Բյուջե 2016. ՀՀ օդանավակայաններում ՌԴ զորամիավորումների օդանավերի սպասարկման ծախսերի փոխհատուցման համար 100 մլն դրամ
Ազգային ժողովում ՀՀ 2016թ. պետական բյուջեի քննարկումները մոտենում են ավարտին: Ընդդիմադիր պատգամավորները վերջին օրերին քննադատեցին բյուջեի նախագիծը, սակայն ապարդյուն: Խորհրդարանական մեծամասնությունը գոհ է բյուջեից և արդեն կանխատեսելի է, թե ինչ տեսք է ունենալու քվեարկության արդյունքները:
Դեմ քվեարկող պատգամավորներն արդեն հայտարարել են, որ բյուջեում որևէ հուսադրող կետ չկա, իսկ շարունակաբար պետական պարտքի կուտակումը արկածախնդրություն է:
2016թ-ին օտարերկրյա պետությունների և միջազգային կազմակերպությունների կողմից ՀՀ-ին տրամադրված վարկային միջոցների օգտագործման ընդհանուր գումարը կկազմի 180.4 մլն դոլար, կամ 87.15 մլրդ դրամ: Կառավարության համաֆինանսավորման գումարը այդ վարկային ծրագրերին կկազմի շուրջ 28.3 մլն դոլար, կամ շուրջ 13.7 մլրդ դրամ:
Թեև սոցիալ-տնտեսական ոլորտներում էական առաջընթաց չի նկատվել գալիք տարվա պետբյուջեում, առանձին տողերով նույնիսկ գումարներ են կրճատվել, սակայն պաշտոնյաների բարեկեցության, հարմարավետ ու վերանորոգված պայմաններում աշխատելու համար գումարներ միշտ էլ գտնվում են: Կառավարությունը ջանք չի խնայում գոհացնել նաև ռուսական կողմին, իհարկե՝ պետբյուջեի հաշվին:
Մասնավորապես՝ ՀՀ օդանավակայաններում ՌԴ զորամիավորումների օդանավերի սպասարկման և մատուցվող ծառայությունների ծախսերի փոխհատուցման համար 2016թ. բյուջեով նախատեսվել է 100 մլն դրամ: Նույն գումարն է հատկացվել նաև նախորդ տարի, իսկ 2014-ին՝ մոտ 84 մլն 244 հազար դրամ:
Տեղեկացրել էինք, որ ռուսաստանյան պետական «Российские железные дороги» (РЖД) ընկերությանը պատկանող «Հարավկովկասյան երկաթուղի» ՓԲԸ-ին ուղևորափոխադրումներից ստացված վնասի դիմաց արդեն վեց տարի տրվում է փոխհատուցում: 2016թ. բյուջեի նախագծով գումարի չափը կազմում է 349 մլն 916 հազար դրամ: Նշենք, որ 2011-ին փոխհատուցման գումարի չափը կազմում էր 167 մլն դրամ, իսկ 2014թ-ին՝ 536.5 մլն դրամ, 2015-ին՝ 588.4 միլիոն դրամ: Փոխհատուցումը նախատեսված է կոնցեսիոն պայմանագրով՝ ներհանրապետական ուղևորափոխադրումների գծով կրած կորուստների դիմաց:
2016թ. բյուջեում գումարներ են նախատեսվել նաև վարչական օբյեկտների շինարարության համար: «Հայաստանի հանրային հեռուստաընկերություն» ՓԲԸ-ի շենք-շինությունների հիմնանորոգման համար 2016թ. բյուջեով հատկացվելու է 208 մլն դրամ: 2014թ-ին նույն նպատակով հատկացվել էր 220 մլն, իսկ 2015-ին՝ 135 մլն դրամ:
«ՀՀ կառավարության աշխատակազմ» պետական կառավարչական հիմնարկի շենքերի և շինությունների հիմնանորոգման, նախագծանախահաշվային փաստաթղթերի կազմման աշխատանքների համար նախատեսվել է 200 մլն դրամ:
90 մլն դրամ էլ հատկացվելու է Ազգային ժողովի վարչական շենքի արտաքին պատուհանների, տնտեսական մասնաշենքի, պոմպակայանի, ավտոտնտեսության, ջրամատակարարման և կոյուղու համակարգի հիմնանորոգման նախագծահետազոտական աշխատանքների համար:
Նախատեսվում է, որ 35,292.400 դրամով Բրյուսելում գնվելու է ՀՀ դիվանագիտական ներկայացուցչությունների համար ծառայողական շենք:
Փոխարենը անփոփոխ է մնացել զոհված (մահացած) և առաջին, երկրորդ և երրորդ կարգի հաշմանդամ զինծառայողների անօթևան ընտանիքներին բնակարանով ապահովում և բնակարանային պայմանների բարելավման համար նախատեսված գումարի չափը՝ 500 մլն դրամ: Նույն գումարն էր հատկացվել նաև 2015-ին, իսկ 2014թ-ին՝ 499 մլն 800 դրամ դրամ: Այսինքն 3 տարիների ընթացքում այս նպատակով գումարի չափն ավելացել է ընդամենը 200 հազար դրամով: Իսկ Երևան համայնքին 4-րդ աստիճանի վթարային շենքերի քանդման հետևանքով բնակտարածությունից զրկված բնակիչների փոխհատուցման համար բնակարանների ձեռքբերման նպատակով պետական աջակցություն ընդհանրապես չի նախատեսվում: Այդ նպատակով 2 մլրդ դրամ հատկացվել էր 2015թ. բյուջեից:
9%-ով կրճատվել է սոցիալապես անապահով և հատուկ խմբերում ընդգրկվածներին բժշկական օգնության, 17.3%-ով՝ զինծառայողներին, ինչպես նաև փրկարար ծառայողներին և նրանց ընտանիքի անդամներին բժշկական օգնության, 22%-ով՝ պետական հիմնարկների և կազմակերպությունների աշխատողների բժշկական օգնության և սպասարկման ծառայությունների գումարի չափերը, իսկ 0.1%-ով ավելացել է անհետաձգելի բժշկական օգնության ծառայությունների գումարը:

