Հաշմանդամություն ունեցող երեխայի անունով նոր տարվա սեղան են ուզում զարդարել
39-ամյա նկարչուհի, գրող, սոցիալական աշխատող Արև Ղամբարյանն իր երեք անչափահաս երեխաների և թոշակառու մոր հետ արդեն 13 տարի ապրում է Վանաձորի ուսանողական 14 հանրակացարանում (2 ամսով տեղափոխվել են վարձով բնակարան. հանրակացարանի սենյակը վերանորոգման կարիք ունի): Միայնակ մայրը պնդում է, որ իր միջնեկ երեխայի` ի ծնե հաշմանդամ 9-ամյա Սյուզի Ղամբարյանի անունը շահարկելով` «ՎԻ ԸՆԴ ԷԻ» կազմակերպությունը դրամ է հավաքում` քաղաքացիներին վաճառելով ամսագրեր:
Արև Ղամբարյանի միջնեկ երեխան` Սյուզին, ծնվել է «Պիեռ Ռոբինի» համախտանիշով` «գայլի երախ», ունի սկոլիոզ, սրտի արատ, երեխայի մոտ առկա է ստորին ծնոտի հետաճ, լսողական խնդիր, թեպետ 9 տարեկան է, բայց հասակը համապատասխանում է 5 տարեկան երեխայի հասակի: «Արաբկիր ԲԿ»-ում կատարվել է երկու վիրահատություն:
Պատահաբար թակել էին Ղամբարյանների դուռը
Չիմանալով, որ վարձով բնակարանում ապրում է հենց Ղամբարյանների ընտանիքը, կազմակերպության կամավորներից մեկը, ով ներկայացել է Դավիթ անունով, երեկ թակել է հենց այդ բնակարանի դուռը: Կամավորը Արև Ղամբարյանին առաջարկել է ամսագրեր, գրքույկներ` ասելով, որ հասույթը հաշմանդամ Սյուզի Ղամբարյանին է փոխանցվելու բարեգործական նպատակներով: «Ասեցի` հիմա գումար կհանեմ, բայց հանեցի ու սկսեցի նկարել, ասեցի, որ Սյուզին իմ աղջիկն է, իր գրքերը թողեց ու դուրս եկավ տնից,- պատմեց Արև Ղամբարյանը` նշելով, որ, իր կարծիքով, այդ կամավորը կապ չուներ կազմակերպության հետ: Հետո Արևը ոստիկանությունում իմացել է, որ տղան անչափահաս է. «Ուղղակի ուզում էր փող ախատեր»:
Արև Ղամբարյանի խոսքով, մի քանի ժամ անց նույն երիտասարդը վերադարձել է Սիրուշիկ անունով մի աշխատակցուհու հետ. «Եկել էին իրենց թողած գրքերի հետևից: Բերդ քաղաքից մի երեխայի տվյալներ էլ կային, որը իրենց հաջորդ ակցիայի զոհը պիտի լիներ: Զոհ բառից չեմ խուսափում, որովհետև իրոք զոհ է: Թղթերը վերցրեց, ասեցի` դրեք թղթերը, ասեցի, որ ոստիկաններ են գալու»,- «Հետքի» հետ զրույցում պատմեց Արև Ղամբարյանը` նշելով, որ թղթերը ետ չի տվել աշխատակցուհին ու սկսվել է խառնաշփոթ:
«Գրքերը», նաև Բերդ քաղաքից այլ երեխայի տվյալներ
«Սյուզին ահաբեկված էր: Ամբողջ գիշեր վեր էին թռչում, իսկ տղաս` Սմբատը դեմքը ուռած է զարթնել այսօր»,- ասաց երեք երեխաների մայրը: Արևի փոքր աղջիկը` 7 տարեկան Սոնան այդ պահին կողմնորոշվել ու նկարահանել է խառնաշփոթի պահը:
Արև Ղամբարյանը նշեց, որ ունի կապտուկներ, վնասվել են եղունգները, քանի որ ձեռքերը հետ է ճկել կազմակերպության աշխատակցուհին: Ղամբարյանի պատմելով, նա ասել է, որ բարեկամը, հորեղբայրը դատախազ է: Միայնակ մայրը հաղորդեց, որ դրանից հետո եկել են ոստիկանները, և ինքը բաժնում հաղորդում է ներկայացրել`կցելով նաև գրքույկները: Երկուշաբթի օրն էլ նշանակված է դատաբժշկական փորձաքննություն:
Արևը պնդեց` չի դիմել որևէ կազմակերպության
