Ինչ անել Մոսկվայի և Կարսի դավադրական պայմանագրերի հետ
Որևէ հիմք չկա հավատալու, որ Ռուսաստանը կգնա Թուրքիայի հետ 1921 թվականի ի մարտի 16-ի կնքված ռուս-թուրքական բարեկամության ու եղբայրության մասին պայմանագիրը լուծարելու քայլին։ Դրա առաջարկն օրերս Պետդումայի կոմունիստ պատգամավորները բաց նամակով արել են ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինին և արտգործնախարար Սերգեյ Լավրովին, ինչը հայաստանյան որոշ ոգևորված շրջանակների թուլ է տվել եզրակացնելու, թե Ռուսաստանում այդ հարցի շուրջ լուրջ քննարկումներ են սկսվել։
Նախ՝ դա առանձին պատգամավորների նախաձեռնություն է, որն արտահայտում է բացաապես նրանց կարծիքը։ Երկրորդ՝ դեռ 2015թ․ դեկտեմբերին ՌԴ Պետդումայի «Արդար Ռուսաստան» խմբակցությունը շրջանառության մեջ էր դրել Հայոց Ցեղասպանության փաստի ժխտման համար քրեական պատասխանատվություն սահմանելու մասին մի օրինագիծ, որը, սակայն, մնացել է ռուսական խորհրդարանի գզրոցներում և անգամ խորհրդարանական քննարկման չի ներկայացվում։ Եթե Ռուսաստանն իսկապես Թուրքիային պատժելու և նրա հետ առճակատումը խորացնելու նպատակ ունենար, ապա առաջին հերթին հենց այդ օրինագծին պետք է ընթացք տար։ Եթե դա տեղի չի ունենում, նշանակում է Կրեմլում մտածում են լրիվ հակառակ՝ այսինքն ռուս-թուրքական ճգնաժամից առանց վարկանիշային ու քաղաքական կորուստների, դեմքը պահպանած դուրս գալու, քան կոնֆրոնտացիան խորացնելու ուղղությամբ։ Նախորդ երկու օրերին պաշտոնական Մոսկվան արդեն երկու անգամ հիշեցրել է, որ պատրաստ է վերականգնել հարաբերություններն Անկարայի հետ, եթե վերջինս ներողություն խնդրի նոյեմբերին ռուսական ռազմական ինքնաթիռը կործանելու համար, պատժի դրա մեղավորներին և փոխհատուցեի ռուսական կողմի կրած նյութական վնասը։ Որևէ կասկած չկա, որ Անկարայից այս ուղղությամբ ցանկացած, անգամ լղոզված քայլի դեպքում Մոսկվան չի հապաղելու ընդառաջ քայլ կատարելուց՝ մանավանդ հաշվի առնելով Սիրայում Թուրքիայի նկատմամբ դիրքային առավելության հասած լինելու հանգամանքը։
Երրորդ՝ Մոսկվայի պայմանագիրը չեղյալ համարելը ոչինչ Ռուսաստանին չի տալիս։ Այդ պայմանագիրն ուներ երկու հիմնական թիրախ՝ չեզոքացնել Թուրքիայի գերեզմանաքարի դեր կատարող Սևրի պայմանագիրը և գծել Թուրքիայի հյուսիս-արևելյան սահմանները։ ԽՍՀՄ-ի փլուզումից և հարավկովկասյան խորհրդային երեք հանրապետությունների անկախացումից հետո այս սահմանագիծը Թուրքիան բաժանում են ոչ թե Ռուսաստանից, այլ Հայաստանի, Վրաստանի և Ադրբեջանի սուվերեն հանրապետություններից։ Իսկ վերջիններիս հետ Թուրքիայի սահմանային հարցերը կարգավորվում են առավելաբար 1921թ․ ստորագրված Կարսի պայմանագրով։ Գնալ Մոսկվայի պայմանագրի չեղարկմանը, Ռուսաստանի համար նշանակելու է մի կողմից Թուրքիայի հետ առճակատումը խորացնել ընդհուպ նախապատերազմական մակարդակի, իսկ մյուս կողմից՝ Հայաստանին կանգնեցնել Թուրքիային տարածքային պահանջներ ներկայացնել-չներկայացնելու դիլեմայի առաջ։ Այսինքն իր էությամբ այս նախաձեռնությունը պրովոկացիոն է և հետապնդում է Հայաստանի ձեռքով ռուս-թուրքական հրդեհից շագանակներ հանելու նպատակ։
