Իմ հարցազրույցը դատաբժիշկ-փորձագետ դոկտոր Սելմա Էյքելեմբում-Շիլվիդի հետ
Ես Մհեր Ենոքյանն եմ, ցմահ բանտարկյալ Հայաստանից: Իմ գործի նյութերին Դուք քաջածանոթ եք որպես դատաբժիշկ, փորձագետ, բժշկական գիտությունների դոկտոր:
Երբ իմացա, որ ԱՄՆ Կոլորադո նահանգում և Նիդերլադներում գործող «Անկախ Դատափորձագիտական ծառայությունը» (IFS) պատրաստ է ուսումնասիրել իմ քրեական գործը և տալ անկախ դատափորձագիտական եզրակացություն, անմիջապես համաձայնվեցի: Համոզված էի` անաչառ մոտեցման դեպքում պաշտոնապես կհաստատվի այն, ինչ պնդում եմ մոտ 20 տարի: Տարիներ անց դա միակ հնարավոր փորձաքննությունն էր, քանի որ Հայաստանում մինչ օրս շարունակում են ոչնչացնել իրեղեն ապացույցները:
2014-ին իմ քրեական գործի նյութերը պետական, նոտարական հաստատումով թարգմանվեցին անգլերեն և ուղարկվեցին Ձեզ՝ Նիդերլանդներ: Չորս ամսվա ուսումնասիրությունից հետո եզրակացությունը պատրաստ էր, որտեղ Դուք եզրափակիչ մասում գրել էիք, որ իմ քրեական գործի նյութերում չեք կարողացել գտնել որևէ ապացույց, որ կհիմնավորեր, որ ես եմ սպանել Իոսիֆ Աղաջանովին կամ ծրագրել նրա սպանությունը: Սակայն Ձեր կատարած փորձաքննության հիմքով Հայաստանի գլխավոր դատախազությունը մերժեց գործի վերաբացում սկսել 20 տարի անց, Վճռաբեկ դատարանը՝ նույնպես: Դատախազության մերժումն էլ վիճարկեցինք դատարաններում, բայց էլի անարդյունք: Մեր դատաիրավական համակարգը գտնում է, որ բոլոր դատավճիռները Հայաստանում ճիշտ են կայացվել ու կայացվում: Չկա որևէ նախադեպ, երբ տասնյակ տարիներ անց հին գործ վերաբացվի ու ճանաչվի դատական սխալը: Գնալով համոզվում եմ, որ սա ոչ թե իրավունքի դաշտում է, այլ իներցիոն մտածողության:
Խցում նստած կարդում եմ ԱՄՆ-ում արդարադատության ուշացած հաղթանակների մասին, ոգևորվում ամեն դեպքով, սովորում եմ իրավաբանական ֆակուլտետում, որ հետագայում ինքս օգնեմ անմեղ բանտվածներին:
Որպես բանտային թղթակից՝ ցանկանում եմ հրավիրել Ձեզ հեռակա հարցազրույցի, քանի որ հեռակա թղթակցում եմ hetq.am թերթին: Հուսով եմ` չեք մերժի հրավերս:
Հարգելի Սելմա, անչափ շնորհակալ եմ Ձեր աշխատանքի համար, հուսով եմ, որ մի օր իմ ճակատագրում արդարադատությունը կհաղթանակի և կհանդիպենք ազատության մեջ:
Հարգանքով` Մհեր Ենոքյան
Ահա իմ հարցերը.