Գարնանը իրեն է մոտեցել մի սոցիալական աշխատող` Նարեկ անունով, ով ասել է` կա կազմակերպություն, որը օգնում է կարիքի մեջ գտնվողներին, հաշմանդամ երեխաներին: Արև Ղամբարյանի սենյակի հոսանքը 2014-ի հոկտեմբերից անջատված է եղել պարտքի պատճառով: Նա խնդրել է էլեկտրաէներգիայի վարձը վճարել, կտրոնն իրեն տալ ու հատուկ դհոլ գնել Սյուզիի համար. «Սյուզիի ձեռքերը իր հասակակիցների ձեռքերից կարճ են, չի կարողանում նվագել: Բայց իրենց խոստացած մայիս ամսվա վերջը անցավ, խոստումը չկատարեցին, զանգում էի, անջատում էին հեռախոսները»: Այնուամենայնիվ, Արևը նշեց, որ 30.000 դրամ են իրեն տվել, իսկ հոսանքի` ավելի, քան 100.000-անոց պարտքն այդպես էլ չեն վճարել:
Այդ ժամանակ Արև Ղամբարյանը դիմել է ոստիկանություն` ներկայացնելով նաև մենեջեր ներկայացած տիկին Մելանյայի հետ իր հեռախոսազրույցը (իրականում նա «ՎԻ ԸՆԴ ԷԻ» կազմակերպության հիմնադիրն է ու տնօրենը միաժամանակ): Այս ամենից հետո Արևին տվել են 120.000 դրամ ու խոստացել են, որ Սյուզի Ղամբարյանի անունը այլևս չեն շոշափի:
«Բայց վեց ամիս անց ինձ Վանաձորում մարդիկ տեսնում են ու ասում, որ գիրք են գնել, որտեղ գրված է` իմ երեխային` Սյուզիին 250.000 դրամ է փոխանցվել… երեկվա գրքերը դեկտեմբեր ամսվա տպագրության էին»,- ասաց Արև Ղամբարյանը, ով տարակուսած է, որ իր երեխայի անունը շահարկելով մարդիկ գումար են աշխատում:
Գրքույկները վաճառվել են 1200 դրամով, տպագրվել են «ՎԻ ԸՆԴ ԷԻ» ՍՊԸ-ի պատվերով: Գրքույկի մեջ նշված հեռախոսահամարը` 550-994 գոյություն չունեցող համար էր:
Ո՟ւմ է պատկանում «ՎԻ ԸՆԴ ԷԻ» կազմակերպությունը
«ՎԻ ԸՆԴ ԷԻ»-ը ՍՊԸ է, գրանցվել է 2015. 06.09-ին, ըստ ՀՀ իրավաբանական անձանց էլեկտրոնային ռեգիստրի տվյալների: Հիմնադիրը Մելանյա Ավետիսյանն է:
«Հետքը» փորձեց կապ հաստատել Մելանյա Ավետիսյանի հետ Արև Ղամբարյանի փոխանցած բջջային համարով, պատասխանեց երիտասարդ, ով ներկայացավ որպես Վաչիկ, ասաց, որ Մելանյան իր մայրն է, ասաց նաև, որ ինքը պառլամենտի Վազգեն Սաֆարյանի քրոջ որդին է, ասաց, որ ես չեմ էլ պատկերացնում` ում հետ եմ խոսում. «Ուրեմն շատ զգույշ եղի, դու չգիտես` ում ես զանգել,- «Հետքի» հետ հեռախոսազրույցում սպառնաց «ՎԻ ԸՆԴ ԷԻ» ՍՊԻ-ի տնօրենի տղան` Վաչիկ Անտոնյանը,- Ես իրավաբան եմ, ավարտած, դիպլոմով, աշխատում եմ»:
Երբ ասացի, որ գրքույկի մեջ գրված քաղաքային հեռախոսահամարը գոյություն չունեցող համար է, Վաչիկ Անտոնյանը պատասխանեց` երևի անջատել են: Հարցիս, թե ինչով է զբաղվում իրենց ՍՊԸ-ն, պատասխանեց` ամսագրի խմբագրություն ա, հարկ վճարող ՍՊԸ ա:
Արև Ղամբարյանը Ամանորի նախաշեմին կդառնա գործազուրկ
Արև Ղամբարյանը
Արև Ղամբարյանը համացանցի միջոցով է փորձել բարձրաձայնել իր խնդիրների մասին: Ամռանը արձագանքել է «Մայր Մանե» հասարակական կազմակերպությունը. «Նախագահը եկավ, տեսավ մեր պայմանները, նկարահանեց, անմիջապես մի բարերար Միացյալ Էմիրաթներից հոսանքի համար գումար է փոխանցեց, ու չցանկացավ նշել իր անունը: Դեռ ահագին գումար էլ մնաց: «Կիսաբաց լուսամուտներ» հաղորդումից ենք նվերներ ստացել»,- պատմեց Արևը, ով երեխաներին մանկուց մեծացնում է մոր օգնությամբ. ամուսինը վաղուց է հեռացել:
Սոնա Ղամբարյանը
