Վրաստանի համար «անցանկալի անձինք» ավելանում են. Կարեն Գիլոյանին թույլ չեն տվել մուտք գործել Ջավախք
Դեկտեմբերի վերջին հայ-վրացական սահմանի Բավրայի անցակետում վրացի սահմանապահներն արգելել են Հայաստանի Հանրային հեռուստատեսության սպրոտային մեկնաբան Կարեն Գիլոյանի մուտքը Վրաստան։ Կարեն Գիլոյանը ստիպված է եղել սահմանից վերադառնալ ետ: Մուտքն արգելելու առնչությամբ որևէ բացատրություն նրան չեն տվել:
Ամանորից առաջ, երբ զրուցեցինք Կարեն Գիլոյանի հետ, վերջինս ասաց, որ ասել են մինչև Ամանոր հարցը կկարգավորվի: Կարգավորվել է, թե ոչ, դեռևս հայտնի չէ: Կարեն Գիլոյանը դրանից հետո հայ-վրացական սահմանն անցնելու փորձ չի արել, սակայն վստահ է, որ որևէ խնդիր չի լինի և իր դեպքում թյուրիմացություն է եղել: «Ամենայն հավանականությամբ թյուրիմացություն էր: Հիմա որ գնամ, կարող եմ անցնել: Գիտեմ, զրուցել եմ մարդկանց հետ, ասել են՝ խնդիր չկա, նորմալ է, թող գա, պարզապես ճանապարհները փակ են, բուք է, դրա համար չեմ գնում»,-այսօր մեզ հետ զրույցում ասաց Կարեն Գիլոյանը:
2015թ․ հոկտեմբերի 18-ին Վրաստան մուտք գործել չէին թույլատրել նաև Հայկական ճարտարապետությունն ուսումնասիրող հիմնադրամի նախագահ, հուշարձանագետ Սամվել Կարապետյանին։ «Եթե ես նպաստում եմ ճշմարիտ գիտության զարգացմանը, ոչինչ չեմ կեղծում, արձանագրությունները հրատարակել եմ ինչպես որ կա (կեղծելու պատճառ էլ չկա), դրանով հանդերձ դարձել եմ անցանկալի երկրի համար, մի՞թե վրացի գիտնականն, ով գրքեր է հրատարակում հայկական հուշարձանները վրացական ներկայացնելով, հայ առաքելական եկեղեցին վրաց Գրիգորյանների մշակույթ ներկայացնելով, նրա մուտքն առավել վտանգավոր չէ Հայաստան»,- իր հարցազրույցում նշել էր Սամվել Կարապետյանը:
Հիշեցնենք, որ շուրջ 6 տարի առաջ Վրաստան թույլ չեն տվել մուտք գործել նաև ՀՀ ԱԺ պատգամավոր Շիրակ Թորոսյանին։ Սակայն Վրաստանի նոր իշխանությունների գալուց հետո Շիրակ Թորոսյանի նկատմամբ արգելքը վերացել էր։ Դրանից հետո Շիրակ Թորոսյանը Վրաստանի իշխանությունների նկատմամբ կոշտ հայտարարություններ չէր անում, ավելին, նույնիսկ դրվատում էր նրանց գործունեությունը և շնորհակալություն հայտնում Վրաստանի վարչապետ Իրակլի Ղարիբաշվիլուն։ Ըստ ամենայնի, նրա մուտքի թույլտվության նախապայմանը հենց դա էր։ Այժմ, սակայն, Շիրակ Թորոսյանը դարձյալ չի կարող մուտք գործել Վրաստանի տարածք։ Նա արգելքից հետո առաջին և վերջին անգամ Ջավախքում եղել է անցյալ տարվա հոկտեմբերին։
Անցյալ տարվա մարտի 1-ին արգելել էին նաև պատմական գիտությունների թեկնածու, այժմ «Ջավախքին աջակցություն» հիմնադրամի նախագահի տեղակալ Վահե Սարգսյանի մուտքը։ Եվ այս բոլոր անձինք, բացի Սամվել Կարապետյանից, ծնունդով Ջավախքից են, ունեն հարազատներ և ընկերներ: Շիրակ Թորոսյանը ծնողներ ունի հայրենի Գանձա գյուղում: Վահե Սարգսյանի ծնողները նույնպես ապրում են Ջավախքում: Ավելին՝ վերջինիս կինը և երեխաները Վրաստանի քաղաքացի են:
