Անահիտ Թարխանյան. «Կաշառքի դիմաց ազգային արժեքներ ոչնչացնողը ազգի թշնամին է»
Ճարտարապետ Անահիտ Թարխանյանի հայտարարությունը Երեւանի քաղաքապետարանի կողմից «Զվարթնոց» օդանավակայանի կլոր մասնաշենքի ապամոնտաժման թույլտվություն տրամադրելու վերաբերյալ
Երեւանի քաղաքապետարանը 2015 թ․ դեկտեմբերին ապամոնտաժման թույլտվություն է տրամադրել «Արմենիա» Միջազգային Օդանավակայաններ» ՓԲԸ-ին` «Զվարթնոց» օդանավակայանի կլոր մասնաշենքի մասնակի ապամոնտաժման համար։
1974 թ․ կառուցված «Զվարթնոց» օդանավակայանը հայ ժողովրդի կողմից ճանաչված է որպես Հայաստանի խորհրդանիշ, իսկ միջազգային հանրության կողմից գնահատված է որպես խորհրդային մոդեռնիզմի եզակի նմուշ։ 2012 թ․ դեկտեմբերին Վիեննայի 19-րդ Ճարտարապետական կոնգրեսի շրջանակներում ընդունվել էր բանաձեւ, որով կոչ էր արվել ՀՀ կառավարությանը` պահպանել, առանց ձեւափոխությունների վերականգնել եւ պատմական հուշարձանների շարքում ընդգրկել խորհրդային մոդեռնիզմի նմուշները, այդ թվում` «Զվարթնոց» օդանավակայանի կլոր ուղեւորային համալիրը։
Ի պատասխան այս բանաձեւի` ՀՀ քաղաքաշինության նախարարի տեղակալ Ալեքսան Կարապետյանը 2013 թ. հունվարի 15-ին նամակ էր հղել Վիեննայի ճարտարապետական կենտրոնի ղեկավար Դիտմար Շտեյներին, որով հավաստիացրել էր, որ «Զվարթնոց» օդանավակայանի կլոր մասնաշենքը գտնվում է պետության եւ ղեկավարության ուշադրության ու հոգածության ներքո:
2013 թ․ նոյեմբերի 11-ին ՀՀ նախագահին կից Հանրային խորհուրդը մերժել էր «Զվարթնոց» օդանավակայանի ուղեւորային հին համալիրի (կլոր շենք) քանդման վերաբերյալ «Արմենիա» Միջազգային Օդանավակայաններ» ՓԲԸ-ի առաջարկը եւ այդ շինության պահպանման խնդրանքով դիմել էր ՀՀ կառավարությանը։ Իսկ 2015 թ․ հոկտեմբերի 15-ին, ՀՀ սփյուռքի նախարարության եւ ՀՀ քաղաքաշինության նախարարության աջակցությամբ, Ճարտարապետների համահայկական 3-րդ համաժողովը կոչով դիմել էր ՀՀ իշխանություններին` ճանաչել այդ շինության արժեքը և ապահովել դրա պահպանումը ապագա սերունդների համար:
Նման պայմաններում, երբ առկա է Հայաստանի, համայն հայության եւ միջազգային հանրության հեղինակավոր կառույցների միասնական դիրքորոշումը «Զվարթնոց» օդանավակայանի համալիրի վերաբերյալ, որեւէ հայ պաշտոնյայի կողմից ապամոնտաժելու թույլտվություն տալը հնարավոր է միայն կոռուպցիոն շահի առկայության պարագայում։ Կաշառքի դիմաց ազգային արժեքներ ոչնչացնողը ազգի թշնամին է։ Ուստի, «Զվարթնոց» օդանավակայանի համալիրը ոտնձգություններից պաշտպանելու նպատակով ես` որպես համալիրի հեղինակի ժառանգ, դիմելու եմ Հայաստանի եւ Արգենտինայի իրավապահ մարմիններին, ինչպես նաեւ կոռուպցիայի դեմ պայքարող միջազգային կառույցներին։

Анаит Тарханян: “Тот, кто за взятку уничтожает национальные ценности, является врагом нации”
Архитектор Анаит Тарханян выступила с заявлением в связи с выдачей мэрией Еревана разрешения на демонтаж круглого корпуса аэропорта “Звартноц”
В декабре 2015 г. мэрия Еревана выдала ЗАО “Международные аэропорты “Армения” разрешение на частичный демонтаж круглого корпуса аэропорта “Звартноц”.
Построенный в 1974 г. аэропорт “Звартноц” стал для армянского народа символом Армении, а международная общественность признала его уникальным образцом советского модернизма. В декабре 2012 г. в рамках прошедшего в Вене 19-го конгресса ахитекторов была принята резолюция, в которой содержался призыв к правительству Армении сохранить, восстановить без искажений и включить в ряд исторических памятников образцы советского модернизма, в том числе круглый корпус аэропорта “Звартноц”.
В ответ на эту резолюцию заместитель министра градостроительства РА Алексан Карапетян 15 января 2013 г. направил руководителю венского Центра архитектуры Дитмару Штейнеру письмо, в котором заверил, что круглый корпус аэропорта “Звартноц” находится в центре внимания и под защитой государства и его руководства.
11 ноября 2013 г. Общественный совет при президенте РА отклонил предложение ЗАО “Международные аэропорты “Армения” о сносе круглого пассажирского корпуса (круглого здания) аэропорта “Звартноц” и обратился к правительству РА с просьбой сохранить сооружение. 15 октября 2015 г. III Всеармянский конгресс архитекторов при поддержке министерств диаспоры и градостроительства РА обратился к властям страны с призывом признать ценность этого сооружения и сохранить его для будущих поколений.
В этих условиях, когда со стороны Армении, всего армянства и международной общественности проявляется единый подход к комплексу аэропорта “Звартноц”, выдача тем или иным армянским чиновником разрешения на демонтаж возможна только при наличии коррупционного интереса. Тот, кто за взятку уничтожает национальные ценности, является врагом нации. Поэтому для защиты комплекса аэропорта “Звартноц” от посягательств я как наследница автора комплекса намерена обратиться к правоохранительным органам Армении и Аргентины, а также к международным структурам по борьбе с коррупцией”.