Հացադուլ «Նուբարաշեն» ՔԿՀ-ում` գործերի վերանայման պահանջով
Երեկվանից «Նուբարաշեն» ՔԿՀ-ում մոտ 40 ցմահ դատապարտյալ վերսկսել է հացադուլը: Այս մասին «Հետքին» տեղեկացրեցին հացադուլ հայտարարած ցմահ ազատազրկման դատապարտվածների հարազատներից:
Այս լուրը փորձեցինք պաշտոնապես հաստատել ՀՀ ԱՆ քրեակատարողական վարչության հանրային կապերի բաժնից: «28 դիմում է ներկայացվել ցմահ դատապարտյալներից հացադուլ հայտարարելու վերաբերյալ: Պահանջը` իրենց քրեական գործերի վերանայումն է»,- «Հետքին» փոխանցեց ՔԿՎ հանրային կապերի բաժնի պետ Գոռ Ղլեչյանը:
Հացադուլավորների հարազատները մեզ հետ զրույցում նշեցին, որ ցմահ բանտարկյալների` դեռևս հոկտեմբերի սկզբին բարձրացված 10 կետանոց խնդիրներին անդրադարձ չի կատարվել: Նրանք շեշտեցին, որ, ճիշտ է, Արդադարադատության նախարարությունից ստացել են նախագահական մուտքագրված դիմումի պատասխանը, սակայն այնտեղ գրված է` տեսակցությունները կավելացվեն, պայմանական վաղաժամկետ ազատման հարցերը կկարգավորվեն. «Բայց ամեն ինչ անորոշ է` երբ կկարգավորվեն տասնյակ տարիներ ձգձգվող հարցերը: Բացի էդ, 10 կետերի մեջ տեսակցությունների հարցը վերջին տեղում էր, մինչև դա 9 կետ կար, որը լուծումներ էլ է իր մեջ պարունակում: Բայց էդ հարցերը չեն ուզում լուծեն»,- «Հետքին» փոխանցեց հացադուլավորներից մեկի բարեկամը` նշելով, որ հացադուլի պահանջը նույնն է` 10 կետերում շարադրված խնդիրները լուծել, որի հիմնական «մեխը» օրենսդրական ճանապարհով գործերի վերանայման ռեալ հնարավորություն ստեղծելն է:
Հիշեցնենք, որ այս տարվա հոկտեմբերի 12-ին մոտ 5 տասնյակ ցմահ ազատազրկման դատապարտվածներ անժամկետ հացադուլ էին հայտարարել` իրենց քրեական գործերի վերանայման պահանջով: Նրանք նախագահ Սերժ Սարգսյանին ուղղված 10 կետանոց դիմում էին ուղարկել, որը վերահասցեագրվել էր Արդարադատության նախարարությանը: Այնտեղից էլ ստացվել էր պատասխան, որը, սակայն, չէր գոհացրել ցմահ դատապարտյալներին: Նրանց հարազատների փոխանցմամբ, դա է պատճառը, որ հացադուլը վերսկսվել է:
Երեկ հացադուլավոր բանտարկյալներին այցելել են ՄԻ պաշտպանի ներկայացուցիչները: Կարեն Անդրեասյանի խոսնակ Շուշան Դանիելյանը «Հետքի» հետ հեռախոսազրույցում ասաց, որ քիչ ուշ կտրամադրի այցի մանրամասները:
Մարդու իրավունքների պաշտպանի տեղակալ Երանուհի Թումանյանցը տեղեկացրեց, որ երեկ այցելել են Նուբարաշեն ՔԿՀ` Հայկ Կյուրեղյանին տեսակցելու նպատակով: Նրան տեսակցելուց հետո տեղեկացել են, որ ցմահ դատապարտյալներից ոմանք հացադուլ են հայտարարել, ուստի տեսակցել են նաև թվով 25 ցմահ դատապարտյալներին: Վերջիններս նշել են, որ պահանջը գործերի վերաբացումն է:

Голодовка в УИУ “Нубарашен” с требованием пересмотреть уголовные дела
Около 40 пожизненно заключенных уголовно-исполнительного учреждения “Нубарашен” со вчерашнего днем возобновили голодовку. Об этом Hetq.am собщили родственники заключенных.
Мы попытались уточнить эту информацию в отделе общественных связей управления УИУ Министерства юстиции РА. “От пожизненно осужденных поступило 28 заявлений об объявлении голодовки. Требование – пересмотреть их уголовные дела”,- сообщил нам начальник отдел общественных связей УУИУ Гор Глечян.
В беседе с нами родственники голодовщиков отметили, что никакого отклика на 10 пунктов, выдвинутых пожизненно осужденными еще в начале октября, не поступило. Правда, из Министерства юстиции пришел ответ на заявление, оприходованное в администрации президента РА. Однако в ответе говорилось, что количество свиданий будет увеличено, вопросы досрочно-условного освобождения урегулированы. “Между тем конкретной информации о том, когда будут решены поднимающиеся десятилетиями вопросы, нет. Кроме того, в выдвинутых 10 пунктах вопрос свиданий находился на последнем месте. До этого есть еще 9 пунктов, в которых предложены также решения. Однако эти вопросы они не хотят решать”,- сказала в беседе с Hetq.am родственница одного из голодовщиков, добавив, что требование голодовки остается неизменным: решить изложенные в 10 пунктах проблемы, создав возможность для пересмотра уголовных дел законодательным путем.
Напомним, что 12 октября этого года около пятидесяти пожизненно осужденных объявили голодовку с требованием пересмотреть их уголовные дела. Они обратились к президенту Сержу Саргсяну с заявлением, содержащим 10 пунктов, которое было переадресовано Минюсту. Поступивший оттуда ответ не удовлетворил пожизненно осужденных. Это и стало причиной возобновления голодовки, сообщили их родственники.
Вчера объявивших голодовку пожизненно осужденных посетили представители офиса Защитника прав человека РА. Пресс-секретарь омбудсмена Шушан Даниелян в телефонной беседе с Hetq.am сказала, что чуть позже будут представлены подробности встречи.