Սիրիացի երկաթագործը աշխատելու հնարավորություն չունի. նա խնամում է երեխաներին
Վերջին չորս տարիներին Սերոբ Թովմասյանը միայնակ է խնամում իր չորս երեխաներին: Առավոտյան հատուկ դպրոց է տանում 9-ամյա Մայքին, կեսօրից հետո նրան տուն է բերում, հետո ճաշ է պատրաստում դպրոցից վերադարձող երեխաների համար ու տան մյուս գործերն է անում: Գումար աշխատելու համար Սերոբը ժամանակ չունի, սակայն Սիրիայի իր խնայողությունները շուտով կվերջանան, իսկ կազմակերպությունը, որ վճարում էր Հայաստան եկած ընտանիքի բնակարանի վարձը, տեղեկացրել է, որ օգնությունը շուտով կդադարեցվի:
Սերոբը երկու եղբայրների ընտանիքների հետ Հայաստան է եկել 2015թ-ի սեպտեմբերին: Սիրիան նրանք լքել են 2014-ի սեպտեմբերին, երբ «Իսլամական պետություն» խմբավորումը հարձակվել է հյուսիսային Քոբանի քաղաքի վրա, որտեղ ապրում էին: Սերոբը պատմում է, որ կինը մահացել էր դրանից երկու տարի առաջ, իսկ հարձակման ժամանակ «մորուքավորները» սպանել են եղբայրներից մեկին՝ Հովսեփին: «Իսլամական պետության» կողմից սահմանային Քոբանի քաղաքն ու շրջակա գյուղերը շրջափակելու ամիսներին՝ մինչև 2015թ-ի հունվարը, այս շրջանից Թուրքիայի սահմանը հատել է մոտ 400 հազար սիրիացի: Երեք եղբայրների ընտանիքները Քոբանիից տեղափոխվել են Թուրքիայի Սուրուճ քաղաքի փախստականների ավան, որի վրաններում ապրել են 11 ամիս:
Սուրուճում Թովմասյաններին այցելել է Պոլսո պատրիարքության փոխանորդ Արամ Աթեշյանը, ով այնուհետև կազմակերպել է նրանց մեկնումը Հայաստան:
«Ասի պայմանները ոնց են, ասաց 9 ամսով քեզի տուն կուտան, վարձը իրենք կուտան, 3 ամիսն ալ ամսականը կուտան, մինչեւ որ ոտի կանգնեք: Յետոյ եկանք, էդ ամսականը մի ամիս տուին, երկրորդ ամիսը կտրեցին: 9 ամիսն ալ դարձրին 6 ամիս»,- պատմում է Սերոբը՝ հավելելով, որ խնայողություններով է շարունակել ապրել:
Սերոբը Քոբանում երկաթագործ է եղել, նաև մեքենաներ է նորոգել: 14-ամյա որդին՝ Շահենը, օգնել է նրան: Իրենց մեկնումից հետո գրեթե ողջ քաղաքը ավիրվել է, այդ թվում՝ իրենց տունն ու խանութը: Սերոբը մտահոգվում է, որ այստեղ չի կարողանում երեխաների պահանջները հոգալ, ասում է՝ Հայաստանում երեխա պահելը դժվար է, մանավանդ երբ ինքը չի աշխատում: «Չորս անչափահաս երեխայ, ի՞նչ ձեւով պիտի աշխատեմ: Ո՞վ պիտի տանի-բերի, ո՞վ իրենց ճաշ պիտի եփի, չորս տարի եղաւ՝ լուացքը, ամէն ինչը ես եմ անում»,- ասում է նա:
Սիրիայում Թովմասյանների ընտանիքները միասին են ապրել, և մինչ Սերոբն աշխատել է, եղբոր աղջիկները խնամել են Մայքին: Այժմ նրանք էլ աշխատանք են փնտրում: Բացի դրանից, հայրն ասում է, որ Մայքին միայն ինքն է հասկանում: Մայքը Սիրիայում չէր խոսում, Հայաստանում սկսել է որոշ բառեր ասել, հաշվել: Այժմ հաճախում է սիրիահայ երեխաների համար ստեղծված «Արևիկ» հատուկ դպրոց:
Ինչպես իր եղբայրներն ու քույրը, Մայքը երբեմն դրսից եկող ուժեղ ձայները նմանեցնում է Քոբանիի կռիվների ձայներին, որ լսել են նույնիսկ Թուրքիայի սահմանամերձ քաղաքում ապաստանելուց հետո: «Հեշտ չի, մէկը մի երկրից մի երկիր որ գալիս ա, արդեն դու կռիվի մէջից փախել ես, մարդու ուղեղը ճիշդ չի աշխատում, արդէն կեանքից հիասթափուել ես: Ժամանակ քեզի պէտք է, որ մի քիչ օյաղ ըլլաս: Արդէն մենք լրիւ անջատուած ենք, հասկանում ես… Էս երեխեքը գիշերով որ պառկում են, տանկերի, պատերազմի ձեն [են լսում], գիշերով վախենում են, գիտեն, որ իրանք կռիվի մեջն են հլը»,- պատմում է երեխաների 53-ամյա հայրը:
Քոբանին քրդաբնակ քաղաք է: Արաբները, թուրքերն ու հայերը այնտեղ փոքրամասնություն են եղել: Ընդամենը 8 հայկական ընտանիք է եղել Քոբանիում, որոնցից երեքը Թովմասյանների ընտանիքներն են եղել: Սերոբը հիշում է, որ տասնամյակներ առաջ հայերն այդ քաղաքում շատ են եղել, դպրոց են ունեցել, և ինքը մինչև երրորդ դասարան հայկական դպրոց է հաճախել: Քսան տարի առաջ, երբ հայերի մեծ մասը գնացել են Հալեպ կամ այլ քաղաքներ, դպրոցը փակվել է: Սերոբի երեխաները դպրոցում արաբերեն են անցել, իսկ հարևաններից սովորել են քրդերեն: Հետո, երբ տեղափոխվել են Թուրքիա, մի քիչ թուրքերեն ու անգլերեն են սովորել:
Այժմ Մարալը, Շահենն ու Րաֆֆին, որ համապատասխանաբար 4-րդ, 7-րդ և 8-րդ դասարաններում են, սովորում են հայերեն տառերը: Դպրոցում միայն նրանք ունեն արաբական կրթություն, և առանձին դասաժամեր չի հատկացվում՝ նրանց հայերեն սովորեցնելու համար: Ուսուցիչները նրանց դաս չեն հարցնում, երեխաները հետևում են դասին, բայց ամեն բան չէ, որ հասկանում են:
«Իրենք ինչ գրատախտակին գրում են, ես գրում եմ: Ասել են՝ ինչ գրատախտակին գրում են, դուն ալ այդպէս գրի»,- ասում է 11-ամյա Մարալը: «Ես ալ տենց եմ, միայն նայում եմ, գալիս եմ: Արդէն զզուում եմ: Մէկը չի խոսում, չեմ սովորում, միայն նայում եմ, 7 ժամ, 9 ժամ լսում եմ, գալիս եմ»,- շարունակում է 14-ամյա Շահենը:
Րաֆֆին ու Շահենը մասնավոր պարապում են հայերեն: Վճարը տալիս է մի բարերար: Մարալի մասին ասել են, որ նա դեռ փոքր է, շուտ կյուրացնի լեզուն: Երեխաներն ուզում են, որ դպրոցում շաբաթական մի քանի օր իրենց սովորեցնեն հայերեն: Ինչպես շատ այլ սիրիահայեր, նրանք ևս միշտ չէ, որ հասկանում են հայաստանյան հայերենը: Սերոբը պատմում է, որ կոշիկի խանութում աշխատանքի անցած եղբոր աղջիկների հետ երկրորդ օրը հրաժարվել են աշխատել, քանի որ նրանք ռուսերեն չեն իմացել:
Տանը հիմնականում արաբերեն ու քրդերեն են խոսում. Սերոբն ասում է, որ սովորել են դրան, թեև ինքը փորձում է հայերեն խոսել, որ երեխաների համար հեշտ լինի լեզուն սովորել: Դպրոցում սովորած մի քանի անգլերեն բառերը Մարալը սովորեցնում է հորը ու գնահատում: Ասում է՝ վատ աշակերտ է հայրը, ու ցույց է տալիս կարմիր ուղղումներով լի նրա տետրը:

Сероб Товмасян из Сирии не может работать: ему нужно заботиться о детях
Приехавший из Сирии Сероб Товмасян последние четыре года один заботится о своих четырех детях. Утром он отвозит в специальную школу 9-летнего Майка, а после полудня привозит его домой. Затем готовит обед для возвращающихся из школы остальных детей, выполняет другую домашнюю работу. У Сероба нет времени зарабатывать деньги. Привезенные из Сирии сбережения скоро закончатся, а организация, которая платит за квартиру, где живет переехавшая в Армению семья, предупредила, что в ближайшее время прекратит оказание помощи.
