«Catalina», թե՞ «Raffaello»․ հայ արտադրողը մոլորեցնում է սպառողին
Վերջերս հայկական շուկայում հայտնվել է իտալական «Ferrero» ընկերության «Raffaello» քաղցրավենիքը հիշեցնող «Catalina» անունով հայկական կոնֆետները։
Դրանք ոչ միայն նման են փաթեթավորմամբ, այլև՝ կոնֆետի ձևով և տեսքով։ Տարբերություններից մեկն ապրանքի նկարագրությունն է․հայկական «ռաֆաելլոն» կոկոսե քաղցրավենիք է ամբողջական գետնանուշով ,իսկ իտալականը՝ կոկոսի փաթիլներով պատված կոնֆետ ամբողջական նուշով։
Մյուս տարբերությունը գինն է․հայկական «Catalina» կոնֆետը 2 անգամ էժան է 150 գրամն արժե 780 դրամ (1 կգ վաճառվում է 2620 դրամով)։ Նույն քաշի «Raffaello»-ն արժե 1600-1800 դրամ (1 կգ վաճառվում է մոտ 10 -13 000 դրամ)։
«Catalina» կոնֆետն արտադրում է հայկական «Նիկոլո» ՍՊԸ, որը հիմնադրվել է 2014թ․ին։ Ընկերության սեփականատերն է Նիկոլայ Կոսակյանը։ «Նիկոլո»-ն զբաղվում է «կակաոյի, շոկոլադի և շաքարե հրուշակեղենի արտադրությամբ»։
Առաջին հայացքից այս երկու ապրանքատեսակները դժվար է տարբերել․հայկական արտադրանքը՝ թե՛ արտաքին տեսքով, թե՛ կոնֆետի ձևով այնքան նման է «Raffaello» -ին, որ առաջանում է շփոթության բարձր աստիճան, ինչը տնտեսական մրցակցության տեսանկյունից անթույլատրելի է ու անբարեխիղճ։
Նշանը համարվում է այլ նշանին շփոթելու աստիճան նման, եթե այն ընդհանուր առմամբ զուգորդվում է դրա հետ (այսինքն` մարդու մոտ առաջացնում է նույն պատկերի, բառի, գույների, դրանց համակցության, իմաստի ընկալման զգացողություն), չնայած առանձին տարբերությունների առկայությանը:
Դեռևս 1997թ․ի հուլիս 12-ին ընդունվել է «Ապրանքային
եւ սպասարկման նշանների, ապրանքների ծագման տեղանունների մասին» օրենքը։
2005թ․ ապրիլի 12-ին այն ժամանակ դեռևս Առևտրի և տնետեսական զարգացման նախարար Կարեն Ճշմարիտյանի N 85-Ն հրամանով սահմանվել է «Ապրանքային և սպասարկման նշանների հայտերի ձեվակերպման, ներկայացման եւ քննարկման կարգը», որի մի քանի կետերը «հայկական ռաֆաելլոն» խախտում է։
Մասնավորապես՝ ակնհայտ է փաթեթի արտաքին տեսքի նմանությունը, նմանեցված են բառային նշանները (2005թ․N 85-Ն հրամանի 99-րդ , 103-րդ կետեր)՝ օգտագործված շրիֆտի տեսակը, գրաֆիկական գրելաձևը, ոճավորումը, գունային համակցությունը, պատկերի տեսքը և այլն։
«Catalina» հայկական կոնֆետը «ընդհանուր տեսողական տպավորությամբ» մոլորության մեջ է գցում սպառողին։
Սպառողը, որպես կանոն, հնարավորություն չունի համեմատելու երկու նշանները, այլ առաջնորդվում է նախկինում տեսած նշանի մասին ունեցած ընդհանուր տպավորությամբ և ընկում մոլորության մեջ։
Դատական գործեր՝ անբարեխիղճ մրցակցության համար․«Գրանդ Քենդիի» օրինակը
Տարբեր տարիներին Տնտեսական մրցակցության պաշտպանության պետական կոմիտեն տուգանել է մի շարք ընկերությունների, ում արտադրանքի արտաքին տեսքը կամ փաթեթավորումը սպառողի մոտ շփոթություն է առաջացրել մեկ այլ՝ առավել ճանաչված արտադրանքի հետ։
Դեռևս 2007թ․ ապրանքանշանի նույնական կամ շփոթելու աստիճան նման լինելու պատճառով վարչական վարույթ էր հարուցվել «Գրանդ Քենդի » դեմ, և ՀՀ Տնտեսական դատարանը պարտավորեցրել էր դադարեցնել «Жемчужина, Лесная сказка, Вдохновение, Romantic, Անուշիկ, Սկյուռիկ, Արջուկ, Քարավան» նշանների ապօրինի օգտագործումը․ապրանքային անունները նույնությամբ կրկնում էին ռուսականը։
Սակայն «Գրանդ Քենդին» բողոքարկել էր վճիռը, իսկ Վճռաբեկ դատարանն այն բավարարել էր՝ գործը կրկին քննության ուղարկելով։
Մինչ օրս էլ հայկական շուկայում կարելի է գտնել նշված մի քանի անուն կոնֆետներից, ասենք օրինակ՝ «Սկյուռիկ»-ը և «Ոգեշնչվածություն»-ը

