Ով է ում տերը. ղարաբաղյան բախումների թուրքական գործոնը
Իրանի, Թուրքիայի ու Ադրբեջանի ԱԳ նախարարների իրանական Րամսար քաղաքում եռակողմ հանդիպումից հետո (ապրիլի 5), Թուրքիայի նախարար Մ. Չավուշօղլուն «սեւ PR» անվանեց իրանական լրատվամիջոցների այն գնահատականները, որ Թուրքիայի նախագահ Ռ. Էրդողանը պատերազմ է հրահրում Լեռնային Ղարաբաղում: Նախօրեին (ապրիլի 4), հայ- ադրբեջանական բախումների ամենաթեժ պահին հայտնի դարձավ, Էրդողանի հետեւյալ հայտրարության մասին. «Մի օր Ղարաբաղն անպայման կվերադռնա իր իսկական տիրոջը, նորից ադրբեջանական կդառնա»:
«Եղբայրական եւ բարեկամական երկրից (Իրանից – Լ.Բ.) նման մեկնաբանությունները մեր հիասթափությունն են առաջացնում», - շարունակել է Չավուշօղլուն: «Դրանք չեն համապատասխանում իրականությանը: Մենք միշտ կոնկրետ ենք եղել այդ հարցում: Անկարան միշտ է հանդես եկել Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականության շրջանակներում Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության խաղաղ կարգավորման օգտին»: Եվ էլի` «Ինչ-որ մի երկիր գալիս ու բռնազավթում է Լեռնային Ղարաբաղը, մի տարածաշրջան, որը Ադևբեջանին է պատկանում: Իսկ հետո փորձում է մեղավոր հանել Ադրբեջանին ու Թուրքիային»:
Անադոլու գործակալությանը տված այս հարցազրույցում Մ. Չավուշօղլուն նաեւ մեղադրել է ԵԱՀԿ ՄԽ-ին, քանի որ, ըստ նրա, մինչ օրս այն չի կատարել հայ-ադրբեջանական հակամարտության կարագավորման իր պարտավորությունը:
Ի՞նչ են նշանակում այս բառերը
1. Ադրբեջանի եւ Թուրքիայի ընկալմամբ` հակամարտության կարգավորումը հայկական կողմի կապիտուլյացիայի դիվանագիտական ձեւակերպումն է, քանի որ լարվածության բարձրացմանը զուգընթաց ավելի ակնհայտ է դառնում, որ Ադրբեջանի իրավասության վերականգնումը Ղարաբաղի նկատմամբ հնարավոր է միայն Ղարաբաղի ՊԲ հիմնովին ջախջախման, ողջ մնացած բոլոր հայերին այնտեղից վռնդելու արդյունքում: Սա եւս մեկ անգամ ցույց է տալիս, թե կողմերից հակտապես ո՞րն է արգելանք դրել ԵԱՀԿ ՄԽ վերջին առաջարկությունների` Նորացված Մադրիդյան սկզբունքների վրա («տարածքներ կարգավիճալի դիմաց » բանաձեւ): Ալիեւի նման էլ Թուրքիայի իշխանություններն իրականում հանդես են գալիս Ղարաբաղյան հակամարտության դիվանագիտական լուծումը թաղելու օգտին, ինչը սկզբունքորեն նրանց հաջողվում է անել: Ապագայում ավելի մեծ ընդհարումների փոքր մակետներն այսօր ցույց տալու արդյունքում Ալիեւը հասավ այն բանին, որ մի կողմից մարգինալացրեց քաղաքական բանակցությունների եւ առհասարակ խաղաղաշինական դիսկուրսը հայկական հասարակական լայն շրջնակներում: Մյուս կողմից էլ` մատերիալիզացրեց իր երիտասարդությանը տարիներ շարունակ պարտադրվող թշնամու կերպարն` ի դեմս հայերի: Ծանոթ տղաների թափված արյունը, կամ բարեկամների մահը ռազմաճակատում հզոր գրգռիչ է նույնիսկ այն երիտասարդների համար, որոնք մեծացել են ետպատերազմյան շրջանում, եւ որոնց համար մինչ այդ Ղարաբաղը վիրտուալ հայրենիք էր, եւ փաստ չէ, որ բոլորն էին պատրաստ լինելու զոհվելու հանուն այդ վիրտուալության:
2. Թուրքիայի ու Ադրբեջանի համար ԵԱՀԿ ՄԽ արդյունավետությունն ուղիղ համեմատական է նրա ջանքերին` ուղղված Ադրբեջանի պահանջները հայկական կողմերում ընդունելուն: Նման ընկալումը խոսում է թուրք դիվանագետի կամ` լիովին մասնագիտական անպիտանիության մասին (դե հնարավոր չէ չիմանալ միջազգային ցանկացած միջնորդական առաքելությունների սահմանված պարտականությունները, այն, որ նրանք չեն ստիպում, նրանք միայն առաջարկում են եւ դեպի միմյանց են մղում կողմերին, եթե չկան բանակցություններով նրանց հետաքրքված լինելու ազդանշաններ), կամ էլ`ցույց է տալիս նրա հիմնարար կողմնակալությունը (ինչն այս դեպքում նույն բանն է):
3. Թուրքիայի համար Հայաստանը «ինչ-որ մի երկիր է», որի հետ, ի դեպ, նա պատրաստվում էր ստեղծել «Կովկասում կայունության ու անվտանգության պլատֆորմ» (2008 թ. հոկտեմբեր), չնայած, որ լուծված չէին հայ-թուրքական խնդիրները, ստորագրել «ցյուրիխյան արձանագրությունները» (2009 թ. հոկտեմբեր), չնայած որ լուծված չէր հայ-ադրբեջանական Ղարաբաղյան հակամարտությունը:
Ամենեւին էլ ոչ հայկական ծագման մեղադրանքները , որ հնչում են այս օրերին Թուրքիայի հասցեին (որ նրա խորհրդով է Ադրբեջանը գնացել ռազմաճակատում վերջին սադրանքներին), չափազանց կոնսպիրոլոգիական են թվում: Քանի որ փաստ չէ, որ այդ բախումները չէին վերածվելու ավելի լայնամասշտաբ գործընթացների: Եվ Թուրքիան իր այսօրվա խնդիրներով (Սիրիա, փախստականներ, քրդերի դեմ պայքար եւ երկրի ֆրագմենտացման ռեալ վտանգ), որպես Ադրբեջանի եղբայրական պետություն ստիպված էր լինելու մասնակցելու: Եվ որպես արդյունք` վերջնականապես փչաացնելու հարաբերությունները Ռուսաստանի հետ: Դատելով ամեն ինչից, Թուրքիան սա ամենեւին չի ուզում: Բայց մյուս կողմից`եթե նայենք Հայաստանի դաշնակիցների դիրքորոշումներին (Ռուսաստանի եւ ՀԱՊԿ մյուս երկրների վերաբերմունքը ապրիլյան բռնկումներին), ապա կարելի է ենթադրել, որ Թուրքիան էլ հետո , ինչ-որ պահի մի կողմ էր դնելու Ադրբեջանի նկատմամբ իր պարտավորությունները` քողարկելով դա դիվանագիտական տարբեր քսուքներով:

Кто кому хозяин: турецкий фактор карабахских столкновений
После встречи трех министров ИД Ирана, Турции и Азербайджана в иранском городе Рамсар (5 апреля) турецкий министр М. Чавушоглу назвал «черной пропагандой» сообщения ряда иранских СМИ о том, что президент Турции Тайип Эрдоган провоцирует войну в Нагорном Карабахе. Накануне (4 апреля), в самый разгар боевых столкновений между армянскими и азербайджанскими силами в зоне Карабахского конфликта, стало известно о заявлении президента Турции Р. Эрдогана: “Однажды Карабах непременно вернется к своему настоящему хозяину, снова станет азербайджанским”.
