Հասարակական կազմակերպություններ. քաղաքացիական հասարակության առա՞նցք, թե՞ սուրոգատ (Հայաստան)
Հայաստանի եւ Ադրբեջանի ՀԿ-ների դերի, նրանց գործունեության պայմանների ու առանձնահատկությունների, բնակչության լայն շերտերի հետ կապի եւ պետական կառույցների հետ համագործակցության մասին են պատմում հայկական եւ ադրբեջանական չորս կազմակերպությունների ներկայացուցիչները:
Հատուկ կարիքներով մարդկանց աջակցության «Ունիսոն» հասարակական կազմակերպություն գործադիր տնօրեն Արմեն Ալավերդյան
- Քաղաքացիական հասարակության ի՞նչ ինստիտուտներ են ներկայումս գործում Հայաստանում, ի՞նչ դեր են խաղում նրանք երկրի ժողովրդավարացման գործում: Կարելի՞ է արդյոք հաստատել, որ ներկայիս ոչ կառավարական կազմակերպությունները մեր երկրի քաղաքացիական հասարակության առանցքն են:
-Քաղաքացիական հասարակության հիմնական ինստիտուտները ՀԿ-ներն են, վերջին շրջանում սոցիալական ցանցերի զարգացման շնորհիվ որոշակի դերակատարում ունեն նաեւ քաղաքացիական նախաձեռնությունները: Գրանցված ՀԿ-ները հազարից ավելի են, բայց տարբեր ոլորտներում գործողները` մի քանի տասնյակ: Ես ներկայացնում եմ հաշմանդամության ոլորտը: Իհարկե, ՀԿ-ներն ունեն դեր ժողովրդավարացման գործընթացում:
Կարծում եմ մեր բնակչության շատ փոքր հատվածը լիարժեք գիտի, թե ի՞նչ է իրականում ՀԿ-ն: Շատերը պատկերացնում են, որ ՀԿ-ն օգնություն է տալիս, հաճախ մեզ շփոթում են բարերարների, հիմնադրամների հետ եւ ագրեսիվ են արձագանքում, երբ ի պատասխան իրենց դիմումների, այցելությունների կամ զանգերի ասում ենք, որ, կարող ենք օգնել աշխատանքի տեղավորման հարցում, բանակցել գործատուների հետ, դասընթացներ կազմակերպել, բայց չենք կարող տալ աշխատանք կամ վարձատրություն: Մենք ոչ թե ձուկ ենք բաժանում, այլ` ձկնորսության պարագաներ:Եթե անգամ տրամադրում ենք միանվագ օգնություն, ապա այն մեր առաքելության առաջնահերթությունը չի: Նույնիսկ մեր կայքում տեղադրել ենք տեղեկություններ, թե ինչ մենք չենք տրամադրում:
Բնակչության որոշ մասը ՀԿ-ներին վերաբերվում է որպես գրանտակեր կազմակերպությունների, երբեմն դրանով է պայանավորված նոր ՀԿ-ների ստեղծումը: Դա բերում է միջոցների փոշիացմանը, մինչդեռ դրանք սուղ են:
Կան մարդիկ, որոնք իսկապես հասկանում են ՀԿ-ի առաքելությունը եւ համապատասխան ակնկալիք ունեն: Մեր շահառուների մի մասն ակնկալում է ավելի գլոբալ հարցերի լուծում, ոլորտի բարելավում, կյանքի որակի փոփոխություն, եւ սա է ՀԿ-ների դերը ժողովրդավարացման գործընթացում:
Այո, կարելի է ասել, որ ՀԿ-ները քաղաքացիական հասարակության առանցքն են, բայց կան եւ արհեստածին ՀԿ-ներ, այսպես կոչված GONGO-ներ: Ես չէի համարի նրանց քաղաքացիական հասարակության մաս, քանի որ դրանք ոչ թե հասարակության տարբեր սոցիալական խմբերի շահերն են պաշտպանում, այլ ծառայում են կոնկրետ մարդկանց կամ խմբերի նպատակներին:
-Որո՞նք են քաղաքացիական հասարակության թույլ եւ ուժեղ կեղմերն այսօր, 10 տարի առաջ, 20 տարի առաջ` Հայաստանի անկախության կայացման ժամանակաշրջանում:
-Այսօր, որպես ուժեղ կողմ կարող եմ փաստել, որ դաշտը հիմնականում կայացած է: Ամենաթույլ կողմերից է այն, որ ՀԿ սեկտորի գերակշռող մեծամասնության ֆինանասավորումը լիովին կախված է միգազգային կազմակերպություններից:
Ի վերջո պետք է գիտակցել, որ դրամաշնորհը, որը, ըստ էության, ինչ որ ծրագրի պատվեր է, միշտ չէ, որ բխում է մեր երկրի շահերից: Եթե ՀԿ-ների ղեկավարները սկզբունքային են, ապա երբեք հանուն դրամի չեն դավաճանի իրենց սկզբունքներին ու առաքելությանը, բայց չի կարելի բացառել, որ կլինեն նաեւ հակառակն անողները: Մեր պետությունը չի աջակցում ՀԿ-ներին, իսկ «Հասարակական կազմակերպությունների» մասին ՀՀ օրենքն արգելում է նրանց զբաղվել ինքնաֆինանսավորմամբ: Զարգացած երկրներում այդպես չէ, իսկ գործունեությունը զարգացնելու համար ՀԿ-ները կարող են գումար աշխատել: Դա ձեռնարկատիրություն չէ: Եթե մենք ունենայինք հնարավորություն հոգալու մեր տարածքի պահպանության, տրանսպորտի եւ աշխատակիցների վարձատրության ծախսերը, ապա ավելի հեշտ կլիներ լինել անկախ եւ կայուն:
Թույլ կողմերից է նաեւ այն, որ որոշ ՀԿ-ներ ուղղակիորեն խառնվում են քաղաքական գործընթացներին: Իհարկե, ՀԿ-ն չի կարող դուրս մնալ քաղաքականությունից, քանի որ ընտրությունները հասարակության կյանքի մի մասն է: Սխալն այն է, որ կան զուտ քաղաքականացված ՀԿ-ներ, որոնք ստեղծվում են ընտրություններից առաջ: Նրանց առաքելությունն է դիտորդությունից հետո հայտարարել, որ ամեն ինչ շատ լավ է անցել, կամ ընդհակառակը` ամեն ինչ շատ վատ է անցել: ՀԿ-ն կարող է լինել դիտորդ, մենք էլ ենք դիտորդ եղել, բայց չեզոք դիրքերից արձանագրել ենք այն, ինչ կատարվել է` օրենքին համապատասխանություն կամ անհամապատասխանություն:
Բացի այդ, եթե ՀԿ-ն որեւէ ոլորտում լրիվ համաձայն ու գոհ է պետական կառույցների աշխատանքից, ապա կարող է նույն պահին հայտարարել իր փակման մասին: Եթե ամեն ինչ լավ է, ապա ինքն այլեւս ի՞նչ անելիք ունի, պետությունն ամեն ինչ լավ է անում, չէ՞: Երբեմն տեսնում ենք, թե ինչպես են ՀԿ-ները գովաբանում կոնկրետ ոլորտի պատասխանատու պետական կառույցին, եւ դեմ են գնում նույն օղակները քննադատող ուրիշ ՀԿ-ներին:
Միեւնույն ժամանակ ՀԿ-ները եւ պետական մարմինները պետք է նաեւ գործընկերության, համագործակցության հարաբերություններ ունենան: Սա էլ է երբեմն ստացվում, եթե պետական կառույցի աշխատակիցները հասկանում են ՀԿ-ի իմաստը:
Ինգա Զարաֆյան, «ԷկոԼուր» հասարակական կազմակերպության նախագահ
-Որքանո՞վ է անհրաժեշտ, որքանո՞վ է արդյունավետ քաղաքացիական հասարակության եւ իշխանության երկխոսությունը, համագործակցությունը:
-Ոչ ոք չի կասկածում, որ երկխոսությունն անհրաժեշտ է: Մենք կուզենայինք, որ լիներ կառուցողական երկխոսություն, քանի որ մեր խնդիրը շրջակա միջավայրի պահպանությունն է, եւ մեզ համար միեւնույնն է, թե ով կօժանդակի այդ գործին: Մեր փորձը ցույց է տալիս, որ մասնակցությունը հասարակական խնդիրների քննարկումներին հասարակական խորհուրդների մակարդակում ոչ մի արդյունք չի տալիս: Ավելի շուտ դա իշխանություններին է պետք ձեւական հաշվետվության համար: Մինչդեռ ցանկացած դիտողություն արժանանում է պաշտոնյաների սուր հակազդեցությանը, եւ այդ լարվածությունն աճում է: Առաջ այդպես չէր: Երբ մենք ասում ենք, որ մարդիկ դուրս են գալիս փողոց, դա նշանակում է, որ հասարակությանը հասցրել են ծայրահեղ վիճակի:
Ուստի` շատ ավելի արդյունավետ կլինի ստեղծել ուրիշ մեխանիզմներ: Օրինակ, այնպիսի տեղեկատվական-ինտերակտիվ ցանցեր, որոնցով կարելի կլինի քաղաքացիական հասարակության ձայնն այնպես հասցնել պաշտոնյաներին, որ նրանք ստիպված լինեն պատասխանելու: Ցավոք, մեզ մոտ շատ հաճախ ձեւավորվում է ոչ թե երկխոսություն, այլ կոշտ հակամարտություն: Հիասթափվելով, որ երկխոսություն չի ստացվում, քաղաքացիական հասարակությունն սկսում է դիմել տարատեսակ ակցիաների, բողոքների: Շատ հաճախ հենց այդ ձեւն է պաշտոնյաներին ստիպում արձագանքելու եւ հաստատելու ինտերակտիվ կապ, ստիպում է մի քիչ թուլացնել հասարակության մեջ առկա լարվածությունը, բայց գնալ ժամանակավոր զիջումների:
Բոլոր նրանք, ովքեր գիտակցում են այդ գործունեության կարեւորությունը, պետք է ամեն ջանք գործադրեն` սատարելու այդ գործընըթացը, որովհետեւ միայն այդպես կարելի է հասնել ինչ-որ արդյունքների: Համագործակցությունը պետք է բոլորին, բացի նրանցից, ում ձեռք է տալիս իրերի ներկա վիճակը:
-Որքանո՞վ են ուժեղ ՀԿ-ների դիրքերը հասարակության մեջ: Արդյո՞ք երկրում կան այսպես կոչված GONGO-ներ:Հասարակության մեջ ի՞նչ վերաբերմունք կա նրանց նկատմամբ:
-Բանն այն է, որ քաղաքացիական հասարակության ուժերը խիստ անբավարար են երկխոսության համար: Մեր հիմնական պաշարները էնտուզիաստներն են: Ինձ համար անընդունելի է, երբ ասում են, թե ՀԿ-ներին դրամաշնորհներ են տրվում: Դա այնպիսի չնչին բան է, այնքան աննշան պաշար այն փողերի համեմատությամբ, որ ունի ոչ թե պարզապես իշխանությունը, այլ բիզնեսին սերտաճած իշխանությունը: Մենք չենք կարող ունենալ ուժեղ կամ նույնիսկ հավասար դիրքեր: Դիմակայության ժամանակ մենք խաղում ենք կառույցի ներսում առկա հակասությունների վրա, եւ հանկարծ ստանում հաղթելու հնարավորություն: Իրոք, դա հանկարծ է լինում, եւ եթե հասարակությունը ակտիվ է, ապա արդեն կարող է այդ «հանկարծը» դարձնել նախադեպ:
Հիմա այն մասին, թե որքանով են ուժեղ հասարակական կազմակերպությունների դիրքերը հասարակության մեջ: Շատ հաճախ վերեւից հասարակության վզին են փաթաթվում ստերեոտիպեր եւ սկսում հետեւողականորեն վարկաբեկել այն կազմակերպություններին, որոնք համաձայն չեն իշխանությունների հետ: Նման պայմաններում շատ դժվար է աշխատել այն մարդկանց շրջանում, ովքեր մարզերում դիտում են հանրային հեռուստատեսություն: Ստեղծվում է անվստահության անջրպետ, եւ ամեն անգամ մենք ստիպված ենք լինում հաղթահարելու այդ անջրպետը: Մեզ սկսել են անվանել «գրանտակերներ»` սկզբունքորեն անտեսելով այն փաստը, որ մեր պաշտոնյաները վիթխարի դրամաշնորհներ են ստանում իրենց քաղաքականությունը երկրին պարտադրող միջազգային ֆինանսական հաստատություններից: Եվ ամենակարեւորն այն է, այդ փողերը մենք բոլորս որպես հարկատուներ պետք է հետագայում վերադարձնենք:
