Սամվել Ալեքսանյանը՝ կեղծ օղիների մասին․ պատգամավորն արձագանքել է «Հետքի» հրապարակմանը
Օրեր առաջ գրել էինք, որ Սամվել Ալեքսանյանի կեղծած օղիների եթերային յուղերը մի քանի անգամ գերազանցում են օրիգինալին: Հրապարակումից հետո պատգամավոր Սամվել Ալեքսանյանը զանգել է հրապարակման համահեղինակ, «Հետքի» լրագրող Անի Հովհաննիսյանին և հրավիրել սպիրտի արտադրման գործարան՝ համոզվելու, որ իր արտադրանքը որակապես մրցունակ է:
Այսօր Ալեքսանյանի ուղեկցությամբ այցելեցինք Նորագավիթում գտնվող սպիրտի արտադրության գործարան: Պատգամավորը խնդրեց իրեն չնկարել, բայց ասաց, որ ինքը պատրաստ է «Ա և Գ» ՍՊԸ-ի արտադրության կեղծված օղիներն անձամբ խմել, որ մարդիկ չկասկածեն դրանց որակական հատկանիշների վրա:
Ալեքսանյանը նշեց, որ սպիրտի ֆիլտրման տեխնոլոգիաները անցյալ տարի են թարմացրել՝ ռուսականը փոխարինելով իտալականի: Սպիրտը ֆիլտրվում է 6 աշտարակներում, որոնցից հետո գործարանի ներսում անցնում է լաբորատոր փորձաքննություն:
«Լաբորատորիայում ռեժիմը դրած ա, ամեն ժամը մեկ, երկու ժամը մեկ նմուշ ա բերվում, ստուգվում ա: Եթե ռեժիմից ընկավ, ինքն ավտոմատ ազդանշան ա տալու, չի կարող վատ սպիրտ արտադրվել: Էդ որ ասում եք կեղծում եք, դրան բան չեմ ասում: Բայց որ որակին եք կպնում, ճիշտ չեք անում: Ինչի՞ պիտի ես վատ որակի սպիրտ արտադրեմ, եթե նորագույն տեխնոլոգիաներով եմ աշխատում»,-ասում է Սամվել Ալեքսանյանը:
Պնդմանը, որ օրիգինալ ապրանքատեսակի համեմատությամբ՝ կեղծված օղիների մեջ եթերային յուղերի ավել լինելը ապացուցված է փորձաքննությամբ և փորձագիտական կարծիքով, Սամվել Ալեքսանյանը հակադարձեց. «Ուկրաինացին հո չի՞ ասելու, որ մեր օղին լավն է»:
Հիշեցնենք, որ «Խլեբնիյ Դար» և «Մեդոֆ» տեսակի օղիների փորձաքննության արդյունքում պարզվել էր, որ հայկական արտադրության օղին որակապես զիջում է ուկրաինականին, սակայն առողջությանը վտանգ չի ներկայացնում:
Սամվել Ալեքսանյանը նշեց, որ «Ա և Գ» ՍՊԸ-ի արտադրած սպիրտը ոչ միայն մատակարարում է տեղական շուկան, այլև մեծ քանակությամբ արտահանվում է Վրաստան:
Հարցին, թե որակյալ սպիրտ ունենալու դեպքում, ինչո՞ւ է գործարարը կեղծում այլ բրենդների արտադրանքը, այլ ոչ թե ստեղծում սեփականը, Ալեքսանյանը պատասխանեց. «Չինաստան եթե գնաս, ասես «Ռոլս Ռոյս» մեքենայի նմանակը սարքեք, տվեք ինձ, կսարքեն կտան: Էդ ամբողջ երկիրը նմանակ սարքելով է տնտեսություն պահում: Ես էլ հարյուրավոր, հազարավոր աշխատատեղեր եմ ստեղծում, որ փակեմ, էդքան մարդն աշխատանք չունենա, էդպես ա լավ, թե՞ սենց»,- ասաց Սամվել Ալեքսանյանը:
Հարցին, թե ինչպես է կարողանում գործարար-պատգամավորը շրջանցել բոլոր օրենքները և շարունակել կեղծված օղիների արտադրությունը, Սամվել Ալեքսանյանը պատասխանեց. «Բիզնեսն իր օրենքներն ունի: Ես աշխատում եմ, առավոտից իրիկուն աշխատում եմ, ուրիշները սիրում են սրճարան գնալ, կազինո գնալ, ես էլ սիրում եմ քանդած շենք առնել, սարքել, աշխատատեղ բացել, արտադրանք տալ, վատ բան եմ անո՞ւմ»,-ասաց Ալեքսանյանը:

Самвел Алексанян о фальшивой водке: депутат откликнулся на статью Hetq.am
Мы уже писали о том, что в фальшивой водке Самвела Алексаняна эфирных масел содержится в несколько раз больше, чем в оригинале. После этой публикации депутат Национального Собрания Самвел Алексанян позвонил соавтору статьи, журналистке Hetq.am Ани Ованнисян и пригласил на завод по производству спирта, чтобы она убедилась в том, что его продукция по своему качеству конкурентоспособна.
Сегодня в сопровождении Алексаняна мы посетили находящийся в Норагавите спиртовый завод. Депутат попросил не фотографировать его, но сказал, что готов лично попробовать поддельную водку производства ООО “А ев Г”, чтобы люди не сомневались в ее качестве.
Алексанян отметил, что в прошлом году технологии фильтрации спирта были обновлены – вместо российских установлены итальянские.
“Каждые два часа лаборатория берет образцы для проверки. Если установленный режим нарушается, то автоматически подается сигнал, так что производить плохой спирт невозможно. То, что вы говорите, что водка подделывается, я про это ничего сказать не могу. Но когда вы говорите о качестве, то ошибаетесь. Почему я должен производить некачественный спирт, если работаю по новейшим технологиям”,- сказал Самвел Алексанян.
В ответ на утверждение о том, что в паленой водке по сравнению с оригиналом эфирных масел больше, что доказано экспертизой, депутат сказал: “Украинцы же не скажут, что наша водка лучше”.
Напомним, что в результате экспертизы водок “Хлебный дар” и “Медофф” выяснилось, что водка армянского производства по своему  качеству уступает украинской, однако угрозы для здоровья не представляет.
Самвел Алексанян отметил, что спирт, произведенный ООО “А ев Г”, не только поставляется на местный рынок, но и в большом количестве экспортируется в Грузию.
На вопрос, почему при наличии качественного спирта предприниматель подделывает другие бренды, а не создает собственный продукт, Алексанян ответил: “Если вы поедете в Китай и попросите создать копию “Роллс-Ройса”, они создадут и предоставят вам. Экономика этой страны держится на копировании. Я же создаю сотни, тысячи рабочих мест. Если я их закрою, то столько человек останутся без работы. Что лучше – первое или второе?”
Мы также поинтересовались, как депутату-предпринимателю удается обходить все законы и продолжать производить контрафактную водку. На это Самвел Алексанян заявил: “Бизнес имеет свои законы. Я работаю с утра до вечера. Кто-то любит ходить в кафе, в казино, я же люблю покупать разрушенные здания, восстанавливать их, открывать рабочие места. Разве это плохо? ”