«Վիտա ֆարմ»-ն ընդդեմ առողջապահության նախարարության. դատավորը խորհրդակցական սենյակում է
Այսօր Վարչական դատարանում կայացավ «Վիտա ֆարմ» ընկերությունն ընդդեմ Առողջապահության նախարարության հերթական դատական նիստը:
Հիշեցնենք, որ «Վիտաֆարմ» ընկերությունը պահանջում է վերացնել Առողջապահության նախարարության 864-Ա հրամանը և «Օքսիտոցին ռիխտեր» (լուծույթ, ամպուլաներ), ինչպես նաև «Քվամատել 20մգ» դեղերի ներմուծման հավաստագիր ստանալ:
«Օքիստոցին ռիխտեր». դեղգործակալության ներկայացուցիչը խախտում չի արձանագրել, բայց դեղը մերժվել է
Նախորդ նիստի ընթացքում պատասխանող կողմը պարտավորվեց դատարանին ներկայացնել, թե որ իրավական ակտերով է կարգավորվում դեղերի փոխադրման կարգը:
Պատասխանող կողմի ներկայացուցիչ Նելլի Թովմասյանը ներկայացրեց առողջապահության նախարարի 2010թ. սեպտեմբերի 9-ի N17 Ն որոշումը, որտեղ սահմանված է դեղերի փոխադրման, պահեստավորման և պահպանման կարգը:
«Վիտաֆարմ» ընկերության ներկայացուցիչ Հովհաննես Մարիտիրոսյանը հայտնեց, որ այս որոշմանն ինքը ծանոթ է, և դրա մեջ խոսքը վերաբերում է մեծածախ պահեստներին, իսկ իրենք այդպիսի պահեստ չունեն, բայց աշխատում են նմանատիպ պահեստ ունեցող ընկերությունների հետ (տվյալ դեղի դեպքում՝ «Ալֆա Ֆարմ»-ի):
Ինչ վերաբերում է կոնկրետ «Օքսիտոցին ռիխտեր» դեղի փոխադրման կարգին, Հովհ. Մարտիրոսյանը նշեց, որ իրենք ներմուծելիս պահպանել են սառցե շղթայի բոլոր կանոնները:
Բացի այդ, դեղերի ներմուծման ժամանակ կատարած նախնական ստուգման՝ նմուշառման ժամանակ, որևէ խախտում չի արձանագրվել. «Նմուշառումը կատարել է դեղգործակալության աշխատակիցը, իր ձեռքով և կազմել է ակտը, որտեղ ընդհանրապես ոչ մի խոսք չկա՝ որ դուք չեք պահպանել սառցային շղթան կամ ջերմային ռեժիմը։ Այն մեր կողմից ներմուծված է եղել հատուկ ջերմամեկուսիչ փաթեթավորում ունեցող տարրաներում՝ ունենալով ինդիկատոր, որի գույնը կփոխվեր, եթե ջերմաստիճանը 9 ° C –ից բարձրանար»,-եզրափակեց Հ․ Մարտիրոսյանը:
Հովհաննես Մարտիրոսյանը կասկած հայտնեց, թե ինչու, ուղիղ մեկ տարի հետո է դեղգործակալությունը «հիշել», որ «Օքսիտոցին ռիխտեր» դեղի սառցային շղթան չի պահպանվել, և մերժել է իրեն:
Դատավոր Հրաչ Այվազյանը պատասխանող կողմից հետաքրքրվեց, արդյոք դեղգործակալության աշխատակիցը պարտավոր էր արձանագրել՝ նման ինդիկատոր եղել է թե ոչ: Դեղգործակալության փորձագետ Լուսինե Գասպարյանը պատասխանեց, որ ակտում դա արձանագրելու սանդղակ չկա, որ հաստատվի՝ ինդիկատոր եղել է թե ոչ:
«Եթե օրենքի պահանջն այդպիսին է, ու նշում չկա այդ մասին, դա ի՞նչ է նշանակում, որ խախտում չկա»,- նշեց դատավորը: Դեղգործակալության փորձագետ Լուսինե Գասպարյանը չարձագանքեց դատավորի այս դիտարկմանը։
«Քվամատել» 20մգ . արտադրողը մեկ սերիայով պիտանելիության ժամկետ է փոխել
Խոսելով «Քվամատել» 20մգ դեղի ժամկետի փոփոխության մասին՝ պատասխանող Ն. Թովմասյանը պնդեց նույն դիրքորոշումը, թե «Քվամատել» 20մգ դեղի պահպանման ժամկետը 5 տարուց դարձել է 4 տարի «Գեդեոն Ռիխտեր» ընկերության գրության համաձայն:
Հովհաննես Մարիտիրոսյանը ներկայացրեց «Գեդեոն Ռիխտեր» ընկերության «Քվամատել 20մգ» դեղի վերաբերյալ իրեն ուղարկած ուսումնասիրությունը, որտեղ նշվում էր, որ 2004թ. հունվարին ուսումնասիրվել է դեղի 10 սերիա, որից միայն մեկում՝ T 41215 սերիայում է նկատվել շեղում, այն էլ՝ դեղի սովորական պահպանման ջերմաստիճանից ՝ 30°C-ից ավելի պայմաններում պահելու դեպքում: Նա անտրամաբանական համարեց դեղգործակալության կողմից նման «կիսատ-պռատ» ուսումնասիրությունների հիման վրա, միայն արտադրողի պահանջով ժամկետի փոփոխման ընդունումը:
«Ստացվում է՝ «Գեդեոն Ռիխտեր» ընկերության համար Հայաստանի հանրապետության ժողովուրդը որբի գլուխ է.կուզի 4 տարի կդնի սրոկը, կուզի 1 տարի, կուզի կդնի 50 տարի...Ինչ կդնի, դեղգործակալությունը կասի՝ есть»,-ասաց Հովհաննես Մարիտիրոսյանը:
Հովհ. Մարտիրոսյանը նաև նշեց, որ նմանատիպ փոփոխություններ կատարելով, դեղ արտադրողները ստանում են «5 տարվա ինդուլգենիցիա», որպեսզի մոնոպոլ դեղ ներկրեն Հայաստան:
«Դեղգործակալությունը դարձել է դեղ արտադրողի վասալը, նրանց կամքը կատարողը, իսկ դա բերում է Հայաստանում դեղերի շուկայի «ֆարմագեդոնին»:,-եզրափակեց նա:

“ВитаФарм” против Министерства здравоохранения РА: судья ушел в совещательную комнату
Сегодня в Административном апелляционном суде состоялось очередное судебное заседание по иску компании “ВитаФарм” против Министерства здравоохранения РА.
Напомним, что компания требует отменить приказ 864-Ա Минздрава РА и выдать ей лицензию на импорт лекарств “Окситоцин-Рихтер” (раствор, ампулы) и “Квамател 20 мг”.
“Окситоцин-Рихтер”: представитель Фармацевтического агентства не выявил нарушений, однако в импорте лекарства было отказано.
На предыдущем заседании ответчик обязался представить судье правовые акты, регулирующие порядок транспортировки лекарств.
Представитель отвечающей стороны Нелли Товмасян представила решение министра здравоохранения N17 Ն от 9 сентября 2010 г., которым установлен порядок транспортировки, складирования и хранения лекарств.
Представитель компании “ВитаФарм” Ованнес Мартиросян сказал, что знаком с решением, однако в нем речь идет об оптовых складах. “ВитаФарм” таких складов не имеет, но они работают с компаниями, у которых есть такие склады (в данном случае с компанией “Альфа Фарм”).
Что касается порядка транспортировки лекарства “Окситоцин-Рихтер”, то Ованнес Мартиросян отметил, что в ходе транспортировки были соблюдены все правила холодовой цепи
Кроме того, при проведении предварительной проверки лекарств никаких нарушений в их поставке выявлено не было.
О.Мартиросян считает подозрительным то обстоятельство, что о несоблюдении холодовой цепи Фармацевтическое агентство “вспомнило” только через год и отказало ему.
Представитель “ВитаФарм” рассказал, что сотрудник Фармагентства составил акт, в котором ничего не говорилось о нарушении холодовой цепи или температурного режима. По его словам, специальные тары, в которых транспортировалось лекарство, снабжены индикатором, цвет которого меняется в случае повышения температуры.
Судья Грач Айвазян поинтересовался у отвечающей стороны, обязан ли был сотрудник Фармагентства констатировать наличие или отсутствие такого индикатора. Эксперт Фармагентства Лусине Гаспарян ответила, что такой графы в акте нет.
“Не означает ли это, что нарушения тоже нет?” – спросил судья. Л.Гаспарян на этот вопрос не отреагировала.
Производитель “Квамател 20 мг” изменил срок годности из-за одной серии
Говоря об изменении срока хранения лекарства “Квамател 20 мг” с 5-ти до 4-х лет, ответчик Н.Товмасян еще раз заявила, что это было сделано на основании записки компании “Гедеон Рихтер”.
Ованнес Мартиросян представил отправленное ему изучение компании “Гедеон Рихтер” по поводу “Квамател 20 мг”, в котором сообщалось, что в январе 2004 г. было изучена 10-я серия лекарства, в которой отклонения были выявлены только в одной серии - T41215, да и то в случае хранения лекарства выше 30°C. Мартиросян назвал нелогичным изменение срока на основании “половинчатого” изучения, по требованию производителя.
По словам представителя “ВитаФарм”, внесением подобных изменений производители лекарств получают “5-летнюю индульгенцию” на монопольные поставки препаратов в Армению.
“Фармагентство превратилось в вассала производителя лекарств, исполнителя их воли, а это приводит к “фармагеддону” на лекарственном рынке Армении”,- сказал в заключении Ованнес Мартиросян.