Իրավական ու բարոյական անպատասխանատվության առօրեականացումը
ՀՀ գլխավոր դատախազությունը երեկ պաշտոնապես հաստատեց, որ մերժվել է ԱԺ ՀԱԿ խմբակցության պատգամավոր Լևոն Զուրաբյանի հայտարարության վերաբերյալ քրեական գործի հարուցումը:
Հիշեցնենք, որ հոկտեմբերի 9-ին ԱԺ ճեպազրույցների ժամանակ Լեւոն Զուրաբյանը հայտարարել էր, թե Սահմանադրական փոփոխությունների իրականացման համար ստեղծված մասնագիտական հանձնաժողովի նախագահ, ՀՀ Սահմանադրական դատարանի նախագահ Գագիկ Հարությունյանը Վենետիկի հանձնաժողովին կաշառել է սահմանադրական փոփոխությունների նախագծի վերաբերյալ դրական կարծիք ստանալու համար, այնտեղ զբաղվել լոբինգով, որոնց մասին փաստեր ունի: Հայտարարության մասին ԶԼՄ-ների հրապարակումները հոկտեմբերի 12-ին ՀՀ գլխավոր դատախազության ՀԿԳ քննության վարչության կողմից ուղարկվել էին ոստիկանության կազմակերպված հանցավորության դեմ պայքարի գլխավոր վարչություն՝ հանգամանքների ստուգման նպատակով: Նախօրեին, սակայն, հայտնի դարձավ, որ ոստիկանությունն այդ նյութերը կրկին ետ է ուղարկել դատախազություն, ինչն արդեն նշանակում էր, որ ամենայն հավանականությամբ գործին ընթացք չի տրվելու:
Քրեական գործի հարուցման մերժումը դատախազությունը պատճառաբանել է նրանով, թե նյութերի նախապատրաստման ընթացքում Վենետիկի հանձնաժողովին կաշառք տալու որեւէ փաստական տվյալ ձեռք չի բերվել: Միաժամանակ, սակայն, դատախազությունը եզրակացրել է, որ Լ. Զուրաբյանի հայտարարությունը չի պարունակում սուտ մատնության հանցակազմ, քանի որ նրա արարքում «բացակայում է տվյալ հանցագործության հանցակազմի սուբյեկտիվ կողմը», այսինքն՝ այն չի ունեցել հանրության համար վտանգավոր բնույթ: Եթե ավելի պարզ` դատախազությունը գտել է, որ մի կողմից որևէ մեկը որևէ մեկին կաշառք չի տվել, իսկ մյուս կողմից` Զուրաբյանի հայտարարության մեջ քրեական հանցագործության` սուտ մատնության տարրեր չկան, և հարցը կարող է քննարկվել բացառապես քաղաքացիական իրավունքների շրջանակներում:
Իրավական ձևակերպումների այդ բառակույտում, սակայն, նրբորեն շրջանցվել է այն հանգամանքը, որ կաշառակերության կամ կաշառատվության փաստեր չեն հայտնաբերվել ոչ թե փաստեր չլինելու պատճառով, այլ որովհետև ոստիկանությունը չի ցանկացել կամ չի կարողացել հետազոտել այն փաստերը, որոնց տիրապետելու մասին նշել էր Զուրաբյանը: Խնդիրն այն է, որ վերջինս ոչ միայն չի ներկայացել ՀՀ ոստիկանություն` բացատրություններ տալու համար, այլև զլացել է իր հայտարարությունը հիմնավորող որեւէ փաստական տվյալ տրամադրել: Եվ դատախազությունը, այդ փաստերի ձեռքբերմանը հասնելու փոխարեն, հղում կատարելով ինչ-որ նյութերի ինչ-որ ուսումնասիրության՝ եզրակացրել է, որ «նա ոչ թե խուսափում է պատասխանատվությունից, այլ ընդամենը հետապնդել է սահմանադրական բարեփոխումների գործընթացը, սահմանադրական բարեփոխումների մասնագիտական հանձնաժողովի նախագահին եւ Վենետիկի հանձնաժողովի անդամներին վարկաբեկելու նպատակ»:
Որպեսզի հասկանալի դառնա, թե ինչպիսի անհեթեթ պատճառաբանություն է ներկայացվում, ծայրահեղության հասնող մի համեմատություն անենք: Պատկերացնենք, որ խոսքը ոչ թե կաշառք տալու մեղադրանքի մասին է, այլ սպանության փորձի: Ստացվում է, որ դատախազությունը, ոչինչ չձեռնարկելով փաստերի (որոնց առկայության մասին խոսում է Զուրաբյանն ինքը) ձեռքբերման ուղղությամբ, սպանության փորձի մասին տեղեկատվության հաղորդումը կարող է որակել ընդամենը սպանության պոտենցիալ զոհին վարկաբեկելուն ուղղված քայլ: Մյւս կողմից` ի՞նչ ուսումնասիրություններ կարող էր կատարել դատախազությունը` եզրակացնելու համար, որ ոչ՛ կաշառատվության դեպք է եղել, ո՛չ էլ Զուրաբյանն է սուտ մատնությամբ զբաղվել, երբ ձեռքի տակ եղած միակ նյութը Զուրաբյանի հայտարարությունների մասին մամուլի հրապարակումներն էին. թերևս միայն դատախազությունն ու ոստիկանությունը գիտեն:
Իսկ իրականում դատախազությունը պարզապես զոռ է տվել երևակայությանը` թաքցնելու համար այն իրողությունը, որ Զուրաբյանի հայտարարություններին ընթացք չտալու քաղաքական որոշում է կայացվել: Դժվար է ասել` որն է եղել հիմնական պատճառը. նրանից քաղաքական հալածյալ չկերտե՞լը, արմատական ընդդիմադիր գործչի նկատմամբ նման կերպ քաղաքական հետապնդում իրականացնելու մեջ մեղադրվելուց խուսափե՞լը, թե՞ հասկացել են, որ գործին ընթացք տալու պարագայում ՀՀ գլխավոր դատախազը ստիպված էր լինելու խորհրդարան մտնել` Զուրաբյանին պատգամավորական անձեռնմխելիությունից զրկելու հարցով, ինչը հատկապես սահմանադրական սպասվող հանրաքվելին ընդառաջ չի մտնում իշխանության պլանների մեջ:
Այս իրավիճակը, որքան էլ անհեթեթ, վկայում է մի կողմից իրավապահ մարմինների` կոնյունկտուրայի սպասարկուն լինելու, մյուս կողմից` անպատասխանատվության և խոսքի անարժեքության` իբրև հայաստանյան քաղաքական մշակույթի հիմնական բնորոշիչը լինելու հանգամանքը:
Դատախազությունը, բացարձակ սուբյեկտիվ գնահատականների հիման վրա հրաժարվելով Զուրաբյանի հայտարարությունների ներքո քրեական հանցագործություն տեսնելուց, այնուամենայնիվ, Զուրաբյանին ուղղակի որակում է զրպարտիչ և վարկաբեկիչ: Եթե Զուրաբյանը չի փորձում պաշտպանվել, ինչի միակ միջոցը իր կողմից վկայակոչվող` կաշառատվության իրողությունը հաստատող փաստերը հրապարակելն է կամ առնվազն իրավապահ մարմիններին հանձնելը, ուղղակի թե անուղղակի հաստատում է, որ հրապարակավ ստել է և իսկապես զրպարտել միաժամանակ թե՛ ՍԴ նախագահ Գագիկ Հարությունյանին և թե՛ Վենետիկի հանձնաժողովին: Նման վարքագծից հետո Զուրաբյանը կարո՞ղ է հուսալ, որ իր հետագա հայտարարություններին որևէ քաղաքացի կարող է լուրջ վերաբերվել, եթե, իհարկե, նրա համար առհասարակ հանրային կարծիքը նշանակություն ունի: Մինչդեռ սա զուտ Զուրաբյան անձի և նրա խոսքի նկատմամբ վստահության խնդիրը չէ: Սա նախևառաջ ընդդիմության վստահության հարցն է: Հասարակությունը յուրատեսակ իմունիտետ էր ձեռք բերել իշխանությունը ներկայացնող մեծ ու փոքր կալիբրի գործիչների կողմից անհետևողական ու անպատասխանատու հայտարարությունների ու գործողությունների հանդեպ: Հիմա, փաստորեն, նրան ստիպում են իմունիտետ ձեռք բերել նաև քաղաքական դաշտի այն հատվածի հանդեպ, որի քաղաքական կապիտալը հենց հանրության աջակցության վրա է կառուցվում: Այսպիսի վերաբերմունքից հետո Զուրաբյանը իրեն բարոյական իրավունք վերապահելո՞ւ է քննադատել իշխանություններին ու իրավապահ մարմիններին անգործության, հանրությանը խաբելու, մոլորեցնելու մեջ:
Ամենատխուրը, սակայն, այս պատմության երկու այլ իրողություն է: Նախ` այն, որ փաստացի վարկաբեկվում է Սահմանադրական դատարանի նախագահի անունը: Մի ինստիտուտ, որը չի կարող չասոցացվել արդարադատության հիմնական երաշխավորի կերպարի հետ: Գագիկ Հարությունյանը Զուրաբյանի հայտարարությունից հետո նշել էր, թե այս իրավիճակում իրավապահ մարմինները պետք է անհապաղ միջոցներ ձեռնարկեն: Հիմա, փաստորեն, իրավապահ մարմինները բացեիբաց ասում են, որ ոչինչ չեն ուզում ձեռնարկել, ինչը նշանակում է, որ Զուրաբյանի հայտարարություններն ու մեղադրանքները մնացել են օդում կախված:
Հիմա ի՞նչ է անելու Հարությունյանը՝ եթե ոչ իրավապահ մարմինների այսպիսի կեցվածքը գնահատելու, ապա գոնե իր անունը պաշտպանելու համար: Չէ՞ որ, ի վերջո, եթե հարցը համարում է այսքանով փակված, ապա անուղղակիորեն հաստատվում է, որ նման դեպք եղել է, և որ Զուրաբյանի կասկածներն առնվազն տեղին են: Հանուն կոնյունկտուրայի իր հեղինակությունն ու արժանապատվությու՞նն է զոհաբերելու: Արդյոք այս կերպ միանալո՞ւ է Զուրաբյանի ու դատախազության անգործությանը` հասարակությանը համատեղ ուժերով վերջնականապես համոզելով, որ սա է հայաստանյան քաղաքական մշակույթը, որ այս համատարած գաղջից ու ճահճից փրկություն չկա, և որ պատգամավորական մանդատը վերջնականապես վերածվում է արդեն բոլորի համար անխափան աշխատող անպատասխանատվության այցեքարտի:
Երկրորդ տխուր իրողությունն այն է, որ ինչպես Զուրաբյանի հայտարարությունը ոչ մի լուրջ ռեակցիա հասարակության մեջ չառաջացրեց, այնպես էլ դատախազության անգործությունն ու կաշառատվության մեջ մեղադրվող ՍԴ նախագահի հանգստությունն ու անտարբերությունը: Ամեն ինչ այնքան օրինաչափ, սովորական ու առօրեական է, որ ոչ ոք այլևս նման բաներից չի զարմանում, առավելևս` զայրանում: Հերթական շոուն է, հերթական շոումենները, որոնք կգնան և որոնց կփոխարինեն ուրիշները...

Обыденность правовой и моральной безответственности
Генпрокуратура РА вчера официально подтвердила, что отказывается возбудить уголовное дело по заявлению депутата парламентской фракции Армянского национального конгресса Левона Зурабяна.
Напомним, что на парламентском брифинге 9 октября Левон Зурабян заявил: председатель комиссии по осуществлению конституционных изменений, председатель Конституционного суда РА Гагик Арутюнян подкупил Венецианскую комиссию с целью получения положительного заключения по проекту конституционных изменений, занимался там лоббингом, что подтверждают имеющиеся в его распоряжении факты. 12 октября Генпрокуратура РА передала в главное управление по борьбе с организованной преступностью Полиции РА публикации в СМИ для проверки обстоятельств. Накануне, однако, стало известно, что полиция отправила эти материалы обратно в прокуратуру, а это означает, что делу по всей видимости, не был дан ход.
Отказ в возбуждении уголовного дела пркоуратура мотивировала тем, что в ходе подготовки материалов никаких фактических данных о даче взятки Венецианской комиссии получено не было. Вместе с тем прокуратура пришла к выводу, что заявление Л.Зурабяна не содержит такой состав преступления, как лжедоносительство. Проще говоря, прокуратура посчитала, что с одной стороны никто никому не давал взятку, а с другой стороны не усмотрела в заявлении Зурабяна признаков лжедоносительства, поэтому вопрос может быть обсужден исключительно в рамках гражданских прав.