«Երկու տարվա ընթացքում մեկ-երկու անգամ զանգահարել եմ ՀՀ-ում Վրաստանի դեսպանատուն՝ պարզելու, թե ի վերջո երբ է վերանալու արգելքը և ես երբ իրավունք ունեմ իմ հայրենի տուն մեկնելու, ինձ երկու անգամն էլ տվել են անորոշ պատասխան՝ այն, որ մենք տեղյակ չենք, դեսպանը տեղում չէ և այլն: Նրանք նաև խորհուրդ են տվել դիմել ՀՀ պատկան մարմիններին: Երկու տարվա ընթացքում ես հիմնահարցը ներկայացնող մանրամասն նամակով դիմել եմ և ՀՀ նախագահին, և վարչապետին ու ԱԳ նախարարին: Պատասխանել են միայն ԱԳՆ-ից և տեղեկացրել, որ հարցը մտահոգիչ է և գտնվում է օրակարգում»,-ասում է Վահե Սարգսյանը:
«Անցանկալի անձանցից» է նաև «Հայկական հանրագիտարան. հրատարակչության» գլխավոր խմբագիր-տնօրեն Հովհաննես Այվազյանը։ Վերոնշյալ անձինք հանդես են եկել ջավախքահայերի իրավունքների խախտման մասին հայտարարություններով, դատապարտել են Վրաստանի իշխանություններին։
Հայաստանի արտաքին գործերի նախարարությունը, ի դեմս նախարար Էդվարդ Նալբանդյանի, ինչպես երևում է, անզոր է այս հարցում, քանզի «անցանկալի անձանց» թիվը, պակասելու կամ վերանալու փոխարեն, ավելանում է։
Էդվարդ Նալբանդյանին գրություն ուղարկեցինք՝ պարզելու, թե տեղյակ է, արդյոք, թե ինչու է արգելված վերոնշյալ քաղաքացիների մուտքը հարևան երկիր, ի՞նչ քայլեր է ձեռնարկել ՀՀ ԱԳՆ-ն այս հարցը կարգավորելու համար և ի՞նչ պատասխաններ է ստացել հարևան երկրի գործընկերներից:
ԱԳՆ-ն մեր հարցմանը պատասխանել է. «Տեղեկացնում ենք, որ նշված խնդիրը մշտապես գտնվում է ՀՀ իշխանությունների ուշադրության կենտրոնում եւ այն տարբեր մակարդակներով բարձրացվում է վրաց գործընկերների հետ հանդիպումների ընթացքում»:
Մեր վրացի գործընկերների միջոցով հարցում ուղարկեցինք նաև Վրաստանի ներքին գործերի նախարարություն, որին ենթարկվում են վրացի սահմանապահները: Հարցրել էինք, թե ինչու է արգելվել վերոնշյալ անձանց մուտքը Վրաստան, քանի ՀՀ քաղաքացու մուտքն է արգելված Վրաստան և որոնք են արգելքի պատճառները: Մեր հարցմանը Վրաստանի ներքին գործերի նախարարությունը պատասխանել է, որ չի կարող տրամադրել տեղեկություններ նշված քաղաքացիների մուտքն արգելելու մասին, քանզի դրանք վերաբերում են անձնական տվյալներին, որոնք սահմանված են Վրաստանի «Անձնական տվյալների մասին» օրենքի դրույթներով:
Այս անձանցից ոչ մեկը, սակայն, իրավական ճանապարհով չի փորձել վիճարկել հարցը: Մինչդեռ առանց որևէ օրինական հիմնավորման կամ բացատրության սահմանափակված է նրանց ազատ տեղաշարժվելու իրավունքը:
Վահե Սարգսյանը կարծում է, որ վրացական դատարաններ դիմելն անիմաստ է, քանի որ չի հավատում, որ վրացական դատարանները դեմ կգնային երկրի ուժային կառույցների որոշմանն ու հարցը կվճռեին հօգուտ իրեն, որքան էլ իր կողմից ընդդեմ Վրաստանի պարեկային ոստիկանության դեպարտամենտի ներկայացվեին ուժեղ հակափաստարկներ: «Վրաստանի վերջին տարիների ներքին իրավիճակին քիչ թե շատ ծանոթ մարդու անգամ ծիծաղելի կարող է թվար դատարան դիմելու իմ որոշումը: Ինչ վերաբերում է դրանից հետո ՄԻԵԴ դիմելուն, ապա դա համարում եմ ծախսատար, երակարաժամկետ ու մի քիչ էլ անարդյունավետ գործընթաց, քանի որ կրկին դժվար է հավատալ, որ հաղթանակի պարագայում վրացական ուժային մարմինները միանգամից կենթարկվեին այդ որոշմանն ու կվերացնեին իմ՝ Վրաստան մուտքի արգելքը: Ավելի ճիշտ համարեցի այսպես կոչված ներքին քննարկումների միջոցով փորձել հարթել ամեն ինչ, չնայած՝ արդեն երկու տարի է, ինչ հարցը տեղից չի շարժվում»,- շարունակում է Վահե Սարգսյանը:
