Հասարակական կազմակերպություններ. քաղաքացիական հասարակության առա՞նցք, թե՞ սուրոգատ (Ադրբեջան)
Հայաստանի եւ Ադրբեջանի ՀԿ-ների դերի, նրանց գործունեության պայմանների ու առանձնահատկությունների, բնակչության լայն շերտերի հետ կապի եւ պետական կառույցների հետ համագործակցության մասին են պատմում հայկական եւ ադրբեջանական չորս կազմակերպությունների ներկայացուցիչները:
Էյնուլա Ֆաթուլաեւ, «Հանուն մարդու իրավունքերի» հասարակական միության նախագահ
- Քաղաքացիական հասարակության ի՞նչ ինստիտուտներ են ներկայումս գործում Ադրբեջանում, ի՞նչ դեր են խաղում նրանք երկրի ժողովրդավարացման գործում: Կարելի՞ է արդյոք հաստատել, որ ներկայիս ոչ կառավարական կազմակերպությունները երկրի քաղաքացիական հասարակության առանցքն են:
-Բռնապետական կառավարման խստացման պայմաններում հիմք չկա խոսելու լիարժեք եւ ինքնաբավ քաղաքացիական հասարակության կայացման մասին: Թեկուզեւ այն բռնանում է սահմանափակ եւ ընտրովի կերպով: Քաղաքացիական հասարակության ինստիտուտների առկայության մասին բոլոր պնդումները կեղծ են, դատարկախոսություններ: Եթե միջազգային կազմակերպությունների մեծամասնությունը մեր երկիրը դասում է անազատ երկրների շարքին, ապա կարելի՞ է արդյոք պատկերացնել քաղաքացիական հասարակության կայացում առանց մարդու հիմնարար ազատությունների առկայության:
Մեզ մոտ ավելի շուտ կազմավորվել է «թղթային քաղաքացիական հասարակություն», որը ճմրթվել է բռնակալ իշխանության փշոտ ձեռքերում: Երկրում ժողովրդավարացման, բարեփոխումների նշան անգամ չկա: Մեզ մոտ նոր՝ պետության եւ հասարակության դեգրադացիայի փուլ է: Վերջին տարիներին նկատվում է անցում ժողովրդավարական բարեփոխումներից դեպի հասարակության շահերի բացահայտ արհամարհանք: Նախքան հարցին պատասխանելը, թե քաղաքացիական հասարակության ինչ ինստիտուտներ են գործում այսօր երկրում, եկեք հասկականք, թե ինչ բան է քաղաքացիական հասարակության ինստիտուտը: Նույնիսկ հասարակ քաղաքացին է հասկանում, որ մեր երկրում չկա զարգացած քաղաքացիական հասարակություն: Իսկ ես մտածում եմ, որ մեր երկրում առհասարակ քաղաքացիական հասարակություն չկա: Քանի որ առկայության առաջին նախանշանը պետական իշխանության կողմից կամային միջամտություններից եւ ռեգլամենտացիայից ազատ լինելն է: Եթե ողջ հասարակությունը ենթակա է ձեռքի կամային կառավարմանը, ապա իմաստ ունի՞ խոսել պետության անմիջական միջամտություններից ազատ լինելու մասին: Մինչդեռ քաղաքացիական հասարակություն ասելով հասկանում ենք երաշխավորվածություն պետության կողմից նման ոտնձգություններից: Քաղաքացիական հասարակությունն ազատ քաղաքացիների մի միություն է:
Մեր երկրում չկան ազատ քաղաքացիներ, քանի որ եթե երկրի քաղաքացիները զրկված են իրենց հիմնական սահամանադրական` ընտրելու եւ ընտրվելու իրավունքից, եթե չկան ընտրություններ, չկա խորհրդարան, կուսակցություններ եւ ժողովրդավարական համակարգի այլ ատրիբուտներ (ավելի ճիշտ դրանք կան, որպես` ձեւով ճիշտ, էությամբ` ծաղր ու ծանակ), եթե երկրում չկան բնագավառներ, որոնք դուրս են մնացել հասարակության ողջ կյանքը տոտալ վերահսակման ենթարկող իշխանությունների շահերի շրջանակներից, ապա ի՞նչ քաղաքացիական հասարակության մասին կարող է լինել խոսքը: Չկան ԶԼՄ-ների, միությունների, ժողովների ազատություններ, չկա սա, չկա այն...Երկրում, որի քաղաքական կայունությունը հավասարվել է հասարակական կայունությանը, չկա եւ չի կարող լինել քաղաքացիական հասարակություն: Երկրում, որտեղ լիբերալիզմն է հենց ամենաիսկական հայրենասիրությունը, քաղաքացիական հասարակության գաղափարը կարող է ոգեւորել միայն քաղաքականապես անբարենպաստ հիմարներին:
-Որո՞նք են քաղաքացիական հասարակության թույլ եւ ուժեղ կողմերն այսօր, 10 տարի առաջ, 20 տարի առաջ` Հայաստանի անկախության կայացման ժամանակաշրջանում:
-Ոչ պետական կազմակերպությունների ճնշող մեծամասնությունն, ինչպես հայտնի է, գործում է պետության հովանու տակ եւ նրա աջակցությամբ: ՀԿ բառը, ինչպես եւ քաղաքականություն եւ ժողովրդավարություն բառերը ժողովրդավարական երկրում նշանակում են մի բան, իսկ «սուվերեն ժողովրդավարության» երկրում` մեկ այլ բան: Մեր երկրներում, որոնք միավորվել են այդ «սուվերեն ժողովրդավարության» հիմքով, քաղաքացիական հասարակությունն ու նրա բաղադրիչները վեր են ածվել հուշանվերների, որոնք ցուցադրվում են ցուցափեղկերում բոլորին ի տես: Առաջին հերթին՝ ի տես արեւմտյան ինստիտուտներին: Մեր երկրում ՀԿ-ները գործում են այն պատճառով, որ ժամանակակից աշխարհում ինստիտուտների գործունեության արգելումը կարող է ընդունվել որպես քաղաքական վատ տոնի նշան: Այս ամբողջ հերթապահ «հնոտիներն» անհրաժեշտ են կռվարար բռնապությանը միայն այն բանի համար, որ երկրին անկյուն չկանգնեցնեն, որտեղ խռնված են միջազգային իզգոյների ամոթալի ցուցակի երկրները:
ՀԿ-ները, ինչպես եւ «քաղաքացիական հասարակություն» կոչվածը համաշխարհային մոդային հետեւելու արդյունք են, Արեւմուտքի թթու դեմքին չարժանանալու համար: Այլապես նա կարող է խստացնել մարդու իրավունքների խախումների եւ ժողովրդավարական սկզբունքներից ետ կանգնելու մասին իր հռետորաբանությունը: Քաղաքացիական հասարակության թատերական դեկորացիաները իշխանություններին պետք են միայն չարագործ պետության իրական այլանդակ դեմքը քողարկելու համար: ՀԿ-ները պարզապես պատվաստանյութ են պատժամիջոցների դեմ:
Անար Մամեդլի, Ընտրությունների մոնիտորինգի եւ ժողովրդավարության ուսուցման կենտրոնի նախագահ
-Որքանո՞վ է անհրաժեշտ, որքանո՞վ է արդյունավետ քաղաքացիական հասարակության եւ իշխանության երկխոսությունը, համագործակցությունը:
-Ժամանակակից հասարակությունում քաղաքացիական հասարակության եւ իշխանությունների միջեւ երկխոսությունը ժողովրդավարության ցուցանիշներից մեկն է: Կազմակերպությունների նախաձեռնություններն ու գործունեությունը տեղական եւ ազգային նշանակության խնդիրների լուծման համար ցանկացած երկրում միայն օգնում են իշխանություններին: Սակայն կառավարման բռնապետական ավանդույթներով երկրներում քաղաքական իշխանությունը չի ուզում քաղաքացիական հասարակության հետ կիսել խնդիրների լուծման պատասխանատվությույնը, նաեւ` չի դրսեւորում հետաքրքրվածություն երխոսությամբ: Արդյունքում` քաղաքացիները չեն մասնակցում կառավարման գործընթացներին, նաեւ չեն օգտագործվում երկրի բազմաթիվ խնդիրների լուծմանն ուղղված նախաձեռնությունները:
Ադրբեջանում իշխանության եւ հասարակության միջեւ երկխոսության ավանդույթները ծայրահեղ թույլ են: Ցավոք, քաղաքացիական հասարակության հետ համագործակցության եւ երկխոսության խնդրին իշխանությունները մոտենում են խորհրդային ավանդույթներից ելնելով, չնայած, որ նման համագործակցությունը կարող էր հանգեցնել նշանակալի արդյունքների մարդու իրավունքների, խոսքի ազատության, ձերբակալված անձանց նկատմամբ խոշտանգումների, անկախ դատարանների, սոցիալական իրավունքների հարցերում:
-Որքանո՞վ են ուժեղ ՀԿ-ների դիրքերը հասարակության մեջ: Արդյո՞ք երկրում կան այսպես կոչված GONGO-ներ: Հասարակության մեջ ի՞նչ վերաբերմունք կա նրանց նկատմամբ:
-Ադրբեջանում կա անկախ, թափանցիկ եւ պրոֆեսիոնալ հասարակական կազմակերպությունների լուրջ անհրաժեշտություն: Սակայն, ցավոք, տարիների հետ նման կազմակերպությունների թիվը կրճատվում է: Դա իշխանությունների անհաշտ վերաբերմունքի արդյունքն է: Մերժվում է նրանց գրանցումը, խոչընդոտվում են նրանց մուտքը հեռուստատեսություն, նրանց գործունեությունը: Փոխարենը համագործակցում են իրենց իսկ կողմից ստեղծված եւ մոտ հասարակական կազմակերպությունների՝ GONGO –ների հետ: Սրանք լոյալ վերաբերմունք ունեն բացթողումների նկատմամբ, պրոֆեսիոնալ եւ համապարփակ մոտեցում չեն ցուցաբերում մարդու իրավունքների հարցին: Ադրբեջանական մամուլում եւ հասարակական քննարկումների ընթացքում երբեմն քննադատվում են այդ կարգի կազմակերպությունները: Հիմնականում նրանց նկատմամ անվստահություն է դրսեւորվում, քանի որ ընկալվում են որպես քաղաքացիական հասարակության ոչ իրական ներկայացուցիչներ:

Общественные организации Армении и Азербайджана – это костяк или суррогат гражданского общества? На этот и другие вопросы, связанные с условиями деятельности общественных организаций в Армении и Азербайджане отвечали представители НПО двух стран.
О состоянии гражданского общества  в условиях ужесточения авторитарного правления в Азербайджане рассказали руководители общественного объединения «За  права человека» и Центра мониторинга выборов и  обучения демократии
Эйнулла Фатуллаев. Председатель  общественного объединения «За  права человека»
-Какие институты гражданского общества действуют сегодня в стране, и какую роль играют в демократизации, проведении демреформ? Можно ли утверждать, что сегодняшние НПО составляют гражданское общество в Азербайджане?
-Говорить о становлении полноценного и самодостаточного гражданского общества в условиях ужесточения авторитарного правления (хотя авторитаризм и применяет насилие избирательно и ограниченно)не приходится.  Все утверждения о наличии институтов гражданского общества - что ни на есть фикция, имитация, фальшь.  Если большинство влиятельных международных организаций относит нашу страну в ряд несвободных стран, то можно ли представить  себе становление гражданского общества без наличия основополагающих человеческих свобод? У нас скорее построено "бумажное гражданское" общество, которое смято в ежовых руковицах деспотичной власти.
В стране нет демократизации, а реформами и не пахнет. У нас  новая веха – деградация государства и общества. Ибо в последние годы наблюдается переход от имитации демократических реформ к откровенному пренебрежению  интересами общества. Перед тем как ответить на вопрос - какие институты гражданского общества действуют сегодня в стране, давайте ответим на вопрос - что такое институт гражданского общества?
Даже обыватель  понимает, что в нашей стране нет  развитого гражданского общества. Но в отличие от обывателя  я не стану рассуждать на тему развитости, а задумаюсь над вопросом - а  есть ли в нашей стране вообще гражданское общество? Первым признаком наличия гражданского общества является независимость общества от прямого вмешательства и произвольной регламентации со стороны государственной власти.
Если все общество управляется в произвольном режиме ручного управления, то насколько разумно говорить о независимости общества от прямого вмешательства государства? А ведь гражданское общество подразумевает гарантированность от подобного посягательства со стороны государства! Гражданское общество - это некое объединение свободных граждан. Так, в нашей стране нет свободных граждан, поскольку если в стране граждане поражены в своем основном конституционном праве - избирать и быть избранными, если в стране нет выборов, парламента, партий и прочих атрибутов многоукладной демократической системы (вернее, все это есть, но по принципу - формально правильно, а по существу - издевательство), если в стране нет сфер, которые остались бы вне интересов государства, которое осуществляет тотальный контроль над всей жизнью общества, то о каком гражданском обществе может идти речь? Нет свободы СМИ, нет свободы ассоциаций, нет свободы собраний, нет... нет... В стране, где политическая стабильность приравнена к общественной стабильности нет и не может быть гражданского общества! В стране, где либерализм - это и есть самый настоящий патриотизм, сама идея гражданского общества может захватить лишь политических неблагонадежных глупцов.
