Վստահություն` Կառավարության նոր ձախողումներին
ԱԺ-ի հաջորդ քառօրյայում քվեարկության կդրվի 2016թ. պետական բյուջեի նախագիծը: Որևէ կասկած չկա, որ քաղաքական մեծամասնությունը ԲՀԿ խմբակցության պատգամավորների մի մասի աջակցությամբ այն կընդունի` չնայած նրան, որ Կառավարությունը ներկայացրել է բոլոր իմաստներով ստագնացիոն բյուջեի նախագիծ:
Փաստացի ընդունվելու է մի բյուջե, որը նպաստելու է երկրում աղքատության խորացմանը: Ակնկալվող 4 տոկոս գնաճի պայմաններում աշխատավարձերի և կենսաթոշակների ավելացում չի նախատեսվում: ՀՆԱ-ի իրական աճը նախատեսվում է 2,2 տոկոս նախորդ տարվա 4 տոկոսի փոխարեն: Ընդունվում է մի բյուջե, որով Կառավարությունն օրենքի ուժ է տալիս ստվերային տնտեսության աճին: Եթե 2015թ. կանխատեսվել էր, որ հարկերի եւ տուրքերի մասնաբաժինը ՀՆԱ-ում կազմելու է 24,5 տոկոս, ապա 2016թ. դեպքում` 21,7 տոկոս: Սա նշանակում է, որ Կառավարությունը փաստացի որդեգրել է օլիգարխիկ տնտեսական համակարգը պահպանելու, տնտեսական կոռուպցիայի դեմ որևէ պայքար չմղելու, ավելին` նախատեսված մուտքային ցուցանիշներն, ըստ էության, հենց այդպիսի համակարգի շնորհիվ ապահովելու քաղաքականություն:
Սա մի բյուջե է, որտեղ տնտեսական որևէ խոշոր, հավակնոտ ծրագիր գոյություն չունի: Բյուջեի դեֆիցիտը փակելու հիմնական կամ միակ միջոցը արտաքին փոխառություններն են, ինչի հետևանքով 2016թ. վերջում արդեն Հայաստանի արտաքին պարտքը կկազմի որոշ հաշվարկներով մոտ 5,5մլրդ դոլար և կգերազանցի ՀՆԱ-ի 50 տոկոսը: Դատելով կառավարության հաստատած արդեն մոտ 500 մլն դոլարի չափով (հիմնական մասը Եվրասիական տնտեսական ընկերակցության հակաճգնաժամային հիմնադրամի միջոցներից) վարկային միջոցներ ներգրավելու շուրջ համաձայնագրերով նախատեսված նպատակներից` այդ գումարներն ուղղվելու են ոչ թե տնտեսության և և նրա ենթակառուցվածքների զարգացմանը, տնտեսական աշխուժացմանը, այլ արտաքին ու ներքին պարտքի սպասարկմանը: Այլ կերպ ասած` Հայաստանը պարտքեր է վերցնում` հին պարտքերը փակելու համար, որը նախանշում է Հայաստանի` պարտքային կոլապսի մեջ ընկնելու հեռանկարը:
Նման հոռետեսական բյուջեի ընդունումը, սակայն, ինչ-որ իմաստով կարելի է օրինաչափ համարել, որովհետև այն բխում է ընթացիկ տարվա ընդհանուր տնտեսական վիճակից, որն այլ կերպ, քան խայտառակ ուղղակի հնարավոր չէ համարել: Արդեն իսկ պարզ է, որ 2015թ. բյուջեն առնվազն եկամուտների մասով հնարավոր չի լինելու կատարել: Ըստ ՀՀ ֆինանսների նախարարի` վերջերս տված պարզաբանման, թերակատարումը ներկա պահին հասնում է մոտ 7 տոկոսի: Տարվա առաջին 8 ամիսներին հարկերի հավաքագրումը կազմել է 692 մլրդ դրամ: Որպեսզի այս մասով բյուջեն կատարվի, Կառավարությունը պետք է կարողանար մյուս 4 ամիսներին հավաքագրել 460 մլրդ դրամ, ինչը, մեղմ ասած, անիրատեսական է:
Հայաստանի տնտեսության մեջ օտարերկրյա ուղղակի ներդրումները նվազել են մոտ 3 անգամ: Հունվար-հոկտեմբեր ամիսներին արտաքին առևտրաշրջանառության ծավալը կազմել է 3,9 մլրդ ԱՄՆ դոլար, որը նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի ցուցանիշից ցածր է 20,4%-ով։ Նվազել են թե՛ ներմուծման և թե՛ արտահանման ծավալները: Առավել ցավոտ է ներմուծման մակարդակի անկումը` 26,6 տոկոսով, ինչը առարկայորեն ցույց է տալիս երկրի ներսում վճարունակ պահանջարկի կտրուկ անկումը: Այսինքն՝ մարդկանց համատարած աղքատացումը ստիպում է գնալով ավելի քիչ ապրանքներ գնել, ինչի հիմնական պատճառը մասնավոր տրանսֆերտների նվազումն է: Նախորդ տարվա համեմատ, 9 ամիսների կտրվածքով, այն նվազել է 407 միլիոն դոլարով կամ 38 տոկոսով: Այսինքն՝ գրեթե բոլոր ցուցանիշներով Կառավարությունը ձախողել է բյուջետային քաղաքականությունը:
Կառավարությունը ձախողել է նաև Եվրասիական տնտեսական միությանն անդամակցությունից իր ակնկալիքների մասով: Նախատեսված էր, որ 2015թ. Հայաստանը կստանա Եվրասիական տնտեսական միության տարածք ներմուծվող ապրանքների մաքսատուրքերի 1,13 տոկոսը կամ դրամային արտահայտությամբ մոտ 250 մլն դոլար: Օրերս, առանց կոնկրետացումներ կատարելու, ՀՀ ֆինանսների նախարարը հայտարարեց, որ Հայաստանի այս տարվա չափաբաժինը, ամենայն հավանականությամբ, նախատեսվածից քիչ է լինելու` ԵԱՏՄ անդամ երկրների տնտեսական վատթարացող վիճակի պատճառով:
ԵԱՏՄ-ին անդամակցությունը հիմնավորվում էր Հայաստանի տնտեսվարողների առջև մոտ 170մլն-անոց շուկայի բացման վարդագույն հեռանկարով: Հայաստանն արդեն 11 ամիս է, ինչ ԵԱՏՄ-ի լիարժեք անդամ է, սակայն այդ միության բոլոր անդամ երկրների հետ առևտրաշրջանառությունը նույնիսկ ավելի է նվազել, քան դրանից դուրս գտնվող երկրների պարագայում: Մասնավոապես՝ Ռուսաստանի հետ առևտրաշրջանառությունը նվազել է 14,1 տոկոսով, արտահանման ծավալները` 27,8, իսկ ՌԴ-ից ներմուծման ծավալները` 12,9 տոկոսով: Ղազախստանի հետ առևտրաշրջանառությունը նվազել է 21,2 տոկոսով: Դեպի Բելառուս արտահանման ծավալները նվազել են 36,7 տոկոսով: Այլ կերպ ասած` հայաստանյան տնտեսվարողներն այդպես էլ չտեսան խոստացված 170մլն-անոց շուկան և դրա առավելությունները:
Ցանկացած ժողովրդավարական երկրում նման աղաղակող ձախողումների պարագայում միանշանակ պետք է դրվեր Կառավարության հրաժարականի հարցը: Բարոյականության տեսանկյունից և նորմալ պետական կառավարման ու քաղաքական մշակույթ ունենալու պարագայում Կառավարությունն ինքը պետք է բյուջեի նախագծի ներկայացմանը զուգահեռ ուղղակիորերն հանդես գար իր վստահության հարցը խորհրդարանի առջև դնելու նախաձեռնությամբ: Մեր դեպքում, սակայն, անգամ անդունդ գլորվելու ճանապարհին ՀՀ վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանը շարունակում է լավատեսական հայտարարություններ կատարել տնտեսական ու բյուջետային բոլոր նախատեսված ցուցանիշներն ապահովելու մասին, որոնք նախարարների ներկայացրած իրականին մոտ իրավիճակի խորապատկերին թվում են ավելի շատ զավեշտալի` ավելորդ անգամ հասկանալի դարձնելով ստեղծված ու խորացող իրավիճակին վարչապետի անադեկվատությունը:
Նման դեպքերում խորհրդարանն ինքն է ստանձնում վարչապետին «գետնին վերադարձնելու» գործը` Կառավարությանն անվստահություն հայտնելու միջոցով: Դրա համար առանձնահատուկ ընթացակարգ պետք չէ: Խորհրդարանն իր տրամադրության տակ սահմանադրական երկու գործիք ունի: Առաջինը նախորդ տարվա բյուջեի կատարողականի քննարկումն ու քվեարկությունն է, որը սովորաբար տեղի է ունենում հաջորդ տարվա առաջին կիսամյակում: Երկրորդը հաջորդ տարվա բյուջեի ընդունումն է, երբ պատգամավորներն իրենք են նախաձեռնում Կառավարությանն անվստահություն հայտնելու գործընթացը:
Ու չնայած այս պահին, երբ քննարկվում է 2016թ. բյուջեի նախագիծը, ստեղծված է հատկապես երկրորդ ճանապարհով գնալու հնարավորություն, նման մտավախություն Հովիկ Աբրահամյանի կառավարությունը չունի: Որովհետև թե՛ խորհրդարանական մեծամասնությունը և թե՛ փոքրամասնությունը չեն էլ ցանկանում մտածել այդ մասին: Նրանք առաջնորդվում են ոչ թե քաղաքական պատասխանատվության, այլ` մի կողմից կաստայական, խմբակային համախոհության ու կոնֆորմիզմի, մյուս կողմից` քաղաքական օպորտունիզմի սկզբունքներով: Այդ «սկզբունքների» հիման վրա ստեղծվել է մի համակարգ, որտեղ եթե Կառավարությունը 100 տոկոսով էլ տապալած լիներ բյուջեն, միևնույնն է` դա անվստահություն հայտնելուն չէր հանգեցնելու: Սա ոչ թե անձնական, այլ կոլեկտիվ անպատասխանատվություն է: Քաղաքական ուժերի մեծ մասի դիրքորոշումների հիմքում ընկած է ոչ թե Կառավաության գործունեության արդյունքների ու որակի, երկրում ստեղծված իրավիճակի օբյեկտիվ գնահատումը, այլ Հովիկ Աբրահամյանի անձի նկատմամբ վերաբերմունքն ու նրանից անձնական ակնկալիքները:
Ահա թե ինչու քաղաքական մեծամասնությունը հիմա ատամներով պաշտպանում է գործող Կառավարությանն ու վարչապետին` ակնհայտ ձախողումները մատուցելով որպես համաշխարհային ֆինանսատնտեսական ճգնաժամին դիմակայելիս նրանց ցուցաբերած անանձնական հերոսության դրսևում, իսկ փոքրամասնությունը բավարարվում էընդամենը 2016թ. բյուջեին դեմ արտահայտվելով ու սենյակները քաշվելով` փաստորեն արտոնելով Կառավարությանը նորանոր ձախողումների...

Доверие к новым провалам правительства
На следующем четырехдневном заседании Национального Собрания на голосование будет поставлен проект госбюджета 2016 г. Нет никаких сомнений, что политическое большинство вместе с некоторыми депутатами фракции “Процветающая Армения” поддержат документ, несмотря на то, что правительство представило проект стагнационного во всех смыслах бюджета.
Фактически будет принят бюджет, способствующий углублению в стране бедности. В условиях ожидающегося 4-процентного роста цен повышение зарплаты и пенсий не предвидится. Реальный рост ВВП составит 2,2% вместе 4% в прошлом году. Будет принят бюджет, с помощью которого правительство придаст силу закона росту теневой экономики. Исполнительный орган фактически намерен сохранить олигархическую экономическую систему и не вести борьбу с экономической коррупцией.
Это бюджет, который не предусматривает какие-либо крупные амбициозные программы. Основным или единственным средством покрытия бюджетного дефицита являются внешние займы, вследствие чего внешний долг Армении к концу 2016 г. составит около 5,5 млрд долларов, что означает превышение 50% ВВП. Судя по тем целям, которые предусмотрены соглашениями о привлечении кредитов на сумму около 500 млн долларов, эти средства будут направлены не на развитие экономики и ее инфраструктур, а на обслуживание внешнего и внутреннего долгов. Иными словами, Армения берет в долг, чтобы покрыть старые долги, что в перспективе может вызвать долговой коллапс.
