Բժշկական հանձնաժողովի՝ ենթադրությունների վրա հիմնված պատասխանն ու այդ հիմքով կարճված քրեական գործը
«Հետքը» արդեն ներկայացրել է մի քանի դեպք բժշկի անբարեխիղճ վերաբերմունքի և թերացման հետևանքով տուժած մարդկանց մասին։ Սակայն, այդ բոլոր դեպքերում բժիշկներից և ոչ մեկը պատասխանատվության չի ենթարկվել։
«Պատրաստվեք սգո ծառայություններին»,- զգուշացրել են հիվանդանոցից
2014թ. մարտի 8-ին ինսուլտի նախանշաններով փաստաբան Գայանե Դավթյանն իր մորը՝ 81-ամյա Սաթենիկ Օթարյանին, շտապօգնության մեքենայով տեղափոխել է «Արմենիա հանրապետական բժշկական կենտրոն»: Քանի որ վիճակը շատ ծանր էր, անմիջապես տեղափոխել են վերակենդանացման բաժին՝ բաժնի վարիչ Սուրեն Մակարյանի վերահսկողությամբ։
Երբ հիվանդի վիճակը լավանում է, և համակարգչային տոմոգրաֆիա անելու կարիք է առաջանում, Գայանեին պարտավորեցնում էին մուծումներ կատարել: «Ես տեղեկացված էի, եթե շտապօգնությամբ է տեղափոխվում, ապա այդ պարագայում պիտի անվճար լինի, իրենք ասացին՝ ոչ, մեզ մոտ դա չի գործում»,- հիշում է Գայանեն։
Վիճակը տոմոգրաֆայից հետո էլ գնահատվում է ծայրահեղ ծանր: Մի քանի օր անց, երբ նկատվում են դրական արտաքին փոփոխություններ՝ իր ձեռքով կերակուր էր ուտում, նստում, առանց արհեստական շնչառության, որոշում են անել 2-րդ համակարգչային տոմոգրաֆիան, որպեսզի տեսնեն՝ կա արդյոք վիճակի փոփոխություն։
Շուտով որոշում է կայացվում դեռևս ծանր վիճակում գտնվող կնոջը տեղափոխել մեկ այլ՝ նյարդավիրաբուժական բաժանմունք: «Ես ասացի՝ ես դեմ եմ՝ ծնողիս տեղափոխեք նյարդավիրաբուժական բաժանմունք,- հիշում է Գայանեն,- նյարդավիրաբուժականի վարիչն էլ, տեսնելով ծանր վիճակն, ասաց, որ այս հիվանդին ապարատային բուժում է անհրաժեշտ, ինքն էլ չէր համաձայնվում իր բաժին տեղափոխելու»:
Մինչ կորոշեն, թե կնոջն ուր են տեղափոխելու, նա 6-8 ժամ անցկացնում է միջանցքում։ Գայանեի կողմից կանխավճար թողնելուց հետո տեղափոխում են նյարդավիրաբուժական բաժանմունք, որտեղ վիճակը կտրուկ վատանում է։
Արդեն թոքաբորբով և բարձր ջերմությամբ՝ կնոջը նորից տեղափոխում են վերակենդանացման բաժանմունք:
Գայանեի հերթական զանգերից մեկի ժամանակ նրան հայտնում են, թե՝ «պատրաստվեք սգո սրահից օգտվելու նախապատրաստության»։
Դժգոհ լինելով «անպատասխանատու մոտեցումից» և որ պատշաճ բուժումից՝ Գայանեն իր մորը, արդեն կոմային վիճակում, տեղափոխում է «Միքայելյանի անվան վիրաբուժական ինստիտուտ»։ Այստեղ էլ 12 օր անց՝ ապրիլի 3-ին, Գայանեի մայրը մահանում է:
Ենթադրությունների վրա հիմնված բժշկական եզրակացություն
Մայիսի սկզբին Գայանեն դիմում է ոստիկանություն, և քրեական գործ է հարուցվում ՔՕ 130-րդ հոդվածի 2-րդ մասով։ Ինչպես և պահանջվում է, նշանակվում է դատաբժշկական փորձաքննություն:
Փորձաքննությունը տալիս է հետևյալ պատասխանը «կարելի կատարել ենթադրություն, որ ամենայն հավանականությամբ Ս․ Օթարյանի մահը պայմանավորված է եղել զարգացած գլխուղեղի այտուցի և բազմաօրգանային անբավարվածության հետևանքով»:
