Բժշկական հանձնաժողովի՝ ենթադրությունների վրա հիմնված պատասխանն ու այդ հիմքով կարճված քրեական գործը
«Հետքը» արդեն ներկայացրել է մի քանի դեպք բժշկի անբարեխիղճ վերաբերմունքի և թերացման հետևանքով տուժած մարդկանց մասին։ Սակայն, այդ բոլոր դեպքերում բժիշկներից և ոչ մեկը պատասխանատվության չի ենթարկվել։
«Պատրաստվեք սգո ծառայություններին»,- զգուշացրել են հիվանդանոցից
2014թ. մարտի 8-ին ինսուլտի նախանշաններով փաստաբան Գայանե Դավթյանն իր մորը՝ 81-ամյա Սաթենիկ Օթարյանին, շտապօգնության մեքենայով տեղափոխել է «Արմենիա հանրապետական բժշկական կենտրոն»: Քանի որ վիճակը շատ ծանր էր, անմիջապես տեղափոխել են վերակենդանացման բաժին՝ բաժնի վարիչ Սուրեն Մակարյանի վերահսկողությամբ։
Երբ հիվանդի վիճակը լավանում է, և համակարգչային տոմոգրաֆիա անելու կարիք է առաջանում, Գայանեին պարտավորեցնում էին մուծումներ կատարել: «Ես տեղեկացված էի, եթե շտապօգնությամբ է տեղափոխվում, ապա այդ պարագայում պիտի անվճար լինի, իրենք ասացին՝ ոչ, մեզ մոտ դա չի գործում»,- հիշում է Գայանեն։
Վիճակը տոմոգրաֆայից հետո էլ գնահատվում է ծայրահեղ ծանր: Մի քանի օր անց, երբ նկատվում են դրական արտաքին փոփոխություններ՝ իր ձեռքով կերակուր էր ուտում, նստում, առանց արհեստական շնչառության, որոշում են անել 2-րդ համակարգչային տոմոգրաֆիան, որպեսզի տեսնեն՝ կա արդյոք վիճակի փոփոխություն։
Շուտով որոշում է կայացվում դեռևս ծանր վիճակում գտնվող կնոջը տեղափոխել մեկ այլ՝ նյարդավիրաբուժական բաժանմունք: «Ես ասացի՝ ես դեմ եմ՝ ծնողիս տեղափոխեք նյարդավիրաբուժական բաժանմունք,- հիշում է Գայանեն,- նյարդավիրաբուժականի վարիչն էլ, տեսնելով ծանր վիճակն, ասաց, որ այս հիվանդին ապարատային բուժում է անհրաժեշտ, ինքն էլ չէր համաձայնվում իր բաժին տեղափոխելու»:
Մինչ կորոշեն, թե կնոջն ուր են տեղափոխելու, նա 6-8 ժամ անցկացնում է միջանցքում։ Գայանեի կողմից կանխավճար թողնելուց հետո տեղափոխում են նյարդավիրաբուժական բաժանմունք, որտեղ վիճակը կտրուկ վատանում է։
Արդեն թոքաբորբով և բարձր ջերմությամբ՝ կնոջը նորից տեղափոխում են վերակենդանացման բաժանմունք:
Գայանեի հերթական զանգերից մեկի ժամանակ նրան հայտնում են, թե՝ «պատրաստվեք սգո սրահից օգտվելու նախապատրաստության»։
Դժգոհ լինելով «անպատասխանատու մոտեցումից» և որ պատշաճ բուժումից՝ Գայանեն իր մորը, արդեն կոմային վիճակում, տեղափոխում է «Միքայելյանի անվան վիրաբուժական ինստիտուտ»։ Այստեղ էլ 12 օր անց՝ ապրիլի 3-ին, Գայանեի մայրը մահանում է:
Ենթադրությունների վրա հիմնված բժշկական եզրակացություն
Մայիսի սկզբին Գայանեն դիմում է ոստիկանություն, և քրեական գործ է հարուցվում ՔՕ 130-րդ հոդվածի 2-րդ մասով։ Ինչպես և պահանջվում է, նշանակվում է դատաբժշկական փորձաքննություն:
Փորձաքննությունը տալիս է հետևյալ պատասխանը «կարելի կատարել ենթադրություն, որ ամենայն հավանականությամբ Ս․ Օթարյանի մահը պայմանավորված է եղել զարգացած գլխուղեղի այտուցի և բազմաօրգանային անբավարվածության հետևանքով»:
Որոշման մեջ նաև նշված է, որ, քանի որ չի կատարվել «գլխուղեղի ուսումնասիրություն» (հիվանդի գլուխը չի բացվել- հեղ․), «Միքայելյանի անվան վիրաբուժական ինստիտուտի կողմից տրված ախտորոշումը այն մասին, որ մահացու ելքը պայմանավորված է գլխուղեղի արյան շրջանառության սուր խանգարումով․․․հիմնավորված չէ»։
