Ձերբակալվելուց հետո հարցին՝ «Դու՞ ես սպանել», Պերմյակովը պատասխանել է. «Ոչ, ես ոչինչ չեմ արել»
Գյումրիում տեղակայված ռուսական 102-րդ ռազմաբազայում Վալերի Պերմյակովի գործով դատական նիստը շարունակվեց վկաների հարցաքննությամբ: Դատակոչված 16 վկաներից 14-ը ռուսական սահմանապահ ջոկատի զինծառայողներ էին, երկուսը՝ սահմանամերձ Երազգավորս գյուղի բնակիչներ: Դատարանն առաջինը լսեց սահմանապահ ջոկատի սպա Միխայիլ Խաչատրյանին, ով 2015թ-ի հունվարի 11-ի լույս 12-ի գիշերը որոնողական աշխատանքներ էր իրականացրել Գյումրիում եւ հետագայում, արդեն Բայանդուրի ուղեկալի հատվածում ձերբակալել ամբաստանյալին:
Ըստ Միխայիլ Խաչատրյանի, հունվարի 11-ի լույս 12-ի գիշերը, ժամը 04-ի սահմաններում զորամասի հրամանատարից հրաման է ստացել ծառայողական շան հետ մեկնել 102-րդ ռազմաբազա, քանի որ փախուստի մեջ գտնվող զինծառայող կա: Վկան Գյումրի մեկնել է ավագ-սերժանտ Սուսովի եւ շան հետ: Ռազմաբազայում նրանց նկարագրել են փնտրվող անձի արտաքինը, այնուհետեւ տարել այնտեղ, որտեղից սկսվում են Պերմյակովի հետքերը:
Շունը վերցրել է հետքը եւ խումբը մոտ 2 կմ է անցել՝ հասնելով Բուլվարային թաղամաս, որտեղ իրենց միացած քաղաքացիական հագուստով երկու հայ իրավապաների հետ զննություն են անցկացրել սեփական սեկտորի տներից մեկում: Զննել են նաեւ դիմացի տունը, սակայն ոչինչ չեն հայտնաբերել: Նշված տներից 200 մետր հեռավորության վրա շունը կորցրել է Պերմյակովի հետքը եւ հետախուզական խումբը հրաման է ստացել վերադառնալ ուղեկալ: Վկան ասաց, որ Պերմյակովի կատարած հանցանքի մանրամասներին տեղեկացել է լրատվամիջոցների հաղորդումներից:
Սահմանապահ ուղեկալում հայտարարվել է հսկողության ուժեղացված ռեժիմ: Միխայիլ Խաչատրյանը նշեց, որ ցանկացած փախուստի դեպքում՝ անկախ անձի մտադրությունից, սահմանում հսկողությունը խստացվում է: Նույն կերպ են վարվել նաեւ կապված Պերմյակովի փախուստի հետ: Հունվարի 12-ի լույս 13-ի գիշերը ժամը 00:15-ի սահմաններում, Բայանդուրի 12-րդ ուղեկալի 1-ին տեղամասի հատվածում Միխայիլ Խաչատրյանին ու սերժանտ Ստյոպա Սումբուլյանին հաջողվել է ձերբակալել քաղաքացիական հագուստով անձի, ով ներկայացել է որպես Վալերի Պերմյակով:
Վկան պատմեց, որ ամբաստանյալին հայտնաբերել են ջրի պոմպակայանի մերձակա տարածքում: Նկատել են լապտերի լույս, որը գնալով ուժեղացել է, թաքնվել են ու սպասել, մինչեւ ենթադրյալ սահմանախախտը կմոտենա: Հրահանգին «Կանգնի՛ր, ո՞վ է գալիս», անծանոթը պատասխանել է՝ «Ես ձերոնցից եմ, գնում եմ մերոնց մոտ»: Քանի որ անծանոթը շարունակել է առաջանալ, Միխայիլ Խաչատրյանը մեկ անգամ նախազգուշական օդ է կրակել եւ հրահանգել անծանոթին պառկել գետնին, որից հետո հնարավոր է եղել բռնել նրան: Վալերի Պերմյակովի հագին եղել է քաղաքացիական հագուստ՝ սեւ բաճկոն, որի տակից երեւացել է զինվորական կանաչ բլուզը, սեւ կիսաճտքավոր կոշիկներ, կապույտ սպորտային տաբատ եւ սեւ գլխարկ: Խուզարկելիս Խաչատրյանը Պերմյակովի մոտ հայտնաբերել է 3 բջջային հեռախոս եւ որոշակի գումար: Ձերբակալելուց հետո Խաչատրյանը Պերյակովին հարցրել է. «Դու՞ ես սպանել» եւ ստացել ժխտողական պատասխան: «Ոչ, ես ոչինչ չեմ արել»,- ասել է Պերմյակովը:
Տուժողի շահերի ներկայացուցիչները բազմաթիվ հարցեր ուղղեցին վկային: Փաստաբան Լուսինե Սահակյանին հետաքրքրում էր, թե ինչու է վկան նախաքննության ընթացում հայկական կողմից թաքցրել, որ մասնակցել է որոնողական աշխատանքներին եւ նշել, որ դեպքի մասին տեղեկացել է առավոտյան ժամը 8:15-ին: Վկան պատասխանեց, որ հայ քննիչների վարած նախաքննության ժամանակ ինքը պատասխանել է կոնկրետ տրված հարցերի, մանրամասներ չի փոխանցել՝ մտածելով, որ քննչական խումբը համագործակցում է ռուսական կողմի հետ,՝ ինքն ամենայն մանրամասնությամբ ռուս քննիչների կողմից արդեն իսկ հարցաքննվել էր:
Տուժողների իրավահաջորդների ներկայացուցիչներին հետաքրքրում էր, թե ինչ վիճակում է հայտնաբերվել Պերմյակովը: Վկան նշեց, որ ոչ մի արտառոց բան չի նկատել: Հարցին, եթե հայկական կողմն ավելի շուտ ժամաներ ուղեկալ, իրավասու՞ էր արդյոք ուղեկալի պետը սահմանախախտին նրան հանձնելու: «Պարտավոր չէի»,-պատասխանեց վկան:

