Հայ օլիգարխների առանձնատները
Մարմարապատ, մարդաբոյ արձանիկներով, կամարներով, ոսկեզօծ գմբեթներով ու նմանատիպ ոճով կառուցված առանձնատները հատուկ են օլիգարխներին: Նման շքեղություններ իրենց թույլ են տալիս հատկապես արաբական երկրների շեյխերը:
Հասարակության աչքից հեռու, քաղաքի ծայրամասերում կամ ոչ բանուկ հատվածներում վեր են խոյանում հայ օլիգարխների տաճարանման ու արձանիկներով շրջապատված, անպայման պարսպապատված տները: Ճարտարապետ Սաշուր Քալաշյանը, մի կողմ թողնելով օլիգարխների տների ճարտարապետական լուծումների մասնագիտական կողմը, «Հետքի» հետ զրույցում նշեց, թե նման տները օլիգարխների հոգեբանական վիճակի արտահայտությունն են:
«Նման դղյակների տերերը պատսպարում են իրենց տները պարիսպներով, որ հանկարծ որեւէ մեկը չտեսնի, թե իրենք ներսում ինչ են անում: Պատահական չէ, որ մեզ մոտ էլ օլիգարխների տները մայթերի վրա չեն, բաց չեն, հասու չեն, ինչ-որ չափով թաքնված են մարդու աչքից: Դա էլ է գալիս այն հոգեբանությունից` գող` սիրտը դող: Վախ կա իրենց մեջ, որ նախանձ մարդիկ չարություն կանեն իրենց նկատմամբ, իսկ նախանձությունն առաջանում է մեծ մասամբ անարդար աշխատած գումարների նկատմամբ»,- ասում է ճարտարապետը:
Սաշուր Քալաշյանը այնպիսի մարդկանց է ճանաչում, որոնք տան մեջ եկեղեցի են կառուցել ու ամեն գիշեր Աստծուն աղոթում են: «Քրիստոնեության մեջ կա այդպիսի դրույթ, որ ցանկացած մեղք, երբ Քրիստոսից թողություն ես խնդրում, համարվում ես ներված: Ամեն օր մեղքերի թողություն են անում, հաջորդ օրը էլի չարությամբ են լցվում: Օլիգարխների տները տաճարների նման են, դրանք երբեմն չեն տարբերվում եկեղեցուց»,- հավելում է ճարտարապետը:
Հայ օլիգարխներից ամենաշքեղ առանձնատները պատկանում են «Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցության նախագահ, պատգամավոր Գագիկ Ծառուկյանին: Ամեն դեպքում, հասարակությանը տեսանելի են հենց նրա դղյակները: Աբովյան տանող ճանապարհին, բլրակի վրա, որտեղից երեւում է ամբողջ քաղաքը, իրար հարեւանությամբ վեր են խոյանում Գագիկ Ծառուկյանի երկու առանձնատները, որոնք իրենց ճարտարապետական լուծումներով քիչ են տարբերվում միմյանցից:
Ոչ ոք չի կասկածում Գագիկ Ծառուկյանի հնարավորություններին ու ֆինանսական կարողություններն, առավել եւս, որ դրանք չի թաքցնում նաեւ Ծառուկյանը: Վերջերս Գագիկ Ծառուկյանի մամուլի խոսնակ Խաչիկ Գալստյանը «Հետքին» տեղեկացրել էր, որ պատգամավորի եկամուտը գոյանում է «Մուլտի Գրուպ» կոնցեռնի մեջ մտնող եւ բաժնեմասերի տեսքով իրեն պատկանող շուրջ 35 ընկերության գործունեությունից:
Նշենք, որ Գագիկ Ծառուկյանը նախագահում է «Մուլտի Գրուպ» բազմաճյուղ կոնցեռնը, որն այժմ ներառում է Աբովյանի չափիչ սարքերի գործարանները, Երեւանի քիմիադեղագործական ֆիրման, «Մուլտի Գազ» գազալցակայանների ցանցը, «Մեկ» կահույքի խանութների ցանցը, «Արարատ» կոնյակի, գինու, օղու կոմբինատը, «Արարատ» ցեմենտի գործարանը, «Ավիասերվիս» բաժնետիրական ընկերությունը, «Տեխնոալյումին» ձեռնարկությունը, «Նյու» ընկերությունը, «Ալրաղաց» հացահատիկային կուլտուրաների մշակման ձեռնարկությունը, «Մուլտի Լեոն» բենզագազալցակայանների ցանցը, «Մուլտի Գրուպ Սթոուն» քարի արդյունաբերական մշակման ընկերությունը, «Մագաս Ինվեստ» մեքենաների վաճառքով զբաղվող ընկերությունը, «Մուլտի Ռեստ Հաուս» հյուրանոցային համալիրը, «Գլոբալ մոթորս» մեքենաների ներմուծմամբ եւ վաճառքով զբաղվող ընկերությունը, «Մուլտի Գրուպ Ջոսոնս» որսորդական խանութը, «Կոտայք» գարեջրի գործարանը:
2009 թ. էլ Գագիկ Ծառուկյանը կնոջ` Ջավահիր Ծառուկյանի հետ մոտ 25 մլն եվրոյով գնել է բուլղարական հանքային ջրերի «Gorna Banya» ընկերությունը: Այն Սոֆիայի մերձակայքում ունի հանքային ջրերի 3 աղբյուրներ: Պատգամավորին են պատկանում այլ ընկերություններ ու կազմակերպություններ եւս:
Էջմիածնում էլ իր ճոխ առանձնատնով կարող է հպարտանալ ԱԺ ՀՀԿ խմբակցության պատգամավոր, գեներալ Սեյրան Սարոյանը: Ի տարբերություն Գագիկ Ծառուկյանի առանձնատան, գեներալ պատգամավորի առանձնատունը գտնվում է կենտրոնական փողոցի վրա` շրջապատված բարձր պարսպով:
Առանձնատունը մշտապես հսկվում է անվտանգության աշխատակիցների կողմից, եւ հասարակ քաղաքացին չի կարող նույնիսկ դարպասների արանքից տեսնել պատգամավորի դղյակը: Սեյրան Սարոյանն էլ սեր ունի արձանիկների նկատմամբ, եւ տան դարպասներից սկսած` տունը զարդարված է կենդանիների քարե արձաններով: Առանձնատան հետնամասում շքեղ լողավազան եւ այգի կա:
Ասում են, որ այս առանձնատունը Սեյրան Սարոյանի միակ առանձնատունը չէ: Հատկապես առավոտյան եւ երեկոյան ժամերին առանձնատան դարպասներից դուրս են գալիս պատգամավորին պատկանող մի քանի շքեղ ավտոմեքենաներ` «Համմերներ» եւ «Բրաբուսներ»: Ավտոմեքենաները կարելի է տարբերակել «77»-ով սկսվող այսպես կոչված «գոլդ» պետհամարանիշներով:
Պատգամավորը քիչ է լինում Ազգային ժողովում եւ ընդհանրապես Հայաստանում: Մեր աղբյուրների փոխանցմամբ` նա գործարաններ ու սպասարկման օբյեկտներ ունի Ուկրաինայում` Օդեսա քաղաքում: Պատգամավորի հաճախակի այցերը Ուկրաինա հենց նրա բիզնեսի հետ են կապված: Իսկ Էջմիածնում Ս. Սարոյանին են պատկանում «Սար Կոպ» գինու, օղու, կոնյակի գործարանը եւ մի քանի օբյեկտներ եւս:
Պատգամավորի օգնական Բորիս Մկրտչյանը «Հետքին» ասաց, թե ինքը տեղյակ չէ պատգամավորի ունեցվածքից, սակայն նշեց, որ Սեյրան Սարոյանը կապ չունի բիզնեսի հետ: Այս պահին մեր ձեռքի տակ է պատգամավորի միայն 2009 թ. գույքի եւ եկամուտների հայտարարագիրը:
Ըստ այդմ` Սեյրան Սարոյանը 2009 թ. ունեցել է 63 մլն 143 հազար 440 դրամ: Ձեռք է բերել 2 հողամաս, 2 շենք-շինություն եւ հողին ամրակայված մեկ այլ անշարժ գույք: Դժվար է հավատալ, որ բիզնեսի հետ կապ չունեցող մարդն ամսական 300 հազար դրամ աշխատավարձով կարողացել է այդքան դրամական եկամուտ կուտակել, հետն էլ` անշարժ գույք գնել:

Особняки армянских олигархов
Построенные из мрамора, с анфиладами арок, с позолоченными крышами, украшенные скульптурами в человеческий рост особняки – вот стиль, характерный для домов армянских олигархов. Подобную роскошь обычно позволяют себе шейхи арабских стран.
Похожие на храмы и дворцы и обязательно окруженные высокой оградой, дома отечественных нуворишей возводятся подальше от людских глаз, на окраине города, в укромных местах. В беседе с “Hetq“-ом архитектор Сашур Калашян, не касаясь профессиональной стороны архитектурных решений особняков олигархов, отметил, что подобные дома – выражение психологического состояния этих людей.