- Ուսումնասիրելով իմ գործի նյութերը` ի՞նչ տպավորություն ստացաք, ինչպե՞ս կգնահատեք այն:
Տպավորությունս այն է, որ քննությունը օբյեկտիվ չէր իրականացվել: Տեխնիկական տվյալները՝ դեպքի վայրում արյան հետքեր, տուժողի վնասվածքները, չեն համապատասխանում տեղի ունեցածի վարկածին: Արամ Հարությունյանի ցուցմունքը չի համապատասխանում տեխնիկական տվյալներին: Դատաբժշկի հայտարարությունները ևս չեն համապատասխանում ժամանակակից գիտությանը:
- Իմ գործով փորձաքննության մեջ նշել էիք, որ «1996 թվականին դատափորձագիտական ԴՆԹ պրոֆիլավորումը, ինչպես նաև մատնահետքերի քննությունն արդեն իսկ հասանելի էր: Ըստ փաստաթղթերի` իրեղեն ապացույցների վրա նման քննություններ չեն իրականացվել: Այն փաստը, որ այդ քննությունները չեն իրականացվել, բացարձակապես ի վնաս Ենոքյանի է»: Նման բացթողումներ կա՞ն ԱՄՆ-ում կամ Եվրոպայում քննված գործերով:
- Մեղադրյալն իրավունք ունի պատշաճ, օբյեկտիվ քննության: Դա ներառում է ԴՆԹ նույնականացումը, մատնահետքերի ու դատաբժշկական փորձաքննությունները, բժշկական և արյան հետքերի հետազոտությունները և այլն: Այս ամենը ցանկացած քաղաքակիրթ երկրում համարվում է նորմ:
- Դուք նշել էիք, որ մյուս մեղադրյալ Արամ Հարությունյանի 4-րդ ցուցմունքը, որի պատճառով ես դատապարտվել եմ մահապատժի, չի համապատասխանում դատաբժշկական եզրակացությանը: Նշել էիք նաև, որ դատաբժշկի փորձաքննությունը չի համապատասխանում ժամանակակից գիտությանը: Ունե՞ք արդյոք տեղեկատվություն, թե հին գործերով արդյոք որքան գործ է բեկանվում ԱՄՆ-ում կամ Եվրոպայում՝ գիտական մեթոդների հնության հիմքով:
- Ցավում եմ, բայց գաղափար չունեմ: Միայն գիտեմ, որ դա տեղի է ունենում պարբերաբար:
- Առաջինը, որ հարցրել էիք իմ գործով զբաղվողներին, իրեղեն ապացույցների մասին էր: Երբ իմացաք, որ դրանք Հայաստանում չեն պահպանվում, ավելին՝ ոչնչացվում են դատավճռից հետո, ի՞նչ զգացողություն էր:
- Բնականաբար, դա շատ վատ է: Երևի թե գիտեք in dubio pro reo իրավբանական կանոնի մասին, որը նշանակում է, որ չփարատված կասկածները պետք է մեկնաբանվեն հօգուտ մեղադրյալի: Այն, որ իրեղեն ապացույցները ոչնչացված են, շատ դժվար է ձեզ համար ապացուցել, որ անմեղ եք, այն դեպքում, երբ համակարգը պետք է ապացուցի, որ մեղավոր եք: Դուք չեք ունեցել արդար դատաքննություն այս ամենի պատճառով:
- Ինչպե՞ս են ԱՄՆ-ում և Եվրոպայում պահպանվում իրեղեն ապացույցները: Ինչպե՞ս է այսօր գենետիկական փորձաքննությունը հեղափոխություն անում քրեական արդարադատության ոլորտում:
- Ապացույցների պահպանությունը քրեական գործի քննության հիմքն է: Իրեղեն ապացույցները տեսակավորված ու ամեն գործից հետո փաթեթավորված ձևով պետք է պահպանվեն ոստիկանության կողմից: Այդ ապացույցների պահպանման ժամկետները կախված են տեղական ոստիկանությունից: Հոլանդիայում ԴՆԹ ապացույցները պահվում են 30 տարի:
- Ձեր մասնագիտական գործունեության արդյունքում քանի՞ անմեղ քաղաքացու եք օգնել արդարացման դատավճռով ազատություն գալու:
- Մոտավորապես տասը մարդու ենք օգնել, որոնք անարդար դատապարտված էին: Մենք աշխատել ենք բազմաթիվ գործերի վրա, որոնցով կարողացել ենք կասեցնել անօրեն դատապարտումները:
Շատ եմ ցավում Ձեզ բաժին հասած ծանր փորձության համար, հույս ունեմ, որ մի օր արդարությունը կվերականգնվի և Ձեր անունը կկարողանաք մաքրել:

Greetings Dr. Selma Eikelenboom,
My name is Mher Yenoqyan. I am serving a life sentence in Armenia. As a forensic medical expert you are well aware of the issues involved in my case.
