Պանթեոնում ու Եռաբլուրում հարգանքի տուրք մատուցվեց Վազգեն Սարգսյանի ու Կարեն Դեմիրճյանի հիշատակին
Այսօր հոկտեմբերի 27-ն է, 16 տարի առաջ այս օրը ԱԺ-ում մի խումբ ոճրագործների կողմից սպանվեցին ԱԺ Նախագահ Կարեն Դեմիրճյանը, ՀՀ վարչապետ Վազգեն Սարգսյանը և պատգամավորներ:
Այսօր նրանց հիշատակին հարգանքի տուրք մատուցելու համար Կոմիտասի անվան Պանթեոն և Եռաբլուր էին այցելել ոչ միայն նրանց հարազատները, այլև տարբեր քաղաքական, հասարակական ուժերի ներկայացուցիչներ, պատգամավորներ:
Կարեն Դեմիրճյանի որդին՝ ՀԺԿ նախագահ Ստեփան Դեմիրճյանը, լրագրողների հետ զրույցում ասաց, որ հոկտեմբերի 27-ի ոճրագործությունը ծանրագույն հարված էր մեր պետությանը, պետականությանը, և դրա հետևանքներն առ այսօր հաղթահարված չեն, հոկտեմբերի 27-ն առ այսօր զգացնել է տալիս:
«Երկրի վիճակը տեսնում եք, սա հետևանք է հոկտեմբերի 27-ի ոճրագործության, և այդ օրը գնդակահարվեց ժողովրդի մեջ արթնացած հույսը: Ինչ վերաբերում է դատավարությանը, ապա դատավարությունը չփարատեց հասաարակության մեջ տիրող կասկածները, չտվեց շատ հարցերի պատասխաններ և իմ գնահատականը գիտեք՝ ամեն ինչ արվեց հոկտեմբերի 27-ի գործը կոծկելու համար: Զոհվածների հիշատակը պետք է հարգենք մեր պետությունը կայացնելով, Հայաստանը մրցունակ պետություն դարձնելով և, իհարկե, լիարժեք բացահայտումով: Այս իշխանությունների օրոք, իհարկե, բացառվում է, որ կբացահայտվի»,- ասաց Ստեփան Դեմիճյանը:
Վազգեն Սարգսյանի եղբայրը՝ «Հանրապետություն» կուսակցության նախագահ Արամ Սարգսյանն էլ ասաց, որ այն Հայաստանը, որի մասին երազում էր իր եղբայրը, փորձեց ի կատար ածել:
«Հավատացեք, որ Վագեն Սարգսյանը կարող էր նույն Սերժ Սարգսյանի կամ Ռոբերտ Քոչարյանի տարբերակով ընտրությունները կեղծել ու միայն Հանրապետական կուսակցությունով մեծամասնություն վերցնել: Բայց Վագզենը հասկացավ, որ սա ոչ մի տեղ չտանող ճանապարհ է ու Կարեն Դեմիրճյանի հետ «Արդարություն» դաշինք ստեղծելը հենց այդ քաղաքական  դաշտը լցնելու, այդ բացը լրացնելու համար էր: Վազգեն Սարգսյանի ու Կարեն Դեմիրճյանի պարագայում Հայաստանը բացարձակ այլ արժեքներ էր ունենալու ու այլ ընկալում էր ունենալու աշխարհում և տարածաշրջանում: Համենայնդեպս, Ռոբերտ Քոչարյանն ավելի շուտ կդառնար երիտասարդ թոշակառու, Սերժ Սարգսյանը, իմ կարծիքով, լավագույն դեպքում կզբաղվեր բենզինի և դիզվառելիքի բիզնեսով, օլիգարխները կես միլիոնանոց մեքենաներով ու թիկնազորներով չէին ֆռֆռա այս երկրում, պետության սեփականությունը պարտքի դիմաց չէր հանձնվի օտարին: Ինչպես եղբայրս էր ասում՝ 30-50 տարվա ծրագիր կունենար Հայաստանը, ու այդ ծրագրին հասնելու նպատակաուղղվածությամբ Հայաստանը տարածաշրջանում կլիներ մոտավորապես էն կարգավիճակին, ինչ կարգավիճակին է այսօր Մերձավոր Արևելքում Իսրայելը: Եվ, իմ համոզմամբ, ինչ-ինչ գերտերությունների նման հեռանկարը և այս տարածաշրջանում նման ազդեություն ունեցող պետություն ունենալը ձեռնտու չէր, ինչի հետևանքով էլ նաև տեղի ունեցավ հոկտեմբերի 27-ը»,- ասաց Արամ Սարգսյանը:
Նա նշեց, որ հոկտեմբերի 27-ի բացահայտման համար պետք է կամք  ունենալ, և հստակ է, որ այս իշխանությունները այդ կամքը չունեն, հետևաբար բացահայտման համար պետք է այս իշխանությունները փոխվեն:
Լրագրողների հետ զրուցեց նաև ԱԺ Հայ Ագային Կոնգրես խմբակցության ղեկավար Լևոն Զուրաբյանը, ով նշեց, որ հոկտեբերի 27-ի բացահայտումը կապված է միայն մեկ հանգամանքի հետ՝ հոկտեմբերի 27-ին սպանվել են ոչ թե Կարեն Դեմիրճյանը, Վագզեն Սարգսյանն ու նրանց թիմակիցները, այլ Հայաստանի ժողովրդավարությունը:
«Հայաստանում նրանք վերջին առաջնորդներն էին, ովքեր ընտրված էին ժողովրդի քվեով, և նրանք, ովքեր կազմակերպեցին այդ սպանությունը, իրագործեցին իրականում շատ հեռու գնացող մի ծրագիր՝ նրանք ոչնչացրեցին ժողովրդավարությունը, դրանից հետո Հայաստանում որևէ առաջնորդ չի ընտրվել ժողովրդի քվեով, դրանից հետո Հայաստանում հաստատվել է  մենաշնորհ, թալան, ընտրակեղծարարություն, և իշխանությունները զբաղվել են միայն սեփական վերարտադրմամբ, կեղտոտ ընտրություններով և կասկածելի սահմանադրական հանրաքվեներով, սրանից էլ բխում է պատասխանը: Բացահայտումը հնարավոր կլինի այն ժամանակ, երբ Հայաստանում վերականգնվի ժողովրդավարությունը, իշխանության գան ժողովրդի կողմից ընտրված և նրա առջև հաշվետու առաջնորդներ»,- ասաց Զուրաբյանը:
Պանթեոն էր այցելել նաև ԱԺ նախագահ Գալուստ Սահակյանը: Լրագրողների հետ զրույցում նա ասաց, որ հոկտեմբերի 27-ի հարվածը դրսից է եկել, քանի որ, իր խոսքերով, ներսից նման հարվածներ չեն գալիս:
«Եթե որոշ մարդիկ կան, որ կասկածում են, դա վաղուց բացահայտված կլիներ, գոնե մարդկանց ենթագիտակցության մեջ տպավորված կլիներ»,- ասաց Գալուստ Սահակյանը:

В пантеоне имени Комитаса и на кладбище Ераблур почтили память Вазгена Саркисяна и Карена Демирчяна
Сегодня 27 октября. 16 лет назад в этот день группа преступников расстреляла в Национальном Собрании спикера НС Карена Демирчяна, премьер-министра Вазгена Саркисяна и нескольких депутатов.
Сегодня почтить память государственных деятелей в пантеон имени Комитаса и на кладбище Ераблур пришли не только их родные, но и представители различных политических и общественных сил, депутаты парламента.
Сын Карена Демирчяна, председатель Народной партии Армении Степан Демирчян в беседе с журналистами сказал, что преступление 27 октября нанесло тяжелый удар по нашему государству и государственности, а его последствия не преодолены по сей день.
“Мы видим, в каком положении находится страна. Это последствие преступления 27 октября. В этот день была расстреляна проснувшаяся в народе надежда. Что касается судебного процесса, то он не рассеял существовавшие в обществе сомнения, не дал ответов на многие вопросы. Вы знаете мою оценку: было сделано все, чтобы дело о теракте 27 октября не было раскрыто. Чтить память погибших мы должны становлением нашего государства, превращением Армении в конкурентоспособное государство и, конечно, полным раскрытием совершенного преступления. Однако при нынешней власти это, разумеется, исключено”,- сказал Степан Демирчян.
Брат Вазгена Саркисяна, председатель партии “Республика” Завен Саркисян отметил, что он попытался создать ту Армению, о которой мечтал его брат.
“Поверьте, Вазген Саркисян мог по примеру того же Сержа Саргсяна или Роберта Кочаряна сфальфицировать выборы и сформировать большинство только с помощью Республиканской партии. Но Вазген понимал, что этот путь ведет в никуда, поэтому вместе с Кареном Демирчяном он создал блок “Справдливость”, чтобы заполнить политическое поле и устранить этот пробел. При Вазгене Саркисяне и Карене Демирчяне в Армении утвердились бы совсем другие ценности, а в мире и регионе страну воспринимали бы совсем иначе. Во всяком случае Роберт Кочарян гораздо раньше стал бы молодым пенсионером, Серж Саргсян в лучшем случае занимался бы бензиновым бизнесом, олигарахи не ездили по городу с охраной на автомобилях стоимостью полмиллиона, а собственность государства не была бы передана другой стране против долга. Как говорил мой брат, Армения имела бы программу на 30-50 лет вперед и благодаря ее реализации получила бы в регионе примерно такой же статус, какой имеет сегодня Израиль на Ближнем Востоке. Я убежден, что перспектива создания в регионе влиятельного государства была невыгодна некоторым сверхдержавам, в результате чего и произошло 27 октября”,- сказал Арам Саркисян.
По его словам, для раскрытия событий 27 октября нужна воля, а то, что сегодняшние власти этой воли не имеют, совершенно точно, следовательно для раскрытия преступления необходимо сменить эту власть.
В беседе с журналистами руководитель парламентской фракции Армянского национального конгресса Левон Зурабюян отметил, что 27 октября в Армении были убиты не Карен Демирчян, Вазген Саркисян и их соратники – в Армении была убита демократия.
“Они были последними избранными народом лидерами. И те, кто организовали эту бойню, осуществили далеко идущий план – они уничтожили демократию, после чего ни один лидер в Армении не избирался народом. В Армении утвердились монополия, грабеж, избирательные фальсификации, а власти занимались только собственным воспроизводством, грязными выборами и сомнительными конституционными референдумами. Отсюда и напрашивается ответ. Раскрытие возможно только тогда, когда в Армении будет восстановлена демократия, а к власти придут избранным народом и подотчетные ему лидеры”,- заявил Л.Зурабян.
Пантеон посетил также спикер НС Галуст Саакян. Журналистам он сказал, что 27-го октября удар был нанесен извне, поскольку изнутри такие удары не наносятся.