Որոշման մեջ նաև նշված է, որ, քանի որ չի կատարվել «գլխուղեղի ուսումնասիրություն» (հիվանդի գլուխը չի բացվել- հեղ․), «Միքայելյանի անվան վիրաբուժական ինստիտուտի կողմից տրված ախտորոշումը այն մասին, որ մահացու ելքը պայմանավորված է գլխուղեղի արյան շրջանառության սուր խանգարումով․․․հիմնավորված չէ»։
Ստացվում է, որ բժշկական հանձնաժողովը, հիմնվելով չհիմնավորված եզրակացության վրա, կատարում է ենթադրություն, ինչի հետևանքով քրեական գործը կարճվում է։
Գայանեի մոր հիվանդության պատմության մեջ բացակայում է 2014 թ․ մարտի 17-21 գրառումները․ ի՞նչ բուժում են իրականացրել այդ օրերին հայտնի չէ․ քննիչի՝ բժշկական հանձնաժողվին ուղղված հարցման ժամանակ հանձնաժողովը տվել է հետևյալ պատասխանը․ «Ս․Օթարյանի վերաբերյալ բժշկական փաստաթղթերը լրացվել են պատճաշ կարգով»:
Իսկ քննիչի այն հարցը, թե որ փուլում և որ բժշկական հաստատություններում են առաջացել մահվան հանգեցրած պատճառները, բժշկական հանձնաժողովի կողմից անպատասխան է մնացել։
Այս քրեական գործը 1,5 տարվա ընթացքում Աջափնյակ-Մաշտոց վարչական շրջանների ավագ քննիչ Ա. Խաչատրյանը 3 անգամ կարճել է, սակայն այն նորից վերաբացվել է։
Այս տարվա հուլիսի 20-ին Գայանեն կրկին դիմել է ոստիկանություն՝ կարճման որոշումը վերացնելու և գործը վերաբացելու համար։ Դեռևս պատասխան չկա։
Պետպատվերով բուժվող հիվանդից գումար են վերցրել
Արդեն մոր մահից հետո Գայանեն իմանում է, որ բուժումն իրականացվում էր պետպատվերի շրջանակներում։ «Գործի նյութերին ծանոթանալիս տեսնում եմ, որ մայրս բուժվել է պետպատվերի շրջանակներում. մենք ոչ մի լրացուցիչ դեղորայք չենք գնել, բուժումն իրականացվել է հիվանդանոցի հաշվին»,- ասում է Գայանեն։
Նա պատմում է, որ իրեն դեղորայքի գնման ամբողջ ցանկ էին տվել, որոնց գինը օրական կազմում էր 18-25 հազար դրամ:
«Արմենիա ՀԲԿ»-ի վերակենդանացման բաժանմունքի վարիչ Սուրեն Մակարյանը մեզ հետ զրույցում նշեց, որ շատ լավ հիշում է դեպքը, սակայն հերքեց, որ Գայանեից գումար են վերցրել և դեղերի ցանկ են տվել:
«Ոչ ոք գումար չի վերցրել նրանից, ու՞մ է տվել,- ասաց Ս. Մակարյանը:- Ինքը տարբեր ինստանցիաներում բողոքել է, ոչ ոք էլ իր բողոքը բանի տեղ չի դրել: Թող դատարանը որոշի, եթե մենք սխալ ենք վարվել, թող մեզանից գումար գանձի»: Որևէ այլ մեկնաբանություն այս հարցի շուրջ նա հրաժարվեց տալ՝ խնդրելով այդ հարցով այլևս իրեն չանհանգստացնել:
Բայց մինչ այդ Գայանեն արդեն դիմում էր գրել «Արմենիա ՀԲԿ»-ի տնօրինությանը և հետ ստացել ծախսված գումարի մի մասը (բացի գնված դեղերից)։
Գայանեի, ինչպես և բժիշկների թերի աշխատանքից տուժած մեր նախորդ հերոսների միակ նպատակն այն է, որ մեղավորները կրեն իրենց պատիժը, և որ հետագայում այլ մարդիկ չտուժեն։

Hetq has already covered a number of medical malpractice cases in which none of the doctors involved have been criminally charged. Here’s yet another.