“У нас вызывают разочарование такого рода комментарии из братской и дружественной страны”, - сказал Чавушоглу. “Они не соответствуют действительности. Мы всегда были четки по этому вопросу. Анкара выступала за то, чтобы нагорно-карабахский конфликт был урегулирован мирным путем в рамках территориальной целостности Азербайджана”. И дальше: “Какая-та страна приходит и оккупирует Нагорный Карабах - регион, который принадлежит Азербайджану, а затем пытается показать виновными Азербайджан и Турцию”.
В этом интервью агентству “Анадолу” М. Чавушоглу также обвинил МГ ОБСЕ в том, что до настоящего дня она не выполнила обязательства по урегулированию армяно-азербайджанского конфликта.
Что означают эти слова?
1. Для Азербайджана и Турции урегулирование конфликта - это дипломатическое оформление капитуляции армянской стороны, ибо со все большей эскалацией более наглядным должно быть понимание того, что восстановление юрисдикции Азербайджана над Карабахом возможно только в случае полного разгрома армии обороны Карабаха, изгнания из этих территорий выживших остальных армян. Это также - еще одна иллюстрация того, какая именно из сторон опустила шлагбаум перед последними предложениями МГ ОБСЕ, называющимися Обновленными Мадридскими принципами (формула "территории в обмен на статус"). Как и И.Алиев, власти Турции на самом деле выступают за похороны вообще дипломатического решения Карабахского конфликта, что в принципе им удается сделать. В результате военной эскалации ситуации, демонстрации мини макетов будущих более серьезных и более продолжительных военных столкновений с армянскими силами, И. Алиев достиг того, что с одной стороны, маргинализовал дискурс политического урегулирования конфликта и вообще миротворческих усилий среди армянского общества. А с другой стороны, материализовал насаждающуюся ненависть своей молодежи к врагу в лице армян. Пролитая кровь знакомых пацанов, или вести о гибели родственников на фронте - сильный раздражитель даже для тех молодых азербайджанцев, которые выросли в послевоенный период, и для которых Карабах до этого был виртуальной родиной, и не факт, что на деле все были бы готовы за нее умереть.
2. Для Турции и Азербайджана эффективность МГ ОБСЕ прямо пропорциональна ее усилиям по принуждению армянской стороны для принятия требования Азербайджана. Такое толкование либо говорит о полной профнепригодности турецкого дипломата (ибо нельзя не знать о номинальных обязанностях любых международных посреднических миссий, они не принуждают, они только предлагают и сводят стороны, если даже нет сигнала об их заинтересованности в переговорах), либо о его полной ангажированности (что в принципе одно и то же).
3. Армения для Турции – как была, так и остается "какой-то страной", с которой впрочем, она же собиралась создать "Платформу стабильности и безопасности на Кавказе", несмотря на нерешенность армяно-турецких проблем (октябрь 2008 г.), подписать "цюрихские протоколы" (октябрь 2009г.), несмотря на нерешенность армяно-азербайджанского Карабахского конфликта.
Обвинения в адрес Турции, что это по ее совету Азербайджан пошел на последние провокации на фронте, которые, кстати, имеют далеко не армянскую внешнеполитическую этимологию, кажутся чрезмерно конспирологическими. Ибо не факт, что эти столкновения не могли бы перерасти в более масштабные процессы, куда, как братская Азербайджану страна, Турция, с ее нынешними проблемами с Сирией, беженцами, борьбой против курдов и постоянно мелькающей угрозой территориального разлома, просто обязана была бы вмешаться тоже. И как результат, окончательно испортить отношения с Россией. Чего, судя по всему, Турция не желает. Но с другой стороны, если посмотреть на позицию союзников Армении (отношение России и других членов ОДКБ к апрельскому конфликту), то можно допустить, что и Турция потом, в какой-то момент могла бы просто отступить от этих обязательств перед Азербайджаном, прикрываясь всякими дипломатическими замазками.