Catalina или Raffaello? Армянский производитель вводит в заблуждение потребителей
В последнее время на армянском рынке появились отечественные конфеты Catalina, которые очень напоминают конфеты Raffaello итальянской фирмы Ferrero. Эти конфеты похожи не только своей упаковкой, но и формой и внешним видом. Одно из различий состоит в описании товара: армянское «Рафаэлло» - это кокосовая конфета с цельным арахисом, а итальянское – конфета с цельным миндалем, покрытая кокосовыми хлопьями.
Другим различием является цена: армянская Catalina в два раза дешевле Raffaello – 150 граммов стоят 780 драмов (1 кг – 2620 драмов), тогда как стоимость такого же количества Raffaello 1600-1800 драмов (1 кг – около 10-13.000 драмов).
Конфеты Catalina производит армянское ООО «Николо», которое было основано в 2014 г. Собственником компании является Николай Косакян. «Николо» занимается «производством какао, шоколада и других кондитерских изделий из сахара».
На первый взгляд эти два товара трудно отличить друг от друга по причине высокой степени смешения: армянская продукция и по внешнему виду, и по форме настолько похожа на Raffaello, что их можно перепутать, что с точки зрения экономической конкуренции недопустимо.
Торговая марка считается похожей на другую до такой степени, что их можно перепутать, если, несмотря на некоторые различия, у человека возникает ощущение одного и того же товара.
Еще 12 июля 1997 г. был принят закон РА «О товарных знаках и знаках обслуживания, наименованиях мест происхождения товаров». А 12 апреля 2005 г. занимваший тогда пост министра торговли и экономического развития Карен Чшмаритян подписал приказ, которым установливался «порядок формулировки и обсуждения заявок на товарные знаки и знаки обслуживания», несколько пунктов которого сегодня и нарушает армянское «рафаэлло».
В частности, имеется сходство внешнего вида, упаковки, словесных знаков, шрифта, цветового сочетания и т.д.
Армянские конфеты Catalina по своему общему визуальному впечатлению вводят в заблуждение потребителя, который, как правило, не имеет возможности сравнить оба знака. Он руководствуется общим впечатлением от виденного ранее товарного знака и впадает в заблуждение.
Судебные дела за недобросовестную конкуренцию: пример «Гранд Кенди»
В разные годы Государственный комитет защиты экономической конкуренции штрафовал ряд компаний, чья продукция по внешнему виду или упаковке вызывала у потребителей путаницу с другой, более известной товарной маркой.
В 2007 г. против компании «Гранд Кенди» было возбуждено административное производство в связи с использованием одинаковой товарной марки и вызывавшим путаницу внешним сходством товара. Экономический суд обязал компанию прекратить незаконное использование марок «Жемчужина, Лесная сказка, Вдохновение, Romantic, Белочка, Медвежонок, Караван», которые в точности повторяли российские марки. Однако «Гранд Кенди» обжаловала это решение, а Кассационный суд удовлетворил жалобу, направив дело на повторное рассмотрение.
По сей день на армянском рынке можно найти несколько указанных выше названий конфет, например, «Белочка» и «Вдохновение».