Երբեմն ակտիվիստները հասարակական կազմակերպություններից նույնիսկ պահանջում են այն, ինչի համար ըստ էության պետք է պատասխանի կառավարությունը: Ծիծաղելի է, բայց հիմա մարդիկ այնքան լարված են, որ արդեն խփում են բոլորին, եւ հարվածի տակ ընկնում են բոլորը: Մարդիկ արդեն ոչ թե պատրաստ են երկխոսության, այլ պահանջում են փոփոխություններ: Սրանք նոր օրինակներ են, առաջ նման բան չկար: Հիմա մարդիկ ակտիվանում են ոչ թե հասարակական կազմակերպությունների տեսքով, այլ սոցիալական խմբերի, եւ այստեղ սկսվում են նոր հարաբերություններ: Սա շատ կարեւոր է:
Իհարկե, կան նաեւ խամաճիկ կազմակերպություններ, եւ դրանց թիվը փոքր չէ: Դրանց միջոցով կատարվում է ստերեոտիպերի պարտադրում, վարկաբեկվում են իշխանության հետ չհամաձայնվող կազմակերպությունները: Վստահ եմ, որ պետք է հետեւողականորեն շարունակել եւ ակտիվորեն պահանջել լուծումներ, որոնք պետք են յուրաքանչյուր ոլորտում վիճակը նորմալացնելու համար: Իշխանությունները սեփական կամքով այդ քայլին չեն դիմի:

Общественные организации Армении и Азербайджана – это костяк или суррогат гражданского общества? На этот и другие вопросы, связанные с условиями деятельности общественных организаций в Армении и Азербайджане отвечали представители НПО двух стран.,
На вопросы о роли общественных организаций, работающих сегодня в Армении, о некоторых особенностях их деятельности, о связях с широкими слоями населения и формах сотрудничества с госструктурами ответили руководители НПО - «УНИСОН» и «ЭкоЛур»
Армен Алавердян, Исполнительный директор общественной организации содействия людям с особыми нуждами «УНИСОН»
-Какие институты гражданского общества действуют в современной Армении и какую роль они играют в демократизации, проведении демократических реформ в стране? Можно ли утверждать, что сегодняшние неправительственные организации составляют костяк гражданского общества нашей страны?
-Основными институтами гражданского общества являются неправительственные организациим но, в последний период, с развитием социальных сетей, определенную гражданскую роль играют и гражданские инициативы. Зарегистрированных НПО более тысячи, но действующих, в различных областях, всего несколько десятков. Я представляю сферу проблем инвалидов, организация «УНИСОН» действует с 2002 г. Конечно, неправительственные организации имеют свою роль в процессе демократизации. В моем представлении, НПО должны замечать и поднимать те проблемы, над которыми недостаточно работают соответствующие госструктуры, также НПО должны содействовать реформам в этих областях.
