Բզզոցը սահման է գալիս. փեթակներ` սահմանամերձ կարիքավոր գյուղերին
ONEArmenia` շահույթ չհետապնդող կազմակերպությունը, որը կենտրոնանում է Հայաստանում կայուն տնտեսություններ ստեղծելու վրա, փետրվարի 3-ին նոր արշավ հայտարարեց Բաղանիս սահմանամերձ գյուղում`մեղվաբուծական գործունեություն սկսելու համար:
Բաղանիսում ապրում է մոտ 800 մարդ: Այդ գյուղը գտնվում է Հայաստան-Ադրբեջան սահմանից մի քանի կիլոմետր հեռու, և տնտեսական վիճակն այնտեղ ծանր է: Հողերի մեծ մասն անհասանելի է սահմանային խնդիրների, ականների ու դիպուկահարների ժամանակ առ ժամանակ կրկնվող կրակոցների պատճառով: Շրջանում արդյունաբերություն չկա, և աշխատատեղերի պակասը բերում է արտագաղթի բարձր ցուցանիշների. տղամարդիկ հեռանում են՝ աշխատանք փնտրելով մայրաքաղաքում`Երևանում, կամ հարևան Ռուսաստանում:
«Հարկավոր է Բաղանիսում կայուն եկամուտ ապահովող գործունեություն ստեղծել և ընտանիքները ստիպված չեն լինի իրարից հեռու լինել»,- ասում է ONEArmenia-ի հիմնադիր Պատրիկ Սարկիսյանը: «Մեր նպատակն է ռազմավարական նշանակություն ունեցող այս շրջանում ապրող մարդկանց օգնել ապրել ու բարգավաճել սեփական հողում»:
«Bring on the Buzz»-ը հենց դրա մասին է: ONEArmenia-ի և Սահման ՀԿ-ի համատեղ դրամահավաք-արշավը Բաղանիսում բնակվող 18 ընտանիքի կապահովի չորսական փեթակով՝ նրանց հնարավորություն տալով ունենալ կայուն եկամուտ և ապահովել իրենց ապրուստը մեղր արտադրելով:
Հավաքված գումարը կուղղվի Հայաստանում արտադրված փեթակների, մեղվաընտանիքների, մեղվապահության գործիքների և սարքավորումների ձեռքբերմանը: 18 ընտանիքներից յուրաքանչյուրը կստանա մանրամասն ուսուցում մեղվապահության մեթոդների մասին և նաև աջակցություն կունենա արտադրված մեղրի գնորդներին գտնելու հարցում:
«Մեր նպատակն է ապահովել կայուն, մնայուն առաջխաղացում»,- ասում է Սահման ՀԿ-ի համահիմնադիր Աննա Աղաջանյանը: Նախագծի կայունությունը ապահովելու համար Սահմանի մեղվապահության գիտակը մի տարվա ընթացքում մշտապես կայցելի նոր մեղվաբույծներին՝ տրամադրելով համապատասխան վերապատրաստում ու խորհրդատվություն:
Մեղվապահություն. կայուն գործունեություն Հայաստանի գյուղերի համար
ՄԱԿ-ի Պարենի և գյուղատնտեսության կազմակերպությունը (ՊԳԿ) մեղվապահությունը նկարագրել է որպես կայուն ապրուստ ապահովելու օգտակար միջոց: Մեղուները բարդ խնամքի կարիք չունեն, քանի որ մեծ մասամբ իրենք իրենց մասին հոգ տանում են: Այնպես որ, մեղվապահությունը լավ է համատեղվում այլ եկամտաբեր գործունեությունների հետ:
Մեղվապահությունը ոչ ժամանակատար է, ոչ էլ չափազանց բարդ. սակայն այն շահութաբեր է: Մեկ փեթակը կարող է տարեկան արտադրել մինչև քսանհինգ կիլոգրամ մեղր, իսկ Հայաստանում մեղրի կիլոգրամը կարելի է վաճառել մինչև յոթ դոլար (մոտ 3500 դրամ): Բաղանիսի նման չունևոր սահմանամերձ գյուղերում, որտեղ մեկ ընտանիքի տարեկան միջին եկամուտը մոտ 500 դոլար է կազմում (մոտ 250,000 դրամ), մեղվապահության բիզնես սկսելը կարող է նվազեցնել արտագաղթի խնդիրը տեղի զարգացման շնորհիվ:
Բաղանիսում 72 փեթակ տեղադրելը ոչ միայն կբարելավի տեղացիների կենցաղային պայմանները: Այն դրական ազդեցություն կունենա շրջակա միջավայրի վրա` տարածաշրջան բերելով փոշոտող մեղուների ու այդպիսով երաշխավորելով Բաղանիսի բնական ռեսուրսների պահպանումը:
Նաև հայտնի է, որ մեղուները լավ են զարգանում ոչ արդյունաբերական տարածաշրջաններում, ինչպիսին է Տավուշի մարզը, որտեղ օդը մաքուր է, շրջակա միջավայրն էլ` չաղտոտված: «Առողջ մեղուները օգնում են ապահովել մեղրի որակը»,- բացատրում է Սահման ՀԿ-ի համահիմնադիր Զորջ Տաբակյանը: «Եվ չնայած Հայաստանի գյուղական բնակավայրերում կլիման հարմար է մեղվապահությամբ զբաղվելու համար, դրա ներուժը դեռ պատշաճ կերպով չի օգտագործված»:
Կայունություն ու համայնք
Վերջին չորս տարիների ընթացքում Սահման ՀԿ-ն աշխատել է Տավուշի մարզի այլ նմանատիպ գյուղերի հետ, և նրանց աշխատաոճի արդյունավետ լինելն արդեն ապացուցված է: ՀԿ-ի աշխատանքի պատմությունը տպավորիչ է. Բարեկամավան, Բերքաբեր, Չինարի, Այգեձոր ու Ներքին Կարմրաղբյուր գյուղերը արդեն ունեն 30 ջերմոց ու 112 փեթակ:
Համագործակցող երկու ՀԿ-ների համար էլ կարևոր է, որ նախագիծի չսահմանափակվի այդ 18 ընտանիքներով: «Ապագա մեղվապահները արդեն խոսք են տվել օգնել գյուղին` երկու տարվա ընթացքում նվիրաբերելով մեկական կիլոգրամ մեղր յուրաքանչյուր փեթակից»,- ասում է Սահման ՀԿ-ի Աննա Աղաջանյանը: «Նվիրաբերած մեղրը կվաճառվի` տեղի մանկապարտեզին օգնելու նպատակով»:
Կիսվե՛ք կամ կատարե՛ք նվիրատվություն «Bring on the Buzz» արշավին` օգնելով ONEArmenia-ին և Սահման ՀԿ-ին քաղցրացնել Բաղանիս սահմանամերձ գյուղի բնակիչների կյանքը` https://onearmenia.org/campaign: Այս մասին տեղեկացնում է ONEArmenia-ն:

ONEArmenia’s “Bring on the Buzz” campaign to help sustain Armenian border village
On February 3rd, ONEArmenia, a non-profit organizationfocusing on building sustainableeconomies in Armenia, launched a new campaign to initiatebeekeepingactivities in the border village of Baghanis.
About 800 people live in Baghanis, a village located a few kilometersawayfrom the border betweenAzerbaijan and Armenia, where the economic situation is dire. Most of these lands are inaccessible because of unsettled border issues, landmines and occasional sniper fire. There is no industry in the region, and the lack of jobs causes high emigration rates, as the men leave to findwork in Armenia’s capital, Yerevan, or in neighbouringRussia.
“What’s at stakeis the creation of sustainableincome-providingactivities in Baghanis, sothatfamiliesneed not betornapart, noruprooted”, said Patrick Sarkissian, ONEArmenia’sfounder. “Our goal is for the people in a strategically important area to be able to live and thrive on theirown land”.
“Bring on the Buzz” isexactlythat. ONEArmenia and Sahman NGO arecollaborating on a crowdfundingcampaign to provide 18 rural familiesfromBaghaniswith 4 beehiveseach, allowingthem to create a stable income and sustainthemselvesthroughhoney production.
The fundscollectedwill go towards made-in-Armenia beehives, bee colonies, beekeepingtools, andequipment. Each of the 18 familiesinvolvedwillreceive extensive training in beekeeping techniques, and willalsobeassisted in findingmarketoutlets for theirhoney production.
“We’reaiming for sustainable, lasting impact”, says Anna Aghajanian, SahmanNGO’sco-founder. To ensure the project’ssustainability, Sahman’s in-house beekeeping expert willthereforeregularlyvisit the new beekeepers for a full year, providingongoing training and advice.
Beekeeping: a sustainableactivity for Armenian villages
The Food and Agriculture Organization of the United Nations (FAO) has describedbeekeeping as a helpfulmeans to createsustainablelivelihoods. Bees are low maintenance as theytypically look afterthemselves, sobeekeepingfits in wellwithotherincome-providingactivities.
Beekeepingisneither time-consuming, noroverlycomplex, butitis a lucrative trade. One beehivecanproduce up to 25 kilograms of honey per year, and in Armenia, eachkilogramcanbesold for up to 7 dollars. In impoverished border villages such as Baghanis, where a family’sincomeaveragesapproximately 500 dollars per year, starting a beekeeping business canmean the differencebetween local development vs. totalemigration.
The installation of 72 beehives in Baghaniswill not onlyimprove the villagers’ living conditions. It willalso have a positive impact on the surroundingenvironment by bringingpollinatinghoneybees to the region, henceensuring the preservation of Baghanis’snaturalassets.
Bees are alsoknown to thrive in non-industrial areas like the Tavushregion, where the air is clean and the environmentpreserved. “Healthybees help ensure the quality of the honey”, explains George Tabakian, SahmanNGO’sco-founder. “And while the climate in Armenia’scountrysideis favorable to beekeeping, itspotentialhasn’tyet been properlyutilised”.
Sustainability&Community
For the last 4 years, Sahman NGO has been workingwithsimilar villages in the Tavushregion, and their model has alreadyproved efficient. The NGO’strack record is impressive, with 30 greenhouses, and 112 beehivesundertheirbelt in the villages of Barekamavan, Berkaber, Chinari, Aygedzor and NerqinKarmraghbyur.
For bothNGOsinvolved, itis crucial that the project’s impact goesbeyond the 18 familiesprovidedwithbeehives. “The future beekeepers have alreadyagreedthattheywouldgive back to theircommunity by donating 1kg of honey per hive over 2 years”, says Anna AghajanianfromSahman NGO. “The donatedhoneywillthenbesold to help fund the local kindergarten”.
To help ONE Armenia and Sahman NGO makelivessweeter in the border village of Baghanis, share or donate to their “Bring on the Buzz” campaign: http://onearmenia.org/campaign.