«Մենք մեզ մոռացված ենք զգում»
«Գյուղում առանձնապես անելու բան չկա: Դասերից հետո տղերքով իջնում ենք գյուղամեջ, նստում, խոսում ենք դեսից-դենից, մի հասարակ սրճարան չունենք, որ աղջիկներին տանենք: Միայն ճաշարան կա, բայց էնտեղ երկու բաժակ սուրճի փոխարեն կարող ես շատ-շատ երկու ափսե բորշչ պատվիրել»,- ասում է տասներորդցի Նորայրը:
Զրույցը տեղի էր ունենում դպրոցական «Վերջին զանգ»-ի նախաշեմին: Վայոց ձորի մարզի Խաչիկ գյուղի ավարտական դասարանի աշակերտները պատրաստվում էին տոնական ելույթին եւ մտորում էին մոտ ապագայի մասին: Նրանք բոլորն ուզում են բուհ ընդունվել, շատերի համար կարեւոր չէ` որ բուհ, միայն թե բարձրագույն կրթություն ստանան, քանի որ «միայն դիպլոմով ինչ-որ բանի կհասնես էս կյանքում»:
Բարձրագույն կրթություն պատանիները հիմնականում ստանում են կամ երեւանյան բուհ-երում, կամ Եղեգնաձորի` արդեն երկու տարի գործող մանկավարժական համալսարանում: Անապահով ընտանիքների երեխաները կարող են սովորել «գործուղմամբ». մարզպետարանը վճարում է նրանց ուսման վարձը, իսկ ավարտելուն պես նրանք պարտավոր են վերադառնալ գյուղ եւ առնվազն երեք տարի աշխատել այնտեղ:
«Երեխաները, սակայն, սովորաբար չեն օգտվում այդ արտոնությունից,- ասում է գյուղի ուսմասվար Հերիքնազ Օհանյանը,- որովհետեւ գյուղում աշխատելու տեղ չկա: Նույնիսկ դպրոց չեն կարող տեղավորվել, քանի որ դպրոցում մասնագետների ավելցուկ ունենք»:
Դպրոցում սովորում է 170 աշակերտ: Երկու ավարտական դասարաններում միասին այս տարի երեսուն աշակերտ կար, իսկ առաջին դասարաններում՝ ընդամենը յոթ` երեքը կրտսեր (նախապատրաստական) դասարաններում, չորսը՝ ավագ:
Խաչիկում պաշտոնապես գրանցված է 1096 բնակիչ, սակայն իրականում գյուղում ապրում է 970-ը, մնացածն արտասահմանում են: Գերակշռում են տարեցները, հարսանիքները հաճախակի երեւույթ չեն այստեղ, ծնելիությունը ցածր է:
Գյուղապետ Վաչագան Պողոսյանն ասում է, որ երիտասարդները չեն ուզում ամուսնանալ եւ ընտանիք կազմել, որն ի վիճակի չեն լինելու պահել:
«Գյուղում շատ են երեսունին մոտ չամուսնացած տղաները,- ասում է նա:- Իսկ ովքեր ամուսնանում են, գրեթե բոլորը մեկնում են արտագնա աշխատանքի: Սովորաբար, մենակ են գնում, տարին մեկ ետ են գալիս, մնացած ժամանակ ընտանիքին փող են ուղարկում: Հիմա շատ են գնում: Իսկ պատերազմի ժամանակ ոչ ոք չի լքել, նամուսով պահել են գյուղը»:
«Նրանց էլ չի կարելի մեղադրել,- ասում է Հերիքնազ Օհանյանը,- գյուղում գործնականորեն աշխատելու տեղ չկա: Միայն գյուղապետարանն է, ջրային տնտեսությունը եւ զորամասը: Նախքան պատերազմը էլեկտրասարքերի գործարան ունեինք, միայն ութսուն կին էր այնտեղ աշխատում: Մանկապարտեզ ունեինք, բայց պատերազմից հետո այն զորամասին հանձնեցին: Դպրոցում մի կին կա, որոշ ծնողներ մանկապարտեզի տարիքի երեխաներին բերում են, նա զբաղվում է իրենց հետ»:
Դպրոցում հունվարից գործում են թատերական, պարային, սպորտային, կարուձեւի, գորգագործության, անգլերենի, նկարչության խմբակներ, որոնք հովանավորում է «Մոնթե Մելքոնյան» բարեսիրական հասարակական կազմակերպությունը: Ուսմասվարն ասում է, որ խմբակները մեծ օգնություն են դպրոցականներին գյուղում, որտեղ անելիք չկա:
