Նիկոլ Փաշինյանն ու Հերմինե Նաղդալյանը դատապարտեցին լրագրողների հետ տեղի ունեցած միջադեպը
Ազգային ժողովը սկսել է քառօրյա նիստերի աշխատանքը: Մտքերի փոխանակության ժամանակ ԱԺ պատգամավոր, նախկին լրագրող Նիկոլ Փաշինյանը մտահոգություն հայտնեց, որ հաճախ են լրագրողների աշխատանքը խոչընդոտվում, և պաշտոնյաների մասնակցությամբ տեղի են ունենում միջադեպեր: Պատգամավորն ասաց, որ, ի դեմս լրագրողների, գործ ունեն հանրությանը իրենց հետ կապող և իրենց հանրության հետ կապող մարդկանց հետ:
«Իմ կոչն է, հորդորն է Ազգային ժողովի բոլոր պատգամավորներին, որ լրագրողների հետ հարաբերություններում մենք պահպանենք պատգամավորական էթիկայի կանոնները: Գիտենք, որ երկու օր առաջ միջադեպ է տեղի ունեցել, կամ, համենայն դեպս, մամուլում լայնորեն քննարկվում է այդ միջադեպը՝ կապված պատգամավոր Մհեր Սեդրակյանի և լրագրողների միջև տեղի ունեցածի հետ: Ես հույս ունեմ, որ մեզ, ի վերջո, կհաջողվի Ազգային ժողովում նման պրակտիկային վերջ տալ, որովհետև դա ոչ միայն ազդում է Ազգային ժողովի հեղինակության վրա, այլև խոչընդոտում է լրագրողական գործունեությունը: Որպես պատգամավոր հարկ եմ համարում ընդգծել, որ դատապարտում եմ նմանատիպ երևույթները»,-ասաց Նիկոլ Փաշինյանը:
ԱԺ փոխխոսնակ Հերմինե Նաղդալյանը հավելեց, որ իրենք ևս դատապարտում են նման երևույթները:
«Միանալով ձեզ՝ ուզում եմ կոչ անել, որ բոլորս այս դահլիճում և այս դահլիճից դուրս ոչ միայն պատգամավորները լրագրողների հետ շփվելիս, այլև լրագրողները շփվելիս պատգամավորների հետ, բոլորը, ովքեր մասնակցում են պառլամենտական գործընթացներին, քաղաքական գործընթացներին, իրար հետ շփման ընթացքում պահպանեն էթիկայի կանոնները»,-ասաց Հերմինե Նաղդալյանը:

Никол Пашинян и Эрминэ Нагдалян осудили инцидент с журналистами
В Национальном Собрани и начало работу четырехдневное заседание. В ходе обсуждения депутат НС, бывший журналист Никол Пашинян выразил озабоченность участившимися случаями препятствования работе журналистов и инцидентами с участием должностных лиц. Депутат отметил, что журналисты обеспечивают связь между ними и общественностью.
“Я призываю всех депутатов Национального Собрания при общении с журналистами соблюдать нормы депутатской этики, Как известно, два дня назад произошел инцидент между депутатом Мгером Седракяном и журналистами, который широко обсуждается в прессе. Я надеюсь, что нам удастся покончить с такой практикой в Национальном Собрании, поскольку это не только отрицательно сказывается на репутации парламента, но и препятствует журналистской деятельности. Как журналист считаю необходимым подчеркнуть, что осуждаю подобные явления”,- заявил Никол Пашинян.
Произошедшее осудила и вице-спикер НС Эрминэ Нагдалян. “Хочу призвать всех, кто находится в этом зале и за его стенами, чтобы как общающиеся с журналистами депутаты, так и журналисты, общающиеся с депутатами, все, кто участвуют в парламентских и политических процессах, при общении друг с другом соблюдали этические нормы”,- отметила вице-спикер НС.