Գաղտնի ցուցակներով ու թղթերով անձինք չեն համապատասխանում իրականությանը. քննիչը հերքել է տեղի ունեցածը
Աջափնյակ և Դավթաշեն վարչական շրջանների քննչական բաժնի պետ Ս.Է.Գրիգորյանը և ավագ քննիչ Ա. Վարդանյանը որոշել են, որ «Հետքի» խմբագր Էդիկ Բաղդասարյանը իրենց վերահսկողի գործառույթը պետք է իրականացնի:
Այսօր «Հետքը» ստացել է նրանց ուղարկած հետևյալ գրությունը. «Ուղարկում եմ 06.12.2015թ. Hetq.am էլկետրոնային կայքում «Գաղտնի ցուցակներով ու թղթերով անձինք՝ Աջափնյակի ընտրատեղամասի մոտ» վերտառությամբ ընտրախախտումների հիման վրա նախապատրաստված նյութերը՝ քրեական գործի հարուցումը մերժված վիճակում՝ մերժման օրինականությունը ստուգելու նպատակով»:
Քրեական գործը մերժելու որոշումից պարզ է դառնում, որ կարճման որոշումը կայացնող քննիչ Վարդանյանը որևէ քննչական գործողություն չի իրականացրել՝ հոդվածում նշված փաստերը ստուգելու նպատակով:
Եվ այսպես, խոսքը վերաբերում է Սահմանադրության հանրաքվեի օրը «Հետքում» տեղ գտած այն հրապարակմանը, որտեղ ներկայացրել էինք, որ Աջափնյակի Արզումանյան փողոցում տեղակայված 9/33 և 9/32 ընտրատեղամասի մոտ խմբված անձինք կան որոնք ինչ-որ թղթեր և ցուցակներ են պրպտում: Երբ մոտեցել ու խնդրել էինք նրանց ցույց տալ, թե ինչ թղթեր են ձեռքերում, որտեղ ստորագրություն էր նշմարվում, բոլորը հրաժարվել էին՝ պատճառաբանելով, որ գաղտնի են:
Հոդվածում նշել էինք, որ այդ անձանց ընտրատեղամաս էին տեղափոխում մեքենաներով և հրապարակել էինք թե՛ խմբված անձանց, թե՛ նրանց տեղափոխող մեքենաների լուսանկարները, որոնցից կանաչ «Օպելը» հենց մեր ներկայության ժամանակ նոր անձանց էր իջեցնում նմանատիպ թղթերով:
Հանրաքվեի հաջորդ օրը «Հետքի» խմբագրություն զանգահարեց քննիչ Վարդանյանը և հոդվածի հեղինակիս բացատրություն տալու համար կանչեց Աջափնյակի բաժանմունք: Ասացի, որ պատշաճ ծանուցագիր ուղարկեն, որից հետո նոր կգնամ բացատրություն տալու: Հաջորդ օրը քննիչ Վարդանյանը խմբագրություն ուղարկեց մի գրություն, որով խնդրում էր տրամադրել հոդվածի հեղինակի կոնտակտային տվյալները: «Հետքը» գրությամբ տրամադրեց քննիչին հեղինակի տվյալները: Եվ այսօր ստացանք վերոնշյալ գրությունը: Նշեմ, որ հոդվածի հեղինակին այդպես էլ պատշաճ չցանուցեցին և բացատրություն չվերցրեցին հոդվածում տեղ գտած փաստերի վերաբերյալ:
Եվ այսպես, քննիչ Վարդանյանը քրեական գործ հարուցելը մերժելու մասին իր որոշման մեջ գրել է, որ նյութերի նախապատրաստման ընթացքում նույնաբովանդակ բացատրություններ են տվել 9/33 և 3/32 ընտրատեղամասերի հանձնաժողովի նախագահները և քարտուղարները՝ Աշոտ Գրիգորյանը, Նարինե Աղաջանյանը, Գոհար Էվոյանը և Ամենուհի Խաչյանը, ովքեր հերքել են իրենց ընտրատեղամասում գաղտնի ցուցակներով ու թղթերով անձանց առկայությունը և ավելացրել, որ «Հետքում» այդ օրը հրապարակված նշված տեղեկությունը չի համապատասխանում իրականությանը:
«Նշված տեղեկությունը ստուգելու և դեպքի հանգամանքները պարզելու նպատակով հանձնարարություն է տրվել հետաքննության մարմին և ստացված պատասխանի համաձայն՝ ձեռնարկված միջոցառումների արդյունքում պարզվել է, որ տեղեկությունը չի համապատասխանում իրականությանը: Այսպիսով, նյութերի նախապատրաստման ընթացքում հերքվել է «Գաղտնի ցուցակներով ու թղթերով անձինք՝ Աջափնյակի ընտրատեղամասի մոտ» վերտառությամբ ընտրախախտումների մասին տեղեկությունը, իսկ ձեռք բերված փաստական հանգամանքներով հիմնավորվել է, որ 2015թ. դեկտեմբերի 6-ին ՀՀ սահմանադրական բարեփոխումների վերաբերյալ տեղի ունեցած հանրաքվեի ընթացքում Երևան քաղաքի Արզումանյան փողոցում տեղակայված 9/33 և 9/32 տեղամասերում գաղտնի ցուցակներով ու թղթերով անձանց կուտակումներ և այլ խախտումներ տեղի չեն ունեցել, հետևաբար սույն նյութերով բացակայում է հանցագործության դեպքը»,- գրել է քննիչ Վարդանյանը և որոշել քրեական գործ չհարուցել:
Նշենք, որ մեր հրապարակման մեջ պատմել էինք ոչ թե ընտրատեղամասի ներսում, այլ դրա դռան մոտ կատարվող իրադարձությունների մասին, ինչը հանձնաժողովի թե նախագահների, թե քարտուղարների լիազորություններից դուրս է: Նրանք տեսականորեն կարող էին նաև չտեսնել այն, ինչ կատարվում էր դրսում: Բացի դրանից, այդ ընտրատեղամասերում կատարվող թե կուտակումների, թե ընտրողներից մեկի փոխարեն արդեն ստորագրված լինելու, թե հանձնաժողովի անդամ չհանդիսացած այլ անձանց ընտրատեղամասում ներկա գտնվելու մասին առանձին հրապարակումներում պատմել էինք: Այս պարագայում հանձնաժողովի նախագահների բացատրությունները հիմք ընդունելն առնվազն կասկածելի է:
Այս ամենից զատ, քննիչ Վարդանյանը, ինչպես երևում է որոշման տեքստից, որևէ գործողություն չի կատարել՝ պարզելու, թե ովքեր են լուսանկարում պատկերված անձինք, ինչ մեքենաներ են նրանց տեղափոխել, ում են պատկանում այդ մեքենաները, ինչ թղթեր են եղել այն անձանց ձեռքերում, ում տեղամաս են բերել այդ մեքենաները: Մինչդեռ լուսանկարներում այդ ամենը հստակ երևում էր:
Այս ամենից հետևում է, որ Աջափնյակ և Դավթաշեն վարչական շրջանների քննչական բաժնի պետ Ս.Է.Գրիգորյանը և ավագ քննիչ Ա. Վարդանյանը իրենց պատրականությունները չեն կատարել, սակայն շտապել են «Հետքի» խմբագրին լիազորել ստուգել քրեական գործի մերժման օրինականությունը: Թերևս քննչական բաժնի պետը և քննիչը չգիտեն նաև, որ իրենց վերահսկող մարմինը դատախազությունն է: Նրանց աշխատանքում կարևորն արագ տեմպերով գործերը փակելն է:

Сведения о лицах с секретными списками и бумагами не соответствуют действительности: следователь отрицает факты
Начальник следственного отдела полиции столичных округов Ачапняк и Давидашен С.Григорян и старший следователь А.Варданян решили, что в функции редактора Hetq.am Эдика Багдасаряна входит контроль за их работой.