Դպրոցի շենքը չի վերանորոգվել արդեն տասը տարի: Մանրատախտակները դուրս են եկել, կահույքի պակաս կա, անձրեւներին կաթում է առաստաղից, ձմռանը քամին ձյունը ներս է փչում պատուհանների անցքերից: Դասարանները տաքացվում են էլեկտրական ջեռուցիչներով, բնական գազը հեռու երազանք է:
Խաչիկը սահմանային գյուղ է, ուր տանում է նեղ, պարուրաձեւ ճանապարհը: Րաֆֆու «Դավիթ Բեկ» պատմավեպում գյուղը հիշատակվում է Առաստամուխ անվամբ: Իրոք, վեր գնացող ճանապարհը տպավորություն է ստեղծում, թե գյուղը կախված է երկնքի ու երկրի մեջտեղում:
Ներկայիս Խաչիկ անվան ծագման վերաբերյալ մի քանի վարկածներ կան: Գյուղում կա Քարակոփ անվմաբ մի կիսավեր վանք, որի մասին հայտնի է, որ այն վերանորոգվել է տասներորդ դարում: Վանքում եղել է Խաչիկ անունով վանական, որը վանքի մոտ կանգնեցրել է խաչքար՝ վրան գրված. «կանգնեցրի զխաչս»: Վարկածներից մեկի համաձայն՝ գյուղը վերանվանվել է այդ վանականի պատվին:
Ըստ մյուս վարկածի՝ Թադեւոս առաքյալն այս գյուղով անցնելիս խաչի մի մասունք է թողել այստեղ: Երրորդ վարկածն ասում է, որ գյուղի սահմանը ուրվագծված է եղել խաչքարերով:
Վերջին, ըստ բնակիչների՝ ամենահավանական վարկածը կապված չէ խաչքարերի հետ: Ասում են` մի իշխան մի անգամ եկել է այստեղ որս անելու: Թելը, որով նա կապել էր իր բազեին, փաթաթվել է ծառի ճյուղին: Իշխանը գյուղացիներին կանչել է եւ խոստացել պարգեւատրել նրան, ով կազատի թռչնին, իսկ բազեին վնասելու դեպքում՝ գլխատել: Միայն Խաչիկ անունով մի նետաձիգ է համարձակվել մոտենալ բազեին եւ ազատել է նրան: Ուրախացած իշխանը գյուղը կոչել է նրա անունով:
Գյուղն ունի մոտ 300 հա ջրովի վարելահողեր, որոնց վրա դեռ 1918 թվականին կառուցվել է անձրեւացման ցանց: Գյուղապետն ասում է, որ Խաչիկում գլխավոր խնդիրը խմելու ջուրն է. «Բացի այդ, մենք բավականին ընդարձակ արոտավայրեր ունենք սահմանամերձ տարածքներում, որոնք չենք կարող օգտագործել: Դրանք հատկապես կարեւոր են գարնան եւ ուշ աշնան արոտը կազմակերպելու համար»:
Գյուղացիները զբաղվում են անասնապահությամբ եւ հողագործությամբ: Սակայն, դա անքան էլ եկամտաբեր գործ չէ: «Նախ` ջրի պակասի պատճառով, հետո` գյուղը հեռու է գլխավոր ճանապարհից, եւ մսամթերքը, կաթնամթերքն ու բերքն իրացնելը դժվար է»,- ասում են գյուղացիները:
«Հատկապես վերջին տարիներին մենք մեզ մոռացված ենք զգում,- ասում է գյուղապետը,- այնպիսի տպավորություն է, կարծես կառավարությունը մոռացել է մեր մասին: Մինչդեռ ռազմավարական նշանակություն ունեցող գյուղերը հատկապես պետք է պետության հոգածության տակ լինեն»:

“There is nothing to do in the village. After school, we go to the village square, sit down and talk about this and that. We don't even have an ordinary café to take girls to. There's only a restaurant, but instead of two cups of coffee you can only order two bowls of borsch, “ says 10 th grader Norayr. Our conversation took place just before the Last Bell ceremony. Students in thevillageofKhachikin the Vayots Dzor Marz were preparing for graduation and pondering their future. All of them wanted to go to college, no matter where, just as long as they received higher education, because “you need a diploma to achieve anything in this life.”