Պատմաբանի կարծիքով՝ ՀՀ քաղաքացիների՝ Վրաստան մուտքի զանգվածային արգելքներին վերաբերող հարցը պետք է կարգավորել ոչ թե անձնապես, այլ՝ համակարգված կերպով ու պետական պատկան մարմինների ակտիվ ներգրավվածությամբ: «Այս ուղտը մի օր բոլորի դռանն էլ չոքելու է, քանի որ խնդիրն առաջացել է բացառապես անանձնական հողի վրա, իսկ նման կերպ շարունակվելու դեպքում այս դրսևորումը վրացական կողմի համար դառնալու է սովորական և նրանք ամեն սուրճի հետ հնարավոր է արգելեն ՀՀ որևէ պետական կամ հասարակական գործչի մուտքը Վրաստան և, որ ամենացավալին է, դրանով նաև հայրենի Ջավախք: Իսկ արգելքի պատճառ՝ ինչքան ասես կարելի է հնարել: Ի դեպ՝ այսօրն իմ համար այսպես կոչված հոբելյանական է, քանի որ ուղիղ երկու տարի առաջ՝ 2014 թ. հունվարի 15-ին ես վերջին անգամ դուրս եկա Ջավախքի իմ հայրենի Ղադո գյուղից: Այդ օրը ՀՀ-Վրաստան սահմանը հատեցի վերջին անգամ. մեկուկես ամիս անց՝ մարտի 1-ին, այլևս չկարողացա գնալ տուն»,- հիշում է Վահեն:

Увеличивается число “нежелательных” для Грузии лиц: Карену Гилояну не разрешили въезд в Джавахк
В конце декабря на Баврском пропускном пункте армяно-грузинской границы грузинские пограничники запретили въезд в страну спортивного комментатора Общественного телевидения Армении Карена Гилоян. Последний вынужден был вернуться обратно. Никаких объяснений по этому поводу ему не дали.
В ходе беседы с нашим коллегой он сообщил, что по имеющимся у него сведениям до Нового года этот вопрос будет улажен. Так это или нет, пока неизвестно. После этого Карен Гилоян не предпринимал попыток пересечь армяно-грузинскию границу, однако уверен, что никаких проблем не будет и что в его случае произошло недоразумение. “По всей видимости, это было недоразумение. И если я сейчас поеду, то меня пропустят. Я беседовал с людьми, мне сказали, что проблем нет, можно приехать. Посто сейчас дороги закрыты, поэтому не еду”,- сказал сегодня в беседе с нами Карен Гилоян.
18 октября 2015 г. был запрещен въезд в Грузию председателю Фонда изучения армянской архитектуры, памятниковеду Самвелу Карапетяну. ”Поскольку я способствую развитию правдивой науки, ниего не фальсифицирую, протоколы издал в том виде, в каком они существуют, то стал нежелательным для страны лицом. А разве не более опасен въезд в Армению грузинского ученого, который издает книги, в которых представляет армянские памятники как грузинские, а Армянскую Апостольскую церковь – как культуру грузинских Григорянов”, - отметил в своем интервью Самвел Карапетян.
