Միջազգային շուկայում պղնձի գների անկման պատճառով Ալավերդին հայտնվել է ճգնաժամի մեջ
Միջազգային շուկայում պղնձի գների անկումը «Վալլեքս» խմբի ընկերություններին դրել է ծանր կացության մեջ: Խմբի ընկերությունների նախագահ Վալերի Մեջլումյանը դեռ հունվարին «Հետքին» ասել էր, որ թեև իրենց արտադրությունը շարունակվում է, բայց «Վալլեքս»-ի համար ներկայումս գոյատևման ժամանակներ են: «Վալլեքս»-ըկանգնած է նաև Թեղուտի լեռնահանքային համալիրի շահագործման նպատակով վերցրած մոտ 450 մլն դոլար վարկի մարման դժվարության առաջ: Այդ պատճառով էլ Ալավերդու պղնձաձուլական գործարանի և Թեղուտ ՓԲԸ-ի աշխատողների կրճատումներին զուգահեռ Վալերի Մեջլումյանը վերջին օրերին Ալավերդիում անցել է խնայողության խիստ ռեժիմի: «Նրա ցուցումով մարտի 1-ից դադարեցվել է «Մանես» բարեգործական հիմնադրամի գործունեությունը՝ կապված ընկերության ֆինանսական դժվարությունների հետ»,-հայտնեց «Մանես» հիմնադրամի տնօրեն Ավետ Թամազյանը:
Վերջինիս ասելով՝ «Մանես»հիմնադրամը 2005-2015թթ. Ալավերդիում իրականացրել է 2 մլրդ 97 հազար դրամի բարեգործական ծրագրեր: Հիմնադրամի նախագահը Վալերի Մեջլումյանն է: Հիմնադրամի լուծարումով սոցիալապես անապահով ալավերդցի 100 բնակիչներ կզրկվեն բարեգործական ճաշարանում սնվելու հնարավորությունից: Ճաշարանի տարեկան ֆինանսավորումը կազմում էր 15,4 մլն դրամ: «Մենք բարեգործական ճաշարանում հիմնականում հնարավորություն էինք ստեղծել, որպեսզի այդ մարդիկ իրենց ճաշը տանեն տուն՝ ընտանիքի մյուս անդամներին նույնպես կերակրելու համար»,-բացատրեց Ա. Թամազյանը: Ֆինանսական դժվարությունների պատճառով կդադարեցվի նաև Ալավերդու քաղաքապետարանի ենթակայության 6 նախադպրոցական ուսումնական հաստատություններ հաճախող սոցիալապես անապահով ընտանիքների 125 երեխաների 5,6 մլն դրամ վարձավճարների ֆինանսավորումը, նույն հաստատությունների երեխաների սննդի համար հատկացվող 4,6 մլն դրամի վճարումը, Մադան թաղամասից Ալավերդու թիվ 5 դպրոց տեղափոխվող աշակերտների 985 հազար դրամ տրանսպորտային ծախսերը, քաղաքի հանրակրթական դպրոցների 1-4-րդ դասարանների երեխաներին տարեկան տրվող 6,6 մլն դրամ կաթնամթերքի և թխվածքաբլիթների վճարները:
Չի կատարվի Ալավերդու «Անկյուն +3» հեռուստաընկերության հաղորդումների պատրաստման և հեռարձակման համար նախատեսված 17,5 մլն դրամ գումարի վճարումը: Պահպանության ծախսերի պատշաճ ֆինանսավորում չի ստանա նաեւ Ալավերդու «Մետալուրգ» մարզադաշտը:
Վերոնշյալ հատկացումների դադարեցումն ալավերդցիներն արդարացված չեն համարում, մանավանդ որ Թեղուտի լեռնահանքային համալիրի շահագործումից հետո Վ. Մեջլումյանը Ալավերդու պղնձաձուլական գործարանում մոտ 35 տոկոսով ավելացրել է արտադրության ծավալները: «Ճիշտ է, արտադրության ծավալներն ավելացել են, սակայն ստեղծվել է այնպիսի իրավիճակ, որ «Վալլեքս»-ը չի կարողանում կատարել իր վարկային պարտավորությունները»,- մեկնաբանեց Ա. Թամազյանը: Նրա ասելով՝ «Մանես» հիմնադրամը ունի մսամթերքի և կաթնամթերքի պարտքեր: Ա. Թամազյանն ակնկալում է, որ առաջիկայում պետք է մարվեն նաև այդ պարտքերը: «Եկող երկուշաբթի օրվանից բարեգործական հիմնադրամն այլևս չի աշխատելու»,-հայտնեց հիմնադրամի տնօրենը: Մարտի 1-ից կդադարեցվի նաև Ալավերդու ճոպանողու աշխատանքը, որի ֆինանսավորումը եւս ստանձնել էր «Վալլեքս»-ը: Ավետ Թամազյանի ասելով՝ ընդհանուր առմամբ կդադարեցվեն հիմնադրամի 68,9 մլն դրամի բարեգործական ծրագրեր:
Ալավերդու քաղաքապետ Կարեն Փարեմուզյանն անակնկալի է եկել «Վալլեքս» խմբի ընկերությունների նախագահի կատարած խնայողական միջոցառումներից: Հիշեցնենք, որ 2015թ. կառավարությունը զրոյացրել է նաև Ալավերդի համայնքի 2016թ. բյուջեի համար նախատեսված 90 մլն բնապահպանական սուբվենցիան: «Ալավերդու համար 2016թ. ճգնաժամային տարի է: Որոշ բեռ իր վրա էր վերցրել «Մանես» հիմնադրամը, որն այսօր լուծարվում է: Իհարկե, հասկանում եք, խոսքը բարեգործական ճաշարանի, մանկապարտեզների և դպրոցների 1-4 դասարանների երեխաների սննդի մասին է: Մենք բանակցությունների փուլում ենք գտնվում և հույս ունենք, որ որոշ համաձայնության կգանք»,- հայտնեց Կ. Փարեմուզյանը: Վերջինիս ասելով՝ քաղաքապետարանին ժամանակ է պետք սեփական հիմնադրամ ստեղծելու համար. «Մենք պետք է նաև ավելացնենք համայնքի բյուջեի սեփական եկամուտները»,- ասաց քաղաքապետը:
Ալավերդիում ստեղծված անհուսալի վիճակի մասին մեր հարցին Լոռու մարզպետ Արթուր Նալբանդյանը պատասխանեց. «Քանի դեռ միջազգային շուկայում պղնձի գներն ընկած են, Ալավերդու վիճակը կմնա անհուսալի»:

The drop in world copper prices has hit the Vallex Group hard.
In January, Vallex Group Companies Chairman Valeri Mejlumyan told Hetq that while the mining conglomerate continues to produce, it’s a daily battle for survival.
Vallex Group is now faced with paying off a $450 million loan it took for launching the Teghout mining operation. Thus, parallel with cutting staff at the Alaverdi copper smelter (an operation of the Armenian Copper Programme) and Teghout CJSC, Mejlumyan has recently started to implement cost-cutting measures at Alaverdi.
“As of March 1, he’ll stop funding the work of the Manes Benevolent Foundation due to financial difficulties at Vallex,” said Manes Director Avet Tamazyan.
Tamazyan says that Manes carried out some 2.9 billion AMD in charitable projects in the town of Alaverdi from 2005 to 2015. Valeri Mejlumyan serves as the Manes Foundation president.
When the foundation stops operating some 100 needy Alaverdi residents will no longer be able to eat at the foundation’s soup kitchen. The cafeteria was receiving 15.4 million AMD every year.
Tamazyan says that residents could visit the cafeteria and take food home for family members.
5.6 million AMD in funding to pay for the tuition of 125 kids from needy families attending six pre-schools run by the Alaverdi municipality will also be cut. So will 4.6 million going to feed children at these pre-schools.
Around 1 million AMD to transport kids from the Madan neighborhood to Alaverdi P.S. 5 will also be cut. So too will 6.6 million used to buy milk and cookies for first to fourth graders.
17.5 million earmarked to prepare and broadcast programs on Ankyun+3 TV will also be cut. Alaverdi’s Metalourg playing field will no longer receive required upkeep funding.
Alaverdi residents believe the above funding cuts aren’t justified, arguing that after the Teghout mine started to pull copper from the ground production jumped by 35% at the Alaverdi smelter.
“True, production increased, but Vallex still can’t meet its loan requirements,” Tamazyan said. The Manes director said the foundation also has to pay meat and dairy suppliers.
“The foundation will stop operating as of next Monday. The Alaverdi cable car, also funded by Vallex, will also come to a halt as of March 1,” said Tamazyan, noting that the foundation will stop charitable programs amounting to some 69 million AMD overall.
Alaverdi Mayor Karen Paremouzyan was caught unawares by the Vallex Group’s cost-cutting moves.
These cuts come on the heels of the2015 government cutting 90 million AMD in environmental subsidies earmarked for Alaverdi in 2016.
“2015 is a crucial year for Alaverdi. The Manes Foundation assumed some of the burden, but today it’s going out of business. We in negotiations right now and are hopeful something can be worked out,” said Mayor Paremouzyan.
The mayor says that it will take some time for the municipality to create its own foundation.
“We will have to add the community’s budgetary resources as well,” noted Paremouzyan.
When asked to comment on the plight of Alaverdi, Lori Provincial Governor sounded a pessimistic note. “As long as world copper prices remain depressed, the situation in Alaverdi will remain depressed as well.”