15 համայնքների աղբահանման բրենդը` կանաչ եւ սեւ պոլիէթիլենային պարկերից անցում աղբի վերամշակմանը
«Վեդի միջհամայնքային միավորման» մեջ համախմբված Արարատի մարզի Արարատի վարչատարածքի 15 համայնքներն արդեն 5 տարի աղբահանումը համատեղ են իրականացնում: Եվրոպայի միությունը ընկերության կազմավորմանն աջակցելու նպատակով 2010 թ.-ին 200 հազար եվրո դրամաշանորհ է հատկացրել: Համատեղ աղբահանման ծրագիրն իրականացնելու համար եւս 20% ֆինանսական ներդրում են կատարել միավորման մեջ ընդգրկված համայնքները:
Այդ գումարով միությունն ստեղծել է «Մաքուր երկիր» ՍՊԸ-ն, 8 միավոր տեխնիկա է ձեռք բերել՝ աղբատար մեքենաներ, աղբամաններ եւ այլն: Դաշտաքար համայնքի վարչական սահմանում 5 հա հողատարածք է հատկացվել աղբավայր հիմնելու համար, ծրագրի բյուջեից 21 մլն դրամ հատկացվել է տարածքը փորձաքննելու, ցանկապատելու, վարչական շենք կառուցելու, հոսանք, ջուր անցկացնելու համար եւ այլն:
«Մաքուր երկիր» ՍՊԸ-ն Հայաստանում միակ ընկերությունն է, որն աղբը պոլիէթիլենային պարկերով է հավաքում: «Բնակչությանը կանաչ եւ սեւ պարկեր ենք բաժանում· կանաչում՝ լցնում են թուղթը, պոլիէթիլենն ու պլաստիկը, իսկ սեւում՝ խառը կենցաղային աղբը: Աղբը հավաքում ենք հստակ սահմանված ժամանակացույցով: Աղբատար մեքենաները համայնքներից յուրաքանչյուրում շրջում են շաբաթը մեկ-երկու անգամ, աղբը հավաքում են ու փոխարենը նոր պարկեր են տրամադրում: Վեդի քաղաքում ամեն օր է աղբավաքում իրականացվում»,- ներկայացնում է «Մաքուր երկիր» ՍՊԸ-ի տնօրեն Յուրա Հարությունյանը:
Ընկերությունը կենցաղային աղբը տեսակավորում է, սակայն այն չի վերամշակվում: Յ. Հարությունյանի ասելով` մի քանի անապահով ընտանիք օգտվում է այդ աղբավայրից, պոլիէթիլենը նրանց համար են առանձնացնում, որպեսզի վաճառեն:
Անցնող տարիների ընթացքում աղբահանության որակը միավորման մեջ ընդգրկված համայնքներում որոշակիորեն բարելավվել է, սակայն այն դեռեւս գոհացնող չէ: «Հետքի» տեսախցիկն այդ համայնքներից մի քանիսում աղբի կուտակումներ է գրանցել: Այնուամենայնիվ, պետք է ընդգծել, որ միջհամայնքային միավորման մեջ ընդգրկված համայնքներում վիճակը շահեկանորեն տարբերվում է Արարատի մարզի մյուս համայնքներից: Միաժամանակ, Դաշտաքար համայնքում կառուցված ընդհանուր աղբավայրն այն բացառիկներից է, որ ցանկապատված է, այստեղ աղբը չեն այրում, հողով ծածկում են:
«Երբեմն ինքնաբռնկումներ լինում են, բայց մշտական ծխացող աղբավայր չէ սա: Գուցե անզգույշ կամ՝ դիտավորությամբ էլ է լինում, այդ կերպ երկաթ հավաքողները հեշտացնում են իրենց գործը»,- բացատրում է ընկերության տնօրենը:
Համայնքների ղեկավարներից ոմանք հաստատում են, որ առանձին չէին կարող աղբահանում իրականացնել: Նույնը պնդում է նաեւ Յուրա Հարությունյանը ասելով· «Աղբի կառուցվածքը շատ բարդ է, գյուղական աղբը այլ թեմա է, քաղաքայինն՝ այլ: Մեկ առանձին համայնք չի կարող այսպիսի աղբահանում իրականացնել, հիմա եթե տարեկան 1 մլն դրամ են վճարում մեր ընկերությանը, առանձին կատարելու դեպքում 2 մլն դրամով չեն կարող նման ծառայություն մատուցել»:
Համատեղ աղբահանում իրականացնելն ընկերությանը զարգանալու հնարավորություն ընձեռո՞ւմ է, մեր հարցին, տնօրենը պատասխանում է, որ ամսական հավաքագրվող 4,2-4,5 մլն դրամը ինքնածախսածածկումն է ապահովում:
«Բյուջեի 15%-ը հատկացվում է բնակչությանը տրամադրվող պոլիթէլենային պարկերին, 2,2-2,5 մլն դրամ հատկացվում է աշխատավարձին, մնացածը` տեխնիկայի պահպանումն ու շահագործումն է ապահովում: Ընկերությունը զարգացնելու համար գումար չի մնում, մենք աշխատում ենք ծախսերը կրճատել, բայց եկամուտ չենք կարողանում ավելացնել»,- ասում է տնօրենը:
Նրա հաշվարկով` ծառայության որակը բարելավելու համար մեկ շնչից պետք է 250-280 դրամ գանձել, սակայն բնակչության սոցիալական վիճակը նկատի ունենալով ձեռնպահ են մնում վարձավճարը բարձրացնելուց:
2012 թ·-ից աղբի վարձավճարը սահմանել են ըստ շնչի՝ մեկ շնչի համար 150 դրամ են գանձում, իսկ մինչ այդ՝ մեկ ընտանիքը 500 դրամ էր վճարում: «Կան համայնքներ, որտեղ շարունակում են ընտանիքից 500 դրամ գանձել, իսկ տարբերությունը ընկերությանը համայնքային բյուջեից են վճարում, որովհետեւ ընկերությունն արդեն պայմանագիրը համայնքների հետ է կնքել»,- նշում է տնօրենը:
Բնակչությունից վարձավճարների գանձումը նույնպես գոհացուցիչ չի համարում` հավաքագրման մակարդակը ցածր է: Ասում է, որ սահմանված գումարը փոքր է` մեկ շնչին բաժին ընկնող գումարը միջինը կազմում է 100, նույնիսկ 80 դրամ, բայց իրավաբանական անձանցից գանձվող գումարների հաշվին կարողանում են տարբերությունը հավասարակշռել:
«Շատերն ասում են, թե պարկեր մի բաժանեք, որպեսզի էժան լինի, բայց մենք դրանից չենք հրաժարվում, որովհետեւ սա մեր բրենդն է, մեր որակը, մենք պետք է մի քայլ առաջ գնանք»,- ասում է նա: Միաժամանակ նշում է, որ իր պատկերացրած քայլը բնավ վարձավճարը բարձրացնելը չէ, այլ որակը պահպանելը:
«2011 թ.-ից հասկացա, որ մենք չենք կարող եղածն այս աղբավայրում տեղավորել: Մեր նպատակն այն է, որ աղբը աղբավայրում չհավաքվի, այլ վերմաշակվի»,- ասում է «Մաքուր երկիր» ՍՊԸ-ի տնօրենը:
Ընկերությունն այժմ վերամշակման արտադրամաս է կառուցում եւ առաջին փուլի համար ՄԱԿ-ի հայաստանյան գրասենյակից 2013 թ·-ին 50,000 դոլար դրամաշնորհ են ստացել: Այդ գումարով հողատարածք են ձեռք բերել Վեդի քաղաքում աղբի վերամշակման արտադրամաս կառուցելու համար: Շինությունն արդեն կիսով պատրաստ է, հոսքագիծ են տեղադրել, որով անցնող պարկերից աղբը կտեսակավորվի ու կվերամշակվի:
«Ապագայում ծրագրում ենք գործարանի դիմաց ջերմոց կառուցել, աղբի վերամշակումից ստացված գազ ստանալ ու դրանով ջերմոցը ջեռուցել»,- ներկայացնում է ընկերության տնօրեն Յուրա Հարությունյանը: Սա դեռեւս ծրագիր է, որն իրականացնելու համար մեծ գումարներ են անհրաժեշտ, իսկ իրականություն դառնալու դեպքում, այն Հայաստանում առաջին աղբամշակման արտադրամասը կլինի, որով կլուծվի աղբավայրերից ազատվելու հարցը:

Solving Armenia’s Garbage Dilemma: 15 Communities Have Been Sorting Trash for Five Years
15 communities in Armenia’s Ararat Province have been operating a collective garbage collection service for the past five years.