Напомним, что 6 лет назад не разрешили въехать в Грузию и депутату Национального Собрания Армении Шираку Торосяну. Однако при новых властях этой страны запрет в отношении Ширакак Тросяна был отменен. После этого Торосян перестал выступать с жесткими заявлениями в адрес грузинских властей, более того, он поощрительно отзывался об их деятельности и даже выразил благодарность премьер-министру Грузии Ираклию Гарибашвили. Судя по всему, это было одним из условий разрешения на его поездки в Грузию. Сейчас, однако, Ширак Торосян опять не может въехать на территорию этой страны.
1 марта прошлого года въезд в Грузию был запрещен также кандидату исторических наук, заместителю председателя Фонда “Содействие Джавахку” Ваге Саркисяну. Все перечисленные лица, за исключением Самвела Карапатяна, являются уроженцами Джавахка, где у них есть родственники и друзья. Родители Ширака Торосяна живут в селе Гандза. В Джавахке живут и родители Ваге Саркисяна. Более того, его жена и дети являются гражданами Грпузии.
“В течение двух лет я один-два раза звонил в посольство Грузии в РА, чтобы выяснить, когда будет снят запрет и я смогу побывать в своем родном доме. Оба раза мне давали неопределенный ответ. Они также посоветовали обратиться в компетентные органы РА. В связи с этим я дважды обращался с письмом к президенту, премьер-министру, министру иностранных дел. Ответ пришел только из МИДа. В нем отмечалось, что вопрос вызывает обеспокоенность и находится на повестке”,- рассказал В.Саркисян.
“Нежелательным” для Грузии лицом является также главный редактор и директор издательства “Армянская энциклопедия” Ованнес Айвазян. Вышеуказанные лица выступали с заявлениями о нарушении прав джавахкских армян и осуждением действий грузинскх властей.
МИД Армении в лице его руководителя Эдуарда Налбандяна, по всей видимости, бессильно в этом вопросе, поскольку число “нежелательных лиц” вместо того, чтоб уменьшаться, увеличивается.
Мы обратились к Э.Налбандяну с запросом, в котором спрашивали, известно ли ему, почему запрещен въезд вышеуказанных граждан в соседнюю страну, какие шаги предпринимает внешнеполитическое ведомство РА для решения этого вопроса и какие ответы получены от грузинских коллег.
В ответе МИД говорилось: “Сообщаем, что указанная проблема находится в центре внимания властей РА и поднимается на встречах различного уровня с грузинскими партнерами”.
Через наших грузинских коллег мы обратились с запросом и в МИД Грузии, которому подчиняются пограничники этой страны. Нас интересовало, почему запрещен въезд в Грузию вышеназванных лиц, скольким гражданам Армении запрещен въезд в Грузию и каковы причины запрета.
МИД Грузии ответило, что не может предоставить сведения относительно запрета на въезд указанных граждан, поскольку это касается персональных данных, которые ограничены положениями закона Грузии “О персональных данных”.
Между тем никто из граждан Армении, которым было отказано во въезде в Грузию, не пытался оспорить вопрос правовым путем, хотя их право на свободное пермещение было ограничено без какого-либо законного обосноваия или объяснения.
По мнению Ваге Саркисян, обращаться в грузинские суды бессмысленно, поскольку они не пойдут против решения силовых структур страны. “У человека, более или менее знакомого с внутренней ситуацией в Грузии в последние годы, мое решение обратиться в суд может вызывать усмешку. Что касается обращения в ЕСПЧ, то это слишком затратный, долгосрочный и в некотором смысле нерезультативный процесс, поскольку трудно поверить, что в случае победы грузинские силовые структуры подчинятся этому решению и отменят запрет нам мой въезд в Грузию. Более правильным мне показалось решение вопроса путем внутренних обсуждений, хотя прошло уже два года, но дело не двигается с мертвой точки”,- добавил Ваге Саркисян. Историк отметил, что вопрос массовых запретов на въезд армянских граждан в Грузию следует решить путем активного вовлечения компетентных государственных органов. “Когда-нибудь с этой проблемой столкнутся все, поскольку она возникла на безличностной почве, а в случае продолжения подобных проявлений грузинская сторона может начать запрещать въезд в Грузию и, что самое обидное, в Джавахк любого государственного или общественного деятеля Армении. Что касается причин введения запрета, то их можно придумать сколько угодно”,- сказал В.Саркисян.