Hospital advises family: “Make you funeral arrangements”
On March 8, 2014 attorney Gayaneh Davtyan rushed her 81 year-old mother, showing signs of a heart attack, to the Armenia National Medical Center by ambulance. The woman was immediately taken to resuscitation unit under the supervision of unit head Souren Makaryan.
When the patient was improving, the hospital wanted to conduct a computer sonogram and demanded payment from Gayaneh. “I knew that if the patient was transported by ambulance, that test was free of charge. The hospital said it didn’t apply to them,” recounts Gayaneh.
After the sonogram, the patient’s health was described as extremely grave. A few days later, the patient was feeding herself, sitting up in bed, and breathing on her own. The hospital ordered a second sonogram to track the changes.
The hospital staff quickly decided to move the woman, listed as extremely grave, to another unit; the neurological surgery unit. “I told them I was against the move,” says Gayaneh, adding that even the head of the neurological surgery department was against the move.
The patient spent the next seven hours waiting in the hallway until hospital staff decided what to do. After Gayaneh paid something in advance, staff took her mother to the neurological surgery unit. The patient health got drastically worse.
She was taken back to the intensive care unit. After calling the hospital several times to check on her mother, staff told her to start preparing the funeral arrangements.
Disgusted by the lack of professionalism, Gayaneh then decided to transfer her mother, now in a coma, to the Mikayelyan Surgery Institute. Her mother died twelve days later, on April 3.
A medical conclusion based on assumptions
Gayaneh contacted the police in early May and a criminal case of medical negligence was launched. A medical investigation into the case was ordered.
The court examination concluded: “It is possible to assume that the death of S. Otaryan was caused by brain edema and multiple organ failure.”
In its decision the court noted that such reasoning was not sustained given that the Mikayelyan Center hadn’t examined the patient’s cerebrum.
The criminal case was thus dropped.
Hospital records fail to note the medications administered to Gayaneh’s mother. Nevertheless, in response to the investigator’s inquiry on the matter, the medical committee claimed “medical documents pertaining to S. Otaryan were filled out as prescribed by hospital procedure.
Ajapnyak-Mashtots Administrative Division Senior Investigator A. Khachatryan dropped the criminal case three times in 16 months. It has since been reopened.
On July 20 of this year, Gayaneh again went to the police to have the case reopened. She’s still waiting for an answer.
Patient pays hospital for state-financed treatment
After the death of her mother, Gayaneh found out that treatment was conducted as part of the state non-payment program.
“Looking through the case material, I saw that my mom was treated in that program. We purchased no additional medication. Treatment was conducted at the hospital’s expense,” Gayaneh says.
Nevertheless, Gayaneh says that the hospital gave her a list of medication expenses every day amounting to 18,000-25,000 drams. The hospital wanted her to pay them.
Armenia National Medical Center Resuscitation Unit Head Souren Makaryan denies that the hospital took money from Gayaneh or showed her such bills.
“No one took money from her. Who did she pay? Souren Makaryan told Hetq. “Let the court decide if we acted incorrectly.” Makaryan asked that we not bother him anymore on the matter.
Gayaneh, however, had already written to management at the Armenia Medical Center and has received a portion of what she paid.