«Հետաքննող լրագրողների» հայցն ընդդեմ գլխավոր դատախազության բավարարվեց
ՀՀ վարչական դատարանը, Լիաննա Հակոբյանի նախագահությամբ, պարտավորեցրեց Գլխավոր դատախազությանը «Հետաքննող լրագրողներ» ՀԿ-ին տրամադրել նախկին ցմահ դատապարտյալ, իսկ այսօրվանից ազատության մեջ գտնվող Սողոմոն Քոչարյանի վերաբերյալ 1995 թ-ին կազմված հսկողական վարույթը, որը պահվում է դատախազության արխիվում:
Հիշեցնենք, որ «Հետքը» (հիմնադիր` «Հետաքննող լրագրողներ» ՀԿ) դեռևս 2014 թ. նոյեմբերին գրավոր նամակով ՀՀ գլխավոր դատախազին խնդրել էր հնարավորություն տալ ծանոթանալու 1995 թ.-ին ՀՀ գերագույն դատարանի դատավճռով մահապատժի դատապարտված Սողոմոն Քոչարյանի վերաբերյալ հսկողական վարույթին և կատարել լուսանկարահանում: Դատախազությունը որևէ կերպ չէր արձագանքել մեր հարցմանը: Նույնաբովանդակ նամակ «Հետքը» ուղարկվել էր նաև 2015 թ. մարտին, սակայն գլխավոր դատախազությունից երկրորդ անգամ ևս որևէ պատասխան չէինք ստացել: Օրենքով սահմանված մեկամսյա ժամկետը լրանալուց հետո «Հետաքննող լրագրողներ» ՀԿ նախագահ Էդիկ Բաղդասարյանը դիմել էր ՀՀ վարչական դատարան: Դատարանում «Հետաքննող լրագրողներ»-ի շահերը պաշտպանում էր փաստաբան Գրիշա Բալասանյանը:
Դատարանը բավարարեց նաև փաստաբանի ծառայության վճարի (80 հազար դրամ) և դատական ծախսերի (4000 դրամ) փոխատուցման պահանջը:

Удовлетворен иск “Журналистов-расследователей” против Генпрокуратуры РА
Административный суд под председательством судьи Лианы Акопян обязал Генпрокуратуру РА предоставить общественной организации “Журналисты-расследователи” материалы уголовного производства, возбужденного в 1995 г. по делу бывшего пожизненно осужденного, а ныне находящегося на свободе Согомона Кочаряна, которые хранятся в архиве прокуратуры.
Напомним, что Hetq.am (учредитель ОО “Журналисты-расследователи”) еще в ноябре 2014 г. обратился к генпрокурору РА с письмом, в котором просил дать возможность ознакомиться с производством по делу Согомона Кочаряна, приговоренного к смертной казни Верховным судом РА в 1995 г. Прокуратура не отреагировала на наш запрос. Письмо аналогичного содержания Hetq.am направил и в марте 2015 г., однако Генпрокуратура не ответила и на этот раз. По истечении установленного законом месячного срока председатель ОО “Журналисты-расследователи” Эдик Багдасарян обратился в Административный суд РА. В суде интересы “Журналистов-расследователей” защищал адвокат Гриша Баласанян.
Суд удовлетворил также требование о компенсации адвокатских услуг (80 тысяч драмов) и судебных издержек (4000 драмов).