Կոտայքի մարզպետն ու Եղվարդի քաղաքապետը կառավարություն չեն ներկայացրել քամուց տուժածի անունը
2015 թվականի նոյեմբերին ուժեղ քամիների պատճառով հանրապետության մի շարք համայնքերում փլուզումներ տեղի ունեցան: Կառավարությունը, բնակիչների վնասը փոխհատուցելու նպատակով, ընդունեց համապատասխան որոշում:
Նախատեսվեց կառավարության պահուստային ֆոնդից մարզպետարաններին հատկացնել ընդհանուր մոտ 730 միլիոն դրամ` քամուց տուժած ֆիզիկական և իրավաբանական անձանց կրած վնասը փոխհատուցելու համար:
«Հետք»-ին է դիմել Երևանի բնակիչ Վալյա Շտոյանը: Կոտայքի մարզի Եղվարդ քաղաքի` նրա ընտանիքին պատկանող սեփական տան պարիսպը ևս փլուզվել է նոյեմբերի 13-ին տեղի ունեցած ուժեղ քամու պատճառով: Թեև Եղվարդի քաղաքապետարանը համապատասխան ակտով հաստատել է, որ փլուզման պատճառը քամին է, սակայն մինչ օրս չի տրամադրել կառավարության որոշմամբ սահմանված փոխհատուցումը:
Եղվարդի քաղաքապետարանը փոխհատուցման ակտը ժամանակին չի ներկայացրել մարզպետարան
Նոյեմբերի 15-ին, Վ. Շտոյանի ահազանգով, դեպքի վայրում արտակարգ իրավիճակների նախարարության ներկայացուցիչներն արձանագրում են, որ փլուզումը տեղի է ունեցել քամու պատճառով:
Վնասի փոխհատուցումը հաշվարկելու համար Եղվարդի քաղաքապետարանի արտակարգ իրավիճակների հետևանքով ֆիզիկական և իրավաբանական անձանց պատճառված վնասը գնահատող հանձնաժողովը կազմում է համապատասխան ակտը: Փլուզումից օրեր անց` նոյեմբերի 18-ին, Եղվարդի քաղաքապետարանից զանգում են Վ. Շտոյանին և կանչում ստորագրելու այն: Վերջինս նշում է, որ միայն այդ ժամանակ է տեսնում, թե ինչ չափի վնաս է ներկայացված ակտում:
Քաղաքապետարանը կատարել է միայն նյութածախսի հաշվարկ, որն, ըստ ակտի, կազմել է 85,600 դրամ: Հաշվարկած չէ պարսպի վերականգման աշխատանքի արժեքը: Բացակայում են տվյալներ կոտրված 9 պտղատու ծառերի վերաբերյալ, որոնք առկա են արտակարգ իրավիճակների նախարարության կազմած արձանագրության մեջ:
Պարիսպն ու ծառերը` փլուզումից առաջ և հետո
Թեև համաձայն չլինելով կատարված հաշվարկի հետ` Վ. Շտոյանը ստորագրում է ակտը` հույս ունենալով գոնե այդ գումարը ստանալ: Ակտը ստորագրելուց օրեր են անցնում, սակայն ոչ քաղաքապետարանից, ոչ էլ մարզպետարանից նրան չեն կանչում` փոխհատուցումը ստանալու:
Վ. Շտոյանը գրավոր հարցում է ուղարկում մարզպետարան: Մարզպետարանից նրա հարցումը մակագրում են Եղվարդի քաղաքապետ Նորայր Սարգսյանին, ապա վերջինից ստացած պարզաբանումներով պատասխանն ուղարկում Վ. Շտոյանին: Միայն այս պատասխանից հետո Վ. Շոտյանը պարզում է, որ իր ստորագրած ակտը չի ներկայացվել մարզպետարան:
Քաղաքապետը երկու պատճառ է ներկայացնում, երկուսն էլ` անհիմն
Մարզպետարանից քաղաքապետարան մակագրված հարցմանը քաղաքապետ Նորայր Սարգսյանը պատասխանում է, որ փլուզված բնակարանի սեփականատերը նախապես ընդգրկվել է քամու հետևանքներից տուժած բնակիչների` մարզպետարան ներկայացվելիք նախնական ցուցակում, սակայն վերջնական ցուցակներից նրան փոխհատուցելու համար կազմած ակտը դուրս է մնացել և չի ուղարկվել մարզպետարան երկու պատճառով:
Ներկայացրած պատճառներից մեկը, ըստ քաղաքապետի, Վ. Շտոյանի` ոստիկանության Նաիրիի բաժին փլուզմանը հաջորդիվ տրված հաղորդումն էր: Համաձայն այդ հաղորդման, ինչպես տեղեկացնում է քաղաքապետը, Վ. Շտոյանը կասկածում էր իր հարևանին դիտավորյալ կերպով պատը քանդելու մեջ, ինչը քննության կողմից հաստատվելու պարագայում չէր կարող դիտարկվել որպես բնական աղետի հետևանքով պատճառած վնաս:
Վ. Շտոյանը մանրամասնում է. դեռևս փլուզումից առաջ վեճ է ունեցել հարևանի հետ, ով իր տան պարսպին կպած շինություն էր կառուցել: Կասկածելով, որ հնարավոր է` պարիսպը փլուզված լինի ոչ թե քամուց, այլ հարևանի միջամտությամբ` պատի սեյսմակայունության խախտման հետևանքով, ահազանգել էր նաև ոստիկանություն:
Ոստիկանության Նաիրիի բաժինը այս դիմումի հիման վրա սկսել է ստուգումներ իրականացնել: Փաստաթղթերը, սակայն, ցույց են տալիս, որ քննությունը սկսվել է նոյեմբերի 14-ին և ավարտվել նոյեմբերի 17, այսինքն` կառավարության` փոխհատուցում տրամադրելու որոշումից երկու օր առաջ: Հետևաբար, մինչև կառավարության որոշումը կայացնելը, Եղվարդի քաղաքապետ Նորայր Սարգսյանը տեղյակ է եղել, որ Վալյա Շտոյանը պետք է լիներ փոխհատուցում ստացող քաղաքացիների ցանկում: Ավելին, ոստիակնության քննության արդյունքներում, որը ստորագրված է նոյեմբերի 17-ին, գրված է, որ ակտը ուղարկվել է Կոտայքի մարզպետարան:
Ոստիկանության Նաիրիի բաժնի քննության արդյունքը.
«Ձեռք բերված տվյալների համաձայն Ձեզ պատկանող Եղվարդ քաղաքի Մ. Եղվարդեցու 4-րդ փողոցի 8-րդ հասցեի 25մ երկարության քարե մեկ տակ շարվածքով պարսպի փլուզման պատճառը եղել է բնական աղետը, որի վերաբերյալ Եղվարդ քաղաքի քաղաքապետարանի կողմից ստեղծված հատուկ հանձնաժողովը համապատասխան արձանագրություն է կազմել և ուղարկել Կոտայքի մարզպետարան»:
Քաղաքապետի ներկայացրած երկրորդ պատճառը: Նորայր Սարգսյանը մարզպետին տված պատասխանում գրում է, որ Վալյա Շտոյանի փոխհատուցման համար կազմված ակտը չէր համապատասխանում փոխհատուցման առաջ քաշած չափորոշիչներին: Քաղաքապետը պարզաբանում է. «Փոխհատուցման համար մեր կողմից մարզպետարան պետք է ուղարկվեին միայն վնասված տանիքների, դրանց մակերեսների և սեփականատերերի վերաբերյալ տվյալներ»:
Նշենք, որ կառավարության որոշման մեջ նման սահմանափակում չկա: Փոխհատուցումը տրամադրվում էր ոչ միայն վնասված տանիքների, այլև առհասարակ` վնասի համար:
Որտեղի՞ց է քաղաքապետ Նորայր Սարգսյանը ստացել միայն տանիքներին հասցված վնասի ակտերը կազմելու այս կարգադրությունը` անհայտ է, սակայն, պարզ է, որ մարզպետ Կարապետ Գուլոյանը այս ամենից տեղյակ է եղել:
Կառավարության որոշումից մոտ մեկուկես ամիս անց ևս մեկ դիմում ուղարկելուց հետո միայն, քաղապետը որոշում է «ֆինանսական օգնություն» տրամադրել Վալյա Շտոյանին: Գումարը սակայն ավելի քիչ էր, քան ներկայացված էր ակտում (70 հազար դրամ), և տրամադրվել էր ոչ թե կառավարության պահուստային ֆոնդի` փոխհատուցման համար տրամադրված գումարից, այլ համայնքի բյուջեի «Սոցիալական պաշտպանություն» ծրագրից:
Վալյա Շտոյանը պատրաստվում է դատարան դիմել
«Ես պարսպի վերականգման համար մոտ 1100 դոլարի ծախս եմ արել: Միայն բանվորներին աշխատանքի համար վճարել եմ 210 հազար դրամ»,- մեզ հետ զրույցում ասում է Վալյա Շտոյանը: Նա պատրաստվում է դատարանում ավարտել պատասխանատու մարմինների հետ արդեն չորրորդ ամիսը ձգվող պայքարը` վիճարկելով նաև ակտում հաշվարկված վնասի չափը:
Քաղաքապետարանն ու մարզպետարանը, ի պատասխան Վ. Շտոյանի հարցումների, չեն տրամադրել նաև փոխհատուցում ստացած անձանց ցանկը, ինչը ևս նա պատրաստվում է ձեռք բերել դատական կարգով:

Губернатор Котайка и мэр Егварда не представили в правительство данные владелицы дома, пострадавшего от ураганного ветра
В ноябре 2015 г. ураган вызвал сильные разрушения в ряде общин страны. С целью компенсации жителям понесенного ущерба правительство приняло соответствующее решение. Было предусмотрено выделить областным администрациям из резервного фонда правительства около 730 млн драмов на возмещение ущерба пострадавшим от сильного ветра физическим и юридическим лицам.