Однако в этом словесном потоке правовых формулировок деликатно обойдено то обстоятельство, что факты взяточничества или дачи взятки не были выявлены не из-за их отсутствия, а из-за того, что полиция не захотела или не смогла изучить эти факты, о которых сообщил Зурабян. Проблема в том, что депутат не только не явился в полицию для дачи объяснений, но и поленился предоставить какие-либо фактические данные, обосновывающие его заявление. А прокуратура вместо того, чтобы добиться получения этих фактов, сослалась на изучение неких материалов и пришла к выводу, что Зурабян не избегает ответственности, а всего лишь пытается скомпрометировать председателя комиссии по конституционной реформе и членов Венецианской комиссии.
В действительности прокуратура просто пыталась скрыть факт принятия политического решения – не давать ход заявлению Левона Зурабяна. Трудно сказать, в чем состоит основная причина – в нежелании правоохранителей делать из него жертву политической репрессии ,или они все же поняли, что если делу будет дан ход, то генпрокурору придется явиться в парламент по вопросу лишения Зурабяна депутатской неприкосновенности, а это, особенно в преддверии референдума по конституционной реформе, не входит в планы властей.
Сложившаяся ситуация, как это ни абсурдно, с одной стороны свидетельствует о том, что правоохранительные органы являются прислужниками конъюнктуры, а с другой – о безответственности и никчемности слова, что можно считать основной характеристиской политической культуры в Армении.
Прокуратура, которая, основываясь на субъекивных оценках, отказалась видеть в заявлениях Зурабяна уголовное преступление, тем не менее, назвала депутата клеветником. Если Зурабян не пытается защищаться, что может проявиться в обнародовании фактов дачи взятки или передаче их правоохранительным органам, прямо или косвенно подтверждает, что он публично соврал и действительно оклеветал как председателя КС Гагика Арутюняна, так и Венецианскую комиссию. Позволяет ли подобное поведение Зурабяна надеяться на то, что его последующие заявления могут быть всерьез восприняты кем-либо, если, конечно, общественное мнение имеет для него какое-то значение. Между тем это не только вопрос доверия к Зурабяну как личности или к его высказываниям, но и прежде всего вопрос доверия к оппозиции. Общество уже приобрело иммунитет к безответственным заявлениям и действиям представляющих власти деятелей большого и малого калибра. Сейчас общество фактически заставляют приобрести иммунитет и к той части политического поля, чей политический капитал построен именно на общественной поддержке. После такого отношения может ли Зурабян оставить за собой моральное право критиковать власти и правоохранительные органы за бездействие и обман общественности?
Однако больше всего огорчают две другие реалии этой истории. Во-первых, компрометируется председатель Конституционного суда, института, который не может не ассоциироваться с основным гарантом правосудия. После заявления Зурабяна Гагик Арутюнян отметил, что в этой ситуации правоохранительные органы должны принять безотлагательные меры. Сейчас правоохранительные органы фактически открыто заявили, что ничего не хотят предпринимать, а это значит, что заявления и обвинения Зурабяна остались висеть в воздухе.
В этой ситуации Г.Арутюняну нужно если не дать оценку подобному подходу правоохранительных органов, то хотя бы защитить свое имя. Ведь если он считает, что на этом вопрос можно считать исчепрпанным, то косвенно подтверждает, что подобный случай имел место и что подозрения Зурабяна как минимум уместны.
Пожертвует ли он своим авторитетом и достоинством ради конъюнктуры? Присоединится ли тем самым к бездействию Зурабяна и прокуратуры, чтобы совместными силами окончательно убедить общественность, что это армянская политическая кульутра, что от этой повсеместной удушливости и болота спасения нет и что депутатский мандат окончательно превращается для всех в бесперебойно действующую визитную карточку безответственности.
Третья грустная реалия состоит в том, что в обществе не вызвало серьезной реакции ни заявление Зурабяна, ни бездействие прокуратуры, ни спокойствие и равнодушие обвиняемого во взяточничестве председателя КС. Все настолько закономерно, привычно и обыденно, что никто больше подобным вещам не удивляется, а тем более не возмущается. Это очередное шоу и очередные шоумены, которые уйдут, а их сменят другие…