После задержания Пермяков на вопрос “это ты убил?” ответил: “Нет, я ничего не сделал”
На судебном заседании по делу Валерия Пермякова, которое проходило на 102-ой российской военной базе в Гюмри, продолжился допрос свидетелей. 14 из 16 вызванных в суд свидетелей были военнослужащие российского погранотряда. Первым показания дал офицер Михаил Хачатрян, который в ночь с 11 на 12 января 2015 г. участвовал в поисковых работах в Гюмри, а в дальнейшем задержал подсудимого на участе Баяндурской заставы.
По словам М.Хачатряна, 12 няваря около 4 часов ночи от командира воинской части поступил приказ отправиться вместе с розыскной собакой на 102-ю базу, откуда сбежал военнослужащий. Свидетель отправился в Гюмри вместе с собакой и старшим сержантом Сусовым. На базе им описали внешность разыскиваемого, после чего доставили туда, откуда начинались следы Пермякова.
После того, как собака взяли след, группа прошла около двух километров и дошла до квартала Бульвар, где к ним присоединились двое армянских правоохранителей в гражданской одежде. Вместе они осмотрели один из частных домов, а затем и противоположный дом, но ничего не нашли. На расстоянии 200 метров от указанных домов собака потеряла след Пермякова, и разведгруппа получила приказ вернуться на заставу.
Свидетель отметил, что о деталях совершенного Пермяковым преступления узнал из СМИ.
На пограничной заставе был введен режим усиленного контроля. Михаил Хачатрян отметил, что в случае любого побега, независимо от намерения лица, контроль на границе ужесточается. Аналогичным образом поступили и при побеге Пермякова. В ночь с 12 на 13 января, около 00.15, на 1-ом участке 12-ой Баяндурской заставы Михаилу Хачатряну и сержанту Степе Сумбуляну удалось задержать человека в гражданской одежде, который представился Валерием Пермяковым.
Свидетель рассказал, что подсудимого они обнаружили рядом с насосной станцией. Пограничники заметили свет от фонаря, который постепенно усиливался. Они решили подождать, пока предполагаемый нарушитель приблизится к ним. В ответ на приказ: “Стой! Кто идет?” – незнакомец сказал: “Я из ваших, иду к своим”. Поскольку он продолжал идти вперед, Михаил Хачатрян сделал предупредительный выстрел в воздух и приказал незнакомцу лечь, после чего его удалось поймать. На Валерии Пермякове была гражданская одежда: черный пиджак, из-под которого виднелась зеленая военная форма, сапоги, синие спортивные брюки и черная шапка. При обыске Хачатрян обнаружил у Пермякова три мобильных телефона и определенную сумму денег. После задержания пограничник спросил Пермякова: “Это ты убил?”, на что тот ответил: “Нет, я ничего не сделал”.
Представители интересов потерпевшего задали свидетелю целый ряд вопросов. Адвокат Лусине Саакян поинтересовалась, почему в ходе предварительного следствия свидетель скрыл от армянской стороны свое участие в поисковых работах, сказав, что узнал о произошедшем в 8.15 утра. Свидетель ответил, что в ходе предварительного следствия, которое вели армянские следователи, он отвечал на конкретно заданные вопросы. Детали не сообщил, так как думал, что следственная группа сотрудничает с российской стороной, а он уже был тщательно допрошен российскими следователями.
Представители интересов правопреемников потерпевших также спросили, в каком состоянии был обнаружен Пермяков. Свидетель сказал, что ничего необычного не заметил. На вопрос: если б армянская сторона прибыла на заставу раньше, имел бы право начальник заставы передать ей нарушителя границы? – свидетель ответил: “Я не был обязан”.