Դեկտեմբերի 19-ին Շվեյցարիայի մայրաքաղաք Բեռնում ՀՀ եւ Ադրբեջանի նախագահների հանդիպումից հետո ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահները հանդես եկան համատեղ հայտարարությամբ, որտեղ նշվում է, որ կոնկրետ այս հանդիպումը հնարավորություն է ընձեռել նախագահներին`
ա/ «հստակեցնելու իրենց դիրքորոշումը»,
բ/ «քննարկելու վերջին շրջանում բռնությունների դեպքերը» և հատուկ մտահոգություն հայտնելու «զոհերի հետ կապված՝ այդ թվում և քաղաքացիական անձանց շրջանում՝ պայմանավորված ծանր զրահատեխնիկայի կիրառմամբ»,
գ/ հայտնելու «իրենց աջակցությունը «համանախագահների կողմից տարվող աշխատանքին այն առաջարկների շուրջ, որոնք ուղղված են շփման գծում և հայ-ադրբեջանական սահմանին բռնության ռիսկերի նվազեցմանը՝ ներառյալ հետաքննությունների մեխանիզմ կիրառելուն»,
դ/ հայտնելու իրենց պատրաստակամությունը «շարունակել ներգրավվածությունը բանակցային կարգավորման առաջարկների շուրջ» եւ վերահաստատելու «իրենց հանձնառությունը Մինսկի խմբի ձևաչափին»:
Ի՞նչ է նշանակում այս հայտարարությունը:
Հավանաբար նախորդ հանդիպումների ժամանակ բանակցային կողմերի ղեկավարները կամ իրենց դիրքորոշումները հստակեցնելու հնարավորություն չեն ունեցել, կամ էլ այսօր` հրադադարի վերջնական տապալման ակնհայտ հավանականության պայմաններում, այդ դիրքորոշումները կարող էին փոխված լինել թե հրադադարի պահպանման, թե առհասարակ բանակցելու հետագա նպատակահարմարության հարցում: Դիրքորոշումների ուրիշ փոփոխություններ չէին կարող լինել:
Բազմիցս կրկնված այս ձեւակերպումները հիմա ընկալվում են ընդամենը որպես չպատերազմելու թույլ խոստումներ, որոնք կարելի է եւ չկատարել: Ինչպես հիմա է, երբ առկա են պատերազմի տարբեր դրսեւորումները, բայց այդ մասին պաշտոնական հայտարարություններում դրանք կոչվում են «լարվածություն» կամ «բռնություն»:
Անցած մեկուկես տարիների ընթացքում ռազմաճակատում տեղի ունեցած բախումների բնույթը, տեսակը, տեւողությունը, աշխարհագրությունը փոխվել են այն աստիճանի, որ հավանաբար կարիք կար, որ համանախագահները կողմերին առաջարկեին բացի հետաքննական մեխանիզմներից, նաեւ հրադադարի պահպաման պարտավորության վերահաստատում:
Եվ ընդհանրապես, անհասկանալի է, թե այդ ո՞ր մեխանիզմների մասին է եղել խոսքը, այն, որ իրականացնում է ՄԽ-ը իր մի քանի դաշտային մոնիտորներո՞վ, թե՞ նոր ու արդյունավետի մասին: Որը կարող է ավելի համահունչ լինել ներկայիս իրավիճակին, վերջ դնել թե երկու կողմերին էլ հրադադարի խախտումների համար համաչափ մեղադրանք-հորդորներով դիմելու սովորությանը, թե գործողությունների ահագնացմանը: Մեծ հաշվով` հրադադարի պահպանման նոր պայմանների մասին:
Եթե այս երկրորդ տարբերակի մասին է խոսքը, ապա այդ ի՞նչը ստիպեց Ադրբեջանին ի վերջո ընդունելու հետաքննական նոր մեխանիզմի գաղափարը: Եւ ինչո՞ւ ուրեմն համանախագահների հայտարարության մեջ չի նշվում, որ հետաքննական մեխանիզմների առաջարկություններն ու քննարկումները կկազմակերպվեն առաջիկայում:
Իսկ եթե խոսքն այնուամենայիվ այն մեխամիզմի մասին է, որը կա, բայց իր արդյունավետությամբ գրեթե չկայի տեղ է անցնում, ապա դրա ընդունելի լինելու վերահաստատումը էլ ավելի է ընդգծում այսօրվա գործընթացի բարդացման աստիճանը:
Ըստ էության, ի տարբերություն նախորդ տարիների, երբ կային հաղորդակցական խողովակներ կողմերի ռազմական ներկայացուցիչների միջեւ, եւ արդեն նրանց մակարդակով հաճախ քննարկվում էին հրադարարի այս կամ այն խախտումները, հիմա դա անում են հակամարտող կողմերի ղեկավարները: Սա էլ է խզման մի վկայություն:
Հավանաբար` ոչ ոք դեռ չի ուզում առաջինը բարձրաձայնել այն մասին, որ սադրանքները, որպես առանձին երեւույթներ, ետեւում են, որ հիմա հայերն ու ադրբեջանցիները հասել են մինչեւ պատերազմի կարմիր գիծը, որ տեւական ժամանակ է, ինչ կողմերն ապրում են պատերազմին ուղեկցող տեղեկատվական միջավայրում` հաղորդագրություններ ռազմաճակատի իրադարձություններից, պաշտպանական գերատեսչությունների հայտարարություններ` ուղղված հակառակորդին, տեսագրություններ հակառակորդի դիրքերը ռմբահարելու գործողություններից, տեսագրություններ զոհված զինվորների թաղումներից, կիրառված զինատեսակների թվարկում:
Ամեն ինչ շատ հեռուն է գնացել, քանի որ զինվորական համազգեստով զոհերն արդեն ռազմական կորուստներ են, իսկ այսպես կոչված բախումներն ու բռնկումները` ռազմական գործողություններ: Իսկ դրանց մասին տեղեկատվությունը` լուրեր են ռազմաճակատից:

19 декабря в столице Швейцарии – Берне после встречи президентов РА и АР С. Саргсяна и И. Алиева, сопредседатели МГ ОБСЕ выступили с совместным заявлением, в котором отмечается, что конкретно эта встреча дала возможность президентам:
а/ " уточнить свои позиции",
б/ "обсудить случаи насилия последнего времени" и выразить "особую озабоченность по поводу жертв, в том числе среди гражданских лиц, вызванные использованием тяжелого вооружения",
в/ выразить поддержку "текущей работе сопредседателей по предложениям относительно мер по снижению риска насилия вдоль линии соприкосновения и на армяно-азербайджанской границе, в том числе механизма расследования",
г/ подтвердить свою готовность "к продолжению взаимодействия, а также свою приверженность формату Минской группы".
Как понимать это заявление?
Как то, что руководители переговорных сторон либо не имели возможности уточнять свои позиции, либо же, как то, что сегодня, в условиях окончательного и очевидного провала режима прекращения огня их позиции могли быть изменены в вопросах сохранения перемирия и вообще целесообразности дальнейших переговоров. Других изменений позиций не могло и быть.
Многократно озвученные формулировки из нового заявления сопредседателей сейчас воспринимаются как слабые обещания не воевать, которые можно и не выполнить. Как это есть сейчас, когда на лицо все атрибуты войны, но в официальных заявлениях они называются напряженностью или вспышкой.
За прошедшие полтора года тип, вид, продолжительность и география столкновений на фронте изменились настолько, что было бы логичней, чтобы сопредседатели помимо механизмов расследований предложили сторонам еще выразить свою приверженность сохранению режима прекращения огня.
И вообще, не понятно, о каких именно механизмах на встрече говорили? О том, что применяет МГ с помощью своих нескольких полевых наблюдателей, или о новых и более эффективных? Которые могут соответствовать нынешним реалиям, покончить, наконец, с практикой взывания к здравомыслию обеих сторон одновременно, и с эскалацией ситуации. Т.е., по большому счету о новых условиях перемирия?
Если речь об этом втором варианте, то что заставило Азербайджан принять идею нового механизма расследования инцидентов, и почему в таком случае в заявлении сопредседателей не отмечается о намерении предложить сторонам обсуждение этих самых новых механизмов? Где дипломатические вообще салюты?
А если все же речь идет о том механизме, что итак действует (но по своей эффективности вызывает ощущение, что его нет), то заявление о приверженности ему только подчеркивает степень осложнения нынешних процессов вообще.
По сути, в отличие от прежних лет, когда действовали различные коммуникационные каналы между военными стороны конфликта, и уже на этом уровне обсуждались те или иные нарушения режима перемирия, сегодня эту функцию выполняют руководители сторон. И это также является ярким свидетельством срыва Карабахского процесса.
Вероятно, никто еще не хочет первым публично заявить о том, что провокации, как отдельные явления остались уже позади, что теперь армяне и азербайджанцы стоят на красной линии войны, что уже продолжительное время стороны живут в информационной среде, свидетельствующей об этой самой войне: сообщения с фронта, заявления оборонных ведомств, обращенных, прежде всего, к противоположной стороне, видео с кадрами бомбардировок позиций противника, видео с кадрами похорон павших солдат, сообщения о примененных впервые после первой Карабахской войны видов оружия.
Все зашло слишком далеко, и жертвы в военных формах – это уже военные потери, а так называемые столкновения и вспышки – военные операции. И информация обо все этом – фронтовые сводки.