The young people here hope to go to aYerevanuniversity or to theYeghegnadzorPedagogicUniversity, which is now in its second year. The children of poor families can study on a scholarship from the regional government, but after they graduate they are obliged to return to the village and work for three years. “However,” said village schoolmaster Heriknaz Ohanyan, “The children usually do not use this opportunity, because there is nowhere to work in the village. They can't even work at the school because there is a surplus of teachers here.”
The village school has 170 students. This year, there were thirty students in the two graduating classes, and only four children in first grade and three in preschool. Officially Khachik has 1,096 residents, but there are actually only 970 people living in the village; the rest are away. Most of those who are left are older; weddings are rare here, and the birth rate is low. The head of the village administration says that the young people are reluctant to marry and start families that they will be unable to support.
“There are many young men here who are nearing thirty and not married. Whoever does get married almost always goes away to work. Usually, they leave alone and come home once a year. The rest of the time they send money home. Now, many are leaving. During the war no one left. Everyone defended the village.
“You can't blame them. There are no jobs in the village. There is only the village administration, the water system, and the army barracks. Before the war, we had an electrical appliance factory, and there were eighty women working there. We had a kindergarten, but after the war they place was turned over to the barracks. There is a woman at the school, some parents bring kindergarten-age children to her and she looks after them.”
In January, extracurricular classes in theatre, dance, sport, sewing, carpet-weaving, sewing, English and drawing opened at the school. The classes are sponsored by the Monte Melkonyan charity organization. According to the director of the school, these activities are of great benefit to the school students, since there is little do in the village. The school building hasn't been renovated in ten years. The tiles are falling down, there is not enough furniture, the roof leaks, and the wind blows through cracks in the windows. The classrooms are heated with electric heaters; natural gas is a distant dream.
Khachik is a border village reached by a narrow, winding road. In Raffi's novel Davit Bek the village is called Arastamukh. From the road that climbs to it, the village appears to be suspended between the earth and the sky. There are several theories regarding the village's current name, Khachik. In the village there is a crumbling church called Karakop, which was last repaired in the 10 th century. In the church there was a priest called Khachik, who raised a khachkar next to the church, on which it was written “I built my own cross.” According to one theory, the village was renamed for this priest.
According to another theory, Saint Tadevos left a portion of the cross here when he passed through the village. A third legend explains that the village boundaries were drawn with khachkars. The last, and according to the residents, the most probable theory is not connected with khachkars. Once, a count came to the village to hunt. The cord with which he had tethered his falcon became tangled in a tree branch. The count called the villagers and promised to reward whoever freed the bird, and to behead anyone who injured the bird. Only an archer named Khachik was brave enough to approach the bird and free it. The happy count named the village after him.
The village has about 300 hectares of fertile land, which even in 1918 were covered with an irrigation system. The village head says that the main problem in Khachik is the lack of drinking water.
“Besides that, we have a significant area of meadow lands, which are near the border, and we cannot use them. They are especially important during spring and fall.” The villagers raise crops and livestock. But this is not a very profitable occupation.
“First, there is a lack of water, and second, the village is far from the main road, so it's hard to sell meet, dairy products, and crops, “ the villagers explained. “Especially during the last few years, we have felt abandoned. It seems that the government has forgotten about us. But these the strategically important villages should be under government care.”