Չի բացառվում, որ նման սցենար Կրեմլում կա։ Չի բացառվում նաև, որ կոմունիստ պատգամավորների նախաձեռնությունը պարզապես անհրաժեշտության դեպքում այն կիրառելու նախազգուշացում է Թուրքիային։ Բայց այս փուլում դրա գործադրման համար դեռևս առկա չեն անհրաժեշտ քաղաքական նախադրյալները․ միջազգային հանրության տեսանկյունից դրան գնալը դիտարկվելու է որպես ոչ միայն Թուրքիայի, այլև ՆԱՏՕ-ի հետ հակամարտությունը նոր մակարդակ տեղափոխելու արկածախնդրություն։ Որքան էլ հասկանալի է, որ ցանկացած դեպքում ռուս-թուրքական առճակատման՝ պատերազմի վերաճումն անխուսափելիորեն կլանելու է նաև Հայաստանը՝ Ռուսաստանի հետ ռազմական դաշնակցության, այստեղ տեղակայված ռուսական ռազմաբազայի կիրառման անխուսափելիության և Թուրքիային Հայաստանի սահմանակցելու պատճառներով, մեզ համար բացարձակապես ցանկալի չէ, որ Թուրքիայի հետ սահմանների վերանայման խնդիրը թելադրվի Ռուսաստանից։ Քանի որ այդ դեպքում Հայաստանի տարածքային պահանջներն ընկալվելու են իբրև ռուսական կամ պուտինյան իմպերիալիստական նկրտումների բավարարման հերթական հարթակ։
Սա չի նշանակում, որ Կարսի պայմանագրի չեղարկման հարցը պետք է ընդհանրապես դուրս դրվի Հայաստանի օրակարգից։ Պարզապես դրան հասնելու համար անհրաժեշտ է սկսել լրիվ հակառակ ուղղությունից․ օգտագործել նոր Մերձավորարևելյան քաղաքական քարտեզ գծելու գերտերությունների հավակնությունները, որը, գուցե, ներառում է նաև Թուրքիայի ապագա մասնատման հնարավորությունը։
Կարծես թե որոշակիանում է ներկայիս Իրաքի և Սիրիայի տարածքում քրդական պետական կազմավորման ստեղծման ԱՄՆ-ի ցանկությունը, հանուն որի Վաշինգտոնը պատրաստ է գնալ Անկարայի հետ իր ավանդական ռազմավարական հարաբերությունների վերանայման։ Վաշինգտոնին Թուրքիայի և սիրիական քրդերի միջև ընտրություն կատարելու երկընտրանքի առաջ կանգնեցնելուն ուղղված Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Էրդողանի հայտարարությանն ի պատասխան՝ ԱՄՆ-ի պետդեպարտամենտի պաշտոնական ներկայացուցիչ Ջոն Քիրբին ասել է, թե Վաշինգտոնը քրդական «Ժողովրդի պաշտպանության միավորում» կուսակցությանը չի ճանաչում որպես ահաբեկչական կազմակերպություն և օգնելու է նրան Սիրիայում «Իսլամական պետության» դեմ պատերազմում։ Այլ կերպ ասած՝ Վաշինգտոնը ոչ միայն քրդական այդ կազմակերպությանը վերաբերում է որպես քաղաքական սուբյեկտի, որն իրավունք ունի դերակատարում ունենալու Սիրիայի հարցի հանգուցալուծման պրոցեսում, այլև փաստացի լեգիտիմացնում է անկախ պետություն ստեղծելու այդ կազմակերպության ցանկությունը։ Եվ պատահական չէ, որ հիմա ակտիվ փորձեր են արվում քրդերին ներառելու Սիրիայի հարցով Ժնևի կոնֆերանսում։ Սա ավելի շոշափելի է դարձնում քրդական պետության ստեղծման հեռանկարը՝ հիմնական հարցը դարձնելով այն, թե արդյոք ապագա Քուրդիստանի քարտեզը ներառելո՞ւ է նաև Թուրքիայի հարավարևելյան քրդաբնակ շրջանները։ Այդ շրջաններում սանձազերծելով իսկական ջարդեր՝ Անկարան ինքն է նման անջատողականության հիմքեր ստեղծում։
Եթե թուրքական «Քուրդիստանի» խնդիրը կոնկրետանա, ապա այն ուղղակիորեն առնչվելու է նաև հայկական պահանջատիրությանը՝ առավելագույնը Սևրի դաշնագրի և այդ համատեքստում Վիլսոնյան իրավարար վճռի արդիականացման, նվազագույնը՝ մինչև Կարսի դավադրական պայմանագրի ստորագրումը Հայաստանի առաջին հանրապետության սահմանների շրջանակներում։ Խնդիրն այն է՝ որքանո՞վ է Հայաստանը հաշվարկում իր քթի տակ տեղի ունեցող դարակազմիկ դրամատիկ իրադարձություններից օգտվելու հնարավորությունները և նախապատրաստվո՞ւմ է նման զարգացումներին ընդհանրապես, թե՞ ոչ։