Անկախ ընտանեկան դժվարություններից` միայնակ մայրը փորձում է հոգալ երեխաների թե նյութական, թե հոգևոր պահանջմունքները: Երեք երեխաներն էլ հաճախում են տարբեր խմբակների: Սմբատն արդեն Վանաձորի Դրամատիկական թատրոնին կից թատերական ստուդայի դիպլոմ ունի, Սյուզին ներառական դպրոցի հետ մեկտեղ հաճախում է դհոլի խմբակ, Սոնան էլ կարատե մարզաձևում ունի հաջողություններ, նաև ասմունքում է ու պարում:
Արև Ղամբարյանը որպես սոցիալական աշխատող աշխատում է Վանաձորում գործող հասարակական կազմակերպություններից մեկում: Բայց ծրագիրն ավարտվել է, և նա դեկտեմբերի 30-ից գործազուրկ է մնալու: Հարցիս, թե ինչպես եք ապրելու, պատասխանեց` չգիտեմ, մի դուռ հաստատ կբացվի…

Хотят заработать на ребенке-инвалиде
Уже 13 лет 39-летняя художница, писатель, социальный работник Арев Гамбарян с тремя несовершеннолетними детьми и матерью-пенсионеркой живет в общежитии в Ванадзоре. Сейчас семья переселилась на съемную квартиру, так как в комнате в общежитии пришлось делать ремонт. Женщина утверждает, что организация “Ви энд Эй”, спекулируя именем ее 9-летней дочери, инвалида от рождения Сюзи Гамбарян, продает книжки, зарабатывая на этом деньги.
Сюзи родилась с врожденной патологией - волчьей пастью, у нее также сколиоз, порок сердца, проблемы со слухом. Кроме того, ее рост соответствует росту пятилетнего ребенка. Девочке дважды делали операцию.
Случайно постучались в дверь съемной квартиры Гамбарянов
Один из добровльцев организации по имени Давид, не зная о том, что на съемной квартире живет именно семья Гамбарянов, вчера постучался к ним. Открывшей дверь Арев Гамбарян парень предложил купить журналы и книжки, сказав, что деньги идут на благотворительность – для передачи девочке-инвалиду Сюзи Гамбарян. “Я ему сказала, что Сюзи – моя дочь. Услышав это, парень оставил книжки и ушел,- рассказала Арев Гамбарян, высказав мнение, что доброволец никакого отношения к данной организации не имел. Уже в полиции Арев узнала, что Давид оказался несовершеннолетним и просто хотел подзаработать.
Спустя несколько часов молодой человек вернулся, но уже с сотрудницей по имени Сирушик. “Они пришли за оставленными книжками. Там была также анкета ребенка из города Берд, который должен был стать очередной жертвой их акции. Я не боюсь использовать слово “жертва”, поскольку это действительно так. Парень хотел забрать бумаги, но я сказала, что не отдам их, так как должны придти полицейские”,- рассказала Hetq.am Арев Гамбарян. После этого между сторонами начался спор.
“Книжки” и анкета ребенка из города Берд
“Сюзи была напугана. Она всю ночь вскакивала, а мой сын Смбат сегодня утром проснулся с опухшим лицом”,- сообщила нам Арев. В момент конфликта ее младшая дочь, 7-летняя Сона, сориентировалась и сделала видеозапись происходившего в их квартире.
