Միջազգային շուկայում պղնձի գների անկման պատճառով Ալավերդին հայտնվել է ճգնաժամի մեջ
Միջազգային շուկայում պղնձի գների անկումը «Վալլեքս» խմբի ընկերություններին դրել է ծանր կացության մեջ: Խմբի ընկերությունների նախագահ Վալերի Մեջլումյանը դեռ հունվարին «Հետքին» ասել էր, որ թեև իրենց արտադրությունը շարունակվում է, բայց «Վալլեքս»-ի համար ներկայումս գոյատևման ժամանակներ են: «Վալլեքս»-ըկանգնած է նաև Թեղուտի լեռնահանքային համալիրի շահագործման նպատակով վերցրած մոտ 450 մլն դոլար վարկի մարման դժվարության առաջ: Այդ պատճառով էլ Ալավերդու պղնձաձուլական գործարանի և Թեղուտ ՓԲԸ-ի աշխատողների կրճատումներին զուգահեռ Վալերի Մեջլումյանը վերջին օրերին Ալավերդիում անցել է խնայողության խիստ ռեժիմի: «Նրա ցուցումով մարտի 1-ից դադարեցվել է «Մանես» բարեգործական հիմնադրամի գործունեությունը՝ կապված ընկերության ֆինանսական դժվարությունների հետ»,-հայտնեց «Մանես» հիմնադրամի տնօրեն Ավետ Թամազյանը:
Վերջինիս ասելով՝ «Մանես»հիմնադրամը 2005-2015թթ. Ալավերդիում իրականացրել է 2 մլրդ 97 հազար դրամի բարեգործական ծրագրեր: Հիմնադրամի նախագահը Վալերի Մեջլումյանն է: Հիմնադրամի լուծարումով սոցիալապես անապահով ալավերդցի 100 բնակիչներ կզրկվեն բարեգործական ճաշարանում սնվելու հնարավորությունից: Ճաշարանի տարեկան ֆինանսավորումը կազմում էր 15,4 մլն դրամ: «Մենք բարեգործական ճաշարանում հիմնականում հնարավորություն էինք ստեղծել, որպեսզի այդ մարդիկ իրենց ճաշը տանեն տուն՝ ընտանիքի մյուս անդամներին նույնպես կերակրելու համար»,-բացատրեց Ա. Թամազյանը: Ֆինանսական դժվարությունների պատճառով կդադարեցվի նաև Ալավերդու քաղաքապետարանի ենթակայության 6 նախադպրոցական ուսումնական հաստատություններ հաճախող սոցիալապես անապահով ընտանիքների 125 երեխաների 5,6 մլն դրամ վարձավճարների ֆինանսավորումը, նույն հաստատությունների երեխաների սննդի համար հատկացվող 4,6 մլն դրամի վճարումը, Մադան թաղամասից Ալավերդու թիվ 5 դպրոց տեղափոխվող աշակերտների 985 հազար դրամ տրանսպորտային ծախսերը, քաղաքի հանրակրթական դպրոցների 1-4-րդ դասարանների երեխաներին տարեկան տրվող 6,6 մլն դրամ կաթնամթերքի և թխվածքաբլիթների վճարները:
Չի կատարվի Ալավերդու «Անկյուն +3» հեռուստաընկերության հաղորդումների պատրաստման և հեռարձակման համար նախատեսված 17,5 մլն դրամ գումարի վճարումը: Պահպանության ծախսերի պատշաճ ֆինանսավորում չի ստանա նաեւ Ալավերդու «Մետալուրգ» մարզադաշտը:
Վերոնշյալ հատկացումների դադարեցումն ալավերդցիներն արդարացված չեն համարում, մանավանդ որ Թեղուտի լեռնահանքային համալիրի շահագործումից հետո Վ. Մեջլումյանը Ալավերդու պղնձաձուլական գործարանում մոտ 35 տոկոսով ավելացրել է արտադրության ծավալները: «Ճիշտ է, արտադրության ծավալներն ավելացել են, սակայն ստեղծվել է այնպիսի իրավիճակ, որ «Վալլեքս»-ը չի կարողանում կատարել իր վարկային պարտավորությունները»,- մեկնաբանեց Ա. Թամազյանը: Նրա ասելով՝ «Մանես» հիմնադրամը ունի մսամթերքի և կաթնամթերքի պարտքեր: Ա. Թամազյանն ակնկալում է, որ առաջիկայում պետք է մարվեն նաև այդ պարտքերը: «Եկող երկուշաբթի օրվանից բարեգործական հիմնադրամն այլևս չի աշխատելու»,-հայտնեց հիմնադրամի տնօրենը: Մարտի 1-ից կդադարեցվի նաև Ալավերդու ճոպանողու աշխատանքը, որի ֆինանսավորումը եւս ստանձնել էր «Վալլեքս»-ը: Ավետ Թամազյանի ասելով՝ ընդհանուր առմամբ կդադարեցվեն հիմնադրամի 68,9 մլն դրամի բարեգործական ծրագրեր:
Ալավերդու քաղաքապետ Կարեն Փարեմուզյանն անակնկալի է եկել «Վալլեքս» խմբի ընկերությունների նախագահի կատարած խնայողական միջոցառումներից: Հիշեցնենք, որ 2015թ. կառավարությունը զրոյացրել է նաև Ալավերդի համայնքի 2016թ. բյուջեի համար նախատեսված 90 մլն բնապահպանական սուբվենցիան: «Ալավերդու համար 2016թ. ճգնաժամային տարի է: Որոշ բեռ իր վրա էր վերցրել «Մանես» հիմնադրամը, որն այսօր լուծարվում է: Իհարկե, հասկանում եք, խոսքը բարեգործական ճաշարանի, մանկապարտեզների և դպրոցների 1-4 դասարանների երեխաների սննդի մասին է: Մենք բանակցությունների փուլում ենք գտնվում և հույս ունենք, որ որոշ համաձայնության կգանք»,- հայտնեց Կ. Փարեմուզյանը: Վերջինիս ասելով՝ քաղաքապետարանին ժամանակ է պետք սեփական հիմնադրամ ստեղծելու համար. «Մենք պետք է նաև ավելացնենք համայնքի բյուջեի սեփական եկամուտները»,- ասաց քաղաքապետը:
Ալավերդիում ստեղծված անհուսալի վիճակի մասին մեր հարցին Լոռու մարզպետ Արթուր Նալբանդյանը պատասխանեց. «Քանի դեռ միջազգային շուկայում պղնձի գներն ընկած են, Ալավերդու վիճակը կմնա անհուսալի»:

Из-за падения мировых цен на медь в Алаверди сложилась кризисная ситуация
В результате падения мировых цен на медь группа компаний “Валлекс” оказалась в тяжелом положении. Еще в январе глава “Валлекс Групп” Валерий Меджлумян сказал Hetq.am, что хотя компания не прекращает производство, однако сейчас ей приходится выживать.
У “Валлекс” возникли трудности и с погашением кредита на сумму 450 млн долларов, который был взят с целью эксплуатации Техутского горнорудного комплекса. Поэтому наряду с сокращением работников медеплавильного завода в Алаверди и Техутского ООО Валерий Меджлумян в последние дни перешел на режим строжайшей экономикии. “По его указанию с 1 марта будет прекращена деятельность благотворительного фонда “Манес”, что связано с финансовыми трудностями компании”,- сообщил директор фонда Авет Тамазян.
По его словам, в 2005-2015 гг. “Манес” осуществил в Алаверди благотворительные программы на сумму 2 млрд 97 тыс. драмов. Председателем фонда является Валерий Меджлумян. В результате прекращения деятельности «Манес» 100 социально необеспеченных жителей города лишатся возможности питаться в благотворительной столовой, финансирование которой составляло 15,4 млн драмов в год. “В столовой была создана возможность для того, чтобы те, кто приходил сюда, могли забирать обеды домой для остальных членов семьи”,- рассказал А.Тамазян. Из-за финансовых трудностей будет прекращено финансирование 125 детей из необеспеченных семей, которые посещают шесть дошкольных учреждений, выделение 4,6 млн на питание малышей в тех же учреждениях, оплачивание расходов на транспорт с целью доставки учеников из квартала Мадан в школу номер 5, что обходилось в 985 тыс. драмов, и т.д.
Местная телекомпания “Угол+3” не получит 17,5 млн драмов, предусмотренных на подготовку и выход в эфир телепередач. Финансирования лишится и городской стадион “Металлург”.
Прекращение вышеупомянутых благотворительных программ алавердинцы не считают оправданным, отмечая, что после сдачи в эксплуатацию Техутского горнорудного комплекса В.Меджлумян увеличил объем производства на 35%. “Да, объем производства увеличился, но в сложившейся ситуации “Валлекс” не может выполнять свои обязательства по кредиту”,- пояснил А.Тамазян. По его словам, будут прекращены благотворительные программы на общую сумму 68,9 млн драмов.
Введенный «Валекс групп» режим строжайшей экономии стал неожиданностью для мэра Алаверди Карена Паремузяна. В 2015 г. правительство отменило предусмотренную для бюджета общины экологическую субвенцию на сумму 90 млн драмов. “2016 г. станет для Алаверди кризисным. Речь идет о благотворительной столовой, питании детей в детских садах и школьников начальных классов. Сейчас мы ведем переговоры и надеемся придти к определенному согласию”,- сказал мэр.
Губернатор Лорийской области Артур Налбандян в ответ на наш вопрос о сложившейся в Алаверди непростой ситуации сказал: “До тех пор, пока цены на медь на мировом рынке будут снижаться, надежд на улучшение ситуации в Алаверди не будет ”.