2015թ․ հունվարին հրապարակվեց Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի համահայկական հռչակագիրը, որի առանցքային 6-րդ կետով նախանշվում է իբրև Ցեղասպանության հետևանքների հաղթահարման և անհատական, համայնքային և համազգային իրավունքների և օրինական շահերի վերականգնման գործընթացի մեկնարկ՝ իրավական պահանջների թղթածրարի մշակումը։ Դրանից անցել է չափազանց հագեցած մի ամբողջ տարի։ Սակայն ընդհանրապես հայտնի չէ՝ ինչ է արվել այդ ուղղությամբ՝ չհաշված, իհարկե, Կիլիկիայի կաթողիկոսության կողմից թրքահայոց եկեղեցապատկան կալվածքներն ու վանքերը վերադարձնելու իրավական պահանջի ներկայացումը։ Առ այսօր անգամ մոտավոր պատկերացում չկա՝ ինչ է նշանակում «անհատական, համայնքային և ամենակարևորը՝ համազգային իրավունքների վերականգնում» եզրույթը, որքանով են դրանք առնչվում հողային պահանջներին։ Ավելին․ Երևանը համառորեն չի հրաժարվում 2009թ․ Ցյուրիխում ստորագրված հայ-թուրքական երկու արձանագրությունների վավերացման մտքից։ Մինչդեռ դրանցից մեկում՝ ՀՀ-ի և ԹՀ-ի միջև դիվանագիտական հարաբերություններ հաստատելու մասին արձանագրության մեջ սևով սպիտակի վրա, նկատի ունենալով Մոսկվայի և Կարսի պայմանագրերը, դրված է «սահմանված միջազգային իրավունքի համապատասխան պայմանագրերով երկու երկրների միջեւ գոյություն ունեցող ընդհանուր սահմանը փոխադարձ ճանաչելու» շատ կոնկրետ պայմանը։ Լավ է, իհարկե, որ Թուրքիան ինքն Կարսի պայմանագրի վերաթարմացմանն ուղղված այս արձանագրությունը չվավերացրեց ղարաբաղյան անիրագործելի նախապայմանների առաջադրման պատճառով։ Բայց ի՞նչ է անելու Հայաստանը, եթե, ի պատասխան Մոսկվայի պայմանագիրը չեղարկելու ՌԴ-ի հնարավոր քայլի, Անկարան հանկած որոշի վավերացնել այդ արձանագրությունները․․․

Что делать с Московским и Карсским крамольническими договорами
Нет никаких оснований верить тому, что Россия пойдет на денонсацию российского-турецкого договора о дружбе и братстве, заключенного 16 марта 1921 г. Такое предложение сделали на днях в открытом письме президенту РФ Владимиру Путину и министру иностранных дел Сергею Лаврову депутаты Госдумы от Компартии, что позволило некоторым воодушевившимся армянским кругам придти к выводу, что в России началось серьезное обсуждение этого вопроса.
Во-первых, это инициатива выдвинута отдельными депутатами и отражает исключительно их мнение. Во-вторых, еще в декабре 2015 г. фракция “Справедливая Россия” Госдумы РФ ввела в обращение законопроект об установлении уголовной ответственности за отрицание факта Геноцида армян, который, однако, даже не был представлен на обсуждение депутатов. Если б Россия действительно поставила перед собой цель наказать Турцию и углубить конфронтацию с этой страной, то она в первую очередь дала бы ход именно этому законопроекту. А если это не происходит, то, значит, у Кремля другие планы: выйти из российско-турецкого кризиса, сохранив свое лицо, без рейтинговых и политических потерь, а не углублять конфронтацию. В течение двух предыдущих дней официальная Москва дважды напомнила о своей готовности восстановить отношения с Анкарой, если последняя принесет извинения за сбитый в ноябре российский военный самолет, накажет виновных и компенсирует российской стороне материальный ущерб. Нет никаких сомнений, что в случае любого шага Анкары в этом направлении Москва сразу сделает встречный шаг, особенно с учетом ее позиционного преимущества перед Турцией в Сирии.