-Каковы сильные  и слабые стороны гражданского  общества сегодня, 10 лет назад, 20 лет назад при становлении независимости Азербайджана?
-Что касается существования  и деятельности неправительственных  организаций, то абсолютное большинство  этих структур, как известно действуют  под покровительством и при поддержки  государства. Слово НПО, как и  слово политика или демократия, в демократической стране означает одно, а в стране с «суверенной демократией» означает совершенно другое. В наших странах, объединенных под эгидой «суверенной демократии», гражданское общество и его атрибуты превращены в сувениры, которые выставляют на витрине для всеобщего обозрения. В первую очередь для внимания западных институтов. В нашей стране НПО, как и прочие атрибуты свободной системы все еще действуют только потому, что запрет на деятельность институтов в современном мире может быть воспринят как признак дурного политического тона. Все это дежурное барахло необходимо для задиристой деспотии только для того, чтобы страну не поставили в угол, где теснятся страны из позорного списка международных изгоев.
НПО, как и бумажное гражданское общество - это дань всемирной моде, чтобы не вызывать кислую мину Запада, который усилит риторику о нарушении прав человека или отступлении от демократических принципов. Театральные декорации гражданского общества нужны власти только для того, чтобы скрыть истинное уродливое лицо злодейского государства. А падение декораций обернется для власти ненужной головной болью. Для чего нужно НПО авторитаризму? Я думаю, что это вакцина против санкций.
Анар Мамедли. Председатель  Центра мониторинга выборов и  обучения демократии
-Насколько нужен, насколько результативен диалог, сотрудничество  гражданского общества с властью? Кому больше нужно это сотрудничество и какую пользу оно приносит обществу в целом?
-В современном обществе диалог между гражданским обществом и властями является одним из показателей демократии. Инициативы и деятельность организаций гражданского общества при решении проблем национального и местного уровня в любой стране оказывают лишь помощь властям этой страны. Однако, к сожалению, в странах с авторитарными традициями правления и несформированными гражданскими институтами политическая власть не желает делить с гражданским обществом не только власть, но и ответственность  за  решение проблем, а также не выказывает интереса к диалогу.  В итоге участие граждан в управлении государством не обеспечивается, не используются также инициативы в решении многочисленных проблем страны. В Азербайджане традиции эффективного диалога между гражданским обществом и властью очень слабы.
К сожалению, власти подходят к вопросу сотрудничества и диалога с гражданским обществом с позиции постсоветских традиций, хотя такое сотрудничество в решении политических проблем и вопросов с правами человека могло бы привести к значимым результатам. Однако отсутствие условий для диалога гарантируют  нерешенность проблем с правами человека  на протяжении многих лет.  К примеру, если бы власти придавали серьезное значение сотрудничеству с неправительственными организациями, то могли бы произойти позитивные изменения в области прав человека, свободы слова и печати, применении пыток в отношении задержанных лиц,  формировании института независимой судебной системы, защите социальных прав.
-Насколько сильны позиции неправительственных организаций в обществе?  Есть ли в стране ,так называемые, GONGO и как к ним относятся в обществе?
-В Азербайджане имеется серьезная необходимость в независимых, прозрачных и профессиональных НПО. Однако, к сожалению, число таких НПО с годами уменьшается. Это результат непримиримого отношения властей к независимым и профессиональным НПО.  Власти относятся к НПО на основе традиций авторитарного управления, отказывая им в регистрации, чиня препоны в их выходе на телеканалы и независимой деятельности. Взамен власти отдают предпочтение сотрудничеству с близкими себе и созданными ими же НПО, то есть GONGO. Такого рода НПО лояльно относятся к недостаткам, имеющим место в госорганах, не проявляют профессионального и всестороннего интереса к состоянию прав человека.   В азербайджанском обществе к деятельности таких GONGO в прессе и в ходе общественных обсуждений иногда подходят критически. В большей степени к их деятельности проявляют общественное недоверие. В настоящее время деятельность таких НПО носит имитационный характер. Они не воспринимаются как истинные представители гражданского общества.