24 տարվա արդարացման դատավճիռների թիվն անհայտ կմնա. պատճառը հրդեհն է (ինֆոգրաֆիկա)
ՀՀ վճռաբեկ դատարանի նախագահԱրման Մկրտումյանը տարեվերջին հանդես է եկել շնորհավորական ուղերձով, որտեղի ի թիվս այլ ոլորտների, որպես նվաճում է ներկայացրել քրեական գործերով արդարացման դատավճիռների ավելացումը:
«Հետքը» փորձեց ճշտել, թե Հայաստանի անկախացումից ի վեր քանի արդարացման դատավճիռ է կայացվել: Այնինչ մեր պետությունում 24 տարվա ընթացքում արդարացվածների թիվը որևէ մեկն այդպես էլ չի կարող իմանալ: Պատճառը 8 տարի առաջ արդարադատության նախարարության շենքում բռնկված հրդեհն է:
Արդարադատության նախարարությունից մեր հարցմանը պատասխանեցին,որ ԱՆ շենքում 2008թ. բռնկված հրդեհի պատճառով չեն պահպանվել հարցված արխիվային տեղեկությունները:
1999- ին 6000 մեղադրյալից արդարացվել է ընդամենը 2-ը
Փորձեցի համացանցում գտնել անհրաժեշտ նյութեր: Ժամանակագրական առումով արդարացման դատավճիռների մասին ամենահին ինֆորմացիան ՀՀ գլխավոր դատախազության պաշտոնական կայքում է՝ 2000թ. գրված տեղեկատվական նամակում, որտեղ նշված է, որ 1999թ. քննվել է 4894 քրեական գործ 6078 անձի վերաբերյալ, որից 52 գործով՝ 83 անձանց նկատմամբ գործերի վարույթները կարճվել են: Կայացվել է 2 արդարացման դատավճիռ՝ 2 անձի նկատմամբ:
Այսինքն՝ 1999թ. ՀՀ դատարաններում մոտ 6000 մեղադրյալներից արդարացվել են ընդամենը 2-ը: Իսկ անկախության առաջին տարիներին տարեկան որքան արդարացման դատավճիռ է կայացվել ՀՀ դատարաններում, մնում է անհայտ:
1999թ. վիճակագրությունից հետո մի մեծ ընդմիջում է
Հայաստանի դատական համակարգի ինտերնետային կայքում պահպանված է արխիվային տեղեկատվություն դեռևս 2007թ. Վճռաբեկ դատարանի այն ժամանակվա նախագահ Հովհաննես Մանուկյանի և ԵԽԽՎ վեհաժողովի մոնիտորինգի հանձնաժողովի անդամներ Ժորժ Կոլոմբիենի և Նևեն Միմիցանի հանդիպման մասին: Նշված է, որ հանդիպմանն առանձնակի ուշադրության է արժանացել արդարացման դատավճիռների սակավաթվությունը։
Եվ հենց դրանից հետո է, որ ՀՀ-ում սկսում է տարեցտարի ավելանալ արդարացման դատավճիռների թիվը: Այդ մասին տեղեկանում ենք նույն կայքում զետեղված վերջին տարիներին կայացված արդարացման դատավճիռների մասին վիճակագրությունից:
| Դավիթ Ավետիսյան |
Վճռաբեկ դատարանի քրեական պալատի նախագահ Դավիթ Ավետիսյանը վերջին տարիներին պարբերաբար ներկայացրել է արդարացման վիճակագրությունը՝ համեմատելով թվերը նախորդ տարիների արդարացվածների թվի հետ: Ըստ այդմ, ստացվել է այսպիսի պատկեր.