Думаю, очень небольшая часть нашего населения представляет себе, что такое НПО. Многие полагают, что НПО раздают помощь и зачастую, нас путают с благотворительными организациями и фондами; многие реагируют агрессивно когда, в ответ на их заявления, посещения и звонки мы поясняем, что если даже мы иногда оказываем единовременную помощь то, тем не менее, это не является для нас первоочередной задачей. На нашем веб-сайте мы разместили информацию о том, какие именно услуги мы предоставляем.
Конечно, бывают вопросы, зачем же тогда мы осуществляем нашу деятельность, если не можем помочь им? Мы поясняем, что можем помочь в вопросе трудоустройства, можем вести переговоры с работодателем, организовать курсы, но не можем дать работу или зарплату. Мы не раздаем рыбу, мы раздаем приспособления для ее ловли. Определенная часть населения относится к НПО как к организациям, сидящим на грантах и распыляющим ограниченные рерсурсы, и создание новых НПО, рассматривают с этой точки зрения. Есть люди, понимающие истинную миссию НПО и их ожидания, соответствуют этим представлениям. Часть наших бенефициариев ожидают не сиеминутного удовлетворения своих насущных нужд, но разрешения более глобальных проблем, реформирования сферы, изменения качества жизни, что и является ролью НПО в демократизации. Да, можно назвать НПО костяком гражданского общества но, надо отметить, что не все НПО, представляют интересы общества или каких-то социальных групп. Есть искуственно созданные НПО называемые GONGO. Я не стал бы считать их частью гражданского общества. Они защищают не интересы общества, а интересы отдельных личностей или узких групп.
-Каковы сильные и слабые стороны гражданского общества сегодня, 10 лет назад, 20 лет назад при становлении независимости Армении?
-За последние 10 лет, эта сфера постепенно состоялась, и в качестве сильной стороны я могу это свидетельствовать. А слабой стороной является то, что НПО-сектор, в основном, финансируется международными организациями. В конце концов, надо осознавать, что грант который, по сути, является заказом на проект, не всегда отвечает интересам нашей страны. Если руководители НПО будут принципиальными, то они никогда, из-за денег, не предадут свои принципы и миссию, но будут и такие, которые поступят иначе. Наше государство не содействует НПО, а закон об НПО, запрещает заниматься самофинансированием. В развитых странах НПО имеют право зарабатывать деньги для развития своей деятельности. Это не предпринимательство, а добывание средств для продолжения работы. Если бы мы имели возможность, самим обеспечивать себе помещение, транспортные расходы, оплату сотрудников, то было бы легче, стать более независимыми и стабильными. Другой слабой стороной является то, что некоторые НПО прямо вмешиваются в политические процессы. Конечно, НПО не могут быть вне политики, ведь выборы – часть жизни общества. Ошибочно создание политизированных НПО накануне выборов, миссия которых состоит в том, чтобы провести их мониторинг и затем заявить, что выборы прошли прекрасно, либо, наоборот, что они прошли очень плохо.
НПО могут быть наблюдателями, мы тоже были ими, но мы наблюдали с нейтральных позиций и регистрировали соответствие закону или несоответствие. Помимо того, если НПО полностью одобряет работу правительственных структур, то оно может уже заявить о своем закрытии. Если все хорошо, то нечем и заниматься, государство и так все хорошо делает. Но, порой, бываем свидетелем того, как НПО восхваляют ответственную за сферу
госструктуру и продолжают свою деятельность, порицая те НПО, которые критикуют. Хоть и не в политическом смысле, НПО должна быть оппозиционной – в этом ее миссия. В то же самое время, НПО и госструктуры не должны противоборствовать, они должны быть в партнерских отношениях, должны сотрудничать. И это иногда удается, когда работники госструктур понимают смысл НПО.