Принятие подобного пессиместического бюджета в каком-то смысле закономерно, поскольку вытекает из общего экономического положения страны в этом году. Иначе, чем позорным, этот бюджет не назовешь. Уже сейчас понятно, что бюджет 2015 г. (по меньшей мере по части доходов) выпонить не удастся.
Прямые иностранные инвестиции в армянскую экономику сократились в 3 раза. В январе-октябре объем внешнеторгового оборота составил 3,9 млрд долларов, что на 20,4% ниже прошлогоднего показателя. Сократились также объемы импорта и экспорта. Наиболее болезненным является сокращение импорта - 26,6%, что свидетельствует о резком сокращении платежеспособного спроса внутри страны. То есть повсеместная бедность заставляет людей постепенно покупать меньше товаров. А основная причина этого кроется в сокращении частных трансфертов. По сравнению с прошлогодними данными за 9 месяцев этого года трансферты сократились на 407 млн долларов, или на 38%. Это значит, что правительство провалило бюджетную политику практически по всем показателям.
Исполнительный орган потерпел провал и по части ожиданий от членства в Евразийском экономическом союзе. Предусматривалось, что в 2015 г. Армения получит 1,13% от таможенных пошлин на товары, импортируемые на территорию ЕАЭС. В денежном выражении это составляет около 250 млн долларов. На днях министр финансов РА заявил, что в этом году доля Армении, по всей вероятности, будет меньше предвиденного, что обусловлено ухудшающимся экономическим положением в странах-членах ЕАЭС.
Членство в этом союзе обосновывалось тем, что у хозяйствующих субъектов Армении появится перспектива выхода на 170-миллионный рынок. Уже 11 месяцев Армения является членом ЕАЭС, однако торговый оборот со всеми странами-членами этого союза не только не увеличился, но даже сократился по сравнению с другими странами. Так, торговый оборот с Россией сократился на 14,1%, при этом объемы экспорта сократились на 27,8%, а объемы импорта из РФ – на 12,9%. Торговый оборот с Казахстаном сократился на 21,2%, объемы экспорта в Беларусь – на 36,7%. Иными словами, армянские предприниматели так и не увидели обещанный 170-миллионный рынок и его преимущества.
В любой демократической стране при подобных вопиющих провалах однозначно встал бы вопрос об отставке правительства. У нас же премьер-министр РА Овик Абрамян продолжает выступать с оптимистическими заявлениями об обеспечении всех намеченных экономических и бюджетных показателей, что свидетельствует о неадекватности премьера в создавшейся ситуации.
В подобных ситуациях парламент выражает недоверие правительству, чтобы “спустить главу правительства “на землю”. Никакой особой процедуры для этого не требуется. Парламент имеет в своем распоряжении два инструмента: обсуждение и голосование по выполнению прошлогоднего бюджета, которое обычно проводится в первом полугодии будущего года, и принятие бюджета будущего года, когда депутаты сами инициируют процесс выражения недоверия правительству.
И хотя сейчас, когда обсуждается проект бюджета 2016 г., создана возможность пойти, в частности, вторым путем, правительство Овика Абрамяна подобных опасений не имеет. Дело в том, что ни парламентское большинство, ни меньшинство не хотят об этом думать. Они руководствуются не политической ответственностью, а принципом кастового единомыслия и конформизма с одной стороны и принципом политического оппортунизма с другой. На основе этих “принципов” создана система, при которой даже если бы правительство на 100 процентов провалило бюджет, это все равно не привело бы к выражению недоверия. Это не личная, а коллективная безответственность.В основе позиции большинства политических сил лежит отношение к Овику Абрамяну и личных ожиданий от него.
Вот почему сейчас политическое большинство зубами защищает правительство и премьер-министра, преподнося их явные провалы как проявление героического противодействия мировому финансово-экономическому кризису. А меньшинство ограничится голосованием против бюджета 2016 г. и расходится по кабинетам, тем самым фактически давая правительству добро на новые провалы…