В редакцию Hetq.am обратилась жительница Еревана Валя Штоян. 13 ноября сильный ветер разрушил ограду ее дома. И хотя мэрия Егварда соответствующим актом подтвердила, что причиной разрушения стал ураганный ветер, Валя Штоян по сей день не получила предусмотренную решением правительства компенсацию.
Мэрия не представила своевременно в областную администрацию акт о компенсации
Представители Министерства чрезвычайных ситуаций РА, которые 15 ноября по сигналу В.Штоян прибыли на место происшествия, констатировали, что обрушение произошло вследствие сильного ветра.
Для расчета размера компенсации комиссия по оценке ущерба егвардской мэрии составила соответствующий акт. Спустя несколько дней после урагана, 18 ноября, Вале Штоян позвонили из мэрии и попросили придти, чтобы подписать документ. Только в мэрии женщина узнала, какой размер ущерба указан в акте.
Согласно расчетам городских властей, ущерб составил 85,600 драмов. Не была учтена стоимость работ по восстановлению ограды, отсутствовали данные о 9 поваленных деревьях, которые имелись в протоколе МЧС.
Ограда и деревья до и после разрушения
Валя Штоян, хоть и не была согласна с таким расчетом, все же подписала акт в надежде получить хотя бы эту сумму. Прошло несколько дней, однако ни из мэрии, ни из областной администрации Штоян не вызвали для получения компенсации.
Тогда женщина обратилась в администрацию Котайка. Оттуда ее письмо направили мэру Егварда Норайру Саркисяну, а полученный от него ответ с разъяснениями прислали Вале Штоян. Получив ответ, она выяснила, что подписанный ею акт не был представлен в областную администрацию.
Мэр приводит две причины, и обе безосновательные
В ответ на письмо, переадресованное областной администрацией в мэрию города, мэр Норайр Саркисян сообщил, что Валя Штоян была включена в представленный в администрацию предварительный список пострадавших от урагана жителей, однако в окончательный список акт о выплате ей компенсации не вошел и не был направлен в областную администрацию по двум причинам.
Одна из них состояла в том, что после обрушения Валя Штоян обратилась в полицию с сообщением, согласно которому она подозревала своего соседа в умышленном разрушении ограды, что в случае подтверждения в ходе следствия не могло рассматриваться в качестве причиненного стихией ущерба.
По словам В.Штоян, задолго до обрушения она поспорила с соседом, который впритык к ее ограде соорудил постройку.
Подозревая, что ограда могла разрушиться не от ветра, а в результате вмешательства соседа, вследствие чего нарушилась сейсмостойкость стены, она обратилась в полицию.
На основе этого заявления было проведено следствие. Однако документы свидетельствуют о том, что следствие началось 14 ноября и завершилось 17 ноября, то есть за два дня до принятия решения правительством.
Следовательно, мэр Егварда Норайр Саркисян до этого знал, что Валя Штоян должна быть в списке лиц, получающих компенсацию. Более того, в результате проведенного полицией следствия было констатировано, что акт направлен в администрацию Котайка.
В заключении, составленном по результатам следствия полиции, говорится, что причиной обрушения каменной ограды вокруг дома Вали Штоян в Егварде стало стихийное бедствие, в связи с которым специальная комиссия мэрии составила соответствующий протокол, который направлен в администрацию Котайкской области.
Теперь представим вторую причину. В письме губернатору области мэр Норайр Саркисян пишет, что акт о выплате компенсации Вале Штоян не соответствовал стандартам: “Для выплаты компенсации с нашей стороны в администрацию области должны были быть отправлены только данные о поврежденных крышах, их площади и собственниках”.
Отметим, что в решении правительства такого ограничения нет. Компенсация должна была быть выплачена не только за поврежденные крыши, но в елом за причиненный ущерб.
Непонятно, откуда Норайру Саркисяну поступило распоряжение составить акты об ущербе, который был причинен только крышам, однако ясно, что губернатор области Карапет Гулоян знал обо всем этом.
Только после того, как спустя полтора месяца после принятия решения правительства было отправлено еще одно заявление, мэр решил оказать Вале Штоян “финансовую помощь”. Однако выделенная сумма оказалась меньше указанной в акте (70 тыс. драмов), при этом деньги были выделены не из резервного фонда правительства, а в рамках программы “Социальная защита” общинного бюджета.
Валя Штоян намерена обратиться в суд
“На восстановление ограды я потратила около 1100 долларов. Только рабочим заплатила 210 тысяч драмов”,- сказала в беседе с нами Валя Штоян. Продолжающуюс я уже четвертый месяц борьбу с ответственными органами женщина собирается продолжить в суде, где она намерена оспорить указанную в акте сумму.
Мэрия и областная администрация не предоставили В.Штоян также список получивших компенсацию лиц, который она тоже собирается получить в судебном порядке.