մոնիտորինգը: Վեր հանված հիմնական հիմնախնդիրներն են խիստ և էլ ավելի աճելու միտում ունեցող կենտրոնացվածությունը թե՛ պատվիրատուների, և թե՛ հաղթողների առումով (երբ տվյալ պատվիրատուն «նախընտրում է» գործ ունենալ մեկ որոշակի ընկերության հետ), ՇՀ ամսեկան հաշվետվությունների' կայքում տեղադրման ժամկետների և կարգի օրենսդրորեն չկարգավորված լինելը և այլն:
Զեկույցում դիտարկված են նաև պետական գնումների համակարգի մի շարք այլ ասպեկտներ: Այն հասարակությանը հասանելի կլինի 2015թ. նոյեմբերի սկզբին երկլեզու' հայերեն և անգլերեն տարբերակներով:

Monitoring of Armenia's Public Procurement Systems Shows No Fundamental Progress in Legislative and Law Enforcement Sectors
The findings of a 2014-2015 public procurement system monitoring were presented on October 20, 2015 during an off-the-record discussion, held by Transparency International Anti-Corruption Center (TIAC).
The opening remarks by Larisa Minasyan, Executive Director of Open Society Foundations-Armenia and Varuzhan Hoktanyan, Executive Director of TIAC were followed by presentation of Artak Manukyan, TIAC’s Procurement Policy Expert who briefed the interested representatives of state institutions, foreign embassies, international andnon-governmental organizationson the findings and the main conclusionsof the survey.
As a logical continuation of monitoring of public procurement system in2011-2013,TIAC report recorded that despite a number of positive changes in 2014-2015, mainly due to improvement of a number of sub-legislative legal acts (which particularly reflect some recommendations previously made by TIAC), no essential systemic improvements were observed and a number of key recommendations remained unanswered.
The findings of monitoring reveal that a number of provisions and requirements in Public Procurement Law are actually not exercised, in particular
- Ban against simultaneous participation of organizations belonging to or over 50% belonging to the same person in the same procurement process is not controlled
- Reports are not adequately published in the manner prescribed by law
- Requirements on conflict of interest and their declarations prescribed by law are not controlled
- Recurring ambiguity in legislative requirements’formulation enables the employers to avoid their implementation
The report pays special attention to the activity of complaint system in public procurement. In spite of certain improvements as a result of recommendations made by TIAC (online broadcasting of procurement complaints review meetingsthat are unprecedented in the world, availability of hotlines, etc.), the report pointed to a number of essential shortcomings. In particular, all decisions on complaints review made by Procurement Complaint Review Board are fully repeated.
The position of Procurement Support Center - Thirty-one out of seventy-two members included in Procurement Complaint Review Boardhave never been engaged in complaint review processes, whereas Complaint Review Commission includes participants that are not involved in Procurement Complaint Review Board list.
Another important area of monitoring referred to the process of single source procurement. As for single source procurement, TIAC revealed a number of corruption risks related to, for instance, Mikshin and Mikmetal companies. There are numerous single source procurement cases when procurement is conducted with prices higher than market ones. Another marked feature is that some clients give preference to certain participants (companies) and periodically conducting single source procurement with them.
The third area of procurement is the monitoring of framework agreements. The main problems revealed are strict centralization, with further growth intention regarding both clients and winners (when the given client “prefers” to deal with one certain company), no legislative regulation regarding the terms and order of postingframework agreements’ monthly reports on the website, etc.
The report also reviewed a number of other aspects of state procurement system. The publication will be available in early November 2015 in English and in Armenian.