15 համայնքների աղբահանման բրենդը` կանաչ եւ սեւ պոլիէթիլենային պարկերից անցում աղբի վերամշակմանը
«Վեդի միջհամայնքային միավորման» մեջ համախմբված Արարատի մարզի Արարատի վարչատարածքի 15 համայնքներն արդեն 5 տարի աղբահանումը համատեղ են իրականացնում: Եվրոպայի միությունը ընկերության կազմավորմանն աջակցելու նպատակով 2010 թ.-ին 200 հազար եվրո դրամաշանորհ է հատկացրել: Համատեղ աղբահանման ծրագիրն իրականացնելու համար եւս 20% ֆինանսական ներդրում են կատարել միավորման մեջ ընդգրկված համայնքները:
Այդ գումարով միությունն ստեղծել է «Մաքուր երկիր» ՍՊԸ-ն, 8 միավոր տեխնիկա է ձեռք բերել՝ աղբատար մեքենաներ, աղբամաններ եւ այլն: Դաշտաքար համայնքի վարչական սահմանում 5 հա հողատարածք է հատկացվել աղբավայր հիմնելու համար, ծրագրի բյուջեից 21 մլն դրամ հատկացվել է տարածքը փորձաքննելու, ցանկապատելու, վարչական շենք կառուցելու, հոսանք, ջուր անցկացնելու համար եւ այլն:
«Մաքուր երկիր» ՍՊԸ-ն Հայաստանում միակ ընկերությունն է, որն աղբը պոլիէթիլենային պարկերով է հավաքում: «Բնակչությանը կանաչ եւ սեւ պարկեր ենք բաժանում· կանաչում՝ լցնում են թուղթը, պոլիէթիլենն ու պլաստիկը, իսկ սեւում՝ խառը կենցաղային աղբը: Աղբը հավաքում ենք հստակ սահմանված ժամանակացույցով: Աղբատար մեքենաները համայնքներից յուրաքանչյուրում շրջում են շաբաթը մեկ-երկու անգամ, աղբը հավաքում են ու փոխարենը նոր պարկեր են տրամադրում: Վեդի քաղաքում ամեն օր է աղբավաքում իրականացվում»,- ներկայացնում է «Մաքուր երկիր» ՍՊԸ-ի տնօրեն Յուրա Հարությունյանը:
Ընկերությունը կենցաղային աղբը տեսակավորում է, սակայն այն չի վերամշակվում: Յ. Հարությունյանի ասելով` մի քանի անապահով ընտանիք օգտվում է այդ աղբավայրից, պոլիէթիլենը նրանց համար են առանձնացնում, որպեսզի վաճառեն:
Անցնող տարիների ընթացքում աղբահանության որակը միավորման մեջ ընդգրկված համայնքներում որոշակիորեն բարելավվել է, սակայն այն դեռեւս գոհացնող չէ: «Հետքի» տեսախցիկն այդ համայնքներից մի քանիսում աղբի կուտակումներ է գրանցել: Այնուամենայնիվ, պետք է ընդգծել, որ միջհամայնքային միավորման մեջ ընդգրկված համայնքներում վիճակը շահեկանորեն տարբերվում է Արարատի մարզի մյուս համայնքներից: Միաժամանակ, Դաշտաքար համայնքում կառուցված ընդհանուր աղբավայրն այն բացառիկներից է, որ ցանկապատված է, այստեղ աղբը չեն այրում, հողով ծածկում են:
«Երբեմն ինքնաբռնկումներ լինում են, բայց մշտական ծխացող աղբավայր չէ սա: Գուցե անզգույշ կամ՝ դիտավորությամբ էլ է լինում, այդ կերպ երկաթ հավաքողները հեշտացնում են իրենց գործը»,- բացատրում է ընկերության տնօրենը:
Համայնքների ղեկավարներից ոմանք հաստատում են, որ առանձին չէին կարող աղբահանում իրականացնել: Նույնը պնդում է նաեւ Յուրա Հարությունյանը ասելով· «Աղբի կառուցվածքը շատ բարդ է, գյուղական աղբը այլ թեմա է, քաղաքայինն՝ այլ: Մեկ առանձին համայնք չի կարող այսպիսի աղբահանում իրականացնել, հիմա եթե տարեկան 1 մլն դրամ են վճարում մեր ընկերությանը, առանձին կատարելու դեպքում 2 մլն դրամով չեն կարող նման ծառայություն մատուցել»:
Համատեղ աղբահանում իրականացնելն ընկերությանը զարգանալու հնարավորություն ընձեռո՞ւմ է, մեր հարցին, տնօրենը պատասխանում է, որ ամսական հավաքագրվող 4,2-4,5 մլն դրամը ինքնածախսածածկումն է ապահովում:
«Բյուջեի 15%-ը հատկացվում է բնակչությանը տրամադրվող պոլիթէլենային պարկերին, 2,2-2,5 մլն դրամ հատկացվում է աշխատավարձին, մնացածը` տեխնիկայի պահպանումն ու շահագործումն է ապահովում: Ընկերությունը զարգացնելու համար գումար չի մնում, մենք աշխատում ենք ծախսերը կրճատել, բայց եկամուտ չենք կարողանում ավելացնել»,- ասում է տնօրենը:
Նրա հաշվարկով` ծառայության որակը բարելավելու համար մեկ շնչից պետք է 250-280 դրամ գանձել, սակայն բնակչության սոցիալական վիճակը նկատի ունենալով ձեռնպահ են մնում վարձավճարը բարձրացնելուց:
2012 թ·-ից աղբի վարձավճարը սահմանել են ըստ շնչի՝ մեկ շնչի համար 150 դրամ են գանձում, իսկ մինչ այդ՝ մեկ ընտանիքը 500 դրամ էր վճարում: «Կան համայնքներ, որտեղ շարունակում են ընտանիքից 500 դրամ գանձել, իսկ տարբերությունը ընկերությանը համայնքային բյուջեից են վճարում, որովհետեւ ընկերությունն արդեն պայմանագիրը համայնքների հետ է կնքել»,- նշում է տնօրենը:
Բնակչությունից վարձավճարների գանձումը նույնպես գոհացուցիչ չի համարում` հավաքագրման մակարդակը ցածր է: Ասում է, որ սահմանված գումարը փոքր է` մեկ շնչին բաժին ընկնող գումարը միջինը կազմում է 100, նույնիսկ 80 դրամ, բայց իրավաբանական անձանցից գանձվող գումարների հաշվին կարողանում են տարբերությունը հավասարակշռել:
«Շատերն ասում են, թե պարկեր մի բաժանեք, որպեսզի էժան լինի, բայց մենք դրանից չենք հրաժարվում, որովհետեւ սա մեր բրենդն է, մեր որակը, մենք պետք է մի քայլ առաջ գնանք»,- ասում է նա: Միաժամանակ նշում է, որ իր պատկերացրած քայլը բնավ վարձավճարը բարձրացնելը չէ, այլ որակը պահպանելը:
«2011 թ.-ից հասկացա, որ մենք չենք կարող եղածն այս աղբավայրում տեղավորել: Մեր նպատակն այն է, որ աղբը աղբավայրում չհավաքվի, այլ վերմաշակվի»,- ասում է «Մաքուր երկիր» ՍՊԸ-ի տնօրենը:
Ընկերությունն այժմ վերամշակման արտադրամաս է կառուցում եւ առաջին փուլի համար ՄԱԿ-ի հայաստանյան գրասենյակից 2013 թ·-ին 50,000 դոլար դրամաշնորհ են ստացել: Այդ գումարով հողատարածք են ձեռք բերել Վեդի քաղաքում աղբի վերամշակման արտադրամաս կառուցելու համար: Շինությունն արդեն կիսով պատրաստ է, հոսքագիծ են տեղադրել, որով անցնող պարկերից աղբը կտեսակավորվի ու կվերամշակվի:
«Ապագայում ծրագրում ենք գործարանի դիմաց ջերմոց կառուցել, աղբի վերամշակումից ստացված գազ ստանալ ու դրանով ջերմոցը ջեռուցել»,- ներկայացնում է ընկերության տնօրեն Յուրա Հարությունյանը: Սա դեռեւս ծրագիր է, որն իրականացնելու համար մեծ գումարներ են անհրաժեշտ, իսկ իրականություն դառնալու դեպքում, այն Հայաստանում առաջին աղբամշակման արտադրամասը կլինի, որով կլուծվի աղբավայրերից ազատվելու հարցը:

Мусороуборочный бренд 15 общин: от полиэтиленовых пакетов к переработке мусора
15 общин Араратской области Армении уже пять лет совместно осуществляют вывоз мусора. С целью оказания им помощи Евросоюз в 2010 г. выделил грант на сумму 200 тысяч евро. 20 процентов финансирования программы обеспечивают сами общины.