Сероб вместе с семьями двух братьев приехал в Армению в сентябре 2015 г. Товмасяны покинули Сирию в сентябре 2014-го, когда группировка “Исламское государство” напала на их родной город Кобани. За два года до этого умерла жена Сероба, а при нападении исламисты убили одного из его братьев – Овсепа. До января 2015 г., пока продолжалась блокада боевиками Кобани и окрестных сел, около 400 тысяч жителей этого региона пересекли границу с Турцией. Трое братьев со своими семьями прибыли в лагерь для беженцев в турецком городе Суруч, где они прожили 11 месяцев в палатках.
Место, где родились Товмасяны (Айн аль-Араб, отмечено красным) и город Суруч, куда они переехали в 2014 г. (отмечено синим).
Черная линия - граница между Турцией и Сирией
В Суруче Товмасянов посетил представитель Констатинопольской патриархии Арам Атешян, который вскоре организовал их переезд в Армению.
“Я спросил, какие там условия, мне сказали, что на 9 месяцев выделят жилье, за которое будут платить они, пока мы не встанем на ноги. Но получилось так, что заплатили лишь за один месяц, со второго месяца перестали платить, а 9 месяцев сократили до шести”,- рассказал Сероб, добавив, что жить им пришлось на собственные сбережения.
В Кобане Сероб работал жестянщиком, чинил также автомобили. Его 14-летний сын Шаген помогал отцу. После отъезда семьи почти весь город был разрушен, в том числе и принадлежавшие им дом и магазин.
Сероба беспокоит, что здесь он не может удовлетворять нужды детей, говорит, что в Армении содержать ребенка очень тяжело, тем более, что он не работает. “У меня четверо несовершеннолетних детей, как я могу работать . Кто должен отводить их в школу и приводить домой, кто должен готовить им обед. Уже четыре года я и стирку делаю, и другие домашними делами занимаюсь…”- говорит Сероб.
9-летний Майк
В Сирии семьи Товмасянов жили вместе, и когда Сероб был на работе, за Майком ухаживали его племянницы. Сейчас они тоже ищут работу. Кроме того, Майка понимает только отец. В Сирии ребенок не разговаривал, в Армении начал произносить некоторые слова, считать. Сейчас он посещает спецшколу для армянских детей из Сирии.
“Переезжать из одной страны в другую нелегко. Если ты бежал от войны, ты уже не можешь воспринимать жизнь адекватно. Нужно время, чтобы придти в себя. Когда дети ложатся спать, им слышится грохот танков, звуки войны. Ночью они боятся, им кажется, что война все еще продолжается…” – говорит 53-летний отец детей.
Кобани – курдонаселенный город. Арабы, турки и армяне составляли там меньшинство. В Кобани жило всего восемь армянских семей, в том числе три семьи Товмасянов. Несколько десятилетий назад армян в городе было много, действовала армянская школа, которую Сероб посещал до третьего класса. После того, как большинство армянских семей переехало в Алеппо и другие города, школа закрылась. Дети Сероба учились в арабской школе, а курдскому научились у соседей. Потом, когда они переехали в Турцию, дети выучили там турецкий и английский.
Сейчас Марал, Шаген и Раффи, которые учатся соответственно в 4-ом, 7-ом и 8-ом классах, проходят армянские буквы. В школе только у них арабское образование, однако специально для этих детей не стали выделять отдельные часы изучения армянского языка.
Учителя не вызывают Товмасянов отвечать урок, они просто слушают, что объясняет учитель, но не всё понимают.
11-летняя Марал
“Нам сказали: что пишут на доске, то пишите и вы”,- рассказала 11-летняя Марал. “Я тоже так делаю – только смотрю и слушаю, а потом иду домой. Мне уже надоело, я ничему не учусь. Только слушаю 7-9 уроков и прихожу домой”,- поделился со мной 14-летний Шаген.
Слева направо: 14-летний Шаген и 15-летний Раффи
Раффи и Шаген занимаются армянским в частном порядке. За занятия платит благотворитель. Про Марал сказали, что она маленькая и быстро усвоит язык. Дети хотят, чтобы несколько дней в неделю с ними занимались армянским. Как и другие сирийские армяне, они не всегда понимают восточноармянский. Сероб сказал, что в обувном магазине, куда поступили на работу его племянницы, на второй день отказались с ними работать, так как они не знали русского языка.
В семье Сероба говорят в основном по-арабски или по-курдски. Но он старается говорить с детьми и на армянском, чтобы им легче было учиться. Марал, придя из школы домой, учит отца английским словам, которые они прошли в этот день, и ставит ему оценки. Девочка говорит, что папа плохой ученик, и показывает его тетрадку с многочисленными исправлениями красной ручкой.