Իսպանիայի Արագոն ինքնավար համայնքը ճանաչել է Հայոց ցեղասպանությունը
Դեկտեմբերի 2-ին Իսպանիայի Թագավորության Արագոնի ինքնավար համայնքի խորհրդարանի լիագումար նիստի ընթացքում ընդունվել է Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչող և դատապարտող ինստիտուցիոնալ հայտարարություն: Այս մասին հայտնում է ՀՀ ԱԳՆ-ն:
Նախագիծը առաջադրվել էր խորհրդարանում ներկայացված Mixto խմբի կողմից, և դրան կողմ էին քվեարկել խորհրդարանական բոլոր քաղաքական ուժերը:
Հայտարարությամբ Արագոնի կողմից ճանաչվում է Հայոց ցեղասպանությունը՝ հիմք ընդունելով ՄԱԿ-ի և Եվրախորհրդարանի համապատասխան բանաձևերը: Հայտարարությունը Թուրքիային կոչ է անում առերեսվել սեփական պատմությանը և քայլեր ձեռնարկել երկու ժողովուրդների միջև հարաբերությունների բարելավման ուղղությամբ:
Հայտարարությունը նաև կոչ է անում Թուրքիային իրականացնել մշակութային ժառանգության պահպանման ուղղությամբ միջազգային պայմանագրերով ստանձնած իր պարտավորությունները և, մասնավորապես, ցուցակագրել հայկական մշակութային ժառանգության այն օբյեկտները, որոնք, 20-րդ դարի ընթացքում գտնվելով իր իրավասության ներքո, ոչնչացվել կամ վնասվել են:
Խորհրդարանի լիագումար նիստին ներկա էր Իսպանիայում ՀՀ դեսպան Ավետ Ադոնցը: Դեսպանը խորհրդարանի նախագահ Անտոնիո Կոսկույուելայի և Արագոնի կառավարության նախագահ Խավիեր Լամբանի հետ առանձնազրույցների ժամանակ շնորհակալություն է հայտնել հայտարարության ընդունման համար:
Ցեղասպանությունը դատապարտող հայտարարությունը Արագոնի խորհրդարանի օրակարգ մտցնելու գործընթացին իր մասնակցությունն է բերել նաև Հայաստանի եվրոպական ընկերներ ոչ կառավարական կազմակերպությունը:
Բասկերի երկրից, Կատալունյայից, Բալեարյան կղզիներից և Նավառայից հետո Արագոնը դարձավ Իսպանիայի Թագավորության հինգերորդ համայնքը, որը ճանաչել է Հայոց ցեղասպանությունը:

Парламент Арагона признал Геноцид армян
2 декабря парламент автономного сообщества Арагон Королевства Испании принял декларацию о признании и осуждении Геноцида армян. Проект был разработан представленной в парламенте группой Mixto. За принятие декларации проголосовали все политические силы парламента Арагона.
Согласно завлению, Арагон признает Геноцид армян, основываясь на соответствующих резолюциях ООН и Европарламента. В заявлении содержится призыв к Турции повернуться лицом к собственной истории и предпринять шаги по налаживанию отношений между двумя народами. Авторы заявления также призывают Турцию выполнить свои обязательства по сохранению культурного наследия, взятые международными договорами, в частности составить перечень объектов армянского культурного наследия, которые в 20-ом веке, находясь под юрисдикцией этой страны, были уничтожены или повреждены.
На пленарном заседании арагонского парламента присутствовал также посол РА в Испании Авет Адонц, который выразил благодарность председателю парламента Антонио Коскуйела и главе правительства Арагона Хавьеру Ламбану за принятие заявления.
После Страны Басков, Каталонии, Балеарских островов и Наварры Арагон стал пятым по счету сообществом Королевства Испании, признавшим Геноцид армян.