Գյումրեցի 23-ամյա Մերուժան Ստեփանյանի հոգեհանգստի արարողությունը կատարվեց Սուրբ Նշան եկեղեցում
Գյումրու Սուրբ Նշան եկեղեցում այսօր, ժամը 18-ին տեղի ունեցավ ավագ լեյտենանտ Մերուժան Ստեփանյանի հոգեհանգստի արարողությունը: Երիտասարդ զինվորականին հրաժետ տալու էին եկել Գյումրիում տեղակայված զորամասերի զինվորականներ, տեղական եւ մարզային իշխանությունների ներկայացուցիչներ, քաղաքացիներ: Եկեղեցու մոտ հավաքված հարազատներից մի կին, ով չուզեց ներկայանալ, պատմեց, որ Մերուժանին վերջին անգամ տեսել էր մարտի 27-ին: Սուրբ Զատկի կապակցությամբ տղան նշանածի հետ միասին այցելել էր հարազատներին:
Նույն կինը պատմեց նաեւ, որ Մերուժանի հետ վերջին անգամ խոսել էին ապրիլի 1-ին՝ ցանկացել են իմանալ, թե արդյո՞ք խաղաղ է սահմանի Թալիշի հատվածում: Զոհված երիտասարդի բարեկամուհին ասաց, որ անհանգիստ են եղել, այդ օրը Արցախից Գյումրի էին տեղափոխել ժամկետային զինծառայող 20-ամյա Վլադիմիր Մելքոնյանի դին եւ Մերուժանի հավաստիացումները, թե ամեն ինչ լավ է, որոշակիորեն հանգստացրել էր իրենց:
Արցախի սահմանները պաշտպանելիս թշնամու գնդակի զոհ դարձած 23-ամյա գյումրեցի երիտասարդը Վազգեն Սարգսյանի անվան ռազմական ինստիտուտն ավարտելուց հետո պայմանագրային զինվորական ծառայության էր անցել Թալիշի զորամասում: Մերուժանի ծնողները տղայի ուսման տարիներից տեղափոխվել էին Երեւան եւ վարձով բնակվում էին այնտեղ: Մերուժանի նշանածը Շուշի քաղաքից էր եւ, հարազատների ասելով, առաջիկայում պատրաստվում էին ամուսնանալ: Տղան տան միակ արու զավակն էր:
Որդու մավան լուրը ծնողներն իմացել էին ապրիլի 3-ին՝ Թալիշի զորամասի հրամանատարությունից: Մերուժանի դին Գյումրի էր տեղափոխվել ապրիլի 4-ի երեկոյան՝ Մուրացանի անվան ռազմական հիվանդանոցից: Հոգեհանգստին մասնակցող տղամարդիկ ասում էին, որ Մերուժանը բացի հրազենային վնասվածքից գլխին կացնի հարվածի հետքեր ունի:

Панихида по 23-летнему Меружану Степаняну из Гюмри состоялась в церкви сурб Ншан
Сегодня в 18 часов в гюмрийской церкви сурб Ншан состоялась панихида по старшему лейтенанту Меружану Степаняну. Попрощаться с молодым военным пришли военнослужащие дислоцированных в Гюмри воинских частей, представители местных и областных властей, многочисленные граждане.
Стоявшая у входа в церковь одна из родственниц Степанянов рассказала, что в последний раз видела Меружана 27 марта, когда парень со своей невестой пришел на Пасху к родственникам.
Женщина также отметила, что 1 апреля из Арцаха в Гюмри было доставлено тело срочного военнослужащего, 20-летнего Владимира Мелконяна. Это встревожило родных, однако Меружан успокоил их, сказав, что все хорошо.
Меружан Степанян, погибший от вражеской пули при защите границ Арцаха, по окончании военного института имени Вазгена Саркисяна приступил к военной службе в воинской части в Талыше.
В годы учебы Меружана родители перебрались в Ереван и сняли квартиру, чтобы быть поближе к сыну. Его невеста из города Шуши, они собирались скоро пожениться. В семье Меружан был единственным сыном.
О его смерти родители узнали 3 апреля от командования воинской части. Тело Меружана доставили в Гюмри вечером 4 апреля из военного госпиталя имени Мурацана.
Присутствовавшие на панихиде мужчины рассказали, что, кроме огнестрельных ранений, на голове Меружана есть следы от ударов топором.