На руках Арев Гамбарян имеются синяки, у нее повреждены ногти, так как сотрудница организации хватала ее за руки. Последняя также заявила, что ее родственник прокурор. После этого пришли полицейские, которым Арев представила сообщение и приложила к нему книжки. На понедельник назначена судмедэкспертиза.
Арев утверждает, что не обращалась в какую-либо организацию
Весной к Арев подошел социальный работник по имени Нарек и сказал, что есть организация, которая помогает нуждающимся и детям-инвалидам. Из-за задолженности за электричество с октября 2014 г. комната Арев обесточена. Она попросила Нарека заплатить за использованную электроэнергию, передать ей чек и купить для Сюзи специальный д'ол. “У Сюзи руки короче, чем у ее сверстников, поэтому девочка не может играть на обычном д'оле. Обещанный организацией срок истек, однако свое обещание они не выполнили. Если я звонила, то они отключали телефон”. Тем не менее, по словам Арев, ей передали 30 тысяч драмов, однако задолженность за электроэнергию – 100 тысяч драмов – не погасили.
Тогда Арев Гамбарян обратилась в полицию, передав также запись телефонного разговора с некоей Меланией, представившейся менеджером (на самом деле Мелания является учредителем и директором организации “Ви энд Эй”). После этого Арев выдали 120 тысяч драмов и пообещали больше не использовать имя Сюзи Гамбарян.
Аудио: телефонный разговор с директором организации “Ви энд Эй” Меланией Аветисян
“Спустя шесть месяцев люди, которые встречали меня в Ванадзоре, сообщали, что купили книгу, в которой написано, что моей дочке Сюзи перечислено 250.000 драмов… Эти книжки были напечатаны в декабре”,- рассказала Арев Гамбарян, выразив возмущение тем, что какие-то люди, спекулируя именем ее дочери, зарабатывают деньги.
Книжки продавались за 1200 драмов и были напечатаны по заказу ООО “Ви энд Эй”. В книжке был указан и несуществующий номер: 550-994.
Кому принадлежит организация “Ви энд Эй”
ООО “Ви энд Эй” было зарегистрировано 06.09.2015 г. Учредителем является Мелания Аветисян.
Hetq.am попытался связаться с Меланией по номеру мобильного телефона, который нам сообщила Арев Гамбарян. На звонок ответил молдой человек, назвавшийся Вачиком. Он сказал, что Мелания его мать, что он племянник Вазгена Сафаряна из парламента и что я просто не представляю, с кем разговариваю. “Предупреждаю, будь осторожна, ты не знаешь, с кем говоришь,- пригрозил в телефонной беседе со мной сын Вачик Антонян. – Я дипломированный юрист, работаю…”
Когда я сказала, что в книжке указан несуществующий номер городского телефона, Вачик Антонян заявил: наверное, отключили. На мой вопрос, чем занимается их ООО, он ответил: это редакция журнала, платящее налоги ООО.
Накануне Нового года Арев Гамбарян станет безработной
Арев Гамбарян
О своих проблемах Арев Гамбарян попыталась рассказать в Интернете. Летом откликнулась общественная организация “Майр Мане”. “Пришел ее председатель, увидел, в каких условиях мы живем, снял нас на видео. Сразу после этого благотворитель из Объединенных Эмиратов перечислил нам деньги на электроэнергию, не пожелав при этом назвать свое имя. После оплаты у нас еще осталась значительная сумма. Мы также получили подарки от программы “Полуоткрытые окна”,- рассказала Арев. Отметим, что молодая женщина растит детей с помощью своей матери. Муж давно оставил семью.
Сона Гамбарян
Невзирая на трудности, Арев пытается удовлетворять не только материальные, но и духовные потребности своих детей. Смбат имеет диплом театральной студии при Ванадзорском драматическом театре. Сюзи наряду с занятиями в инклюзивной школе посещает кружок игры на д'оле. Сона добилась успехов в карате, она также декламирует и танцует.
Арев Гамбарян работает социальным работником в одной из общественных организаций в Ванадзоре. Однако программа, в которой она участвовала, уже закончилась, и с 30 декабря женщина останется без работы. На мой вопрос, как будете жить, Арев ответила: не знаю, но какая-нибудь дверь обязательно откроется…