Ոստիկանությունը չի կարողանում պարզել, թե ինչ արժեքով է գնել ավտոապակիների լուսթափանցելիությունը չափող սարքավորումները
Ավտոմեքենաների ապակու մգեցվածության աստիճանը որոշվում է միայն հատուկ սարքերի միջոցով: ՀՀ ոստիկանության լրատվության վարչությունը «Հետքին» տեղեկացրել է, որ սպեկտրալ սելեկտիվ ապակիների լուսաթափանցելիության գործակցի չափիչ «ՖՕՏՕՆ» տիպի սարքավորումները ոստիկանությունը ձեռք է բերել դեռևս 2003 թ.՝ «Մարս-2» ՍՊԸ-ից։ Սարքավորումներն արտադրվել են Հայաստանում: Ըստ ոստիկանության՝ սարքավորման չափման տիրույթը կազմում է 0-100 %, իսկ ճշտությունը՝ «+-5%»։
«Մարս-2» ՍՊԸ-ն հիմնադրվել է 1997 թ.: Հիմնադիրները երկուսն են՝ Սուրեն Հարությունյանը, ում պատկանում է ընկերության բաժնեմասի 60 %-ը և Կամո Շահբազյանը:
Հիշեցնենք, որ ճանապարհային ոստիկանությունն օրեր առաջ հորդորում էր բոլոր վարորդներին՝ իրենց տրանսպորտային միջոցների ապակիների լուսաթափանցելիությունը համապատասխանեցնել ՀՀ կառավարության 2005 թ. փետրվարի 24-ի 289-Ն որոշմամբ հաստատված տեխնիկական կանոնակարգով սահմանված չափերին: Միևնույն ժամանակ զգուշացրել է, որ լուսաթափանցելիության չափի խախտմամբ կամ կարգի խախտմամբ վարագուրապատված տրանսպորտային միջոցները վարելն առաջացնում է տուգանքի նշանակում` 50.000 դրամի չափով:
Իրավաբաններն ընդվզեցին՝ պատճառաբանելով, որ օրենքը հստակ կարգավորումներ չունի և կիրառման ժամանակ մի շարք հարցեր են առաջանալու, ուստի այդ պայմաններում վարորդները չեն կարող կրել պատասխանատվություն մի բանի համար, որն օրենքով սահմանված չէ:
Այժմ ոստիկանությունը ձեռնպահ է մնում ստուգաչափումներից և սարքավորումների օգտագործման ժամանակ քաղաքացիների համար լրացուցիչ տեղեկատվություն կտարածվի:
Ներկա պահին ճանապարհային ոստիկանությունն ունի սարքին վիճակում գտնվող 30 սարքավորում, որոնք ներկայացվել են ստուգաչափման։ Դրանցից 10 հատը նոյեմբերի 12-ին ստուգաչափվել են Չափագրության ազգային ինստիտուտի կողմից, և տրվել է համարատասխան վկայական։
Ոստիկանությունից չեն պատասխանել մեր հարցին, թե ինչ քանակության սարքավորումներ են ձեռք բերվել. միայն նշվել է սարքին վիճակում գտնվող սարքավորումների մասին, ինչը նշանակում է, որ անսարք վիճակում գտնվող սարքավորումներ էլ կան: Չեն պատասխանել նաև, թե որքան է արժեցել սարքավորման մեկ միավորի գինը, և ինչ միջոցներից է գնվել:
«2003 թ. պետավտոտեսչության վարչությունը չի ունեցել ֆինանսական և տնտեսական ծառայություններ, և ճանապարհային ոստիկանությունում չեն պահպանվել ձեռքբերման փաստաթղթերը, ուստի հնարավոր չէ պարզել սարքերի արժեքի և ձեռքբերման վերաբերյալ այլ մանրամասներ»,- պատասխանում են ոստիկանության լրատվական վարչությունից:

Полиция не может выяснить, по какой цене приобретены приборы по измерению светопроникаемости автомобильных стекол
Степень тонировки стекол автомобилей можно измерить только с помощью специальных приборов. Управление по информации Полиции РА сообщило Hetq.am, что прибор марки “Фотон”, измеряющий коэффициент светопроникаемости спектральных селективных стекол полиция приобрела еще в 2003 г. у ООО “Марс-2”. Приборы произведены в Армении. Согласно полиции, диапазон измерения прибора составляет 0-100%, а точность – “+-5%”.
ООО “Марс-2” было основано в 1997 г. двумя учредителями – Суреном Арутюняном, которому принадлежат 60% акций компании, и Камо Шахбазяном.
Напомним, что недавно дорожная полиция призвала всех водителей привести светопроникаемость стекол своих автомобилей в соответствие с нормами, установленными решением правительства РА от 24 февраля 2005 г. Полиция также предупредила, что в случае выявления нарушений штраф составит 50.000 драмов.
Юристы выступили против этого решения, заявив, что закон не имеет четкого регулирования и что в случае его применения возникнет ряд вопросов, а в этих условиях водители не могут нести ответственность за то, что законом не установлено.
Полиция пока воздерживается от проведения замеров и намерена предоставить гражданам дополнительную информацию.
В настоящее время дорожная ДП располагает 30-ю исправными приборами. В полиции не ответили на наш вопрос, какое количество приборов приобретено. Информация предоставлена лишь о работающих приборах, а это означает, что есть и неисправные. Не получили мы ответ и на вопрос о стоимости одного прибора и о том, на какие средства они приобретены.
“В 2003 г. управление госавтоинспекции не имело финансовую и экономическую службы, а в дорожной полиции не сохранились документы о приобретении приборов, следовательно выяснить стоимость приборов и другие детали их приобретения не представляется возможным”,- сказано в ответе управления по информации Полиции РА.