Շփման գծում աշխատելու համար ԿԽՄԿ-ն սպասում է իշխանությունների պատասխանին
Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեն Լեռնային Ղարաբաղի և Ադրբեջանի իշխանություններին առաջարկել է կազմակերպել սպանված զինվորներին որոնելու և ընտանիքներին վերադարձնելու աշխատանքները:
«Այս պահին մենք չունենք այդ հաստատումը, որպեսզի կարողանանք գործել: Ունենք մասնագետ, որն այնտեղ է [Լեռնային Ղարաբաղում], պատրաստ է անմիջապես գործել, և ունենք նաև միջոցները»,- «Հետքի» հետ զրույցում ասաց ԿԽՄԿ հայաստանյան գրասենյակի հաղորդակցման ծրագրերի ղեկավար Զառա Ամատունին:
Իշխանությունների հաստատումը ստանալուց հետո կոմիտեի ներկայացուցիչները կսկսեն զոհերի մարմինները գտնելու, փոխանակելու, պահելու և հարազատներին վերադարձնելու, ինչպես նաև անհետ կորածների մասին տեղեկությունները հստակեցնելու աշխատանքները: Նրանց մասին առայժմ պաշտոնական հստակ տվյալներ չեն ստացել, պատվիրակության անդամները հետևում են հրապարակումներին:
Առաքելության Ստեփանակերտի 15 ներկայացուցիչներին այսօր միացել են Երևանի գրասենյակի 3 անդամներ: ԿԽՄԿ ներկայացուցիչն ասում է, որ աշխատանքները երկկողմանի են, և մարդասիրական խնդիրներին առնչվող հարցերի շուրջ աշխատանքներ է տանում նաև Բաքվի գրասենյակը:
Զառա Ամատունին նշում է, որ շարունակվում են նաև Լեռնային Ղարաբաղի վտանգված տարածքներից տարհանված բնակիչների կարիքների գնահատման աշխատանքները: «Այս պահին առնվազն երեք հազար մարդկանց մասին է խոսքը: Մենք տեղյակ ենք նաև, որ նրանց մեծ մասը տեղ է գտել ավելի ապահով քաղաքներում, գյուղերում՝ իրենց բարեկամների, ընկերների տներում: Այցելել ենք մեծ թվով տարհանված բնակիչների՝ հասկանալու համար, թե որոնք են իրենց այժմյան և հետագա կարիքները»,- ասում է առաքելության ներկայացուցիչը:
Քաղաքացիական բնակչության նկատմամբ կիրառված բռնությունների մասին տեղեկությունները ԿԽՄԿ ներկայացուցչությունները պետք է հանձնեն այն իշխանություններին, որոնք պատասխանատու են դրանց համար: Հայաստանյան պատվիրակության ներկայացուցիչը հիշեցնում է, որ կազմակերպությունը չունի պատժիչ գործառույթ. միջազգային մարդասիրական մանդատի համաձայն՝ կարող են միայն հավաքել փաստերը և ներկայացնել դրանք համապատասխան մարմիններին:

МККК ждет ответа властей для работы на линии соприкосновения
Международный Комитет Красного Креста предложил властям Нагорного Карабаха и Азербайджана организовать работы по поиску убитых солдат и возвращения тел семьям.
“На данный момент мы не имеем подтверждения, чтобы начать действовать. У нас есть специалист, который находится там (в Нагорном Карабахе) и готов сразу же приступить к работе. Есть также средства”,- сказала в беседе с Hetq.am руководитель коммуникативных программ армянского офиса МККК Зара Аматуни.
После получения подтверждения властей представители Комитета начнут работы по поиску тел погибших, обмену, возвращению родителям, а также уточнению сведений о без вести пропавших. Конкретные официальные данные об этих лицах пока не получены, члены делегации следят за публикациями.
К 15 представителям миссии в Степанакерте сегодня присоединились трое членов ереванского офиса. По словам представителя МККК, работы, касающиеся гуманитарных вопросов, выполняет и бакинский офис МККК.
Продолжаются также работы по оценке нужд лиц, которые были эвакуированы из опасных районов Нагорного Карабаха, отметила Зара Аматуни. “В настоящее время речь идет как минимум о трех тысячах человек. Мы также осведомлены о том, что большинство этих людей перебралось в более надежные города и села к родственникам и друзьям. Мы посетили большое число эвакуированных, чтобы выяснить, их нынешние и будущие нужды”,- сказала представитель миссии.
Сведения о насилии в отношении гражданского населения представительства МККК должны передать властям той стороны, которая несут за это ответственность. Представитель армянской делегации напомнила о том, что Международный Комитет Красного Креста не выполняет карательную функцию. В соответствии с международным гуманитарным мандатом они могут лишь собирать факты и представлять их в соответствующие органы.