In 2010, the European Union allocated a 200,000 Euro grant to get the project started. Another 20% of financing was provided the communities included in the project called the “Vedi Inter-Community Union”.
With the funding, the union formed Clean Country Ltd. and purchased garbage collection trucks and trash bins. A five hectare parcel was allocated for a trash dump. 21 million AMD of the project’s budget went for utilities, an administrative building, and a fence around the site. The land was also tested for appropriateness.
Clean Armenia is the only company in Armenia that collects garbage in plastic bags. “We distribute green and black bags to residents. The green ones are for paper and plastics. The black ones are for mixed household trash. We collect the garbage according to schedule. Garbage trucks make the rounds in every community once or twice weekly. The bags are collected and new ones provided. We collect trash in the town of Vedi every day,” said Clean Country Director Yura Haroutyunyan.
The company sorts the trash but doesn’t recycle it. Haroutyunyan said that several impoverished families sort through the trash and for resale.
There have been improvements in trash collection in the communities involved over the past few years. But the situation isn’t totally satisfactory. Hetq photographed mounds of garbage in several of the communities. Nevertheless, it must be stressed that the situation in these communities greatly differs from other communities in Ararat Province. Furthermore, the garbage dump servicing the project communities is one of the few to be fenced. Here, the trash isn't burned but covered with soil.
“Sometimes fires break out spontaneously, but it isn’t a dump that is constantly smoking. Perhaps, fires are set accidentally or on purpose. Those looking for metal set fires to make their work easier,” said Haroutyunyan.
Some community heads confess that they couldn’t have provided garbage collection by themselves. Haroutyunyan says the same. “The composition of trash is very complex. Village garbage is one story, city garbage another. One community, on its own, cannot collect garbage like this. Today, they pay our company 1 million AMD per year. Individually, even if communities paid 2 million, they still couldn’t provide such service.”
When Hetq asked if providing joint garbage collection allowed the company to grow, Haroutyunyan said that the 4.2 -4.5 million AMD collected every year covers operating costs. “15% of the budget is allocated to providing residents with plastic bags. 2.2-2.5 million goes to salaries, and the rest is for equipment maintenance and operation. There is nothing left over. We are trying to cut expenses but we cannot increase revenues,” said Haroutyunyan.
He estimates that to improve service 250-280 drams must be collected from every resident. But socio-economic conditions prevent any increase in collection fees.
Since 2012 fees have been pegged at 150 drams per resident. Before, the rate was 500 drams per family. “There are communities where we continue to collect 500 drams per family. Community budgets pay us the difference since our contract is with them,” said Haroutyunyan.
He says that fee collection can also be improved. Many go uncollected. Haroutyunyan said that corporate and business accounts make up the shortfall.
“Many tell us not to distribute bags and thus cut costs. But we refuse because it is our trademark, a sign of our quality,” said the Clean Country director.
“Back in 2011 we understood that this dump wasn’t sufficient. Our aim is to recycle trash and not let it accumulate,” said Haroutyunyan.
The company is now building a recycling plant and has received a $50,000 grant from the U.N. Office in Armenia for the first stage. The money has gone towards purchasing land in Vedi for the plant. Construction is nearly half complete.
“We have plans to build a hot-house opposite the plant and to heat it with gases emanating from garbage recycling,” said Haroutyunyan.
Such a project will require a good deal of money. If it succeeds it will be the first recycling plant in Armenia to solve the age-old dilemma – what to do with all that garbage.