За счет этой суммы было создано ООО “Чистая страна”, приобретено 8 единиц техники – мусороуборочные машины, мусорные баки. В административных границах общины Даштакар был выделен участок площадью 5 га для создания мусорной свалки. Для этого потребуется 21 млн драмов.
ООО “Чистая страна” – единственная в Армении компания, которая собирает мусор в полиэтиленовые пакеты. “Населению раздают зеленые и черные пакеты: в зеленый нужно собирать бумагу, полиэтилен и пластик, а в черный – бытовой мусор. Мусороуборочные машины один-два раза в неделю приезжают в каждую общину, собирают там мусор, а взамен выдают жителям новые пакеты. В городе Веди вывоз мусора осуществляется каждый день”,- рассказал директор ООО “Чистая страна” Юра Арутюнян.
Бытовой мусор компания сортирует, но не перерабатывает. Мусорной свалкой пользуются несколько необеспеченных семей, для которых и отделяют полиэтилен, чтобы они могли его продавать.
За прошедшие годы качество вывоза мусора в общинах заметно улучшилось, но пока не достигло удовлетворительного уровня. Фотообъектив Hetq.am зафиксировал в некоторых из этих общин скопления мусора. Тем не менее, нужно подчеркнуть, что ситуация в этих общинах выгодно отличается от ситуации в остальных селах Араратской области. Кроме того, совместная мусорная свалка в Даштакаре имеет ограду, мусор здесь не сжигают, а засыпают землей.
Некоторые руководители общин подтверждают, что не смогли бы самостоятельно организовать вывоз мусора. “Мусор имеет сложную структуру: сельский мусор – одно, городской – другое. Одна отдельная община не смогла бы осуществить вывоз мусора. Если сейчас они платят нашей компании 1 млн драмов в год, то в случае организации работ в одиночку не хватило бы и 2-х млн драмов”,- сказал Юра Арутюнян.
На наш вопрос, удается ли при совместной организации вывоза мусора обеспечивать для компании возможность развития, директор ответил, что собираемые в месяц 4,2-4,5 млн драмов всего лишь покрывают расходы. “15% бюджета идет на предоставление населению полиэтиленовых пакетов, 2,2-2,5 млн – на выплату зарплаты, остальная сумма обеспечивает сохранение и эксплуатацию техники. Денег на развитие компании не остается, поэтому мы стараемся сокращать расходы, так как увеличивать доходы нам не удается”,- отметил директор.
По его словам, с целью повышения качества службы необходимо собирать по 250-280 драмов с каждого жителя, но, учитывая социальное положение населения, компания воздерживается от повышения действующей платы.
С 2012 г. плата за вывоз мусора составляет 150 драмов с человека. До этого каждая семья платила по 500 драмов.
“Многие предлагают не раздавать пакеты, поскольку так будет дешевле, но мы от пакетов не отказываемся, так как это наш бренд, наше качество. Мы должны быть на шаг впереди”,- сказал Юра Арутюнян. Вместе с тем он отметил, что этот шаг должен означать не повышение платы, а сохранение качества. Наша цель – не собирать мусор на данном участке, а перерабатывать его, добавил наш собеседник.
В настоящее время компания “Чистая страна” строит цех по переработке мусора. Для первого этапа в 2013 г. от армянского офиса ООН был получен грант на сумму 50.000 долларов. На эти деньги в городе Веди был приобретен земельный участок под строительство цеха по переработке мусора. Здание уже наполовину готово, даже поточная линия установлена.
“В будущем мы планируем построить напротив завода теплицу, которую собираемся отапливать получаемым от переработки мусора газом”,- рассказал директор компании.
Это пока планы, для реализации которых требуются огромные деньги. Но если эта программа осуществится, то в Армении появится первый цех по переработке мусора, благодаря которому можно будет избавиться от мусорных свалок.