Ինչի՟ մասին է վկայում Հայաստանում արդարացման դատավճիռների ավելացումը
Վճռաբեկ դատարանի քրեական պալատի նախագահ Դավիթ Ավետիսյանի կարծիքով, արդարացման դատավճիռների ավելացումը վկայում է դրական միտումների մասին:
| Գևորգ Կոստանյան |
ՀՀ գլխավոր դատախազ Գևորգ Կոստանյանը «Ռ-էվոլյուցիա» հաղորդման ժամանակ նշել է, որ արդարացման դատավճիռների քանակի ավելացումը պայամանավորված է դրանով` մեծամասամբ, որ դատախազները ավելի հաճախ են սկսել մեղադրանքներից հրաժարվել դատարանում:
«Սա ուղղակի խորհրդային ժամանակներից մնացած պլանային գործելաոճ է»
| Գուրգեն Հարությունյան |
ՀՀ փաստաբանների պալատի անդամ Գուրգեն Հարությունյանը պատասխանեց այսպես. «Ի՞նչ է նշանակում արդարացման դատավճիռների աճ: Սա ուղղակի խորհրդային ժամանակներից մնացած պլանային գործելաոճ է` ամեն տարի մի քանի տոկոս ավելի: Եվ ընդհանրապես, այդ վիճակագրությամբ իրենք են ընդունում, որ նախորդ տարիներին կայացրել են ապօրինի մեղադրական դատավճիռներև, իբր, թե տարեցտարի շտկվում է իրավիճակը, այսինքն, ըստ էության, ընդունում են, որ նախորդ տարիներին դատավորների կողմից թույլ են տրվել օրենքի կոպիտ խախտումներ, եթե ոչ արդարադատության դեմ ուղղված հանցագործություններ: Սա աբսուրդ է. արդարացման դատական ակտերը չեն կարող կամ աճել, կամ պակասել կամայականորեն: Մի տարի դրանք կարող են ավելի լինել, մի տարի պակաս: Նորմալ երկրներում հենց այդպես է»:
«Հատուկենտ արդարացումները կամ տերերի ցանկության արդյունքն են, կամ էլ…»
ՀՀ փաստաբանների պալատի անդամ Մարատ Կոստանյանի համոզմամբ, դատարանը (դատավորը) հանդես է գալիս ոչ թե որպես իշխանության ինքնուրույն ճյուղ, այլ միայն ու միայն իրականացնում է այս պահի կառավարողների կամքը:
«Հիշիր՝ իրավունքի սովետական պաշտոնական բնորոշումը. «Իրավունքը տիրող դասակարգի կամքն է՝բարձրացրած օրենքի աստիճանի»: Այլ բան սպասել այսօրինակ դատական համակարգից, ըստ էության, անհնար է, իսկ հատուկենտ արդարացումները կամ տերերի ցանկության արդյունքն են, կամ էլ, լավագույն դեպքում, կոչված են կոսմետիկ երանգներով քողարկել անհրաժեշտ բարեփոխումների վիժեցումը»,- կարծիք հայտնեց փաստաբան Կոստանյանը:
| Մարատ Կոստանյան | Անի Թորոսյան |
Փաստաբան Անի Թորոսյանի կարծիքով, արդարացման դատավճիռների ավելացման գործում լուրջ ներդրում ունի փաստաբանների հետևողական աշխատանքը, նաև բարեխիղճ դատավորների առկայությունը, որոնց թիվը, ըստ փաստաբանի,շատ դանդաղ, բայց աճում է: Ըստ փաստաբանի՝ կարևոր է նաև լրագրողների հետևողական աշխատանքը, երբ գործերը հրապարակային են դարձվում ու բարձրաձայնվում է յուրաքանչյուր խախտում:
«Քրեակատարողական հիմնարկներում դեռ նստած են որոշները, ուրիշի պատիժն են կրում»
Փաստաբան Հայկ Ալումյանը ոչ թե հավատում է, այլ համոզված է, որ մեր բանտերում կան անմեղ մարդիկ: Նա ասում է, որ իր համոզմունքը կարող է ապացույցներով ամրապնդել. «Այն, որ հիմա ավելացել են արդարացվողները՝ դառնալով, օրինակ,100 քաղաքացի տարեկան, իսկ 10-15 տարի առաջ 1-2 արդարացման դատավճիռ էր լինում կամ տարիներով չէր լինում, վկայում է այն մասին, որ 1999-ին մոտ 98 մարդ անմեղ է դատապարտվել: Իսկ ո՟ւր են այդ 98-ը հիմա. քրեակատարողական հիմնարկներում դեռ նստած են որոշները ու ուրիշի պատիժն են կրում: Այսինքն՝ 1990-ականներին զրոին ձգտող արդարացման դատավճիռների քանակը նշանակում է մի բան՝ բոլորը դատապարտվում էին՝ անմեղ, թե մեղավոր:Վիճակագրությունը ուժեղ ցուցանիշ է, սխալի հավանականությունը չնչին կարող է լինել: Սա շատ լուրջ թեմա է»:
Տասնյակ տարիներ անց քննված գործերը Հայաստանում չեն վերաբացվում