Бюджет-2016: 100 млн драмов на компенсацию расходов на обслуживание самолетов российских военных подразделений в аэропортах РА
Близится к завершению обсуждение государственного бюджета РА 2016 г. В последние дни оппозиционные депутаты подвергали критике проект бюджета, но – безрезультатно. Парламентское большинство довольно основным финансовым документом страны, и результаты голосования можно предугадать уже сейчас.
Депутаты, которые будут голосовать против проекта бюджета, заявили, что ничего обнадеживающего в этом документе нет, а постоянное накапливание государственного долга является авантюрой.
В 2016 г. общая сумма использования кредитных средств, предоставленных Армении иностранными государствами и международными организациями, составит 180.4 млн долларов, или 87.15 млрд драмов. Сумма софинансирования правительством этих кредитных программ составит около 28.3 млн долларов, или порядка 13.7 млрд драмов.
И хотя в бюджете будущего года существенный прогресс в социальной и экономической сферах не предвидится, средства для обеспечения благополучия чиновников, для их работы в комфортных условиях находятся всегда. Правительство в свою очередь не жалеет усилий для того, чтобы угодить российской стороне, разумеется, за счет бюджета.
Например, с целью компенсации расходов на оказываемые услуги и обслуживание самолетов российских военных подразделений в аэропортах РА в бюджете 2016 г. предусмотрено 100 млн драмов. Такая сумма была выделена и в прошлом году. А вот в 2014 г. эта цифра составила около 84 млн 244 тыс. драмов.
Мы уже сообщали о том, что на протяжении шести лет компенсируются убытки от пассажироперевозок, которые осуществляет ЗАО “Южно-Кавказская железная дорога”, принадлежащая российской государственной компании “Российские железные дороги” (РЖД), . Проектом бюджета будущего года размер компенсации составит 349 млн 916 тыс. драмов. Отметим, что в 2011 году компенсация обошлась в 167 млн драмов, в 2014-ом – в 536.5 млн, в 2015-ом – в 588.4 млн драмов. Компенсация предусмотрена по концессионному договору против убытков по линии внутриреспубликанских пассажироперевозок.
В бюджете 2016 г. предусмотрены суммы и на строительство административных объектов. С целью капитального ремонта зданий и строений ЗАО “Общественная телекомпания Армении” из бюджета будущего года будет выделено 208 млн драмов. В 2014-ом на эти же цели было предусмотрено 220 млн, в 2015-ом - 135 млн драмов.
200 млн драмов пойдут на ремонт основных зданий и строений госучреждения “Администрация правительства РА”, еще 90 млн – на ремонтные работы в административном здании Национального Собрания.
За 35,292.400 драмов в Брюсселе должно быть приобретено служебное здание для диппредставительства РА.
А вот средства на обеспечение жильем и улучшение жилищных условий семей погибших (умерших) или ставших инвалидами 1-ой, 2-ой и 3-ей групп военнослужащих остались неизменными – 500 млн драмов. В 2015 г. была выделена такая же сумма, а в 2014-ом - 499 млн 800 драмов. То есть за три года размер суммы, предусмотренной на указанные цели, вырос всего на 200 тысяч драмов. Между тем выплата компенсации для покупки квартиры жителями Еревана, лишившимися жилья вследствие сноса зданий 4-ой степени аварийности, вообще не предусмотрена. Лишь в бюджете 2015 г. на эти цели было предусмотрено 2 млрд драмов.
На 9% сократился размер медицинской помощи лицам, входящим в социально необеспеченные и специальные группы, на 17.3% - размер суммы на оказание медицинской помощи для военнослужащих и спасателей, на 22% - размер суммы на оказание медицинской помощи и обслуживание работников госучреждений и организаций. Вместе с тем на 0.1% увеличилась сумма, предназначенная на оказание неотложной медицинской помощи.