Сегодня Hetq.am получил от следователя записку следующего содержания: “Посылаю материалы, подготовленные на основании публикации “В Ачапняке рядом с избирательными участками стоят люди с "секретными" списками и бумагами”, в которой говорится об избирательных нарушениях. В возбуждении уголовного дела по представленным нарушениям отказано с целью проверки законности отказа”.
Из решения об отказе в возбуждении уголовного дела становится ясно, что следователь Варданян не провел следственные действия с целью проверки представленных в статье фактов.
Итак, речь идет о публикации, размещенной Hetq.am в день референдума по конституционным изменениям. В ней мы рассказали о том, что рядом с избирательными участками 9/33 и 9/32 на улице Арзуманяна в Ачапняке имеются скопления людей, которые изучают какие-то списки. Когда мы подошли и попросили показать бумаги, в которых были видны подписи, они отказались, заявив, что бумаги секретные.
В статье мы отметили, что этих людей доставляли на избирательный участок на машинах, и опубликовали как их снимки, так и снимки перевозивших их машин, одна из которых марки “Опель” прямо при нас высадила группу лиц с аналогичными бумагами.
На следующий день после референдума в редакцию позвонил следователь Варданян, который вызвал автора статьи в отделение для дачи объяснений. Я сказала, что приду только после получения соответствующей повестки. На следующий день Варданян прислал в редакцию записку, в которой просил предоставить ему контактные данные автора статьи, что редакция и сделала. Сегодня мы получили повестку. Отмечу, что автора статьи так должным образом и не оповестили и не взяли с нее объяснений об изложенных в публикации фактах.
В своем решении об отказе в возбуждении уголовного дела следователь Варданян написал, что в ходе подготовки материалов объяснения дали председатели и секретари комиссиий избирательных участков 9/33 и 3/32 Ашот Григорян, Нарине Агаджанян, Гоар Эвояни и Арменуи Хачян, которые отрицали наличие на их избирательных участках лиц с секретными списками и бумагами. Они также сказали, что сведения, опубликованные в тот день Hetq.am”, не соответствуют действительности.
“Следственному органу было дано поручение проверить указанные сведения и установить обстоятельства происходившего. Согласно полученномуо ответу, в результате осуществленных мероприятий выяснилось, что информация не соответствует действительности. Таким образом, в ходе подготовки материалов сведения об избирательных нарушениях, содержащиеся в статье “В Ачапняке рядом с избирательными участками стоят люди с "секретными" списками и бумагами”, опровергнуты, а установленными фактическими обстоятельствами обосновано, что в день референдума по конституционным изменениям 6 декабря скоплений лиц с секретными списками и бумагами, а также других нарушений на избирательных участках 9/33 и 9/32 по улице Арзуманяна в Ереване не было. Следовательно состав преступления по данным материалам отсутствует”,- написал следователь Варданян, решивший не возбуждать уголовное дело.
Отметим, что в публикации мы рассказали о событиях, происходивших за пределами избирательного участка, которые не входят в рамки полномочий председателей и секретарей избирательных комиссий. Теоретически они могли не видеть, что происходит на улице.
Кроме того, на указанных изибрательных участках имели место скопления, голосование вместо одного из избирателей, присутствие на участке лиц, не являвшихся счленами комиссии, о чем мы рассказали в других публикациях. В этой ситуации опираться на объяснения председателей комиссий по меньшей мере подозрительно.
Помимо всего этого следователь Варданян, как следует из текста решения, не предпринял какие-либо действия с целью установить личности изображенных на снимках людей, выяснить, кому принадлежат перевозившие их машины и кого они досталяли на избирательные участки. Между тем на снимках все четко видно.
Из вышеперечисленного можно сделать вывод, что начальник следственного отдела и следователь отделения полиции административных округов Ачапняк и Давидашен С.Григорян и А.Варданян не выполнили свои обязанности, но при этом поспешили уполномочить редактора Hetq.am проверить законность отказа в возбуждении уголовного дела. Они, наверное, не знают, что их деятельность контролирует прокуратура. Главное в работе этих сотрудников полиции – как можно скорее закрывать дела.