Գաղտնիք չէ, որ դատական սխալները հատկապես անդառնալի են, երբ մարդըդատապարտվում է երկարատև ու ցմահ ազատազրկման: Հայաստանի բանտերում դեռ պատիժ են կրում քաղաքացիներ, ովքեր դատապարտվել են անկախացման առաջին տասնամյակում, երբ նոր էին սաղմնավորվում պետական համակարգերը, այդ թվում դատականը: Նրանցից ոմանք աջակցության ձայն են բարձրացնում, պնդում, որ անմեղ լինելով են դատապարտվել: Սակայն տասնյակ տարիներ անց քրեական գործի վերաբացման, հետևաբար արդարացման դատավճռի նախադեպ մեզանում գոյություն չունի, չնայած նրան, որ Հայաստանի դատաիրավական համակարգը ավելի, քան 20 տարի բարեփոխումների տարբեր փուլեր է անցնում միջազգային ֆինանսական աջակցությամբ. պարբերաբար փոխփոխվում է քրեական արդարադատության ոլորտի օրենսդրությունը, փորձ է արվում ներմուծել ու կիրառել նոր գործիքներ:
ԱՄՆ Միչիգանի պետական համալսարանը վարում է արդարացվածների ազգային ռեգիստր
2012 թ-ին Միչիգանի պետական համալսարանի Իրավունքի դպրոցը Հյուսիսարևմտյան համալսարանիԴատական սխալների կենտրոնի հետ համատեղ հիմնել է Արդարացվածների Ազգային ռեգիստրը: Արխիվացված տեղեկատվության համաձայն, 1989 թ-ից սկսած մինչ օրս ԱՄՆ-ում տասնյակ տարիներ անց գործերի վերաբացմամբ ծանրագույն հանցանքների մեջ մեղադրված 1728 անմեղ քաղաքացի է վերադարձել ազատություն, որոնցից 336-ը արդարացվել է իրեղեն ապացույցների պահպանման շնորհիվ կատարված գենետիկական` ԴՆԹ թեստերի արդյունքներով:
Արդարացվածների ռեգիստրում տարիներ անց գործերի վերաբացմամբ արդարացվածների պատմությունները ներկայացված են մանրամասնորեն, նրանց լուսանկարներով, արդարացման դատավճռին հասնելու ճանապարհի նկարագրությամբ: Ռեգիստրում կան նաև բազմաթիվ հետազոտություններ՝ դատական սխալների պատճառների, դրանց վերացմաննոր գործիքների մասին:
Ինֆոգրաֆիկան և գլխավոր լուսանկարը՝ Տաթև Խաչատրյանի
Փաստաբաններ Գուրգեն Հարությունյանի, Մարատ Կոստանյանի և Անի Թորոսյանի լուսանկարներն՝ իրենց ֆեյսբուքյան էջերից

Число оправдательных приговоров за 24 года останется неизвестным. Причина – пожар (инфографика)
В конце года председатель Кассационного суда РА Арман Мкртумян выступил с поздравительным посланием, в котором в качестве достижения назвал увеличение числа оправдательных приговоров по уголовным делам.
Hetq.am попытался выяснить, сколько оправдательных приговоров было вынесено за всю историю независимости Армении. Оказалось, что установить число таких приговоров, вынесенных в нашей стране за 24 года, невозможно. Причиной является пожар, который произошел в здании Министерства юстиции РА 8 лет назад.
В ответ на наш запрос это ведомство сообщило, что затребованные нами данные не сохранились из-за пожара.
В 1999-ом из 6000 обвиняемых были оправданы только двое
Я попыталась найти соответствующие материалы в Интернете. На официальном сайте Генпрокуратуры РА самая старая информация об оправдательных судебных приговорах содержится в записи 2000 г. В ней собщается, что в 1999 г. было рассмотрено 4894 уголовных дела, возбужденных против 6078 лиц. Производство 52 уголовных дел против 83 лиц было прекращено. Оправдательные приговоры были вынесены в отношении двух лиц.
То есть в 1999 г. из представших перед судами РА 6000 обвиняемых были оправданы всего двое. Что касается того, сколько оправдательных приговоров ежегодно выносилось в первые годы независимости Армении, то это число остается неизвестным.
После статистики 1999 г. следует большой перерыв
На интернет-сайте судебной системы РА сохранилась архивная информация о встрече в 2007 г. занимавшего в то время пост председателя Кассационного суда Ованнеса Манукяна с членами мониторинговой комиссии ПАСЕ Жоржем Коломбье и Невеном Мимицаном. Отмечалось, что в ходе встречи особое внимание было уделено вопросу малочисленности оправдательных приговоров.