“Хозяева скрывают свои дворцы за оградами, чтобы никто не увидел, что они делают внутри. Не случайно, у нас дома олигархов не строят на тротуарах, они не открыты, не доступны, скрыты от посторонних глаз. Это объясняется их психологией – страхом вора. Они боятся, что люди из зависти причинят им зло, а зависть возникает в основном из-за нечестно заработанных денег“,- говорит архитектор.
Сашур Калашян знает людей, которые на территории своего дома построили церковь и каждый день молятся Богу, прося отпущения грехов. А на следующий день опять преисполняются злобой. “Дома олигархов напоминают храмы, их иногда не отличить от церквей“,- отметил архитектор.
Самые шикарные особняки принадлежат председателю партии “Процветающая Армения“, депутату парламента Гагику Царукяну. В любом случае людям больше видны именно его дома. По дороге в Абовян, на холме, откуда виден весь город, возвышаются два дома Гагика Царукяна, которые мало отличаются друг от друга своими архитектурными решениями. Никто не сомневается в возможностях и финансовом состоянии Царукяна, тем более, что он сам этого не скрывает. Недавно пресс-секретарь предпринимателя Хачик Галстян сообщил “Hetq“-у, что доход Гагика Царукяна образуется от деятельности около 35 компаний, входящих в концерн “Мульти групп“ и принадлежащих ему в виде акций.
Отметим, что Царукян является президентом многоотраслевого концерна “Мульти групп“, который включает в себя Абовянский завод измерительных приборов, Ереванскую фармацевтическую фирму, сеть газозаправочных станций “Мульти групп“, сеть мебельных магазинов “Мек“, коньчно-винно-водочный комбинат “Арарат“, Араратский цеметный завод, акционерную компанию «Авиасервис», предприятие “Техноалюминий“, компанию “Нью“, предприятие по обработке зерновых культур “Алрахац“, сеть бензозаправочных станций “Мульти Леон“, компанию по промышленной обработке камня “Мульти групп стоун“, компанию по продаже автомобилей “Магас Инвест“, гостиничный комплекс “Мульти Рест Хаус“, компанию по импорту и продаже машин “Глобал моторс“, охотничий магазин “Мульти групп Джоссонс“, пивной завод “Котайк“.
В 2009 г. Гагик Царукян вместе с женой Джаваир Царукян за 25 млн евро купил болгарскую компанию по производству минеральной воды “Gorna Banya“. Депутату принадлежт и другие компании и организации.
В Эчмиадзине своим роскошным особняком может гордиться депутат парламентской фракции Республиканской партии Армении, генерал Сейран Сароян. В отличие от особняка Гагика Царукяна особняк депутата-генерала находится на центральной улице города и окружен высокой стеной. Дом постоянно охраняется сотрудниками безопасности, и простые граждане даже через ворота не могут увидеть этот дворец. Сейран Сароян тоже питает слабость к скульптурам, поэтому его дом украшают каменные скульптуры животных. За особняком имеются шикарный бассейн и сад.
Говорят, что это не единственный дом Сейрана Сарояна. В частности, в утренние и вечерние часы из ворот особняка выезжают принадлежащие депутату роскошные иномарки – “Хаммеры“ и “Брабусы“. Автомобили можно узнать по «крутым» госномерам, которые начинаются на “77“.
Депутат редко бывает в Национальном Собрании и вообще в Армении. По нашим сведениям, в Украине, в Одессе, он имеет заводы и объекты обслуживания. И частые визиты депутата в Украину связаны именно с его бизнесом. В Эчмиадзине Сарояну принадлежат винно-водочно-коньячный завод “Сар Коп“ и несколько объектов.
Помощник депутата Борис Мкртчян сообщил “Hetq“-у, что не осведомлен об имуществе депутата, отметив при этом, что никакого отношения к бизнесу Сейран Сароян не имеет. Между тем, у нас под рукой имеется декларация об имуществе и доходах депутата за 2009 год. Согласно декларации, в 2009 году доходы Сейрана Сарояна составили 63 млн 143 тыс. 440 драмов. Он приобрел 2 земельных участка, 2 сооружения и закрепленную за землей другую недвижимость. Трудно поверить, что человек, не имеющий отношения к бизнесу, сумел на зарплату 300 тысяч драмов получить такую денежную прибыль и при этом еще купить недвижимость.