Ստացվում է, որ բժշկական հանձնաժողովը, հիմնվելով չհիմնավորված եզրակացության վրա, կատարում է ենթադրություն, ինչի հետևանքով քրեական գործը կարճվում է։
Գայանեի մոր հիվանդության պատմության մեջ բացակայում է 2014 թ․ մարտի 17-21 գրառումները․ ի՞նչ բուժում են իրականացրել այդ օրերին հայտնի չէ․ քննիչի՝ բժշկական հանձնաժողվին ուղղված հարցման ժամանակ հանձնաժողովը տվել է հետևյալ պատասխանը․ «Ս․Օթարյանի վերաբերյալ բժշկական փաստաթղթերը լրացվել են պատճաշ կարգով»:
Իսկ քննիչի այն հարցը, թե որ փուլում և որ բժշկական հաստատություններում են առաջացել մահվան հանգեցրած պատճառները, բժշկական հանձնաժողովի կողմից անպատասխան է մնացել։
Այս քրեական գործը 1,5 տարվա ընթացքում Աջափնյակ-Մաշտոց վարչական շրջանների ավագ քննիչ Ա. Խաչատրյանը 3 անգամ կարճել է, սակայն այն նորից վերաբացվել է։
Այս տարվա հուլիսի 20-ին Գայանեն կրկին դիմել է ոստիկանություն՝ կարճման որոշումը վերացնելու և գործը վերաբացելու համար։ Դեռևս պատասխան չկա։
Պետպատվերով բուժվող հիվանդից գումար են վերցրել
Արդեն մոր մահից հետո Գայանեն իմանում է, որ բուժումն իրականացվում էր պետպատվերի շրջանակներում։ «Գործի նյութերին ծանոթանալիս տեսնում եմ, որ մայրս բուժվել է պետպատվերի շրջանակներում. մենք ոչ մի լրացուցիչ դեղորայք չենք գնել, բուժումն իրականացվել է հիվանդանոցի հաշվին»,- ասում է Գայանեն։
Նա պատմում է, որ իրեն դեղորայքի գնման ամբողջ ցանկ էին տվել, որոնց գինը օրական կազմում էր 18-25 հազար դրամ:
«Արմենիա ՀԲԿ»-ի վերակենդանացման բաժանմունքի վարիչ Սուրեն Մակարյանը մեզ հետ զրույցում նշեց, որ շատ լավ հիշում է դեպքը, սակայն հերքեց, որ Գայանեից գումար են վերցրել և դեղերի ցանկ են տվել:
«Ոչ ոք գումար չի վերցրել նրանից, ու՞մ է տվել,- ասաց Ս. Մակարյանը:- Ինքը տարբեր ինստանցիաներում բողոքել է, ոչ ոք էլ իր բողոքը բանի տեղ չի դրել: Թող դատարանը որոշի, եթե մենք սխալ ենք վարվել, թող մեզանից գումար գանձի»: Որևէ այլ մեկնաբանություն այս հարցի շուրջ նա հրաժարվեց տալ՝ խնդրելով այդ հարցով այլևս իրեն չանհանգստացնել:
Բայց մինչ այդ Գայանեն արդեն դիմում էր գրել «Արմենիա ՀԲԿ»-ի տնօրինությանը և հետ ստացել ծախսված գումարի մի մասը (բացի գնված դեղերից)։
Գայանեի, ինչպես և բժիշկների թերի աշխատանքից տուժած մեր նախորդ հերոսների միակ նպատակն այն է, որ մեղավորները կրեն իրենց պատիժը, և որ հետագայում այլ մարդիկ չտուժեն։

Основанное на предположениях заключение медицинской комиссии и закрытое уголовное дело
Hetq.amуже рассказывал о нескольких случаях недобросовестного отношения врачей и о людях, пострадавших в результате их халатности. Однако никто из причастных к этим случаям врачей не был привлечен к ответственности.
“Готовьтесь к траурным церемониям”,- предупредили из больницы
8 марта 2014 г. адвокат Гаяне Давтян на машине скорой помощи доставила свою мать, 81-летнюю Сатеник Отарян, у которой имелись признаки инсульта, в республиканский медицинский центр “Армения”. Поскольку больная находилась в тяжелом состоянии, ее сразу доставили в реанимационное отделение под наблюдение заведующего Сурена Макаряна.