When I learnt that Independent Forensic Services IFS, operating in the U.S. State of Colorado and Holland was ready to examine my criminal case and provide an independent forensic conclusion, I immediately agreed. I was convinced that an unbiased approach would lead to an official confirmation of what I have been claiming for some 20 years. Years later, it was the only possible forensic examination since the authorities in Armenia continue to destroy physical evidence.
In 2014, my criminal case material was translated, officially notarized, and sent to you in the Netherlands. Your findings were ready after a four month study. In the summary of the findings, you wrote that you weren’t able to find any proof in the material sustaining that I killed Iosif Aghajanov or that I planned his murder. However, our Prosecutor General’s Office refused to review my case 20 years later based on your findings. Neither did our Court of Cassation. We appealed the Prosecutor General’s refusal in the courts, but to no avail. Armenia’s legal-judicial system believes that all verdicts handed down in the country are formulated correctly. There is no precedent for a case to be reopened years later and to accept that a judicial mistake has been made. As time passes, I am convinced that such a state of affairs is the result of laziness more than anything else.
In my cell, I read about victories of justice that had been delayed for years. Each story gives me hope. I am currently a student at the faculty of law so that in the future I can assist those wrongly convicted.
As a prison correspondent for the news site hetq.am, I would like to interview you via email. I hope you will accept my offer. Below, please find my questions to you.
Mher Yenoqyan
Here are my questions:
Studying my case, what general impressions did you have? What struck you as odd or irregular?
I have the impression the investigation was not done objectively. The technical findings like the bloodstains on the scene and the injuries of the victim did not support the hypotheses on what might have happened. The statements of Aram Harutyunyan were not supported by the technical findings. The statement of the forensic-medical expert is not in accordance with the scientific knowledge of today.
In the forensic exam of my case you noted, “The forensic DNA profile of 1996, as well as the examination of fingerprints, were already accessible. According to the documents, such examinations of physical evidence were not conducted. The fact that such exams weren’t carried out, was absolutely to the detriment of Yenoqyan.” Are such oversights the norm in cases examined in the U.S. or Europe?
A defendant has the right to a proper investigation. That includes DNA profiling, finger printing examination, forensics medical examination, bloodstain pattern analysis, etc. Those are the norms in any civilized country.
You had noted that Aram Harutyunyan’s fourth testimony, based on which I was sentenced to life imprisonment, doesn’t correspond to the forensic findings. You had also noted that the forensic doctor’s examination doesn’t correspond to contemporary science. Do you have any information on the number of court decisions in the U.S. or Europe that were later overturned based on the fact that the scientific methods at the time were outdated?
I am sorry, but I have no idea. I only know that is happens regularly.
When you first asked me about those involved in my case, it was about the physical evidence. What did you think/feel when you found out that such evidence isn’t preserved in Armenia but destroyed?
That is very bad indeed. You will probably know the legal rule “In dubio pro reo” which means that when in doubt they should favor the defendant. Because the evidence was destroyed it is very difficult for you to prove you are innocent, while they should have proved you are guilty. You did not have a fair trial because of this.
How is physical evidence preserved in the U.S. and Europe? How are genetic examinations revolutionizing the criminal justice system?
The chain of custody is the basis for any criminal investigation. Physical evidence should be taken into custody by the police, categorized and sealed after each investigation for traces. The time they keep the evidence depends on the local police. In Holland, DNA evidence needs to be kept for 30 years.
As a result of your professional work, how many wrongfully convicted people have later been absolved and set free?
Around 10, that was after they were convicted. We worked numerous cases where we were able to prevent a wrongful conviction.
P.S. I am very sorry for your ordeal and I hope one day justice will be served and you will be able to clear your name.