Инга Зарафян, председатель НПО «ЭкоЛур»
- Насколько нужен, насколько результативен диалог, сотрудничество гражданского общества с властью? Кому больше нужно это сотрудничество и какую пользу оно приносит обществу в целом?
-То, что диалог необходим, никто в этом не сомневается. Другой вопрос насколько он результативен. Наш опыт показывает, что участие в каких то обсуждениях общественных проблем на уровне общественных советов, не приносит никакого результата. Скорее всего, это делается для галочки со стороны властей. Мы бы хотели иметь конструктивный диалог, потому что наша задача сохранить окружающую среду и нам все равно, кто будет содействовать этой задаче, но любое замечание чиновники воспринимают в штыки. Вот эти тяжелые отношения нарастают. Раньше так не было. И когда мы говорим, что люди выходят на улицы - это знак забивания общественности.
И поэтому мы считаем, что намного результативнее создавать другие механизмы, например, такие информационно-интерактивные цепочки, по которым голос гражданского общества был бы донесен до чиновников, чтобы они были вынуждены ответить. К сожалению, у нас это очень часто формируется не диалог, а жесткое противостояние. То есть когда гражданское общество разочаровавшись в том, что нормальный диалог не получается, начинает прибегать к различным акциям, протестам. Очень часто именно такой формат заставляет чиновников реагировать и задействовать интерактивную связь. Если принимаются решения спустить пары общества, то могут пойти, я бы сказала, просто на какие- то уступки, более того эти уступки могут носить временный характер.
Все те, кто осознает важность этой активности, должны всеми силами поддерживать этот процесс, потому что только так возможно получить какие- то результаты. Сотрудничество нужно всем, кроме тех, которым такое положение дел устраивает.
-Насколько сильны позиции неправительственных организаций в обществе? Есть ли в стране так называемые GONGO, и как к ним относятся в обществе?
-Дело в том, что у гражданского общества очень неравные силы для диалога. Наши ресурсы в основном – это энтузиасты. Я считаю неприемлемым, когда говорят, что общественным организациям даются гранты. Это такой мизер, такой крохотный ресурс по сравнению с теми деньгами, которыми обладает не только власть, а власть, сращенная с бизнесом. Мы не можем быть в сильных позициях или даже на равных условиях. Фактически получается, что когда мы пытаемся противостоять, мы играем на самих противоречиях внутри структуры, и вдруг мы получаем шанс победить. Именно вдруг, и если общественность активная, то она это «вдруг» делает уже прецедентом.
О том, насколько сильны позиции неправительственных организаций в обществе. Сверху очень часто обществу навязываются стереотипы и начинают последовательно дискриминировать те организации, которые не согласны с властями. В таких условиях очень трудно работать среди людей, которые в районах смотрят общественное телевидение. Выстраивают стену недоверия, и каждый раз нам приходится преодолевать эту стену. Нас начали называть грантоедами, принципиально игнорировав тот факт, что наши чиновники имеют огромные гранты от международных финансовых институтов, которые навязывают свою политику стране и самое главное эти деньги мы все как налогоплательщики должны потом вернуть.
Даже иногда активисты от общественных организаций требуют то, за что должно, по-сути отвечать наше правительство. Это смешно, но люди сейчас настолько напряжены, что уже бьют по всем и под удары попадают все. Люди уже не просто готовы на диалог, они требуют изменений. Это новые примеры, раньше не было такого, просто сейчас люди активизируются не в формах общественных организаций, а в формах социальных групп и тут начинаются новые отношения. Это очень важно.
Конечно, есть так называемые карманные организации и их немало. Через них идет навязывание стереотипов, через них идет дискриминация тех организаций, которые не согласны с властями. Я уверена, что нужно последовательно продолжать активно требовать решения, которые нужны для нормализации в любой сфере. Власти по собственной воле на это не пойдут.