Когда Сатеник Отарян стало лучше и возникла необходимость в проведении компьютерной томографии, Гаяне заставили заплатить определенную сумму. “Я знала о том, что в случае доставки больного на машине скорой помощи эти услуги должны оказываться бесплатно, однако они заявили, что у них этот принцип не действует”,- рассказала Гаяне.
После проведения КТ состояние больной опять было расценено как крайне тяжелое. Через несколько дней, когда стала наблюдаться положительная динамика и мать Гаяне смогла самостятельно есть и садиться, врачи решили сделать вторую компьютерную томографию, чтобы выяснить, какие произошли изменения.
Вскоре было принято решение перевести пожилую женщину, которая все еще находилась в тяжелом состоянии, в нейрохирургическое отделение. “Я сказала, что против перевода моей матери в нейрохирургическое отделение. К тому же заведующий этим отделением, увидев ее тяжелое состояние, сказал, что этой больной необходимо аппаратное лечение, и не захотел брать ее к себе”,- вспоминает Гаяне.
Пока врачи решали, куда перевести больную, она почти 8 часов пролежала в коридоре. После того, как Гаяне внесла аванс, ее мать доставили в нейрохирургическое отделение, где ее состояние резко ухудшилось.
Сатеник Отарян с пневмонией и высокой температурой вновь перевели в реанимационное отделение.
Во время одного из очередных звонков Гаяне сказали: готовьтесь к траурным церемониям.
Будучи недовольной безответственным подходом и ненадлежащим лечением, Гаяне решила перевести мать, которая уже находилась в коме, в Институт хирургии имени Микаеляна. Через 12 дней, 3 апреля, мать Гаяне умерла.
Медицинское заключение, основанное на предположениях
В начале мая Гаяне Давтян обратилась в полицию, где было возбуждено уголовное дело по ч.2 ст.130 УК РА. Была назначена судмедэкспертиза, на основании результатов которой было выдано следующее заключение: “…можно предположить, что смерть С.Отарян, по всей видимости, была обусловлена отеком головного мозга и множественной недостаточностью систем органов”.
В заключении также говорилось, что поскольку не было проведено “исследование головного мозга”, то выданный Институтом хирургии им.Микаеляна диагноз о том, что смертельный исход обусловлен острым нарушение кровообращения головного мозга, не обоснован”.
Получается, что медицинская комиссия, основываясь на необоснованном заключении, выдвинула предположение, на основании которого уголовное дело было закрыто.
В истории болезни С.Отарян отсутствуют записи с 17-го по 21-е марта 2014 г. Неизвестно, какое лечение проводилось в эти дни. В ответ на запрос следователя медкомиссия дала следующий ответ: “Медицинские документы на С.Отарян заполнялись в надлежащем порядке”. На другие вопросы следователя, на каком этапе и в каких медучреждениях возникла причина, приведшая к смерти, медкомиссия не ответила.
За полтора года старший следователь отделения полиции административных округов Ачапняк-Маштоц А.Хачатрян трижды прекращал это уголовное дело, однако следствие вновь возобновлялось.
20 июля с.г. Гаяне опять обратилась в полицию с тем, чтобы решение о прекращении уголовного дела было отменено, а дело пересмотрено. Ответа пока нет.
С больной, получавшей лечение в рамках госзаказа, взяли деньги
Уже после смерти матери Гаяне узнала, что лечение проводилось в рамках госзаказа.
“При ознакомлении с материалами уголовного дела я выяснила, что моя мать лечилась в рамках госзаказа”,- сообщила Гаяне. По ее словам, им выдали целый список лекарств, которых каждый день нужно было покупать на 18-25 тысяч драмов.
В беседе с нами заведующий реанимационным отделением медцентра “Армения” Сурен Макарян сказал, что хорошо помнит этот случай, однако он отрицал, что с Гаяне взяли деньги и передали ей список лекарств, которые нужно было купить.
“Никто с нее денег не брал. Кому она дала деньги? – поинтересовался С.Макарян. – Она жалуется в различные инстанции, но никто на эти жалобы внимания не обращает. Пусть суд решит. Если мы поступили неправильно, пусть с меня взыщут деньги”. Другие комментарии по этому вопросу врач отказался давать, попросив больше его не беспокоить.
Тем временем Гаяне написала заявление на имя дирекции больницы “Армения“, и ей уже вернули часть денег (кроме суммы, потраченной на лекарства). Единственной целью Гаяне, как и пострадавших из-за недобросовестной работы врачей наших предыдущих героев, было то, чтобы виновные понесли наказание и чтобы никто больше не пострадал от их действий.