Именно после этого в Армении число оправдательных приговоров начало увеличиваться с каждым годом. Об этом свидетельствует размещенная на том же сайте статистика таких приговоров за последние годы.
| Давид Аветисян |
Председатлеь уголовной палаты Кассационного суда Давид Аветисян в последние годы регулярно представляет статистику оправданий, сравниня эти цифры с аналогичными цифрами предыдущих лет. В результате сложилась следующая картина:
О чем свидетельствует увеличение числа оправдательных приговоров
По мнению председателя уголовной палаты Кассационного суда Давида Аветисяна, увеличение в Армении оправдательных приговоров свидетельствует о положительных тенденциях.
| Геворк Костанян |
Генпрокурор РА Геворк Костанян в телевизионной передаче “Р-Эволюция” отметил, что увеличение числа оправдательных судебных приговоров обусловлено в основном тем, что прокуроры начали чаще отказываться в судах от обвинений.
“Это оставшийся с советских времен плановый метод действий”
| Гурген Арутюнян |
Член Адвокатской палаты РА Гурген Арутюнян отметил следующее: “Что значит рост оправдательных судебных приговоров? Это просто оставшийся с советских времен плановый метод действий, то есть каждый год на несколько процентов больше. И вообще, этой статистикой они признают, что в предыдущие годы выносились незаконные обвинительные приговоры и что с каждым годом ситуация улучшается. То есть они признают, что в предыдущие годы судьи допускали грубые нарушения закона, если не совершали преступление против правосудия. Это абсурд. Число оправдательных судебных актов не может призвольно увеличиваться или уменьшаться”.
“Единичные оправдания являются либо результатом желания хозяев, либо…”
Член Адвокатской палаты РА Марат Костанян убежден, что суд (судья) вместо того, чтобы выступать как самостоятельная ветвь власти, всего лишь выполняет волю власть имущих на данный момент.
“Вспомните официальное советское определение: право – это лишь возведённая в закон воля господствующего класса. Ожидать от подобной судебной системы чего-то другого, по сути, невозможно, а единичные оправдания являются либо результатом желания хозяев, либо, в лучшем случае, призваны косметическими средствами маскировать срыв необходимых реформ”,- отметил адвокат.
| Марат Костанян | Ани Торосян |
Адвокат Ани Торосян считает, что увеличение числа оправдательных приговоров обусловлено последовательной работой адвокатов, а также наличием добросовестных судей, число которых медленно, но растет. По мнению адвоката, важное значение имеет и последовательная работа журналистов, благодаря которым уголовные дела и любое нарушение закона получают общественный резонанс.
“В уголовно-исполнительных учреждениях все еще есть люди, которые несут наказание вместо других”
Адвокат Айк Алумян убежден, что в наших тюрьмах есть невинные люди. Свои слова он обосновывает следующими аргументами: “То, что в последнее время число оправданных увеличилось, скажем, до 100 человек в год, а 10-15 лет назад этот показатель составлял 2 человека, свидетельствует о том, что в 1999-ом были осуждены примерно 98 невинных людей. А где сейчас эти 98 человек? В уголовно-исполнительных учреждениях все еще содержатся люди, которые несут наказание вместо других. То есть в 90-х годах осуждались все: и виновные, и невиновные. Это очень серьезная тема”.
В Армении уголовные дела не пересматриваются даже спустя десятки лет
Не секрет, что судебные ошибки бывают необратимыми особенно в тех случаях, когда человек приговаривается к длительным срокам лишения свободы или пожизненно. В армянских тюрьмах еще содержатся граждане, которые были осуждены в первое десятилетие независимости страны, когда государственные системы, в том числе судебная, еще только формировались. Некоторые заключенные просят о помощи, утверждая, что были осуждены несправедливо. Однако в нашей стране даже спустя десятки лет нет прецедента пересмотра уголовных дел, а значит, нет прецедента оправдания осужденного. И это несмотря на то, что в судебно-правовой системе Армении при финансовом содействии международных структур уже более 20 лет осуществляются реформы.
Мичиганский государственный университет США ведет Национальный реестр оправданных
В 2012 г. Школа права Мичиганского государственного университета совместно с Центром судебных ошибок Северо-Западного университета основала Национальный реестр оправданных. Согласно архивированной информации, в результате пересмотра уголовных дел в период с 1989 года по сей день в США, спустя десятки лет, на свободу вышли обвиненные в тяжких преступлениях 1728 невинных граждан. 336 из них были оправданы на основании результатов тестов ДНК, сделанных благодаря сохранению вещественных доказательств.
В реестре оправданных подробно представлены истории людей, которые были оправданы после пересмотра их уголовных дел. Имеются также аналитические материалы, в которых выявлены причины судебных ошибок и предложены инструменты их устранения.