В-третьих, денонсация Московского договора ничего России не даст. Этот документ преследовал две основные цели: нейтрализовать Севрский договор, игравший для Турции роль надгробной плиты, и очертить северо-восточные границы этой страны. После развала СССР и обретения независимости треми южнокавказскими советскими республиками эта границы разделяет Турцию не от России, а от трех суверенных государств – Армении, Грузии и Азербайджана. А вопрос границ этих государств с Турцией регулируется преимущественно Карсским договором 1921 г. Для России денонсация Московского договора означает с одной стороны углубить конфронтацию с Турцией вплоть до предвоенного уровня, а с другой – поставить Армению перед дилеммой: выдвигать или не выдвигать Турции территориальные требования. То есть эта инициатива, по сути, носит провокационный характер и направлена на то, чтобы таскать каштаны из российского-турецкого пожара руками Армении.
Не исключено, что в Кремле такой сценарий существует. Также не исключено, что инициатива депутатов-коммунистов – своего рода предупреждение Турции о том, что в случае необходимости такой шаг будет предпринят. Однако на данном этапе для это нет необходимых политических предпосылок. С точки зрения международного сообщества подобные действия будут расценены как авантюрный выход на новый уровень конфликта не только с Турцией, но и с НАТО. Несмотря на очевидность того, что перерастание российско-турецкого конфликта в войну неизбежно охватит также Армению, для нас абсолютно нежелательно, чтобы вопрос пересмотра границ с Турцией диктовался из России, поскольку в этом случае территориальные требования Армении будут восприняты как очередная площадка для удовлетворения российских, или путинских, имперских притязаний.
Это не значит, что вопрос аннулирования Карсского договора должен быть вообще снят с повестки Армении. Просто для того, чтобы добиться этого, необходимо пойти в другом направлении – использовать намерение сверхдержав составить новую ближневосточную политическую карту, которая, не исключено, будет включать и возможное будущее расчленение Турции.
Желание США создать на территории Ирака и Сирии курдское государственное объединение, ради которого Вашингтон готов пойти на пересмотр свроих традиционных стратегических отношений с Анкарой, получает все большую конкретность. В ответ на заявление президента Турции Реджепа Эрдогана о том, чтобы поставить Вашингтон перед выбором между Турцией и сирийскими курдами, официальный представитель госдепа Джон Кирби сказал, что Вашингтон не признает партию “Объединение защиты народа” террористической организацией и будет помогать ей в войне с “Исламским государством” в Сирии. Иными словами, Вашингтон не только относится к этой курдской организации как к политическому субъекту, имеющему право играть роль в процессе решения сирийского вопроса, но и фактически легитимизирует желание этой организации создать независимое государство. Неслучайно сейчас предпринимаются активные попытки привлечь курдов к участию в женевской конференции по вопросу Сирии. Это делает перспективу создания курдского государства более ощутимой. В результате основным становится вопрос о том, будет ли включать карта будущего Курдистана курдонаселенные районы на юго-востоке Турции. Развязав в этих районах настоящие погромы, Анкара сама закладывает основы для сепаратизма.
Если вопрос турецкого Курдистана приобретет еще большую конкретность, то он будет иметь непосредственное отношение к требованиям армянства в рамках Севрского договора и в этом контексте к актуальности Арбитражного решения Вильсона, а также к подписанию крамольнического Карсского договора в рамках границ Первой Республики Армения. Вопрос в том, просчитывает ли Армения возможность воспользоваться происходящими у нее под носом драматическими эпохальными событиями и готовится ли она вообще к подобным процессам или нет.
В январе 2015 г. была опубликована Всеармянская декларация к 100-летней годовщине Геноцида армян, в 6-ом пункте которой говорится о начале процесса преодоления последствий Геноцида и восстановления персональных, общинных и общенациональных прав и законных интересов, то есть о разработке пакета правовых требований. Прошедший с того времени год был крайне насыщенным. Однако о том, что сделано в этом направлении, ничего неизвестно, если, конечно, не считать выдвинутого Киликийским католикосатом требования о возвращении владений и монастырей, принадлежщих Армянской церкви Турции. По сей день нет даже приблизительного представления о том, что означает выражение “восстановление персональных, общинных и, самое главное, общенациональных прав“, в какой степени это относится к территориальным требованиям.
Более того, Ереван упорно не отказывается от мысли ратифицировать подписанные в 2009 г. в Цюрихе два армяно-турецких протокола. Между тем один из них содержит конкретное условие “взаимного признания общей границы, существующей между двумя странами по соответствующим международному праву договорам” (имеются в виду Московский и Карсский договоры). Конечно, хорошо, что из-за невыполнимых предусловий по карабахскому конфликта сама Турция не ратифицировала этот протокол, направленный на ухудшение Карсского договора. Однако что будет делать Армения, если в ответ на возможный шаг РФ по денонсации Московского договора Анкара вдруг решит ратифицировать эти протоколы?