Գյումրեցի 23-ամյա Մերուժան Ստեփանյանի հոգեհանգստի արարողությունը կատարվեց Սուրբ Նշան եկեղեցում
Գյումրու Սուրբ Նշան եկեղեցում այսօր, ժամը 18-ին տեղի ունեցավ ավագ լեյտենանտ Մերուժան Ստեփանյանի հոգեհանգստի արարողությունը: Երիտասարդ զինվորականին հրաժետ տալու էին եկել Գյումրիում տեղակայված զորամասերի զինվորականներ, տեղական եւ մարզային իշխանությունների ներկայացուցիչներ, քաղաքացիներ: Եկեղեցու մոտ հավաքված հարազատներից մի կին, ով չուզեց ներկայանալ, պատմեց, որ Մերուժանին վերջին անգամ տեսել էր մարտի 27-ին: Սուրբ Զատկի կապակցությամբ տղան նշանածի հետ միասին այցելել էր հարազատներին:
Նույն կինը պատմեց նաեւ, որ Մերուժանի հետ վերջին անգամ խոսել էին ապրիլի 1-ին՝ ցանկացել են իմանալ, թե արդյո՞ք խաղաղ է սահմանի Թալիշի հատվածում: Զոհված երիտասարդի բարեկամուհին ասաց, որ անհանգիստ են եղել, այդ օրը Արցախից Գյումրի էին տեղափոխել ժամկետային զինծառայող 20-ամյա Վլադիմիր Մելքոնյանի դին եւ Մերուժանի հավաստիացումները, թե ամեն ինչ լավ է, որոշակիորեն հանգստացրել էր իրենց:
Արցախի սահմանները պաշտպանելիս թշնամու գնդակի զոհ դարձած 23-ամյա գյումրեցի երիտասարդը Վազգեն Սարգսյանի անվան ռազմական ինստիտուտն ավարտելուց հետո պայմանագրային զինվորական ծառայության էր անցել Թալիշի զորամասում: Մերուժանի ծնողները տղայի ուսման տարիներից տեղափոխվել էին Երեւան եւ վարձով բնակվում էին այնտեղ: Մերուժանի նշանածը Շուշի քաղաքից էր եւ, հարազատների ասելով, առաջիկայում պատրաստվում էին ամուսնանալ: Տղան տան միակ արու զավակն էր:
Որդու մավան լուրը ծնողներն իմացել էին ապրիլի 3-ին՝ Թալիշի զորամասի հրամանատարությունից: Մերուժանի դին Գյումրի էր տեղափոխվել ապրիլի 4-ի երեկոյան՝ Մուրացանի անվան ռազմական հիվանդանոցից: Հոգեհանգստին մասնակցող տղամարդիկ ասում էին, որ Մերուժանը բացի հրազենային վնասվածքից գլխին կացնի հարվածի հետքեր ունի:

Requiem services for23-year-old Senior Lieutenant Meruzhan Stepanyan, killed in the fighting that has engulfed the Artsakh Line of Contact for the past three days, was held at 6p.m. today at Gyumri’s St. Nshan Armenian Apostolic Church.
A relative of the young soldier told Hetq that she last saw Meruzhan on March 27 when he and his bride to be visited family members for Easter.
The woman said she last spoke to Meruzhan on April 1. Family members wanted to know if the military situation in Martakert’s Talish village was peaceful or not. Meruzhan’s fiancé said that the family was concerned because on the same day the body of 20-year-old soldier Vladimir Melkonyan was sent back from Artsakh to Gyumri. She says that Meruzhan’s words that all was alright comforted the family somewhat.
After graduating the Vazgen Sargsyan Military Institute, Meruzhan was stationed in Talish. When Meruzhan was still in school, the family relocated to Yerevan. Meruzhan’s fiancé is from Shoushi, a town in Artsakh. Meruzhan was the only boy in the family.
Meruzhan’s parents found out about his death on April 3, from the Talish military post. His body was returned to Gyumri yesterday evening.